Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 17 mesajdan 1 ile 17 arası

Konu: CNC Tezgah

Member
    Giriş Tarihi
    20-04-2008
    Mekan
    79 Kilis
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    430132

New Icon26 CNC Tezgah

Selamlar. Konunun daha önceden açıldığını biliyorum, ama yeterli bilgiyi bulamadığım için tekrar açıp canlandırmak istedim. Moderatörler uygun bulmazsa o konunun devamına ekleyebilir.

Reklamcılık sektörüne giriyorum. Cutting plotter araştırması içindeyim, uygun bulduğumu sipariş edeceğim.
    Ama aynalı pleksiglass gibi malzemeleri kesmek için cnc tezgahlar 5000TL den başlıyor. Düşündüm de, bunu kendim yapabilirim.
    Ancak gerekli olan malzemeleri nerden nasıl temin edebilirim onu pek bilmiyorum, ama bu kısım da kolay.
    Aklımı karıştıran şey işin kalan tarafı. Servo motorları nasıl kumanda edeceğim, bilgisayardan belirlediğim şekilleri bu makineye kestirmem için 3adet motora ihtiyacım olacak. ama o motorlar o şekli o ebatlarda nasıl kesecek?

Senior Member
    Giriş Tarihi
    27-11-2008
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    469824

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi RebeLDe Mesajı Göster
    Servo motorları nasıl kumanda edeceğim, bilgisayardan belirlediğim şekilleri bu makineye kestirmem için 3adet motora ihtiyacım olacak. ama o motorlar o şekli o ebatlarda nasıl kesecek?
    Eğer sistemin mekanik aksamını yaparım diyorsanız, işin en önemli ve en zor kısmını halletmişsiniz demektir.

Servo motorlarının her birisine bir motor kontrol devresi bağlı olacaktır. Servolar, motor kontrol devresine bir bilgisayarın paralel portundan adım sinyalleri göndererek kontrol ediliyor. Bunun için de mach3 isimli programı kullanabilirsiniz.

Süreç ana hatlarıyla şu şekilde:

1) Bir CAD programı ile öncelikle yapılacak parçanın sanal modelini oluşturuyorsunuz.
    2) CAD programının çıktısını bir CAM programına veriyorsunuz. Bu program ile kesim işlem sırasını içeren, hangi takım ile hangi hat boyunca kesileceğini içeren gcode formatında çıktı dosyasını hazırlıyorsunuz.
    3) gcode dosyasını da mach3 isimli CNC kontrol yazılımına veriyorsunuz. Bu yazılım, PC'nin paralel portu üzerinden servoları kontrol ederken parçanın kesimini yapıyor.

Member
    Giriş Tarihi
    20-04-2008
    Mekan
    79 Kilis
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    430132

Alakanız için teşekkür ederim. Evet, mekanikten az çok anlarım, mekanik kısmını kendim rahatlıkla halledebilirim.
    Yalnız araştırdığımda sertleştirilmiş çelik miller, sonsuz miller, rulmanlar vs. baya bi pahalı. Bunu tornada kendimiz yapabilir miyiz, ya da alternatif malzeme kullanmak sakınca doğurur mu acaba ?

Senior Member
    Giriş Tarihi
    27-11-2008
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    469824

Yalnız araştırdığımda sertleştirilmiş çelik miller, sonsuz miller, rulmanlar vs. baya bi pahalı. Bunu tornada kendimiz yapabilir miyiz, ya da alternatif malzeme kullanmak sakınca doğurur mu acaba ?
    Bu tamamen istediğiniz doğruluk miktarına bağlıdır. Elde edilecek doğruluk, makinanın rijitliği ve toplam kütlesi ile ilgilidir. Eksenleri, yatakları ve gövdesi kalın, sert çelikten meydana gelen, eksen hareketi için bilyalı somun/mil kullanan ve aynı zamanda da ağır olan makinalar ile 0.05mm ve daha iyi doğruluk dereceleri elde edilebilir.

Ama siz reklam amaçlı kullanacağım demiştiniz. Kabaca örnek vermek gerekirse, 1mm doğruluk yeterli ise ve keseceğiniz malzeme de plastik, ağaç vs türden ise, çok ucuz malzemelerle böyle bir makina yapabilirsiniz. Eksen hareketi için "saplama" tabir edilen dişli çelik çubuklar ve normal somunlar kullanırsınız. Eksenleri ve gövdeyi de aluminyum profilden yaparsınız.

Member
    Giriş Tarihi
    20-04-2008
    Mekan
    79 Kilis
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    430132

Eksenler ve gövde için alüminyum profil düşünüyordum ben de. Hata payı max 1mm olmalı. Aynalı pleksiglass gibi malzemelerden harf vs. kesimi yapıp tabela işlerinde kullanmak için yapmak istiyordum bu CNC yi. 50x50 cm kesim alanı olması benim için şu etapta yeterli olur. İlerde yetmezse büyük boyunu da yaparım. ilk önce acemiliği atayım da bununla :)

Member
    Giriş Tarihi
    12-03-2006
    Mekan
    26 Eskişehir
    Üye No
    196728

pek çok site olmakla beraber fikir vermesi açısından....

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-09-2007
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    384574

BEn CNCzone sitesini tavsiye ederim

Member
    Giriş Tarihi
    20-04-2008
    Mekan
    79 Kilis
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    430132

Selamlar. Yerli pek bir site yok CNC konusunda araştırma yapabileceğim. Yabancı sitelere yoğunlaştım bu aralar. Türkiye'de de cnc için parça arayışına girdim. vidalı milleri falan baya pahalıymış, onun için alternatif düşünüyorum bu aralar, olmadı alacağım yani yapacak birşey yok. 2. el uygun fiyatlısını araştırıyorum. Servo motorların gücü konusunda da endişelerim var. bu NM yani newtometre değeri kaç olmalı? açıkcası biraz kuvvetli olsun istiyorum. Çünkü iskeleti alüminyumdan değil metal profilden yapmayı düşünüyorum (Alüminyum sigma profiller baya pahalı geldi ve makina ağır olsun, esneme ve hata payı düşük olsun istiyorum.) ve ortalama 1x1metre gibi bir makina olacak taban genişliği. minimum masraf max verim yapabilirsem çok iyi olacak :)
    Düzenleyen RebeLDe : 01-10-2012 at 01:17

Senior Member
    Giriş Tarihi
    27-11-2008
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    469824

Hem fiyatı düşük tutmaya çalışıyorsunuz, hem de servo motor kullanacağım diyorsunuz... Servo motoru, enkoder ve kontrol devresi pahalıdır. Servo motorların avantajı, çok yüksek güçlerde yapılabiliyor olmaları, çok hızlı eksen hareketine izin vermeleri ve adım sinyali kaçırma problemlerinin hiç olmaması.

Ama sizin uygulama için bunlara hiç gerek yok. Step motorlar rahatlıkla iş görür. İstanbul Karaköy'deki elektronikçiler çarşısında eski yazıcılardan çıkma çok ucuz step motorlar satılıyor. Elektronik'ten anlıyorsanız bunun kontrol kartını da kendiniz yapabilirsiniz, olmadı hazır kartlar da satılıyor.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-09-2007
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    384574

Selamlar. Yerli pek bir site yok CNC konusunda araştırma yapabileceğim. Yabancı sitelere yoğunlaştım bu aralar. Türkiye'de de cnc için parça arayışına girdim. vidalı milleri falan baya pahalıymış, onun için alternatif düşünüyorum bu aralar, olmadı alacağım yani yapacak birşey yok. 2. el uygun fiyatlısını araştırıyorum. Servo motorların gücü konusunda da endişelerim var. bu NM yani newtometre değeri kaç olmalı? açıkcası biraz kuvvetli olsun istiyorum. Çünkü iskeleti alüminyumdan değil metal profilden yapmayı düşünüyorum (Alüminyum sigma profiller baya pahalı geldi ve makina ağır olsun, esneme ve hata payı düşük olsun istiyorum.) ve ortalama 1x1metre gibi bir makina olacak taban genişliği. minimum masraf max verim yapabilirsem çok iyi olacak :)
    Alüminyum da bir metaldir. Metalden kastınızın çelik olduğunu düşünüyorum. Alüminyum sigma profillerin şekllendirilmelerindeki amaç ısınma ile şekillerinin minimum düzeyde değiştirmesidir. Ağır makinenin esnemesi az olmaz. Döküm makinanın esnemesi az olur. Piyasada satılan çelik profillerin esneme payını iyi düşünün yaparken. ucuza yapacağınızı düşünüp makineyi çöpe atabilirsiniz.

Member
    Giriş Tarihi
    20-04-2008
    Mekan
    79 Kilis
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    430132

Evet, metalden kastım çel****. Döküm yapma gibi bi imkanım yok malesef. hala pazar araştırmam devam ediyor. astarı yüzünden pahalıya gelecekse hiç girmem, ama aynı bile olsa kendim yaparım. Servo kullanmak istemememin sebebi, bir kere yapıyorum, tam olsun, hassas olsun, her işte kullanılabilsin istememden ötürü. çıkma motorlar var, ne kadar güvenilir bilmiyorum ama sıfırıyla arasında baya fiyat oynuyor.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-09-2007
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    384574

Evet, metalden kastım çel****. Döküm yapma gibi bi imkanım yok malesef. hala pazar araştırmam devam ediyor. astarı yüzünden pahalıya gelecekse hiç girmem, ama aynı bile olsa kendim yaparım. Servo kullanmak istemememin sebebi, bir kere yapıyorum, tam olsun, hassas olsun, her işte kullanılabilsin istememden ötürü. çıkma motorlar var, ne kadar güvenilir bilmiyorum ama sıfırıyla arasında baya fiyat oynuyor.
    bir kere olsun tam olsun diyorsanız gövde ve aktarma parçalarına para harcamaktan çekinmeyin. en kaliteli motor bile yamulmuş bir milde işe yaramaz.
    Düzenleyen redrua : 22-10-2012 at 15:26

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-04-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    209420

Sayın arkadaşım,hevesini kırmak istemem ama;yaklaşık 12 senelik CNC operatörü olarak bu işin sana astarı yüzünden daha pahalıya patlar diyeceğim...CNC tezgah konusu oldukça karmaşık bir iş,kullanımı bile karmaşık;kaldı ki sen tezgah yapmaktan bahsediyorsun...
    Yukarıda arkadaşların belirttiği gibi,tüm uğraşlarının sonucu hüsran ve çöp tenekesi olabilir...Acizane tavsiyem,"iki kere daha düşün" derim...

Haa...Harcayacak bol bol paran varsa başka tabii...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    09-09-2009
    Mekan
    53 Rize
    Üye No
    505593

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi redrua Mesajı Göster
    bir kere olsun tam olsun diyorsanız gövde ve aktarma parçalarına para harcamaktan çekinmeyin. en kaliteli motor bile yamulmuş bir milde işe yaramaz.
    cevaplarınızı ve ürettiklerinizi yakından izliyorum..hassasiyetiniz için kutlarım..cevabınızı ve yazınızı takibedensiniz...harf yanlışığı yaptığınızdan emindim..düzelttiniz...

Average Member
    Giriş Tarihi
    23-12-2005
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    168246

Servo motorla yapmak zorunda değilsin daha ucuz step motorlarla yapabilirsin.
    Artık step motorlar bayağı gelişti.
    10 yıldır cnc tezgah üreten bir firmada çalışıyorum.
    Burada yazmak belki yanlı olur ama internette ararsanız solidworks çizimleri dahil bir sitede yayınlanmış üniveritede tez olarak yapmışlar kullanılacak programları dahil ekli google amcada var.
    en çok kullanılan HMI Desk Cnc dir Bursa'da bir aile şirketi var parça parça satın alabilirsiniz.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    22-10-2012
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    585112

cnc zor iş bu işe kalkışanlara kolaylıklar dilerim

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-09-2007
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    384574

Makine tasarımı ve imalatı ile ilgili olarak tecrübeniz nedir bilmiyorum ama daha önce bir cnc tezgah yapmadıysanız işiniz zor. Bunun kolay yöntemleri olduğunu iddia edenler ya daha önce defalarca bu işi yapıp uzman olmuşlardır yada ellerinde bulunan kurulumu sırasında en ufak yanlış harekette büyük arızalar veren kitleri satmaya çalışanlardır. Ben makine mühendisiyim. Tasarım mühendisliği eğitimi aldım daha önce defalarca makine tasarımı ve imalatı yaptım. Şu anda bir dokuma tezgahı yapmaya çalışıyorum. öyle bilgisayarlı son sitem tam otomatik bir şey değil. Toplamda belki 50 tahta çıtanın ve bir iki dişli parçanın birleşimden oluşan bir tezgah. 3D tasarım programları kullandım. Tasarım tamam, similasyon programlarında hatasız çalıştığını defalarca kontrol ettim. FEM analizi yaparak parçaların sahip olması gereken mukavemetleri hesaplayarak uygun parçaları imal etmeye başladım. Tam 3 haftadır üstünde çalışıyorum fakat daha yarısını bile bitiremedim. Bu tasarımı herhangi bir 3 boyutlu yazıcıya versem ortaya tezgahım çalışır vaziyette çıkacak ama tamamen doğru ölçülerde parçalar üretmeme rağmen her paçayı monte ederken sorun yaşıyorum. Altı üstü tahta bir tezgah ne kadar zor olabilir ki diye bu işe başladım ama sonuçta çok zor olduğunu gördüm. kendi hesaplamalarıma göre sadece 20 TL ye mal olması gereken tezgahım daha şimdiden bütçeyi aştı.
    Bu işi ticari olarak düşündüğün için sana nacizane tavsiyem imalatına uygun tezgahı satın almandır. Hobi olarak yapmayı düşünseydin eğer bu konuda uzmanların buluştuğu sitelerden ve uzmanlardan yardım almanı tavsiye ederdim ama sonuç garanti olmazdı.
    Basit bir örnek vermek gerekirse Timur bey güç aktarma vidası olarak saplama kullanabileceğinizi söylemiş. Ben yaptığım bir çok alette saplamayı güç aktarma ve hareket iletme elemanı olarak kullanıyorum ama en fazla 5 kg lık güç aktarmada saplama kullanırım. Çünkü saplamaların dişi ince dişten yapılır ve makinelerde olduğu gibi sürekli ileri geri hareketlerde dişlerin kırılma ve sıkışma ihtimali vardır. Güç aktarma vidaları saplamalarda olduğu gibi üçgen diş değil kare diş modeline sahiptir ve daha fazla yük taşıyabilir. Nitrürasyon gibi aşınmalara karşı yüzey dayanıklılığı artırılmıştır ve en önemlisi kullanılan somunlar bilyalı sisteme sahiptirki aşınmayı en aza indirirler. Bu dediğim sistem maksimum hassasiyete sahip sistemdir. Çok pahalıdır. vidalı mil yerine kremeyer dişli kullanabilirsiniz. Daha ucuzdur hassasiyeti sizin istediğiniz 1 mm hassasiyete uygundur. Lazer, plazma gibi kesici makinelerde yoğun olarak kullanılır.
    3motorun ne işin kullanılacağını sormuşsunuz. 3 motor 3 ekseni kontrol eder. Birisi ileri geri hareketi biri sağa sola hareketi birisi yukarı aşağı hareketi kontrol eder. Siz düz bir plakayı keserek iş yapacağınıza göre sizin tezgahınız 3 eksen değil 2.5 eksen olacak. Yani yukarı aşağı yönünde iş yapmayacak fakat kafa yukarı aşağı yönde hareket edecek. Kafanın hareketinin amacı kesim noktasına geldiğinde kesici ucun kesilecek plakaya kesme derinliğince girip kesim bitince ikinci noktaya gidebilmesi için yukarı kalkmasını sağlamaktır. Bu durumda diğer iki eksene göre daha düşük güçte bir motor işini görecektir. Sistemini koyacağın yeri belirleyip tablanın mı yoksa kafanın mı X-Y eksenlerinde hareket edeceğine karar vermelisin. Tabla hareket ederse 2 kat daha fazla alan kaplar. hareket eden parçaların ağırlıklarını bir mil yada rulmana taşıttırırsan vidalı miline az yük taşıtıp bozulmasını gec****rmiş olursun. Ne olursa olsun hareket eden her parçanı tozdan mümkün olduğunca korumalı, temizliğinin kolay olmasını sağlamalısın. Aksi takdirde makinen zarar görür.
    Kendin birşeyler yapmak eğlencelidir ama ticari anlamda bu işi yapacaksan başlamadan önce iyice düşünmen gerekir. başladıktan sonra uzun çok uzun uykusuz gecelere, sürekli olarak ellerinin ve diğer uzuvlarının yaralanmalarına, çevrendekilerin senden şikayet etmelerine, sürekli karşına çıkan basit hatalara hazır ol. Hepsi başına gelecek. Hatalarından korkma hatalar bir işin nasıl yapılmayacağını sana öğretirler (Edison huzur içinde yatsın).
    Kararın ne olursa olsun umarım istediğin gibi sonuçlanır.
    Düzenleyen redrua : 24-10-2012 at 19:20

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı