Uydumarket Banner  

3 sayfadan, 1. sayfa 123 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 41 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Chipbox v33 yayında.

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    363016

Chipbox v33 yayında.

Bu versiyonda, fonksiyonel olarak v32plusplus'tan hiçbir fark yoktur.

Yani son kullanıcılar v32plusplus ile v33 arasında bir fark göremeyecekler.

Ama gerçekte, kod anlamında büyük değişiklikler vardır, özellikle tüm driver kütüphaneleri SHARED ( Paylaşımlı ) hale getirilmiştir.
    Ve kısayol tuşlarından birisine birçok ekstra iş yaptırılmaktadır.

Bunun sebebi, sizin de zaten tahmin ettiğiniz gibi IPTV fonksiyonu içindir.

IPTV eklentisini sunmadan önce, v33 versiyonunu yayınlamak gerekiyordu.

IPTV eklentisi, v33 ve daha yeni versiyonlarla çalışacak şekilde tasarlamak zorundaydım. Bu nedenle, IPTV eklentisini kullanmak isteyenler varsa, v33 yüklemeleri şarttır.

Bu yazılımın birkaç gün içersinde yeterince test edileceğini düşünüyorum ( Aslında Test ekibimiz 10 günden fazladır test ettiler, ama tabiki gözden kaçan şeyler olabilir).

Herzamanki gibi, şikayet etmeden önce, eski versiyona dönüp, iyice kontrol edip, ondan sonra mesaj yazmanız, diğer işlerimizi yapabilmek açısından oldukça faydalı olacaktır ( Foruma yazılan şikayetlerin %99u hala / malesef / yine kullanıcı hatası / bilgisizliğinden kaynaklanmaktadır).

Herzamanki gibi, bu versiyonu yükleyince fabrika ayarlarına dönmenize gerek yoktur.

=============

Önemli notlar:

Şikayet Örneği:

"V33 Yükledim Kayıt Çalışmıyor!!!"

Yapmanız gereken ( Foruma döşemeden önce)

1) Cihazınızı hemen v32'ye döndürün, ve KAYIT yapmayı deneyin.

2) Flash disk yada Harddiskinizin formatlı olmasına, MBR ( Master Boot Record)'unda bir hata olmamasına dikkat edin.

Şikayet Örneği 2:

"V33 Yükledim Sinyal Yok hatası alıyorum"

1) Cihazınızı v32'ye döndürün, ve aynı kanalda sinyale bakın.

2) Acaba sinyal seviyeniz kritik mi? LNB Açısı, Diseqc ayarları normal mi? Diğer kanallarda durum nasıl?

Şikayet Örneği 3:

"V33 Yükledim bilmemne fonksiyonu çalışmıyor"

1) V32'ye geri dönün, ve aynı fonksiyonu kontrol edin.

Bunları yapmadığınızda, istediğiniz yeni özellikler, fonksiyonlar aynı oranda gecikecektir.

Bunları yaptınız, gerçekten de bir sorun var, işte o zaman mutlaka bilgilendirin, biz de düzeltmeye çalışalım.

İyi Seyirler.

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    363016

v33 yeterince test edildikten sonra yayınlayacağımız IPTV eklentisinin demo versiyonu şu şekildedir:

( Cep telefonu kamerasıyla çekildi, özürler...)

Bu sadece v6 demosudur, şu anda v7yi derledim, siz v33 deneyene kadar v8 bile olabilir :)

Bu video hakkında daha sonra detaylı konuşuruz.

Kolay Gelsin

Average Member
    Giriş Tarihi
    28-11-2005
    Mekan
    08 Artvin
    Üye No
    158715

teşekkürler

Vip
    Giriş Tarihi
    12-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    13572

Ellerine sağlık sevgili Drejo..

Average Member
    Giriş Tarihi
    14-10-2007
    Mekan
    63 Şanlıurfa
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    390697

drejo üstad teşekürler v33 hemen yükleyip fırsat buldukça test etmeye çalışacağım..

Vip
    Giriş Tarihi
    12-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    13572

...........
    Yanlış anlamışım.
    Düzenleyen ergori : 26-09-2012 at 15:52

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    363016

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ergori Mesajı Göster
    IP TV Yetkilisi Deutsche Welle yerine neredeyse Desçüşse Welle yazacakmış .
    Çok güldüm..
    Ergori amca, bu eklentide kanal isimlerini kullanıcı kendisi yazıyor. Burdakini de ben kendim yazdım, vakit darlığından ötürü bazı tuşlara yanlış basmış olabilirim.

Amaç kanal adlarını doğru yazmak değildi, yiyorsa SDL kütüphanesiyle TRUETYPE font ile bunu ekrana ANTIALIASING ile basabilmekti.

Deutsche Welle olacak tabiki doğrusu.

Ama kullanıcı isterse "Herşeyde bir hata / kusur arayan, hiçbir şeyden memnun olamayan" şeklinde de yazabilir kanal adını.

Veya isterse ekrana "IPTV hiçbir zaman uydu gibi olamayacak" da yazabilir.

Veya ekrana "IPTV-Kanal-1" diye de yazabilir.

Yani kullanıcı nasıl isterse öyle yazabilir, yanlış yazılmış birşey varsa da düzeltebilir.

Vip
    Giriş Tarihi
    12-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    13572

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi :::.DREJO.::: Mesajı Göster
    Ergori amca, bu eklentide kanal isimlerini kullanıcı kendisi yazıyor. Burdakini de ben kendim yazdım, vakit darlığından ötürü bazı tuşlara yanlış basmış olabilirim.

Amaç kanal adlarını doğru yazmak değildi, yiyorsa SDL kütüphanesiyle TRUETYPE font ile bunu ekrana ANTIALIASING ile basabilmekti.

Deutsche Welle olacak tabiki doğrusu.

Ama kullanıcı isterse "Herşeyde bir hata / kusur arayan, hiçbir şeyden memnun olamayan" şeklinde de yazabilir kanal adını.

Veya isterse ekrana "IPTV hiçbir zaman uydu gibi olamayacak" da yazabilir.

Veya ekrana "IPTV-Kanal-1" diye de yazabilir.

Yani kullanıcı nasıl isterse öyle yazabilir, yanlış yazılmış birşey varsa da düzeltebilir.
    Kusura bakma sevgili oğlum, senin bu kadar iş içinde imla hatası yapman çok normal.
    Tteknolojiye yabancı olduğum için KabloTV veya Teledünya gibi bir uygulama sanmıştım.Peki Kanallar isimsiz mi geliyor?,Kaç kanal geliyor, bunları kim basıyor internete.?

Banned Member
    Giriş Tarihi
    19-07-2012
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    581956

sevgili DROJE usta ellerinize sağlık,bu cihaza İP TV altyapısı yok,zaman gerekecek dediğiniz günden buyana geçen kısa sürede alt yapıyı oluşturmanız ve e2 imaj yüklenilerek İPTV seyredilen diğer yabancı uydu alıcıları ile kısasa kısas rekabet eder hale getirediğiniz için tekrar teşekkür ederim. kolay gelsin...yerli malı yurdun malı...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-02-2004
    Mekan
    03 Afyonkarahisar
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    51836

Elinize sağlık sevgili Drejo :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-11-2004
    Mekan
    60 Tokat
    Üye No
    43800

teşekkürler.....süper gözüküyor

Senior Member
    Giriş Tarihi
    13-12-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    51527

Ellerinize sağlık gerçekten güzel görünüyor. Acaba kaç kanal olacak ve kendimiz kanal ekleyebiliyormuyuz ? kolay gelsin...

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    363016

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ergori Mesajı Göster
    Kusura bakma sevgili oğlum, senin bu kadar iş içinde imla hatası yapman çok normal.
    Tteknolojiye yabancı olduğum için KabloTV veya Teledünya gibi bir uygulama sanmıştım.Peki Kanallar isimsiz mi geliyor?,Kaç kanal geliyor, bunları kim basıyor internete.?
    Ok, bunlar önemli sorular.

Şimdi şöyle açıklasam daha doğru olur.

Kodu yazmaya başladığım günden beri, genel olarak zamanım şu şekilde geçti:

1) %20 kod yazmak

2) %60 berbat sunucuları ve cihazları test etmek :)

3) %20 libcurl, CSAPI ve LibSDL dökümanlarını okumak.

===========

Test yaptığım ekipmanlar şu şekildeydi:

- Birkaç tane E2 tabanlı "Gerçek Linux" uydu alıcısı.
    - Birkaç tane "Linux olduğu iddia edilen ama TELNET'i bile olmayan" uydu alıcısı
    - VLC
    - Simple TV
    - 5/6 tane farklı ADSL, 1 tane Metro Ethernet, 1 tane Fiber bağlantı
    - 20 civarı "Güya" IPTV sunucusu.

==================

Testlerimin sonucunda, şunları anladım:

1) IPTV dediğimiz şeyin doğru düzgün çalışabilmesi için:

a) Kota sınırı olmayan, bant genişliği sorunu olmayan, SD/HD her türlü kanalı basabilen sunucular ( Türkiye'de yok)
    b) ADSL gibi çağdışı altyapılarla kesintisiz / takılmasız ve görüntü kalitesi de uyduya yakın olan bir görüntü elde etmenin imkansızlığı ( Kesinlikle Fiber yada Metro Ethernet gerekiyor)
    c) Client ( alıcı) tarafında da aynı şekilde sorunsuz ve yeterince test edilmiş bir yazılım, donanımsal hızlandırma ve en önemlisi KOTA SINIRI olmayan, Bant Genişliği gündüz 3Mbit iken akşamleyin 1Mbit'e düşmeyen bir altyapı.

2) Yüzlerce saat IPTV izledikten sonra, uydu moduna geçince yaşadığınız mutluluk :) Gözlerin gönüllerin bayram etmesi.

3) Yukarda 1 nolu koşulu sağlayan hiçbir sunucu bulamamış olmam.

========================

Şimdi asıl yanıtlar:

1) Kanallar isimsiz de gelebilir, varsayılan bir kanal listesi de sunabilirim. Ama gönlüm kanal listesini BOŞ olarak vermekten yana, çünkü doğru dürüst çalışan IPTV sunucusu yok.

2) Eğer video'yu izlediyseniz, demo versiyonunda 20 kanal var, tabiki bu sayıyı ilerde arttıracağım. Ama şimdilik fazlasıyla yeterli olacağını tahmin ediyorum :)

3) Yukardaki videoda izlediğiniz kanallar, turkeyforum'da arama yapınca ilk çıkan HTTP-TS stream adresleri. Hepsi tek bir sunucudan geliyor. Bu sunucu gündüz saatlerinde oldukça başarılı. Akşam saat 16:00'dan sonra önce takılmalar başlıyor, sonra tamamiyle kesiliyor. Ertesi sabah yeniden full aktif bir sunucu olarak göreve devam.

Yani, sonuç olarak, yukardaki tüm maddeler sağlansa bile, sunucunun o anki yükü de performansta önemli bir kriter haline geliyor ( Hatta belki de en önemlisi)

Uydunun gözünü seveyim diyorum :) İstersen 1 kişiye, istersen milyonlarca kişiye yayınla, donma, takılma yok, görüntü kalitesi de MegaByte/saniye mertebesinde.

IPTV'de MegaByte/saniye basan bir sunucu görmedim ben :) Hepsi Megabit/saniye seviyesinde :)

Sizin işyerindeki mühendis arkadaşlar OSI katman teorisini oldukça iyi biliyorlar gerçi, sohbette konusunu açın isterseniz :)

Banned Member
    Giriş Tarihi
    19-09-2004
    Mekan
    09 Aydın
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    29359

Ustam güzel haberler için teşekkürler....Yükledim hiç bir yerde de hata yok zehir gibi çalışıyor....sağ olun var olun....

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    363016

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ozcangoral Mesajı Göster
    Ellerinize sağlık gerçekten güzel görünüyor. Acaba kaç kanal olacak ve kendimiz kanal ekleyebiliyormuyuz ? kolay gelsin...
    Bir üstteki mesajda yazdığım gibi, DEMO versiyonunda 20 kanal vermeyi düşünüyorum. Tabiki bu sayısı ilerki versiyonlarda yüzler binler seviyesine arttırabiliriz, ama yazılımın da performansını düşürmek istemiyorum. (Teorik olarak bir sınır yok, ama pratikte elbette sınırlar olacaktır)

Tabiki kanalları kendiniz ekleyebiliyorsunuz (Hatta kendiniz eklemelisiniz zaten, bu işi biz yapmamalıyız :) )

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    21-04-2008
    Mekan
    10 Balıkesir
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    430363

Bekledik...
    Bekledik...
    "Muradımıza erdik"..
    Emeği geçenlere teşekkürler...
    Usta!...
    Drejo Usta!..
    El alem ne derse desin...
    İşinin Pirisin...

Olmaz!..dediğini oldurdun...
    Chip Box kullanıcıları!..
    "İp Tv ısrarcıları"
    Gözünüz aydın...
    Sayenizde biz de sevineceğiz...
    Saygı ve muhabbet ile...

Banned Member
    Giriş Tarihi
    21-01-2007
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    310844

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi veliyıldırım Mesajı Göster
    Bekledik...
    Bekledik...
    "Muradımıza erdik"..
    Usta!...
    Drejo Usta!..
    İşinin Pirisin...

"İp Tv ısrarcıları"
    Gözünüz aydın...
    Saygı ve muhabbet ile...
    Bazı şeyler teknik olarak mümkünlük, zaman, destek gibi konulara bakar.

Örneğin cihazda DIVX/AVI oynatmak mümkün değil. Çünkü chip'inde multi format decoder özelliği yok.

Ama bazı şeyler sayın Drejo için "Zoru başarırım, imkansız zaman alır" şeklinde :)

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    363016

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi veliyıldırım Mesajı Göster
    Bekledik...
    Bekledik...
    "Muradımıza erdik"..
    Usta!...
    Drejo Usta!..
    İşinin Pirisin...

"İp Tv ısrarcıları"
    Gözünüz aydın...
    Saygı ve muhabbet ile...
    Herkese teşekkür eder, bir düzeltme yapmak isterim:

1 yıldır IPTV ile ilgili olarak yazdığım şeyler şuradadır ( Ve hala burada yazılanların arkasındayım)

Ve hala devam ediyorum, Chipbox gibi bir cihazda IPTV olabilmesi teknik olarak çok çok zordu, çünkü E2 tabanlı cihazlara oranla büyük bir handikapımız vardı: Yurtiçi destek.

Bir kez daha belirtmek isterim ki, kariyerim boyunca çalıştığım birçok firmada, piyasaya sunduğum yüzlerce farklı model cihaz arasında, belki de en büyük haksızlığa uğramış model Chipbox'tır.

Türkiye, kendi linux tabanlı HD uydu alıcısını tasarlayan 4. ülkedir ( Chipbox sayesinde).. Diğer ülkeleri biliyorsunuz (Almanya, Güney kore ve polonya).

Buna rağmen, özellikle E2 tabanlı cihazlar için Türkiye'den giden destek inanılmaz boyuttadır. Hem E1 hem E2 projeleri için, yazılan eklentilerin bugfixlerin birçoğu Türkiye'den gitmişti ( OpenDreamBox, OpenEmbedded projelerinin kaynak kodlarında, yorum satırlarını incelemeniz yeterlidir)

Çok acıdır ki, kendi yerli tasarım ve üretimimiz olan Chipbox, Enigma tabanlı cihazlara verilen desteğin %1'ini bile görememiştir.

Konuşmaya / atıp tutmaya gelince en milliyetçi biz oluruz, ama yapmaya / destek vermeye gelince durum içler acısıdır.

Hala daha, Chipbox'un Türkiye'de tasarlandığını, yazılımlarının ve üretiminin İstanbul'da yapıldığını çok az kişi farkındadır.

Bu hayalkırıklığının giderilmesi çok zordur.

Chipbox, Enigma'ya verilen desteğin %1'ini bile alsaydı, şu an çok daha farklı şeyler konuşuyor olurduk.

Hala, birçok şey için geç değildir.

Chipbox'un önü son derece açıktır, bazı teknik detaylar nedeniyle, Enigma tabanlı cihazlardan eksiği yoktur fazlası vardır.

Tek gereken, biraz daha COMMUNITY SUPPORT ( KAMU DESTEĞİ)dir.

Saygılar & Selamlar
    Düzenleyen :::.DREJO.::: : 26-09-2012 at 16:42

Vip
    Giriş Tarihi
    12-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    13572

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi :::.DREJO.::: Mesajı Göster
    Ok, bunlar önemli sorular.

Şimdi şöyle açıklasam daha doğru olur.

Kodu yazmaya başladığım günden beri, genel olarak zamanım şu şekilde geçti:

1) %20 kod yazmak

2) %60 berbat sunucuları ve cihazları test etmek :)

3) %20 libcurl, CSAPI ve LibSDL dökümanlarını okumak.

===========

Test yaptığım ekipmanlar şu şekildeydi:

- Birkaç tane E2 tabanlı "Gerçek Linux" uydu alıcısı.
    - Birkaç tane "Linux olduğu iddia edilen ama TELNET'i bile olmayan" uydu alıcısı
    - VLC
    - Simple TV
    - 5/6 tane farklı ADSL, 1 tane Metro Ethernet, 1 tane Fiber bağlantı
    - 20 civarı "Güya" IPTV sunucusu.

==================

Testlerimin sonucunda, şunları anladım:

1) IPTV dediğimiz şeyin doğru düzgün çalışabilmesi için:

a) Kota sınırı olmayan, bant genişliği sorunu olmayan, SD/HD her türlü kanalı basabilen sunucular ( Türkiye'de yok)
    b) ADSL gibi çağdışı altyapılarla kesintisiz / takılmasız ve görüntü kalitesi de uyduya yakın olan bir görüntü elde etmenin imkansızlığı ( Kesinlikle Fiber yada Metro Ethernet gerekiyor)
    c) Client ( alıcı) tarafında da aynı şekilde sorunsuz ve yeterince test edilmiş bir yazılım, donanımsal hızlandırma ve en önemlisi KOTA SINIRI olmayan, Bant Genişliği gündüz 3Mbit iken akşamleyin 1Mbit'e düşmeyen bir altyapı.

2) Yüzlerce saat IPTV izledikten sonra, uydu moduna geçince yaşadığınız mutluluk :) Gözlerin gönüllerin bayram etmesi.

3) Yukarda 1 nolu koşulu sağlayan hiçbir sunucu bulamamış olmam.

========================

Şimdi asıl yanıtlar:

1) Kanallar isimsiz de gelebilir, varsayılan bir kanal listesi de sunabilirim. Ama gönlüm kanal listesini BOŞ olarak vermekten yana, çünkü doğru dürüst çalışan IPTV sunucusu yok.

2) Eğer video'yu izlediyseniz, demo versiyonunda 20 kanal var, tabiki bu sayıyı ilerde arttıracağım. Ama şimdilik fazlasıyla yeterli olacağını tahmin ediyorum :)

3) Yukardaki videoda izlediğiniz kanallar, turkeyforum'da arama yapınca ilk çıkan HTTP-TS stream adresleri. Hepsi tek bir sunucudan geliyor. Bu sunucu gündüz saatlerinde oldukça başarılı. Akşam saat 16:00'dan sonra önce takılmalar başlıyor, sonra tamamiyle kesiliyor. Ertesi sabah yeniden full aktif bir sunucu olarak göreve devam.

Yani, sonuç olarak, yukardaki tüm maddeler sağlansa bile, sunucunun o anki yükü de performansta önemli bir kriter haline geliyor ( Hatta belki de en önemlisi)

Uydunun gözünü seveyim diyorum :) İstersen 1 kişiye, istersen milyonlarca kişiye yayınla, donma, takılma yok, görüntü kalitesi de MegaByte/saniye mertebesinde.

IPTV'de MegaByte/saniye basan bir sunucu görmedim ben :) Hepsi Megabit/saniye seviyesinde :)

Sizin işyerindeki mühendis arkadaşlar OSI katman teorisini oldukça iyi biliyorlar gerçi, sohbette konusunu açın isterseniz :)
    Konu ile ilgili araştırma yaptım, arkadaşlarla görüştüm, onlara göre bakır kablo yeterli imiş SD görüntüde 8 HD de ise 12 megabit bant genişliği yeterli imiş.
    .
    Şu aralar GPONE testleri yaptık Ankara da TIVIBU ile bayağı uğraştık.TT Yakında uygulamaya geçiyor.

Tabii sunucu çok önemli ama bence denemeye bile değmez uydu varken

13 Çanağağımı vw cihazlarımı seveyim hepsi Hiremco.

Çalışmalarında başarılar..

Banned Member
    Giriş Tarihi
    30-01-2004
    Mekan
    38 Kayseri
    Üye No
    1311

hocam ellerile saglık umarım duyarlı olur..

3 sayfadan, 1. sayfa 123 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı