Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 6 mesajdan 1 ile 6 arası

Konu: Media Boot For Merlin 3 OE2.0 (Resimli Açıklama FAQ)

 1. #1
  Adviser
  Giriş Tarihi
  26-01-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  59
  Mesajlar
  8,156
  Üye No
  900

  New Icon14 Media Boot For Merlin 3 OE2.0 (Resimli Açıklama FAQ)  Merhaba arkadaşlar bu FAQ da sizlere kısaca (Media Boot Merlin) nasıl yapılır bunu anlatmaya çalışıcam yaptığım açıklamalar aynen burası içinde geçerlidir yani !!! ((KENDİNE GÜVENMEYEN CİHAZ BİLGİSİ OLMAYAN PC BİLGİSİ OLMAYAN ASLA BU İŞE KALKIŞMASIN CİHAZLARINIZA KALICI HASAR VEREBİLİRSİNİZ)) !!!

  Gelelim esas konuya bu (Media Boot) şimdilik sadece (MERLİN 3 OE2.0) imaj ve (EXPERİMENTAL OE2.0) imaj için geçerlidir. çünkü yazılan script ler sadece bu iki imaj için çalışmaktadır ilerde diğer imajlar için script derlenebilir. bu script in özelliği gibi kullandığınız USB,SD,CF,SSD, device lara partition açarak cihazın FLASH dan değilde USB,SD,CF,SSD, den BOOT etmesini yani açılmasını sağlamaktır amaç tamamen HIZLI bir boot sağlamak içindir. ben her iki imaj dada denemesini yaptım hiç bir sorunla karşılaşmadım gayet STABİL çalışıyor.

  İlk önce altta verilen dosyaları indirin ve zip formatından çıkarın daha sonra resimlerdeki gibi uygulamaya başlayın ben genelde bu tip denemelerde USB STİCK kullanıyorum kullandığım USB STİCK bu FAQ da KİNGSTON 4GB olanından idare ediyor MERLİN için enson verilen tarihli imaj ı kullanın cihaza imaj yüklemeden evvel kullandığınız usb stick i FAT32 ile formatlayın altta eklediğim (HPUSBDisk) tools u kullanmaya çalışın formatlama bitince usb stick i yeni yazılım attığınız ve KAPALI vaziyette duran DM8000 nin arkasındaki USB SLOT larından birine takın ve çihazı (ARKADAKİ POWER DÜĞMESİNDEN) açın MERLİN cihazın FLASH ına açılmaya yani kurulmaya başlayacak kurulum ekranlarını istediğiniz gibi seçerek ilerleyin ve imajın tam yüklendiğinden emin olun imaj yükleme bitince size USB DEVİCE için otomatik bir formatlama yapayımmı diye bir arayüz belirecek buna NO seçip devam edin sonra sırasıyla MENU+SETUP+SYSTEM+STORAGE DEVİCES seçin orda USB üstüne gelin ve kumandadan OK tuşlayın çıkan 4 seçenekli arayüzden 3 üncü olanı yani MANUALLY SELECT A MOUNTPOİNT NOW seçerek OK leyin ENABLE PARTİTİON AUTOMOUNT? a sağ tuş ile YES yapın alttaki MOUNTPOİNT: kısmınıda /media/usb yapın ve kumandadan YEŞİL tuş ile kaydedin işlem bitince cihazı RESTART edin ve cihazın açılmasını bekleyin sonra tekrar aynı yerlere girerek bakın /media/usb bozulmamışsa yani yaptığımız gibiyse böylece bırakın buraya kadar şimdilik herşey yolunda demektir bundan sonra esas işlemlere geçicez alttaki resimlerden devam edelim.  Burda cihaza web arayüzünden imaj atar gibi bağlanın ama imaj atmayın TELNET açıp cihazın İP numarasını yazın karşınıza üstteki gibi cihazın BİOS ekranı gelecek burda yapılması gerekenleri resimde gördüğünüz gibi yapın ve kaydedip çıkın cihaz kendisi yeniden başlayacaktır bunu yapmazsanız cihaz USB den boot olmaz ve script ler bir işe yaramaz üstteki gibi yaptıysanız devam edelim.

  Ekte verdiğim zipli dosyalardan biri olan (chkbootmedia_0.10-r2_all.zip) dosyasını açın dosya açılınca (chkbootmedia_0.10-r2_all.ipk) olarak belirecektir bu dosyayı FTP ile cihazın /tmp klasörüne atın ve dosyanın CHMOD yetkisini 755 yaparak FTP yi kapatın sonra TELNET açın ve cihaza bağlanın komut satırına şu şekilde komutu girin opkg install /tmp/*.ipk yazdıktan sonra klavyeden ENTER tuşlayarak devam edin kurulum bitince mutlaka cihazı RESTART edin.

  Cihaz tekrar açılınca budefa alttaki zipli dosya olan (merlin-media-boot.zip) dosyasını açın dosya (merlin-media-boot) olarak belirecektir bu dosyayı FTP ile cihazın /home/root/ klasörü altına atın ve dosyanın CHMOD yetkisini 755 yapın işlem bitince cihazı tekrar RESTART edin.

  Buraya kadar bir sorun çıkmadı ve yukarda yazılanları eksiksiz yaptıysanız esas sistemi çalıştırmaya geçebiliriz bundan sonra artık tüm işlemleri TELNET aracılığı ile yapacağız ilk önce komutların açıklamasını görmek için HELP ile başlıyoruz.

  Komutları gördükten sonra üstteki gibi (media-boot -d) komutu ile devam ediyoruz gördüğünüz gibi benim cihazda HDD ve USB STİCK var HDD 1000.2GB görünüyor USB STİCK ise 4002MB olarak görünüyor burda biz USB olanı kullanıcaz yani /dev/sdf olanı bunun içinde alttaki resimdeki komutla devam edelim.  Bu komut sonrası script çalışmaya başlayacak ve merlinin FTP server ından dosyaları çekerek kullandığınız USB ye BOOT olarak kuracaktır ve yukarda yazılanları eksiksiz yapanlar cihazın açılırken USB den açıldığını görecek ve merlin imaj sıfırdan kurulum yapacaktır böylelikle mutlu sona ulaşmış olduk elimden geldiğince anlatmaya çalıştım umarım anlaşılmıştır yapamadım edemedim sinir oldum v.s gibi yazılar ASLA KABUL ETMİYORUM bu durumdan FORUM mesul değildir buraya konan her FAQ um kendim tarafından denenmiş ve ONAYLANMIŞTIR bilgisayar ve cihaz bilgisi zayıf olanlar ASLA bu işe kalkışmasınlar sonra cihazlarınıza kalıcı hasar verebilirsiniz diğer bir FAQ da EXPERİMENTAL imaj için dir onuda hazırlamaya çalışıyorum herkeze kolay gelmesini diler saygılarımı sunarım.
  Ekli Dosyalar Ekli Dosyalar

 2. #2
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  27-01-2004
  Mekan
  06 Ankara
  Yaş
  69
  Mesajlar
  1,470
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  1034

  sayın
  hacker:DM800 orjinalda bu anlattıklarınızı yapabilirmiyim yoksa DM800 içinde anlatım yapacakmısınız.Teşekkürler ve saygılar.

 3. #3
  Adviser
  Giriş Tarihi
  26-01-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  59
  Mesajlar
  8,156
  Üye No
  900

  Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi gürün Mesajı Göster
  sayın
  hacker:DM800 orjinalda bu anlattıklarınızı yapabilirmiyim yoksa DM800 içinde anlatım yapacakmısınız.Teşekkürler ve saygılar.
  800hd de hafıza yetersiz kalabilir dolayısıylada olmayabilir.

 4. #4
  Member
  Giriş Tarihi
  09-08-2006
  Mekan
  42 Konya
  Yaş
  61
  Mesajlar
  98
  Kan Grubu
  AB Rh ( + )
  Üye No
  248738

  telnet ile bios ekranına geliyorum ancak orada hiçbir işlem yapamıyorum.Boot kısmına geçemiyorum.Nedeni nedir acaba?

 5. #5
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  29-12-2004
  Mekan
  64 Uşak
  Mesajlar
  1,605
  Kan Grubu
  B Rh ( + )
  Üye No
  57096

  herişlem tamam ama telnet ile bağlanma yapmıyor dediğiniz sayfaya girmiyor yukarda yazılan arkadaşın sorunu bendede oldu acaba bu konuda bilgisi olan varmı putty ile giriyor ama orada bir işlem sağlamıyor boot kısmına yürümüyor
  Düzenleyen boyacı : 31-01-2016 at 14:45

 6. #6
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  29-12-2004
  Mekan
  64 Uşak
  Mesajlar
  1,605
  Kan Grubu
  B Rh ( + )
  Üye No
  57096

  arkadaşlar yukarıdaki ilk resim ikinci sırada usb olarak benimkinde görmüyor orayı nasıl deniştiriz benimkinde flahs yazıyor

 7. Merih Banner Alt

Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı