Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 2 mesajdan 1 ile 2 arası

Konu: Sonradan engelli olan devlet memurunun emekliliği

Member
    Giriş Tarihi
    29-02-2004
    Mekan
    74 Bartın
    Üye No
    4946

New Icon26 Sonradan engelli olan devlet memurunun emekliliği

arkadaşlar ben işe normal memur statüsünde girdim ama sonradan yüde 40 özürlü raporu aldım.doğuştan sağ kalça çıkığım vardı 1999 da işe girdim,2003 te rapor aldım.nezaman emekli olabilirim

Supervisor
    Giriş Tarihi
    28-04-2006
    Mekan
    42 Konya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    211683

New Icon26 Sonradan engelli olan devlet memurunun emekliliği

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 2008 yılı Ekim ayı başında yürürlüğe girmiştir. Bu Kanunda tüm sonradan özürlü raporu alan aynı durumda bulunan, göreve girdikten sonra işgöremezlik raporu veya çalışma gücü kayıp oranlarını belli ölçüde yitirmiş olanlar için aylık bağlanılması hususları da yer almıştır.

5510 sayılı Kanun Geçici Madde 4 altıncı fıkra hükmü esas alındığında;

Memur olarak çalışmaya başladıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumunca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca düzenlenecek rapor ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;

% 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan kamu görevlilerine, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün (12 yıl),

% 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan kamu görevlilerine, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün (13 yıl),

malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması şartıyla ve herhangi bir yaşın dolumu aranmaksızın Sosyal Güvenlik Kurumunca kontrol muayenesine tabi tutulmak suretiyle yaşlılık aylığına hak kazanmaktadırlar,

Emekliliğinizin kesinlik kazanabilmesi için, mevcut raporunuzun Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca incelenmesi gerekmektedir. Rahatsızlığınıza göre çalışma gücü kayıp oranınızın belirtilen oranlarda olduğuna karar verildiğinde, hizmet süreniz de yeterli olduğunda emekli olabilirsiniz.
    ..
    Düzenleyen baskan_42 : 11-09-2012 at 13:07 Sebep: imla

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık