Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 9 mesajdan 1 ile 9 arası

Konu: Media Boot For Experimental OE2.0 (Resimli Açıklama FAQ)

Adviser
    Giriş Tarihi
    26-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    900

New Icon14 Media Boot For Experimental OE2.0 (Resimli Açıklama FAQ)

Merhaba arkadaşlar bu FAQ da sizlere kısaca (Media Boot Experimental) nasıl yapılır bunu anlatmaya çalışıcam yaptığım açıklamalar aynen burası içinde geçerlidir yani !!! ((KENDİNE GÜVENMEYEN CİHAZ BİLGİSİ OLMAYAN PC BİLGİSİ OLMAYAN ASLA BU İŞE KALKIŞMASIN CİHAZLARINIZA KALICI HASAR VEREBİLİRSİNİZ)) !!!

Gelelim esas konuya bu (Media Boot) şimdilik sadece (MERLİN 3 OE2.0) imaj ve (EXPERİMENTAL OE2.0) imaj için geçerlidir. çünkü yazılan script ler sadece bu iki imaj için çalışmaktadır ilerde diğer imajlar için script derlenebilir. bu script in özelliği gibi kullandığınız USB,SD,CF,SSD, device lara partition açarak cihazın FLASH dan değilde USB,SD,CF,SSD, den BOOT etmesini yani açılmasını sağlamaktır amaç tamamen HIZLI bir boot sağlamak içindir. ben her iki imaj dada denemesini yaptım hiç bir sorunla karşılaşmadım gayet STABİL çalışıyor.

İlk önce altta verilen dosyaları indirin ve zip formatından çıkarın daha sonra resimlerdeki gibi uygulamaya başlayın ben genelde bu tip denemelerde USB STİCK kullanıyorum kullandığım USB STİCK bu FAQ da KİNGSTON 4GB olanından idare ediyor EXP imaj için enson verilen tarihli imaj ı kullanın cihaza imaj yüklemeden evvel kullandığınız usb stick i FAT32 ile formatlayın altta eklediğim (HPUSBDisk) tools u kullanmaya çalışın formatlama bitince usb stick i yeni yazılım attığınız ve KAPALI vaziyette duran DM800SE nin arkasındaki USB SLOT larından birine takın ve çihazı (ARKADAKİ POWER DÜĞMESİNDEN) açın EXP cihazın FLASH ına açılmaya yani kurulmaya başlayacak kurulum ekranlarını istediğiniz gibi seçerek ilerleyin ve imajın tam yüklendiğinden emin olun imaj yükleme bitince size USB DEVİCE için otomatik bir formatlama yapayımmı diye bir arayüz belirecek buna NO seçip devam edin sonra sırasıyla MENU+SETUP+SYSTEM+STORAGE DEVİCES seçin orda USB üstüne gelin ve kumandadan OK tuşlayın çıkan 4 seçenekli arayüzden 3 üncü olanı yani MANUALLY SELECT A MOUNTPOİNT NOW seçerek OK leyin ENABLE PARTİTİON AUTOMOUNT? a sağ tuş ile YES yapın alttaki MOUNTPOİNT: kısmınıda /media/usb yapın ve kumandadan YEŞİL tuş ile kaydedin işlem bitince cihazı RESTART edin ve cihazın açılmasını bekleyin sonra tekrar aynı yerlere girerek bakın /media/usb bozulmamışsa yani yaptığımız gibiyse böylece bırakın buraya kadar şimdilik herşey yolunda demektir bundan sonra esas işlemlere geçicez alttaki resimlerden devam edelim.

Burda cihaza web arayüzünden imaj atar gibi bağlanın ama imaj atmayın TELNET açıp cihazın İP numarasını yazın karşınıza üstteki gibi cihazın BİOS ekranı gelecek burda yapılması gerekenleri resimde gördüğünüz gibi yapın ve kaydedip çıkın cihaz kendisi yeniden başlayacaktır bunu yapmazsanız cihaz USB den boot olmaz ve script ler bir işe yaramaz üstteki gibi yaptıysanız devam edelim.

Ekte verdiğim zipli dosyalardan biri olan (chkbootmedia_0.10-r2_all.zip) dosyasını açın dosya açılınca (chkbootmedia_0.10-r2_all.ipk) olarak belirecektir bu dosyayı FTP ile cihazın /tmp klasörüne atın ve dosyanın CHMOD yetkisini 755 yaparak FTP yi kapatın sonra TELNET açın ve cihaza bağlanın komut satırına şu şekilde komutu girin opkg install /tmp/*.ipk yazdıktan sonra klavyeden ENTER tuşlayarak devam edin kurulum bitince mutlaka cihazı RESTART edin.

Cihaz tekrar açılınca budefa alttaki zipli dosya olan (media-boot.zip) dosyasını açın dosya (media-boot) olarak belirecektir bu dosyayı FTP ile cihazın /home/root/ klasörü altına atın ve dosyanın CHMOD yetkisini 755 yapın işlem bitince cihazı tekrar RESTART edin.

Buraya kadar bir sorun çıkmadı ve yukarda yazılanları eksiksiz yaptıysanız esas sistemi çalıştırmaya geçebiliriz bundan sonra artık tüm işlemleri TELNET aracılığı ile yapacağız ilk önce komutların açıklamasını görmek için HELP ile başlıyoruz.

Komutları gördükten sonra üstteki gibi (media-boot -d) komutu ile devam ediyoruz gördüğünüz gibi benim cihazda HDD ve USB STİCK var HDD 1000.2GB görünüyor USB STİCK ise 4002MB olarak görünüyor burda biz USB olanı kullanıcaz yani /dev/sdf olanı bunun içinde alttaki resimdeki komutla devam edelim.

Bu komut sonrası script çalışmaya başlayacak siz burda (media-boot -i /dev/sdf) kullanın yukardaki merlin için ve EXP imaj FTP server ından dosyaları çekerek kullandığınız USB ye BOOT olarak kuracaktır ve yukarda yazılanları eksiksiz yapanlar cihazın açılırken USB den açıldığını görecek ve EXP imaj sıfırdan kurulum yapacaktır böylelikle mutlu sona ulaşmış olduk elimden geldiğince anlatmaya çalıştım umarım anlaşılmıştır yapamadım edemedim sinir oldum v.s gibi yazılar ASLA KABUL ETMİYORUM bu durumdan FORUM mesul değildir buraya konan her FAQ um kendim tarafından denenmiş ve ONAYLANMIŞTIR bilgisayar ve cihaz bilgisi zayıf olanlar ASLA bu işe kalkışmasınlar sonra cihazlarınıza kalıcı hasar verebilirsiniz herkeze kolay gelmesini diler saygılarımı sunarım.
    Ekli Dosyalar Ekli Dosyalar

Average Member
    Giriş Tarihi
    07-02-2005
    Mekan
    61 Trabzon
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    70706

Sağol arkadaşım,yararlı bişey olduğu belli.
    İkazı inşallah dikkate alırlarda cihazlara zarar vermezler.

Member
    Giriş Tarihi
    09-08-2006
    Mekan
    42 Konya
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    248738

Yükledim nihayet.Teşekkürler

Banned Member
    Giriş Tarihi
    04-04-2012
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    577980

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi hacker Mesajı Göster
    Gelelim esas konuya bu (Media Boot) şimdilik sadece (MERLİN 3 OE2.0) imaj ve (EXPERİMENTAL OE2.0) imaj için geçerlidir. çünkü yazılan script ler sadece bu iki imaj için çalışmaktadır ilerde diğer imajlar için script derlenebilir. bu script in özelliği gibi kullandığınız USB,SD,CF,SSD, device lara partition açarak cihazın FLASH dan değilde USB,SD,CF,SSD, den BOOT etmesini yani açılmasını sağlamaktır amaç tamamen HIZLI bir boot sağlamak içindir. ben her iki imaj dada denemesini yaptım hiç bir sorunla karşılaşmadım gayet STABİL çalışıyor.
    ustam dm800se, kullanılan image göre 50 saniye ile 1,5 dakika arasında açılıyor

dream elite de 1,5 dakika,

GP 3 image da 50 saniye civarı

bu başlıktaki uygulamayı kullanırsak açılma süresi ne oluyor

denediğiniz bir kaç image'a göre belirtebilirmisiniz

sizdeki image lar kaç saniyede açılıyor

Banned Member
    Giriş Tarihi
    25-11-2010
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    548700

arkadaşlar zaten dm 800se gayet hızlı açılıyor neden bu kadar uğraş verip uğraşıyorsunuz acaba extra bir değişiklik varmı? tşkler

Member
    Giriş Tarihi
    09-08-2006
    Mekan
    42 Konya
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    248738

Arkadaşım istediğim kadar eklenti yükleyebiliyorum.Ben onun için tercih ediyorum

Average Member
    Giriş Tarihi
    13-04-2004
    Mekan
    77 Yalova
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    10653

kolay gelsin herkese
    Düzenleyen manyeto : 31-01-2013 at 13:04

Average Member
    Giriş Tarihi
    30-03-2006
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    202975

eline sağlık akşam deneyeceğim hemen.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    29-12-2004
    Mekan
    64 Uşak
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    57096

Ya arkadaşlar ben telnet iştemcisiyle -bağlantı kuramıyorum merlin son imageyi attım

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı