Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 8 mesajdan 1 ile 8 arası

Konu: Dual pikabı müzik setine bağlamak?

Junior Member
    Giriş Tarihi
    09-02-2011
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    554915

Dual pikabı müzik setine bağlamak?

HS130 model Dual pikabımın kendi kolonları var ve dinlememde bir sorun yok; ancak Sony marka cd/kaset çalarımın kolonlarından yararlanmak amacıyla, bir pre amphi aracılığıyla bu sete bağlamayı düşündüm. İnternetten biraz araştırdım ve hem MM hem MC iğnelere uygun Thorens MM005 gibi pre amphi'lerin kullanılabileceğine dair bilgi edindim. Ama dün görüştüğüm ve daha önce pikabımın onarımını yapan kişi ise bunun mümkün olmayacağını söyledi. Analog cihazdan, dijitale bağlantı olmayacağını söyledi. Oysa internette pre amphi'lerle laptoplara bağlantı yapılmasından söz ediliyor. Durumu 'bir bilen'lere danışayım dedim... Ne dersiniz? Ne yapmam gerek?

(Bu arada, setin arkasında phono girişi yok. Kolon bağlantılarının dışında, sadece MD/Video bağlantısı için ayrılan girişler var)

Senior Member
    Giriş Tarihi
    27-06-2004
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    18028

Pikabın arkasındaki band/tape yazan yerden ses almanız mümkün sanırım, alttaki resimdeki kabloya ihtiyacınız olacak yalnız, pikabı çalıştıracaksınız, input selector den tape seçeceksiniz, pikaptan çıkan sesi kayıt ediyormuş gibi müzik setinin aux vs. girişine göndererek dinlemeniz gerekir, resimdeki kabloda 4 adet rca var 2si tape giriş diğer ikiside kayıt için çıkış şeklindedir, siz çıkıştan alacaksınız sinyali. Belki, input selector seçici pikabın içerisindeki dahili phono preamfiyi devreden çıkartıyorsa, araya bir phono preamp ilave etmeniz gerekecek, önce RCA to Din (resimdeki) kablo bulup deneyin bence.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    24-11-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    44176

Anfinizde pikap girişi yok ise pikabın bağlantısı için en uygun yol arkasında pikap girişi olan ucuz bir mikser kullanmanızdır.
    Ancak bu dediğim anfisiz pikaplar için geçerlidir.DUAL'in arkasındaki çıkıştan faydalanacaksanız o taktirde @bykoz arkadaşın önerdiği kablo işinize yarayabilir.

Junior Member
    Giriş Tarihi
    09-02-2011
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    554915

Teşekkürler, deneyeceğim...

Junior Member
    Giriş Tarihi
    09-02-2011
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    554915

Dün Galata tarafındaki pek çok yere sordum ama söz konusu bağlantının ellerinde olmadığını, yapabileceklerini söylediler. Bu taraflarda bakmam gereken başka yerler var mı, yoksa yaptırayım mı? Bulabileceğimi düşündüğünüz bir yer var mı?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-07-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    239985

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi BeYHuDe. Mesajı Göster
    Dün Galata tarafındaki pek çok yere sordum ama söz konusu bağlantının ellerinde olmadığını, yapabileceklerini söylediler. Bu taraflarda bakmam gereken başka yerler var mı, yoksa yaptırayım mı? Bulabileceğimi düşündüğünüz bir yer var mı?
    5pinDIN -> 2xRCA (Dual'den çıkış) bağlantıyı zaman zaman Mediamarkt satıyor. Onun dışında kolayca yapabilir ve yaptırabilirsiniz.
    Gerekenler, 1 adet 180º 5pin (pole, kutup) erkek (male, plug) DIN bağlaç, 2 adet RCA (lale) erkek (male, plug) bağlaç, iki kanal ara bağlantı kablosu (??? ohm/m özdirenç), lehim, hayva, elektrik :) belki biraz ısıyla daralan makaron...
    DIN bağlacın hangi iğnesini sol kanala, hangisini sağ kanala, hangisini ortak toprağa (dönüş hattı) bağlayacağım derseniz... hatırlamıyorum ama, vinyengine.com'daki Dual kılavuzlarından kolayca bulabilirsiniz.

Junior Member
    Giriş Tarihi
    09-02-2011
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    554915

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi cafyon Mesajı Göster
    5pinDIN -> 2xRCA (Dual'den çıkış) bağlantıyı zaman zaman Mediamarkt satıyor. Onun dışında kolayca yapabilir ve yaptırabilirsiniz.
    Gerekenler, 1 adet 180º 5pin (pole, kutup) erkek (male, plug) DIN bağlaç, 2 adet RCA (lale) erkek (male, plug) bağlaç, iki kanal ara bağlantı kablosu (??? ohm/m özdirenç), lehim, hayva, elektrik :) belki biraz ısıyla daralan makaron...
    DIN bağlacın hangi iğnesini sol kanala, hangisini sağ kanala, hangisini ortak toprağa (dönüş hattı) bağlayacağım derseniz... hatırlamıyorum ama, vinyengine.com'daki Dual kılavuzlarından kolayca bulabilirsiniz.
    Teşekkür ederim. Selanik Pasajı'nda ve Yüksekkaldırım'da 2 yer buldum, yapacaklar.

Vip
    Giriş Tarihi
    11-03-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    6600

10kohm :)

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız