Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 6 mesajdan 1 ile 6 arası

Konu: Dört uydulu Kablo ile Digitürk

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  13-08-2010
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1,122
  Üye No
  538876

  Dört uydulu Kablo ile Digitürk  Arkadaşlar konuları inceledim nereye yazacağımı bulamadığım için yeni konu açarak sormak istemedim.

  2 tane çanak kullanıyorum. Birisinde Turksat Diğerinde Hotbird-Astra-Eutelsat , diseqc ile çatıda birleşip tek kablo halinde eve geliyor. Ve evde HD kutum var.

  Yarın Digitürk abonesi olacağım Ligtv HD için. Ancak hem kablo kalabalık olmasın diye hem de çatıya yeni bir çanak kurdurmak için yer çok musait olmadığı için hazır gelen Eutelsat sinyalini kullanmak istiyorum. Yani kısacası eutelsat uydum var ancak 4lü dayzekten geliyor. Onu Digitürk kutusunda kullanmak istiyorum.

  Sormak istediğim 2 soru var üstadlara yada kullananlara:

  1- 4 uydudan tek kabloyu eve girdikten sonra 2 uydu alıcısına dağıtacak bir aparat var mı? (Hem eski HD uydu alıcıma hem de Digitürkün vereceği yeni kutuya) Yani hazır 4lüden gelen Eutelsat sinyalini kullanabilir miyim?

  2- Eğer böyle bir sistem kurarsam sadece kumandandan HDMI seçerek 2 HD kutuyu da kullanabileceğim ancak görüntü yada yayın kaybı yaşar mıyım? Görüntü bozulur mu? Şuan Eutelsattan gelen sistemde sinyal sorunu yok. Tüm TPleri net alıyor.

 2. #2
  Senior Member
  Giriş Tarihi
  16-02-2011
  Mekan
  58 Sivas
  Yaş
  36
  Mesajlar
  588
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  555501

  Eski HD kutunuzun arkasındaki LNB Out kısmından Digiturk'un gelecek olan HD Cihazınızın LNB İn kısmına kablo takarsanız izlersiniz.

  Ama DİGİTURK izleyeceğiniz zaman Diğer kutunuzun Standt By konumunda durması lazım.

 3. #3
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  22-09-2005
  Mekan
  35 İzmir
  Yaş
  34
  Mesajlar
  1,114
  Üye No
  134896

  T kablo birleştirici ile izleyebilirsin örneğin normal cihaz av 1 dijitürk av 2 de olur
  çanaktan gelen kabloya T kablo birlleştiriciyi takarsın t şeklinde olduğundan bir çıkışı normal cihaza diğer çıkışı dijitürk,e
  takarsın her iki cihaz açık olursa bazı kanalara sinyal gelmez arkadaşımızın yazdığı gibi bir cihazın standt by konumunda olması gerekiyor fiyatı 1 tl civarında
  not her iki cihazın dayzek ayarları aynı olması gerekiyor bu sistemle her iki cihazda 4 uyduyu izleyebilirsin
  Düzenleyen emrah1987 : 16-09-2012 at 22:18

 4. #4
  New Member
  Giriş Tarihi
  14-03-2011
  Mekan
  32 Isparta
  Mesajlar
  17
  Üye No
  557447

  "T" yaparak olmuyor geçen sene bende de ds ve dt vardı "T" yaparak ikisini de tv ye bağladım biri stand by konumundayken bile diğerinde sinyal kaybı oluyordu. Birde recevier arkasındaki lnb outta da bağlama volt olayı varmış eğer ki bu voltta düşüş olursa recevier bozuluyormuş "T" bağlantıda da aynı şey var voltaj 2 ye bölününce recevierlerde bozulma oluyor.

 5. #5
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  22-09-2005
  Mekan
  35 İzmir
  Yaş
  34
  Mesajlar
  1,114
  Üye No
  134896

  T kablo birleştiriciyi ben kulanıyorum iki cihaz farklı yerde biri terasta diheri otuduğum odada iki cihaz açık iken sinyal kaybı olduğunu zaten yazdım bir kapalı iken diherini sorunsuz izliyorum aynı tv de izlenecekse zaten ikisinin açık olmasının bir anlamı yok stand by konumunda sinyal kaybı olmaması gerekiyor çünkü uydu ile bağlantısı kesiliyor yinede olursa cihazın fişini çekersin
  Düzenleyen emrah1987 : 17-09-2012 at 01:10

 6. #6
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  13-08-2010
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1,122
  Üye No
  538876

  Mesajı gönderdikten sonra donanımhaber ve turkeyforumda epey bir araştırma yaptım.

  F konnektor, T bağlantı, F hızlı konnektor, LNB outtan diğerine geçiş vs..

  Kısacası bütün yollarda ya sinyal kaybı oluyor yada voltaj meselesi var. Olmayıp ben gayet kullanıyorum diyenler de var ama benim gözüm yemedi açıkçası. Digitürkün kutusunu bozmayayım dedim. Fenerin maçında gaza gelip DigitürkPlay satın aldım sezonluk :panda: Turksatta bahsedilen "çamur" yayına benzer bir yayın var ama gerek yeni görüntü sistemler gerekse HD olan yayının çekmesi olduğu için geçen seneye göre çok çok daha iyi. Geçen sene şuandaki "yayın 2" olarak verilen yayın vardı ve "suluboya" yayınından öte değildi.

  Bu sene fena değil. 220 lira vermeye değer. Hele ki başka bir taraftar arkadaşınız ile ortak aldıysanız.

  Ama benzer sistem kurmaya çalışan arkadaşlara yardımı dokunsun. Risk almak istemiyorsanız ve olanağınız varsa en mantıklısı yeni receiver için çanaktan yeni bir hat çekmek. Ustaların dediği genelde bu. Ama öteki sistemlerden kuran ve başarıyla çalıştıran da birçok arkadaşımız var.

  Saygılar ::headphone


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı