Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 9 mesajdan 1 ile 9 arası

Konu: 3 Kasım 2013 Güneş Tutulması...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-01-2005
    Mekan
    09 Aydın
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    67024

New Icon26 3 Kasım 2013 Güneş Tutulması...

3 Kasım 2013 tarihinde güneş tutulması olacak ve ülkemizden de izlenebilecek.

Resim: Wikipedia...

Bu Güneş tutulmasındaki en güzel ayrıntı, Satürn ve Merkür'ün da tutulma esnasında Güneşe çok yakın duracak olmaları...

Kısmet olursa ve de hava güzel olursa, Antalya'dan da bu kısmi Güneş tutulmasının tadını çıkaracağız. :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    05-08-2004
    Mekan
    33 Mersin
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    22409

Güzel haber. Tam güneş tutulması olarakmı izliyeceğiz yoksa parçalı mı?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-01-2005
    Mekan
    09 Aydın
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    67024

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi icedream Mesajı Göster
    Güzel haber. Tam güneş tutulması olarakmı izliyeceğiz yoksa parçalı mı?
    Parçalı izleyeceğiz sevgili dostum. İkinci resimde tutulmanın en büyük kapanma değerine ulaştığında Türkiye'den yaklaşık nasıl görüneceği gösterilmiş... Bu esnada Güneş, ince bir hilal gibi görünecek... Tabi güneşin batma saatlerine yakın olacağı için, Batı istikametinde dağlar olan bölgelerde izlenemeyebilir...

Tam tutulma sadece birinci resimde gölgenin merkezindeki siyah noktanın geçtiği bölgelerin bazılarında görülebilir. Bu aynı zamanda bir hibrit tutulma. Yani bu tutulmada Ay'ın çapı ile Güneşin görünen çapı yaklaşık aynı. Merkez gölgenin geçtiği bazı bölgelerde tutulma halka şeklinde görünecek (Güneş Ay'dan büyük görünecek). Mesela Kuzey Atlantik ve doğu Afrika. Ekvator üzerinde bulunan Batı Afrika sahilleri, dünyamız yuvarlak olduğu için ve doğal olarak Ay'a daha yakın olacakları için "tam tutulma" izleyebilecekler (Ay, Güneşi tamamen kapatacak)... :)
    Düzenleyen reis1905 : 18-09-2012 at 16:15

Senior Member
    Giriş Tarihi
    23-04-2005
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    95029

Doğum gününde doğanın insana güneş tutulması gibi bir hediye vermesi gibi güzel bir şey yok :D..Burasi şaka da her güneş ve ay tutulmasında sonra en net görülebilen yerlede büyük bir deprem 7+ de bir aşina 99 depremi ve en son uzakdoğudaki tsunami işallah türkiyede kötü şeyler olmaz...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-01-2005
    Mekan
    09 Aydın
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    67024

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi SiLeNGeR Mesajı Göster
    Doğum gününde doğanın insana güneş tutulması gibi bir hediye vermesi gibi güzel bir şey yok :D..Burasi şaka da her güneş ve ay tutulmasında sonra en net görülebilen yerlede büyük bir deprem 7+ de bir aşina 99 depremi ve en son uzakdoğudaki tsunami işallah türkiyede kötü şeyler olmaz...
    Sanmıyorum. Aralarında hiçbir bağ kanıtlanamadı. 2006'da tam tutulma yaşadık ardından da herhangi bir doğa felaketi olmadı. En azından ben hatırlamıyorum. 1999'da da iki olay arasında bir hafta vardı. Bence herhangi bir bağlantı yok, tamamen tesadüf...

Ama en güzel doğa harikalarından biri olduğunu düşünenlerdenim. :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    05-08-2004
    Mekan
    33 Mersin
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    22409

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi reis1905 Mesajı Göster
    Parçalı izleyeceğiz sevgili dostum. İkinci resimde tutulmanın en büyük kapanma değerine ulaştığında Türkiye'den yaklaşık nasıl görüneceği gösterilmiş... Bu esnada Güneş, ince bir hilal gibi görünecek... Tabi güneşin batma saatlerine yakın olacağı için, Batı istikametinde dağlar olan bölgelerde izlenemeyebilir...

Tam tutulma sadece birinci resimde gölgenin merkezindeki siyah noktanın geçtiği bölgelerin bazılarında görülebilir. Bu aynı zamanda bir hibrit tutulma. Yani bu tutulmada Ay'ın çapı ile Güneşin görünen çapı yaklaşık aynı. Merkez gölgenin geçtiği bazı bölgelerde tutulma halka şeklinde görünecek (Güneş Ay'dan büyük görünecek). Mesela Kuzey Atlantik ve doğu Afrika. Ekvator üzerinde bulunan Batı Afrika sahilleri, dünyamız yuvarlak olduğu için ve doğal olarak Ay'a daha yakın olacakları için "tam tutulma" izleyebilecekler (Ay, Güneşi tamamen kapatacak)... :)
    Şu tam tutulmayı bir türlü göremedim.

1. resme göre Latin Amerika dan ekvatora doğru inip oradan devam edecek tam tutulma. Burda da akşam erken olacak gibi. :)

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi SiLeNGeR Mesajı Göster
    Bu güneş tutulmaları böyle 10 yılda bir 50 yılda bir olan bir olay değil aslında. Hemen hemen her ay dünyanın değişik bölgelerinde parçalı tutulmalar olmakta. Bu nedenle doğal bir felaketle bağdaştırmak biraz garip olur.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    16-01-2010
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    520588

Bakalım 3 Kasım'dan sonra Dünyanın hangi bölgesinde doğal afet olacak.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    29-06-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    442137

2013 e Kim Öle kim Kala

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-01-2005
    Mekan
    09 Aydın
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    67024

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi icedream Mesajı Göster
    Şu tam tutulmayı bir türlü göremedim.

1. resme göre Latin Amerika dan ekvatora doğru inip oradan devam edecek tam tutulma. Burda da akşam erken olacak gibi. :)
    Bir dahaki tam tutulma 2060 yılında. Sık dişini az kaldı... :Ç

Şaka bir yana ben 29 Mart 2006 yılındaki tam tutulmayı Antalyada izldedim. Hava da açıktı. Muhteşem bir gökyüzü gösterisiydi...

Doğal felaketler konusunda ise sana tam katılıyorum... :)

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı