Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 8 mesajdan 1 ile 8 arası

Konu: Kenan Sofuoğlu Dünya Supersport Şampiyonu

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-11-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    466830

New Icon26 Kenan Sofuoğlu Dünya Supersport Şampiyonu

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Portekiz yarışını ikinci sırada bitirerek Dünya Supersport Şampiyonası'nda 2012 sezonunun tamamlanmasına bir yarış kala şampiyonluğu garantiledi.

Partimao Pisti'ndeki Portekiz yarışına 7. sıradan başlayan Kenan Sofuoğlu, koşuyu ikinci sırada bitirmeyi başardı. Bu sonuçla genel klasmanda puanını 218'e taşıyan Sofuoğlu, sezonun bitmesine bir yarış kala en yakın rakibi Fransız Jules Cluzel ile aradaki puan farkını 33'te tutarak Dünya Supersport Şampiyonası'nda şampiyonluğu da garantilemiş oldu.

Milli motosikletçi, Dünya Supersport Şampiyonası'nda 2007 ve 2010 sezonun ardından üçüncü şampiyonluğuna ulaştı.

Kawasaki Lorenzini takımıyla yarışan Sofuoğlu, koşu sonrası takımının şampiyonluğunu işaret eden "1" numaralı forma ile altın kaplama botu giyerek, Türk bayrağıyla pistte tur attı.

Portekiz yarışını Fransız Jules Cluzel ilk sırada tamamlarken, Fransız Fabian Foret ise üçüncü sırada tamamladı.

Genel klasmanda ise Sofuoğlu 218 puana ulaşırken, Jules Cluzel 185 puanla ikinci, Fabian Foret ise 160 puanla üçüncü sırada yer aldı.

Sezonun son yarışı olan 13. ayak koşusu, 7 Ekim'de Fransa'nın Magny Cours Pisti'nde yapılacak.
    TRT Spor

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-11-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    466830

TÜRKİYEDE SADECE FUTBOL YOKMUŞ

Dünya şampiyonu Kenan Sofuoğlu, düzenlediği basın toplantısıma katılımlarından dolayı gazetecilere teşekkürlerini belirterek, "Türkiyede sadece futbol var zannediyordum. Hepinize bu basın toplantısına geldiğiniz ve bu spora değer verdiğiniz için teşekkür ederim. Bu 3. dünya şampiyonluğum. Bu sene biraz daha fazla sıkıntı çekerek yarıştım. Çünkü dizimde bir sorun vardı. Bu yarışta amacım puan toplayarak şampiyonluğa ulaşmaktı. Ben de bunu başardım" dedi.

Motor sporların zor yanlarından birinin hızdan dolayı yapılan hatalar olduğunu vurgulayan başarılı motosikletçi, ''Uzun sezonu şampiyon bitirmek beni mutlu etti. Ayrıca bu benim üçüncü dünya şampiyonluğum. Dünya Supersport'da benden önce üç kez şampiyon olan yok. İki kez şampiyon olan iki sporcu var. Ben üç kez şampiyon oldum ve bu rekor şu anda bende'' diye konuştu. Yeni sezon hedefleriyle ilgili bilgi de veren Kenan Sofuoğlu, bir yıl daha Supersport'ta yarışacağını söyledi. Kawasaki takımıyla görüştüğünü ve iki hafta içinde bu anlaşmayı imzalayacaklarına dikkati çeken Sofuoğlu, ''Bir yıl daha Supersport, daha sonra başka planlarım var'' dedi.

SOFUOĞLU: BAŞBAKANIMIZ ARADI

Kenan Sofuoğlu, kendisini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın aradığını ve kendisiyle yakından ilgilendiğini belirtti. Sofuoğlu, "Başbakanımız beni aradı. Sakatlığımı sordu. Benimle yakından ilgilendi. Beni asıl onurlandıransa, Başbakanımın bu spor ile ilgili bana bir çok detayı sorması ve bu sporla ilgili olması oldu" şeklinde konuştu. Sofuoğlu, Türkiye'de genç yeteneklerin olduğunu belirterek, "Bu sporda sadece ben yokum. Ama başarılı olarak en öndeyim. Arkadan gelen sporculara her zaman yardımcı olmak için elimden geleni yapıyorum. Şimdi önümüzde Avrupa'da bir iki yarış var. Bu yarışa genç yetenek Harun Çabuk'u götüreceğim. Kendisi kabiliyetli bir sporcu. Harun'un yanı sıra Toprak Razgatlıoğlu'da var. Bu tarz yeteneklere sahip çıkmak zorundayız. Harun Çabuk için bir yer bulduk. Kendisini yarışa sokacağız. İstediğimiz dereceleri elde ederse, önümüzdeki yıl Hollanda'da bir yarışa katılacak" dedi. Kenan Sofuoğlu son olarak, Türkiye'de 2 yere çok güvendiğini belirterek, Türkiye Motosiklet Federasyonu'na ve sponsoru Red Bull'a teşekkür etti.

UÇAR: KENAN SOFUOĞLU'YLA HER ZAMAN GURUR DUYDUK

Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar da, Kenan Sofuoğlu isminin bir marka haline geldiğini ve dünyanın en hızlı delikanlısını sunmaktan onur duyduğunu dile getirdi. Uçar, "Federasyonumuz gurur duyduğu bir oyuncusunu yeniden zirvede gördü. Bundan dolayıda çok mutluyuz. Kenen Sofuoğlu ismi anlatılmaya gerek kalmayan bir marka haline geldi. Kenan'ın hatırına Türkiye'de Motosiklet Fedarasyonu kuruldu. Biz de kendisiyle her zaman gurur duyduk" şeklinde konuştu. Sofuoğlu'nun sadece şampiyon olarak motosiklet sporuna katkı yapmadığını, bunun yanında kendi adıyla faaliyetlerini sürdüren piste de 2 milyon liraya yakın harcama yaptığını anlatan Bekir Yunus Uçar, şöyle konuştu: ''Bütün sporculara örnek olmalı. Kazandığını kendi branşına harcayan az sporcu gördüm. Kenan onlardan biri. Kendisi, adını taşıyan pistin profesyonelce işletilmesi gerektiğini düşünüyor. Tüm sporcularımızın ücretsiz şekilde kullanabileceği ve her türlü eksiğinin giderilmesi için yardımcı olacağız.''

Uçar, Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı MotoGP'nin bundan sonraki yıllarda yapılıp yapılmayacağı yönündeki soruya, şöyle yanıt verdi: ''Bu şekilde Türkiye'nin tanınacağını düşünüyorduk. Gelinen noktada buna 15 milyon dolar harcadık. Kenan ile bunun uluslararası ve ulusal boyutunu konuştuk. Biz bu parayı altyapı oluşturulması ve gençlerin motosiklet sporuyla tanışması için harcasaydık daha fazla verim elde edebilirdik. Ajandamızın birinci sırasında bu sporun tanıtımı var. Superbike organizasyonun isim hakkı için 2.5 milyon avro gerekiyor. Bu parayla 5 binden fazla gencimizi motosikletle tanıştırıp lisanslı sporcu yapabiliriz. İstanbul Park'ta organizasyon olmasının Kenan Sofuoğlu'na faydası olmadığını düşünüyorum. Kenan, Monza ve diğerlerini daha iyi tanıyor.''

Kenan Sofuoğlu'na övgüler yağdıran Uçar, ''Beyefendi ve mütevazı, rol model olma özelliği olan bir sporcumuz. Kenan bırakın Türkiye'de, dünyada da her gün gündem olması gereken bir sporcu. Bugün federasyonlarıyla sorun yaşayan onlarca sporcu var. Kenan hatırına federasyon kurduğumuz sporcu olmasına rağmen ayakları yerden kesilmeyen biri'' diye konuştu.
    tmf.org.tr

Moderator
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    149

aferin çocuğa...tek başına bir çok şeyi başardı....Dünya Şampiyonluğu Ünvanı öyle kolay bir şey değil...hangi spor olursa olsun...yüzlerce kişi arasından 1nci oluyosun.

Hani derler ya , bu çocuk Yurt dışında doğmuş olsaydı kimbilir neler yapardı diye....yada eğer ismi Sergen değil de Sergenoviç olsaydı, falan filan diye.

Al işte Sakarya'dan çıkmış Türk bir çocuk....Dünya'daki en önemli bir organizasyonda 3 defa Dünya Şampiyonu oluyor. demek ki başarılı bir Sporcuysan, herşeyi yapabiliyorsun...

Vip
    Giriş Tarihi
    11-03-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    6600

bunca sıkıntının arasında yüzümüzün akı oldun rabbim seni en güzel yerlere koysun .

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-01-2005
    Mekan
    09 Aydın
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    67024

Öncelikle Tebrikler...

Motosiklet denince dünyada herkesin aklına önce Moto GP sınıfı geliyor... Umarım onu Moto GP sınıfında Valentino Rossi, Loris Capirossi, Dani Pedrosa, Nicky Hayden vs... gibi isimlerle yarışırken görürürüz... "Dünya Şampiyonu" ünvanı ancak o zaman gerçek boyutta bir anlam ifade eder... Yani, bu başarı bu sporun "Kral Sınıfında" gelebilirse, daha bi başka olur...

Ben şahsen onu Moto GP sınıfında yarışırken görmek isterim. :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-11-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    466830

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi reis1905 Mesajı Göster
    Öncelikle Tebrikler...

Motosiklet denince dünyada herkesin aklına önce Moto GP sınıfı geliyor... Umarım onu Moto GP sınıfında Valentino Rossi, Loris Capirossi, Dani Pedrosa, Nicky Hayden vs... gibi isimlerle yarışırken görürürüz... "Dünya Şampiyonu" ünvanı ancak o zaman gerçek boyutta bir anlam ifade eder... Yani, bu başarı bu sporun "Kral Sınıfında" gelebilirse, daha bi başka olur...

Ben şahsen onu Moto GP sınıfında yarışırken görmek isterim. :)
    Sponsor desteği yeterli olursa işten bile değil.Zaten açıklamalarında bu yönde bir soruyada şu cevabı vermiş

Kenan Sofuoğlu, gelecek sezonlarda hangi kategorilerde yarışacağı sorusunu ise şu şekilde yanıtladı:

''Dünyada beş tane şampiyona var. Bunların beşinde şampiyon olan sporcular en iyi pilotlar sayılıyor. Supersport'ta daha önce de başarılı oldum. Her spor dalında moral önemlidir. Aile kayıpları yaşadım. O dönemlerde başarılı olmak mümkün değildi. Kawasaki bana destek oluyor. Önümüzdeki sezon için Superbike testlerine başlamamı istiyorlardı. MotoGP olabilir. Bir daha 'Neden Kenan Sofuoğlu MotoGP'de değil-' sorusu gelirse onları Türk firmalarına yönelteceğim. Türk firmaları sponsorluk yapsa birçok sporcu oralarda olabilirdi. Bu federasyonla alakalı bir şey değil, firmalarla alakalı. Ben başladığımda federasyonumuz yoktu. Daha sonra kuruldu ve her şey değişmeye başladı. Böyle federasyon varken yarışmayı seviyorum. Manevi olarak destekleri büyük. Türkiye'de güvendiğim iki yer var. Biri federasyon, öbürü de şu anda şapkasını taktığım sponsorum.''

Başarılı sporcu, kendisi için yarışlarda ya birinciliğin ya da sonunculuğun olduğunu belirterek, ''Benim için ya birincilik ya sonunculuk var'' diyerek sözlerini tamamladı.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    11-10-2008
    Mekan
    26 Eskişehir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    460169

Kenan sanki yanlış ülkede yanlış bir spor dalı yapıyor malesef Ülkemizde motorsporları sevilseydi yada en azından sevdirilmeye çalışılsaydı F1 kaçırmazdık.Şimdi o koca tesisi tv programalarına ona buna hizmet veriyor yazık.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-11-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    466830

Kenan Sofuoğlu 4. kez dünya şampiyonu!

Dünya Supersport Şampiyonası'nın Fransa'daki 11. ayağında 2. olan Kenan Sofuoğlu, Katar'daki son yarış öncesi şampiyonluğu garantiledi.

Motosiklette Dünya Supersport Şampiyonası'nın Fransa'da düzenlenen 11. ayağını 2. sırada bitiren Kawasaki Puccetti pilotu Kenan Sofuoğlu, sezonun bitimine bir yarış kala şampiyonluğunu ilan etti.

Fransa'daki 4 bin 411 metrelik Magny Cours Pisti'nde 17 tur üzerinden koşulan yarışa, 2. cepten başlayan milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, startta yerini kaybetse de art arda yaptığı ataklarla ilk turu lider geçti. İyi bir ritm yakalayan Kenan, 3. tur sonunda rakipleriyle arasındaki farkı 5 saniyenin üstüne çıkardı.

JACOBSEN İLE FARKI 28'E ÇIKARDI
    Bu sırada yarış, bir motosikletten pistin 5. virajına dökülen yağ nedeniyle durduruldu. Pistin temizlenmesinin ardından yeniden start verilen mücadele, 11 tura indirildi.
    İkinci start sonrası Kenan ve pilotlar klasmanındaki en yakın rakibi ABD'li Patrick Jacobsen, diğer sürücülerle farkı açtı. İkilinin karşılıklı geçişlerine sahne olan liderlik mücadelesini Jacobsen kazandı, Kenan ise 2. sırayı aldı.
    Bu sonuçla puanını 213'e yükselten Kenan, sezonun son ayağı öncesinde şampiyonluk mücadelesi verdiği Jacobsen ile arasındaki farkı 28'e çıkardı ve şampiyonluğu garantiledi.

31 yaşındaki milli motosikletçi böylece 2007, 2010 ve 2012'nin ardından 4. kez Supersport şampiyonu oldu. Şampiyonluk için hazırlanan tişört ve kaskı giyen Kenan, zaferini, Türk bayrağıyla bindiği motosikletiyle zafer turu atarak kutladı.

"HAMZA iÇiN KAZANMAK iSTiYORDUM"
    Kenan Sofuoğlu, yarışın ardından yaptığı açıklamada, çok zor bir sezonu geride bıraktıklarını belirterek, şampiyonanın İspanya'daki 10. ayağında sakatlanan önemli rakiplerinden Jules Cluzel'in yokluğunun işlerini kolaylaştırdığını söyledi. Takımı ve ailesi adına çok mutlu olduğunu dile getiren Kenan, "Şampiyonluğu en çok birkaç ay önce kaybettiğim oğlum Hamza için kazanmak istiyordum" ifadesini kullandı.

Dünya Supersport Şampiyonası'nın 12. ve son yarışı, 18 Ekim'de Katar'da yapılacak.

Sürücüler ve markalar klasmanı
    Sezonun 11. yarışının ardından sürücüler ve markalar klasmanında ilk 5 sıra şöyle:

Sürücüler klasmanı:
    1. Kenan Sofuoğlu (Türkiye) - 213 puan
    2. Patrick Jacobsen (ABD) - 185
    3. Jules Cluzel (Fransa) - 155
    4. Lorenzo Zanetti (İtalya) - 142
    5. Gino Rea (Büyük Britanya) - 97

Markalar klasmanı:
    1. Kawasaki - 217
    2. MV Agusta - 202
    3. Honda - 197
    4. Yamaha - 77
    5. Triumph - 10