Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 7 mesajdan 1 ile 7 arası

Konu: Adınıza açılmış hatları internetten öğrenebileceksiniz

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  08-01-2005
  Mekan
  55 Samsun
  Yaş
  48
  Mesajlar
  4,153
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  60540

  New Icon22 Adınıza açılmış hatları internetten öğrenebileceksiniz  Adınıza açılmış hatları internetten öğrenebileceksiniz

  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, başlatacakları yeni uygulanma ile vatandaşların üzerilerine kayıtlı kaç hat olduğunu, kullandığı hattın kime ait olduğunu internet üzerinden sorgulayabileceğini söyledi.

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı , açık hat olarak tabir edilen, kişilerin kendi bilgileri dışında, kimliklerinin kullanılarak adlarına cep telefonu abonelik sözleşmesi yapılan hatların, kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabildiğine dikkati çekti.
  Açık hat kullanıcılarının yaşadıkları mağduriyetleri gidermek için hayata geçirecekleri yeni uygulamayla abonelerin üzerinden adlarına kayıtlı bulunan hatları sorgulayabileceklerini kaydeden Yıldırım, herkesin kendi adına kaç tane abonelik açıldığını görebileceğini, bu hatlardan istemediği varsa kapattırabileceğini bildirdi. Böylece, telefonun kullanıcısıyla abonesinin mümkün olduğunca aynı kişi olmasının sağlanacağını ifade eden Yıldırım, 'Hem haberi bile olmadan abone yapılmış kişilerin mağduriyeti hem de istediği halde asıl hat sahibini tanımadığı için telefonu kendi üzerine kaydettiremeyen kullanıcıların mağduriyeti giderilmiş olacak' dedi.

  Vatandaşların haberi olmadan adlarına açılan hatların ve suç örgütlerince de kullanılabildiğine işaret eden Yıldırım, bu durumun hem vatandaşların mağduriyeti hem de emniyet açısından ciddi sonuçlar doğurduğunu söyledi.

  Bu konuda kendilerine ulaşan çeşitli şikayetler olduğunu anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

  'Bu şikayetlerden bazıları, kişilerin bilgisi ve rızası dışında açılan hatların kötü niyetli olarak kullanımından etkilenen, hattın sahibi olarak görünen masum vatandaşlardan geldi. Şikayet sahiplerinin bir kısmı da herhangi bir nedenle açık hat almış olan iyi niyetli kullanıcılardır. Bunlar, hatları kendileri adına kaydettirmek istediklerinde, asıl aboneyi bulamadıkları için bunu gerçekleştiremiyorlardı. Ayrıca bu kullanıcılar, bu hatlar üzerinde numara taşıma, değiştirme, kampanyalara katılma gibi işlemleri yaptıramadıkları için mağdur olduklarından yakınıyorlardı. Başlatacağımız yeni uygulamayla internet üzerinden herkes ismine kayıtlı hatları inceleyecek, istemediklerini iptal ettirecek. Kendisinin kullandığı başkasına kayıtlı hatları da kolaylıkla kendi adına kaydettirebilme imkanı getiriyoruz.

  Vatandaşlar, uygulama başladıktan sonra mutlaka sisteme girip adlarına kaç hat bulunduğunu kontrol etsinler. Mağduriyet yaşamamak için, haberleri olmadan açılan hatları mutlaka kapattırsınlar.'

  Bakan Yıldırım, cep telefonu operatörlerinin, 12 ay içerisinde, açık hatların oluşturduğu sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik tedbirler alacağını da bildirdi.

 2. #2
  Vip
  Giriş Tarihi
  11-03-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  71
  Mesajlar
  12,436
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  6600

  geniş zaman ??

 3. #3
  Average Member
  Giriş Tarihi
  13-05-2010
  Mekan
  02 Adıyaman
  Mesajlar
  306
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  531654

  güzel haber...

 4. #4
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  21-11-2005
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  40
  Mesajlar
  3,491
  Kan Grubu
  B Rh ( - )
  Üye No
  155838

  Çok iyi haber.

  7 yıldır kullandığım hat tanımadığım bir başkasına ait çıktı, numara taşıma yapamıyorum hatta müşteri hizmetlerinden bile yararlanamıyorum. Hattı kendi üzerime alabilme imkanını bekliyorum.

 5. #5
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  25-10-2007
  Mekan
  28 Giresun
  Yaş
  64
  Mesajlar
  2,365
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  393967

  Benim hat orjinal,çünkü ilk cebin çıktığı zamanlarda aldım,ama benim çocuklarımınki başkası tarafından kullanmış hatlar olarak sonradan belli oldu,üstelik hattın biri çok kişilerlen bağlantısı olana ait çıktı,devamlı çoğu kişilerce arama yapıldı,en sonunda hattı iptal etmeye mecbur kalarak başka hat aldık,ama benim üzerime ait orjinal hatlarıda çocuklarım iptal ettiğinden onlar hala eski hat olarak benim üzerime kayıtldır herhalde ilk kullanıcı ben olduğumdan,devamlı hat değiştirmelerinede karşıyım tabiki düşmanları olanlar hariç,benim çevremde bazı komşu ve tanıdıklarımız var,iki senede bir hat değiştiriyorlar,sorduğumda,numaraları beğenmedim,gülünç bir ülkeyiz daha ne diyeyim,paylaşım için teşekkürler.

 6. #6
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  29-06-2008
  Mekan
  06 Ankara
  Mesajlar
  6,586
  Üye No
  442137

  New Icon12 Hattınızın Kime Ait Olduğu Öğrenilebilecek

  Binali Yıldırım, yeni uygulanma ile vatandaşların üzerilerine kayıtlı kaç hat olduğunu internet üzerinden sorgulayabileceğini söyledi.

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, açık hat olarak tabir edilen, kişilerin kendi bilgileri dışında, kimliklerinin kullanılarak adlarına cep telefonu abonelik sözleşmesi yapılan hatların, kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabildiğine dikkati çekti.

  Açık hat kullanıcılarının yaşadıkları mağduriyetleri gidermek için hayata geçirecekleri yeni uygulamayla abonelerin internet üzerinden adlarına kayıtlı bulunan hatları sorgulayabileceklerini kaydeden Yıldırım, herkesin kendi adına kaç tane abonelik açıldığını görebileceğini, bu hatlardan istemediği varsa kapattırabileceğini bildirdi. Böylece, telefonun kullanıcısıyla abonesinin mümkün olduğunca aynı kişi olmasının sağlanacağını ifade eden Yıldırım, ''Hem haberi bile olmadan abone yapılmış kişilerin mağduriyeti hem de istediği halde asıl hat sahibini tanımadığı için telefonu kendi üzerine kaydettiremeyen kullanıcıların mağduriyeti giderilmiş olacak'' dedi.

  Vatandaşların haberi olmadan adlarına açılan hatların terör örgütü ve suç örgütlerince de kullanılabildiğine işaret eden Yıldırım, bu durumun hem vatandaşların mağduriyeti hem de emniyet açısından ciddi sonuçlar doğurduğunu söyledi.

  Bu konuda kendilerine ulaşan çeşitli şikayetler olduğunu anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

  ''Bu şikayetlerden bazıları, kişilerin bilgisi ve rızası dışında açılan hatların kötü niyetli olarak kullanımından etkilenen, hattın sahibi olarak görünen masum vatandaşlardan geldi. Şikayet sahiplerinin bir kısmı da herhangi bir nedenle açık hat almış olan iyi niyetli kullanıcılardır. Bunlar, hatları kendileri adına kaydettirmek istediklerinde, asıl aboneyi bulamadıkları için bunu gerçekleştiremiyorlardı. Ayrıca bu kullanıcılar, bu hatlar üzerinde numara taşıma, tarife değiştirme, kampanyalara katılma gibi işlemleri yaptıramadıkları için mağdur olduklarından yakınıyorlardı. Başlatacağımız yeni uygulamayla internet üzerinden herkes ismine kayıtlı hatları inceleyecek, istemediklerini iptal ettirecek. Kendisinin kullandığı başkasına kayıtlı hatları da kolaylıkla kendi adına kaydettirebilme imkanı getiriyoruz.

  Vatandaşlar, uygulama başladıktan sonra mutlaka sisteme girip adlarına kaç hat bulunduğunu kontrol etsinler. Mağduriyet yaşamamak için, haberleri olmadan açılan hatları mutlaka kapattırsınlar.''

  Bakan Yıldırım, cep telefonu operatörlerinin, 12 ay içerisinde, açık hatların oluşturduğu sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik tedbirler alacağını da bildirdi.  Habertürk

 7. #7
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  28-12-2006
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  40
  Mesajlar
  13,857
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  301882

  İyi haber.


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı