Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 3 mesajdan 1 ile 3 arası

Konu: Rating hırsızları TRT'yi 6 milyonluk dolandırmış!

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  26-11-2008
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  4,962
  Üye No
  469537

  Rating hırsızları TRT'yi 6 milyonluk dolandırmış!
  Reytinglerde şike yapıldığı iddiasıyla açılan davanın iddianamesi açıklandı. İddianamede TRT'nin 5 milyon 875 bin TL dolandırıldığı ve müşteki olduğu belirtildi. Sanık Selçuk Çobanoğlu'nun reyting cihazının bulunduğu evlerin adreslerini ele geçirdiğinin belirtildiği iddianamede, reyting ölçüm cihazının bulunduğu deneklere kendi programlarının izlenmesi karşılığında hediyeler ve paralar verildiği iddia edildi.

  Doğan Haber Ajansı'ndan Selahattin GÜNDAY'ın haberine göre Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen reyting soruşturması tamamlandı. Hazırlanan iddianame Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Üsküdar Cumhuriyet Savcısı Akif Özgün tarafından hazırlanan 48 sayfalık iddianamede soruşturmanın İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne 24 Ağustos 2011'de gelen bir ihbarla başladığı belirtildi. İddianamede yer alan ihbar mektubunda, Selçuk Çobanoğlu'nun da aralarında bulunduğu bazı isimlerin reyting ölçüm cihazı bulunan denek listesini elde ederek usulsüz kazanç elde ettiği belirtildi.

  DENEKLERİN EVLERİNE GİDİP HEDİYE VERDİLER

  İddianamede "Başak Yapım" ve "Çağla Reklam Prodüksiyon" isimli televizyon yapım şirketlerinin sahibi olan Selçuk Çobanoğlu'nun geçmişte bazıtelevizyon kanallarında yayınlanan bazı dizilerin yapımcısı olduğu ifade edildi. TİAK denetçisi olan Ali Atıf Bir'in yazdığı 23 Şubat 2003 tarihli raporda; "Selçuk Çobanoğlu'na ait yapım şirketine ait 'Esra Özmen'le Her Sabah' adlı programın sunucusu Esra Özmen'in reyting cihazı olan denek evlerini ziyaret ederek hediyeler verdiği" yönünde bilgiler olduğu belirtilen iddianamede "Selçuk ve Esra'nın iş arkadaşlığı yanı sıra sevgili oldukları da açık haber kaynaklarında yapılan çalışmalarda tespit edilmiştir" denildi.

  İZLEYEN AİLELERE 200 TL PARA

  İddianamede şu ifadeler yer aldı: "TİAK denetçisi tarafından 2005 yılında yazılan raporda; Selçuk Çobanoğlu'na ait yapım şirketinin hazırladığı "İnce İnce Yasemince, Sürpriz ve Haber Magazin" adlı programların özellikle İstanbul, Elazığ, Malatya ve Van illerinde bulunan bazı denek evlerinde reklam araları dâhil olmak üzere kesintisiz izlendikleri öğrenilmiş, ailelere yapılan ziyarette bahse konu programları izlemeleri karşılığında "Çağla Tekstil" isimli şirketten her ay PTT aracılığıyla '200 TL' paranın gönderildiğini söylediklerini belirtmiştir."

  TRT'Yİ DOLANDIRDILAR

  İddianamede, "şüpheli Selçuk Çobanoğlu'nun TRT'ye Ayrılık dizisi hazırlama sürecinde Hilmi Berköz'ün dizinin reytingi yükseltmekte yardımcı olabileceğini söylemesi, bu teklifinin kabul edilmesiyle denek bilgilerini sağladıkları" belirtildi. Selçuk Çobanoğlu ile birlikte hareket eden çalışanı Bülent Can, Mehmet Bülent Erdinç'in birlikte deneklerin adreslerini dolaştıkları, hediye, yönlendirme ve telkinler yoluyla deneklerin yayın saatlerinde Ayrılık dizisini izlemelerini sağladıkları, hile ile reytingi yükselttikleri vurgulandı. Ayrılık dizisinin ilk 5 bölümde 2.00 ve üzerinde reyting aldığında kalan bölümlerinin çekimlerinin devam ettirileceğinin belirtildiği iddianamede, reytingin 2.00'nin altında olması durumunda 6. bölümün final olarak çekileceği kaydedildi.

  TRT 5 MİLYON 875 BİN TL DOLANDIRILDI

  İlk bölümlerde istenilen reyting oranına ulaşmadığı için şüpheli Selçuk Çobanoğlu ve suç ortaklarının deneklere müdahale yoluyla reyting hilesi yaparak istenilen reytinge ulaşmış gibi gösterdiği, dizinin tutulacağı yönünde TRT'yi kandırmak suretiyle sözleşmenin devamını sağladıkları belirtildi. İddianamede, "Şüpheli Selçuk Çobanoğlu daha sözleşmeyi imzaladığı 16.01.2009 tarihi öncesinden itibaren ilgi çekmeyecek niteliksiz dizinin devam şartı olarak reyting oranını sözleşme içine koymak ve bu yönde başlangıçtan beri planlı ve hileli hareketleriyle TRT kurumunu 5.875.000 TL dolandırmıştır" ifadeleri yer aldı.

  REYTİNG SORUŞTURMASINDA TRT MÜŞTEKİ

  Reyting soruşturması kapsamında hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi. Yapımcı Selçuk Çobanoğlu'nun sanıkları arasında yer aldığı iddianamede TRT müşteki olarak yer alıyor. Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen reyting soruşturması tamamlandı. Hazırlanan iddianame Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, yapımcılar Selçuk Çobanoğlu ve Ferit Çobanoğlu'nun da aralarında olduğu 14 sanık yer alıyor. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun (TRT) müşteki olarak yer aldığı iddianamede şüpheliler "Dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik, hukuka aykırı dinleme" ile suçlanıyor. Üsküdar Cumhuriyet Savcısı Akif Özgün tarafından hazırlanan 48 sayfalık iddianamede reytingin tanımı "Bir programın toplam televizyon seyircisinin izleme oranına 'Rating', Türkçe olarak 'reyting' denir. Programın reyting oranı ne kadar yüksek ise reklam pastasından alabileceği pay da
  Düzenleyen KOSOWALI : 12-09-2012 at 19:06

 2. #2
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  14-09-2007
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  1,280
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  381982

  cezası idam olmalidir.anladikları dil pudir.

 3. #3
  Senior Member
  Giriş Tarihi
  22-09-2007
  Mekan
  16 Bursa
  Yaş
  66
  Mesajlar
  714
  Kan Grubu
  AB Rh ( - )
  Üye No
  384058

  eğer paranın üstüne yatmak istiyorsan ve peşine mafya takmamak için bu ülkede devleti,devlet bankasını,ve kamu kuruluşlarını soyacaksın ve dolandıracaksın.


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı