Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 4 mesajdan 1 ile 4 arası

Konu: Cihazlarınıza kızmayın 2

 1. #1
  Member
  Giriş Tarihi
  11-05-2009
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  57
  Mesajlar
  71
  Üye No
  492748

  Cihazlarınıza kızmayın 2  Müziği yeniden üretme ve dinleme konusunda çok önemli olduğunu ve uzunca bir süredir siz forumdaş arkadaşlarla paylaşmayı düşündüğüm bir yazı dizisini CİHAZLARINIZA KIZMAYIN 2 başlığı altında,zaman buldukça ve sıkmamak adına kısa,kısa,yazı dizisiyle,sizlere aktaracağım.forum kuralları çerçevesinde, her türlü öneri ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

  Arkadaşlar,bazılarımızın hatırlayacağı üzere bundan yaklaşık on yıl kadar öncesi,Home Elektronik dergisi yayınlarında,HıFı ile ilgilenenlerin yakından tanıdığı Sayın Alan Hosman beyin ' CİHAZLARINIZA KIZMAYIN ' başlığı altında üç, dört sayılık bir yazı dizisi olmuştu ve bence hıfı ye gönül vermiş,yıllarca bu işle uğraşmış aynı zamanda bazı hıfı markaların satışını yapmış en önemlisi enstrüman çalan,müzisyen bir ruha sahip Alan beyin bu yazı dizisi,yılların birikimiyle verdiği samimi bilgileri içeriyordu ve yine bence hıfı yolculuğunda yeni başlayan yada daha iyisini arayan hıfı tutkunları için bir yol haritasıydı.

  Alan bey ,kendisi de hıfi ürünleri satan bir kişi olmasına rağmen,esas olanın kayıt olduğunu belirtmiş ve hıfı bileşenleri ile ( cihaz,ekipman,kablo vs vs ) yeniden üretilen müziği ‘ MİNYATÜR MÜZİK ‘ olarak tanımlamıştı. Bence ‘MİNYATÜR MÜZİK ‘ terimi o kadar yerinde bir tanımdı ki iyi müzik dinleme durumunun sınırlarını çiziyor ve daha önemlisi hepimizin bildiği minyatür kelimesinin ,yeniden üretilen müzik için de kullanılabileceğini gösteriyordu....... Devam edecek.
  Düzenleyen HÜSOMİM : 25-09-2012 at 20:01

 2. #2
  Member
  Giriş Tarihi
  11-05-2009
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  57
  Mesajlar
  71
  Üye No
  492748

  Nasıl ki minyatür araba,minyatür gemi, vs,vs gibi gerçeğinin belirli ölçeğinde küçültülmüş modelleri olabiliyor ve bu modellerin nitelikleri belirli sınırlar içerisinde kalabiliyor ve bu hobiyle uğraşan kişi de bu sınırları bile biliyorsa müzik için de aynı şartlar geçerlidir, örneğin, yüz kişilik bir orkestranın yaptığı müziği, üç dört metre aralıkla konulmuş iki hoparlör düzenekle elde etmenin çok zor ve aynı zamanda imkansız olduğu konusu,çok uç bir örnek olmakla birlikte kesinlikle doğrudur,o yüzden, hıfı bileşenlerimize bu gözle bakmak ve onlarla keyifli zaman geçirmek bizi hem maddi hemde haz alma bakımından, daha çok tatmin edecektir.
  Bu konu ile ilintili olarak ‘ CİHAZLARINIZA KIZMAYIN 2 ‘ adı altında,bu görüşü destekleyen KAYIT VE YENİDEN ÜRETİMİ konusunda hoparlörlerimiz ile ilgili çok önemli diğer bir konuyu sizlerle paylaşacağım...........devam edecek.
  Düzenleyen HÜSOMİM : 07-10-2012 at 01:23

 3. #3
  Member
  Giriş Tarihi
  11-05-2009
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  57
  Mesajlar
  71
  Üye No
  492748

  Bir sesin oluşturulması,kaydedilmesi ve daha sonra yeniden üretilmesi sürecinde birbirinden ayrı yada iç,içe bir çok konunun birlikte düşünülmesi,irdelenmesi gerekmektedir. Müzik dinleme; İcra ,kayıt, cihaz ve ekipman ,gibi,her biri kendi içerisinde önemli olan birçok etkeni barındırır.
  İyi icra ( müzisyenlerin ustalığı dahil,olarak,ekipman,vs,vs),iyi kayıt ( deneyim,tecrübe,ekipman vs vs),üst düzey seslendirme ekipmanları ( en iyisinden ,kaynak cihaz,yükseltici,hoparlör,kablo bileşenler vs vs) olsa dahi ,
  Hani şu ,en iyi değerlendirici, kulaklarınızdır söylemi vardır ya, kişisel beğeni anlamında kullanıla gelmiş olmasına rağmen çok doğrudur çünkü; gerçekten kulaklarımız,işin doğrusunu ölçüp biçtiği ve onları bir türlü kandıramadığımız için, müzik dinlemede tatmin duygumuz tam yerine gelmez,belki gelirmiş gibi olur,birkaç gün bir ay,bir sene sonra yine olmadı,olamadı vs,vs bir türlü memnun olamayız:crashs:,öyleki bu hobi den sonu olmayan bir yol diye de söz edilir.
  Sözü fazla uzatmadan ,yeniden müziği oluşturmadaki bu tatminsizlik duygusunu bizlere yaşatan,bu nedenle keyfini süremediğimiz binbir ümit ve hevesle aldığımız ekipmanlarımızı sürekli değiştirme istek ve dürtüsünün asıl nedeni baştan yapılan kayıt kusurunun stereofonik seslendirme ile sunulmasıdır. Bu durum Müzik dinlemek için Milimetre,santimetre hesabı yapıp da oturduğumuz yerde (hoparlör eksen çizgilerinin kesim yeri),dinleyici için,tam anlamıyla konum kargaşasına:smiles20: yol açar.
  Daha sonra bu konuyu basit kroki çizimlerle açıklayarak anlatmaya çalışacağım.

 4. #4
  Member
  Giriş Tarihi
  11-05-2009
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  57
  Mesajlar
  71
  Üye No
  492748

  Zaman sorunundan dolayı yukarıda anlattığım konunun çok basit kroki çizimini yakında paylaşarak konunun çok daha iyi anlaşılması sağlanacaktır,devam edecek.

 5. Merih Banner Alt

Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı