Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 16 mesajdan 1 ile 16 arası

Konu: BBC ile TRT'nin Genel Müdür Farkı!

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    08-02-2006
    Mekan
    22 Edirne
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    184779

BBC ile TRT'nin Genel Müdür Farkı!

Sina KOLOĞLU/MİLLİYET Cadde

BBC ile TRT'nin genel müdür farkı

BBC yeni genel müdürünü seçti: George Entwiste. Bir ayrıntı dikkatimi çekti. Adam, 1989’da BBC’ye stajyer olarak girmiş. Genel müdür olmadan önceki son görevi, görsel haber direktörlüğüymüş. Yani 23 yıldır bu kurumda çalışmış. Bizim TRT’nin genel müdürlerine baktım. Şöyle bir durum ortaya çıkıyor:

Öztrak avukattı
    TRT’nin adı en çok hatırlanan genel müdürlerinden Adnan Öztrak A.Ü. Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra İçişleri Bakanlığı’nda maiyet memurluğu, nahiye müdürlüğü, kaymakamlık vs. gibi görevlerde çalıştıktan sonra bürokrasiden ayrılıp serbest avukatlık yapmaya başladı. 1964 yılında TRT genel müdürü oldu. Yani hiç TRT’de çalışmadı (1964 - 1971).

Musa Öğün askerdi
    Ondan sonra malum 12 Mart dönemi! Musa Öğün geldi TRT’ye. Kendisi askerdi! (1971- 1973). Sonra kısa bir dönem İsmail Cem genel müdür oldu. Gazeteci kökenliydi. Ama o da TRT’de hiç çalışmadı.

Yalçıntaş ekonomi kökenli
    Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş da kısa bir dönem TRT Genel Müdürü oldu (17 mayıs - 24 Kasım 1975). Eğitimini ****sat üzerine yaptı, TRT’de hiç çalışmadı.

Ziraatçi genel müdür
    1976 - 1977 döneminde Şaban Karataş vardı. Kendisi TRT’ye gelmeden en son görevi Ziraat Fakültesi Zooteknik Bölüm Başkanlığı’ydı.

TRT kökenli ilk genel müdür

1978 - 1979 döneminde Cengiz Taşer genel müdürlük yaptı. 12 yıllık kurum çalışanıydı. 15 yıllık TRT Genel Müdürlük hikayesinin kurum içinden atanan ilk ismi oldu! 1979 - 1981 yılları Doğan Kasaroğlu dönemiydi. Kasaroğlu da 10 yılını bu kuruma vermiş bir isimdi (1979 - 1981).

12 Eylül paşası
    Darbe sonrası yine bir paşa geldi; Musa Öğün (1981 - 1984). Sonra yani 1984 - 1988 dönemi Tunca Toskay genel müdür oldu. Toskay İ.Ü. İktisat Fakültesi’nde öğretim üyeliği, daha sonra Almanya Basın ve Enformasyon Koordinatörlüğü görevinde bulundu. TRT’yla alaka ‘enformasyon’ kelimesinden geliyordu! 1988 - 1989 yılında Cem Duna müdür oldu, diplomattı.

25 yıllık TRT’ci
    Kerim Aydın Erdem, 1989 - 1993 yıllarında genel müdür oldu. TRT’ye 1964 yılında girmişti. Ve hemen hemen her kademede çalıştı. Tayfun Akgüner İ.Ü. İletişim Fakültesi dekanıydı ,genel müdür olmadan önce (1993 - 1996).

En uzun süre görevde kalan
    Yücel Yener bu tarihe kadar TRT’nin başında en uzun kalan isim oldu. TRT’den emekli olmuştu. Daha sonra bu göreve getirildi (1997 - 2003).

Ve AKP dönemi
    AKP ****darının ilk TRT Genel Müdürü Şenol Demiröz, altı yıl bu kurumda çalıştıktan sonra ayrılmıştı. Televizyon yapımcılığıyla ilgilendi, belgeseller çekti, bu sektörden hiç ayrılmadı. Ve 2004 -2005 yıllarında genel müdürlük yaptı.

PTT’ci genel müdür
    İbrahim Şahin en son görevi PTT genel müdürlüğüydü. 2007 tarihinde bu göreve geldi. Ve sanırım parti ****darda kaldığı süre içinde görevine devam edecek.

TRT’nin içinden gelmek önemli mi?
    TRT’nin beş genel müdürü kurumda çalışmış isimler. Peki onların dönemi başarılı mıydı? Kurumu yönetmek için illa TRT’de mi çalışmak gerekiyordu?
    Bir kere kesin kıstas şu; bu sektörden olacaksın. Benim görüşüm böyle. Olması gereken bu. Kurumun içinden gelip ‘içine edenler’ de oldu! Çünkü böyle diyenler çıkacak. “BBC ile TRT’yi ne karıştıyorsun?” diyenler de olacak. Ama hep örnek aldığımız kurum da BBC oluyor. Son genel müdür “TRT’yi BBC yapacağız” dememiş miydi?

Banned Member
    Giriş Tarihi
    12-02-2010
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    523545

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ilkem007 Mesajı Göster
    [CENTER]Son genel müdür “TRT’yi BBC yapacağız” dememiş miydi?
    demişti. Şöyle bir bakıyorum 2 HD kanalı dışınde diğer kanalları flash tvden hallice oldu... BBC çakması bildiğin flashtv, yerel kanal kalitesinde kanallardan başka bişey görmüyorum ben.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    07-08-2012
    Mekan
    61 Trabzon
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    582573

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi eurowision Mesajı Göster
    demişti. Şöyle bir bakıyorum 2 HD kanalı dışınde diğer kanalları flash tvden hallice oldu... BBC çakması bildiğin flashtv, yerel kanal kalitesinde kanallardan başka bişey görmüyorum ben.
    Flash TV'deki bazı programlar harbiden gereksiz ama sonuç olarak bir çok kanaldan iyi. Ama nerde bir kalitesiz iş örneği verilse Flash TV diyorsunuz. Bizim ülkemizde dahil yüzlerce devlet ;gelenekleri,kültürleri vb gibi bir çok şey için savaştılar. Bizi millet yapan şeyler bunlar. Flash TV denilince akla gelen ilk şey kültürlerimizi vb yansıtan programları.Bu kanal kesinlikle gerekli bir kanal. Kanal D'siz Showsuz yaşanır onlarca dizi veren kanal var ama böyle kültürleri yansıyan kanallar her zaman olmaz.
    Düzenleyen Jidzo : 21-09-2012 at 18:42

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    21-05-2008
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    434042

BBC nere TRT nere... )

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    19-06-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    534456

bu adam neden trt'yi eleştiriyor hep??
    ya da ben mi sadece trt'yi eleştirdiği yazılara denk geliyorum??

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    05-10-2009
    Mekan
    42 Konya
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    509031

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi eraydin_93 Mesajı Göster
    bu adam neden trt'yi eleştiriyor hep??
    ya da ben mi sadece trt'yi eleştirdiği yazılara denk geliyorum??
    trt eleştirilmez diye bir kanun mu var ?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    07-07-2004
    Mekan
    64 Uşak
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    19190

TRT büyük devlet kanallari ile karsilastirildiginda büyük bir fark göze carpiyor. ARD, ZDF, BBC, NOS vs.. , bunlar sektörde lider konumdalar. Cok iyi özgün icerikleri var, özelikkle ARD ve BBC'nin. Belgesel konularinda ARD ile BBC ortak calisma yapmaktalar. Bizim TRT'miz de Afrika televizyonlari ile anlasma imzaliyor, iste fark bu.
    Düzenleyen hturbe : 21-09-2012 at 19:27

Banned Member
    Giriş Tarihi
    12-02-2010
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    523545

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Jidzo Mesajı Göster
    Flash TV'deki bazı programlar harbiden gereksiz ama sonuç olarak bir çok kanaldan iyi. Ama nerde bir kalitesiz iş örneği verilse Flash TV diyorsunuz. Bizim ülkemizde dahil yüzlerce devlet ;gelenekleri,kültürleri vb gibi bir çok şey için savaştılar. Bizi millet yapan şeyler bunlar. Flash TV denilince akla gelen ilk şey kültürlerimizi vb yansıtan programları.Bu kanal kesinlikle gerekli bir kanal. Kanal D'siz Showsuz yaşanır onlarca dizi veren kanal var ama böyle kültürleri yansıyan kanallar her zaman olmaz.
    evet evet çok kültürlü bir kanal. Hatta o kadar kültür saçıyorki, Türkiye'nin en kültürlü sanatçısı Ajdar'ı juri üyesi yapmışlardı. Ya flash tv olmasaydı yaşın kaç diyince Muş cevabı veren hanımları, kendini rezil eden beyleri, (sözde) yalan makineli programları, sabahları yayınlanan "ne çıkarsa bahtına" isimli mükemmel kültür ve halkı bilinçlendirici programları, semra kaynanalı dest-i izdivaçları, parmaklıklar ardından yayın yapan dilberay ve nice kültürlü programları nasıl izleyebilirdik değilmi?. ShowTV, KanalD, Atv veya Star gibi kanallar ve dizilerimiz olmasaydı bugün dünyanın onlarca yabancı televizyon kanallarına dizi satmıyor, Türkiye'yi tanıtmıyor olurduk. Soruyorum bu çok kültürlü kaçaklı-köçekli kültür ötesi programlarını hangi kanala satabilmiş, kaç kişiye hitap edebilmiş flash tv... Gidin bir kaç kez fransa kanallarını izleyin kültür neymiş öğrenin. 2 köçek çıkarıp 3 oyun havası çalmakla kültür yayını yapıyoruz demek, güneş dünyanın uydusu demek kadar saçma... Bence siz bi kültür ve flash tv arasındaki farkı öğrenin, yoksa yukardaki yazınız yanlış anlamayın gerçekten çok gülünç.
    Düzenleyen eurowision : 21-09-2012 at 19:55

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    19-06-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    534456

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Ocean_IQ Mesajı Göster
    trt eleştirilmez diye bir kanun mu var ?
    önce yazdığımı anlayıp sonra yorum yazarsanız daha iyi olur :smile_non

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    05-10-2009
    Mekan
    42 Konya
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    509031

önce yazdığımı anlayıp sonra yorum yazarsanız daha iyi olur :smile_non
    ne yazdığınızı gayet iyi anladım sina koloğlunun trtyi eleştirmesi gayet olağan ve olmalı çünkü devlet kanalı.!diğer kanallar özel bizden 1 kuruş bile almıyorlar sadece reklamlar ve patronları var trt hem vergi alıyor hem reklam. ve özel kanallar biz itv,sat1,hbo'yuz demiyorlar trt ise bbc olacağız-bbcyiz diye geziniyor!

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-05-2008
    Mekan
    43 Kütahya
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    434617

BBC koltuğa göre adam seçiyor..TRT adama göre koltuk seçiyor.Bizden olsun da kim olursa olsun düşüncesiyle BBC değil,ABC bakliyat firması bile yürümez.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    07-08-2012
    Mekan
    61 Trabzon
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    582573

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi eurowision Mesajı Göster
    evet evet çok kültürlü bir kanal. Hatta o kadar kültür saçıyorki, Türkiye'nin en kültürlü sanatçısı Ajdar'ı juri üyesi yapmışlardı. Ya flash tv olmasaydı yaşın kaç diyince Muş cevabı veren hanımları, kendini rezil eden beyleri, (sözde) yalan makineli programları, sabahları yayınlanan "ne çıkarsa bahtına" isimli mükemmel kültür ve halkı bilinçlendirici programları, semra kaynanalı dest-i izdivaçları, parmaklıklar ardından yayın yapan dilberay ve nice kültürlü programları nasıl izleyebilirdik değilmi?. ShowTV, KanalD, Atv veya Star gibi kanallar ve dizilerimiz olmasaydı bugün dünyanın onlarca yabancı televizyon kanallarına dizi satmıyor, Türkiye'yi tanıtmıyor olurduk. Soruyorum bu çok kültürlü kaçaklı-köçekli kültür ötesi programlarını hangi kanala satabilmiş, kaç kişiye hitap edebilmiş flash tv... Gidin bir kaç kez fransa kanallarını izleyin kültür neymiş öğrenin. 2 köçek çıkarıp 3 oyun havası çalmakla kültür yayını yapıyoruz demek, güneş dünyanın uydusu demek kadar saçma... Bence siz bi kültür ve flash tv arasındaki farkı öğrenin, yoksa yukardaki yazınız yanlış anlamayın gerçekten çok gülünç.
    Türkiye'yi tanıtmak mı?Türkiye'yi tanıtmak.Yani bizim bir dilimiz,müziğimiz,dansımız,kültürümüz yok?Biz bir takım insanların düşlediği tek tip insan tiplerinin olduğu bir ülke miyiz?Ve ya azcık kültür(!) serpiştirmek için ara sıra sıkıştırılan yanlış şive kullanan yerlilerin ''mal'' insanlar imajı veren dizilerimiz?.Bu bizi kültürlü yaptı mı?Yabancı dizilere bakın insanlar yöresel müziklerini vb dünya'da gösteriyorlar.Şimdi yabancı dizi izleyen insanlar İrlanda müziğini bilir,İskoçya kıyafetlerini bilir.Ee kardeşim senin dizini pazarladığın Türkiye'de horon,halay,zeybek gibi çeşitli dansların olduğunu bilen var mı,''kemençe,türkü,saz'' bile var mı,çeşitli yörenin kıyafetlerini bilen var mı?Yok.

Gereksiz programlar her kanalda var.Önemli olan insanlara birşey kazandırmak.O bununla,şu onunla şununla yatmış sadece bu tarz dizileri başka ülkelere pazarlarsan adamlar ne düşünür.Hadi aralara insanı durumlar falanda yok direk aşk,aldatma,yatıp kalkma olay bu.Bu mu bizi dünyaya tanıtıyor?Bunları pazarlasan sadece pazarlayan kişinin eline birşey geçer senin ve ya milletinin kazanacağı birşey olmaz.
    Düzenleyen Jidzo : 21-09-2012 at 22:23

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    19-06-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    534456

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Ocean_IQ Mesajı Göster
    ne yazdığınızı gayet iyi anladım sina koloğlunun trtyi eleştirmesi gayet olağan ve olmalı çünkü devlet kanalı.!diğer kanallar özel bizden 1 kuruş bile almıyorlar sadece reklamlar ve patronları var trt hem vergi alıyor hem reklam. ve özel kanallar biz itv,sat1,hbo'yuz demiyorlar trt ise bbc olacağız-bbcyiz diye geziniyor!
    ilk cümlenize ithafen yazıyorum..çünkü anladığınızda ısrar ediyorsunuz..
    ben bu yazarın 2-3 yazısını daha okudum..onlarda da trt'yi eleştiriyordu..ben de dedim ki ben mi hep bu tür yazılarına denk geliyorum acaba..
    bu soruyu sordum sadece..yorum vs.yapmadım..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    05-10-2009
    Mekan
    42 Konya
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    509031

ilk cümlenize ithafen yazıyorum..çünkü anladığınızda ısrar ediyorsunuz..
    ben bu yazarın 2-3 yazısını daha okudum..onlarda da trt'yi eleştiriyordu..ben de dedim ki ben mi hep bu tür yazılarına denk geliyorum acaba..
    bu soruyu sordum sadece..yorum vs.yapmadım..
    2-3 yazısını okumuşsanız ve bunlar sadece trt ile ilgili yazılarıysa diğer yazılarını milliyet caddeden takip edebilirsiniz.Kendisi "TRT eleştirmeni" değil televizyon eleştirmeni
    Düzenleyen Ocean_IQ : 21-09-2012 at 23:24

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-07-2006
    Mekan
    55 Samsun
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    238326

TRT bir BBC değil ama son bir kaç yıldır TRT hakikaten iyi programlar da yapıyor. Alman TV'lerinde görüp kıskandığım tarz yapımlar artık TRT tarafından yapılıyor. BBC ile TRT farkı şu; bizde kimse belgesel ve kültürel programlar izlemiyor, ama İngiltere'de bu izleniyor. TRT HD'de iyi bir çizgi var acaba kimler izliyor?

Average Member
    Giriş Tarihi
    05-02-2004
    Mekan
    50 Nevşehir
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    1718

aslında trt den çok başkanlık seçimini eleştirmiş
    son dönemlerde trt gayet başarılı bence

Gönderme Kuralları