Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 4 mesajdan 1 ile 4 arası

Konu: Uyku Sorunu Olan Bunu Yapsın

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    29-06-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    442137

Uyku Sorunu Olan Bunu Yapsın

Gece yatarken rahat nefes alamıyorsanız, sabahları boğazınızda kuruluk ile uyanıyorsanız, sorununuz...

Memorial Hizmet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Murat Enöz, burun tıkanıklığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

AĞZINIZDAN NEFES ALMAYIN

Burundan alınan nefes, akciğerlere ulaşmadan önce ısıtılır, nemlendirilir ve temizlenir. Burnun bu arıtma ve iklimlendirme işlevleri, akciğer ve genel vücut sağlığı için çok önemlidir. Eğer burun solunumu yapılamıyorsa veya bir şekilde burnun işlevini engelleyen bir bozukluk varsa, sürekli olarak veya belirli bir dönem boyunca yapılan ağız solunumu bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Çünkü ağız solunumu atmosfer havasının koşullarını değiştirmeden, alınan havanın doğrudan boğaz ve akciğerlere ulaşmasına neden olur. Oysa burun, dışarıdaki soğuk ve kuru havayı akciğerlere uygun hale getirir. Halk arasında “burun etleri” olarak bilinen “konka “ adı verilen, burun boşluklarının yan taraflarında bulunan oluşumların bu konuda çeşitli görevleri vardır. Buruna giren hava, konkaların arasından geçer. Bu geçiş belirli bir zaman aldığından bu sürede burundan alınan hava, ağızdan alınan havaya göre daha etkili olarak ısıtılır. Ayrıca yine bu yapıları oluşturan hücrelerin üzerinde bulunan ince “titrek tüyler” sayesinde, havada bulunan tozlar, polenler ve bakteriler filtre edilmiş olur. Burada yapışkan özelliği bulunan salgılar da (mukus örtüsü) havada bulunan alerjen ve mikropların büyük çoğunluğunu tutar ve akciğere gitmelerini önler.

BEBEKLERİN ALDIĞI NEFES DOĞRU

Sağlıklı bir bebeğin solunum şekli izlendiğinde her zaman burnunu kullandığını; burnu tıkandığında ise ağladığını, açıldığında ise tekrar burundan nefes alıp, verdiği görülür. Ayrıca karın bölgesi de her soluk alışta dışarıya doğru bombeleşir. Bu solunum şekli içgüdüseldir, öğrenilmemiştir ve en doğal olan solunum şeklidir. Derin nefes alındığında diyafram kası kasılarak akciğerlerin genişlemesine katkıda bulunur ve bu nedenle karın dışarıya doğru bombeleşir. Eğer sığ ve yetersiz soluk alıp verme işlemi yapılıyorsa, bu durum gerçekleşmez. Burun solunumu ayrıca derin soluk alabilmeye de yardımcı olur. Ağız solunumu yapanlarda yardımcı solunum kasları da devreye girer. Bu kasların çalışması, özellikle çocuklarda duruş (postür) bozukluklarına neden olabilir.

BURUN TIKANIKLIĞI SORUNU VARSA KBB UZMANINA BAŞVURULMALI

Halk arasında burun tıkanıklığının bilinen en sık nedeni kıkırdak-kemik eğrilikleri, diğer adıyla “deviasyon”dur. Oysa daha sık karşılaşılan neden, burun eti şişmesi (konka şişmesi) veya “rinit” denilen çeşitli nezle tipleridir. Bunları takiben çeşitli sinüzit tiplerine bağlı da burun tıkanıklıkları olabilir. Burun tıkanıklığı olan hastaların en büyük endişesi, doktora başvurduklarında “ameliyat gerekiyor” denmesidir. Burada her burun tıkanıklığının tedavisinin ameliyat olmadığını vurgulamak gerekir. Ameliyatla tedavi ancak ciddi bir anatomik bozukluğu olan ve/veya ilaç tedavisine yanıt alınamayan hastalarda düşünülebilir.

Hürriyet

Junior Member
    Giriş Tarihi
    06-10-2007
    Mekan
    33 Mersin
    Üye No
    388252

Bu sorunu yıllarca çektim. Eskiden doktora sadece ölüm emareleri görüldüğünde gidilirdi. Hatırlarım da çocukken nefes alamıyorum diye ağlayıp sızlandığımı ve yıllarca öyle sürdüğünü. Yıllar sonra kendi ayaklarım üzerinde durmaya başlayınca devlet hastanesine gittim,durumu anlattım buna ilaveten aşırı horlama şikayetimi de belirttim ve ameliyat dedi.Velhasıl ameliyat oldum.Ameliyat ve yaraların düzelmesinden sonra küçük dil diye tabir edilen organın kökünden alındığını,boğazın lazer ile yakılarak genişletildiğini ve burnun -sizin de belirttiğiniz gibi kenarlarında bulunan perdelerin alındığını gördüm.

Sonuç: 10 üzerinden 4 (bana göre). Küçük dilin tamamı alınınca anlıyorsunuz onun nelere yaradığını.Uyurken ağızdan salya gelmesini ve o sıvının mideye gitmesi için yola çıkıp yastığa yorgana beyhude aktığına şahit oluyorsunuz.O küçük dilin yemek yerken ve su içerken genizi koruyan bir kalkan olduğunu anlıyorsunuz...ve artık bundan mahrum olduğunuzu... Burundaki perdelerin alınmasının nefes darlığına tam çözüm olmadığını sadece kısmi bir rahatlama yarattığını anlıyorsunuz.

Yani bu iş ciddi ve devlet hastanesindeki "insan tamircisi" mantalitesindeki kasapların ve onların etrafına üşüşen çömez dr lara işte bakın bu ameliyat da şöyle oluyor çömezler amacı ile sende, sana uygun olmayan ameliyata maruz kalabiliyorsun.

Kısaca hemşerim bu iş için ya sağlam torpilli dr bulacan ya da parayı bulunca paranla hesap sorarak ameliyat olacan.Bizi kesip-biçtiler kafalarına göre.Şimdi idare eder durumdayım parayı bulana kadar böyle devam.İkinci defa dr suretine bürünmüş o kasapların satırları altına yatmayı göze alamıyorum.

!......!!!

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    06-04-2010
    Mekan
    26 Eskişehir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    528769

Bilgiler için teşekkürler .... SN livesofdream; size de geçmiş olsun:(

Burnum iyi ama sıkıntım çok.Ben çok sık grip oluyorum.Zor uykuya dalıyorum.Dalsam da dinlendirici olmuyor.Uyandıktan birsüre sonra hala esneme geliyor.Sanki uyuduğum yetmemiş gibi.Uyku kaliteli olunca çok az bile uyusak yetiyor.KAldığım odanın 1-2 duvarı rutubet olup kabarıp dökülüyordu.Yandaki evin banyosu vs si etkiliyordu diye düşünüyorum.Strafor döşedik içerden.Kabarma filan yok artık.Ama odanın oksijeni hemen bitiyor sankii... Yazın hadii camı açıyorum.Ama kış da geliyor.HAva nemlendiricileri düşünüyorum.Suda nede olsa oksijen var.içme suyu koyarım.Umarım hem uyku kalitem artar.Hem de grip naletinden kurtulurum.Acaba yanlış mı düşünüyorum kiii ??? :smiles20:

Moderator
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    149

Kulak Burun Boğaz Doktoruna gidip bir röntgen çektirin...burnunuzun içine bir kamera sokuyorlar ve doktorla birlikte sizde ekrandan takip ediyorsunuz...eğer burnunuzda tıkanıklık varsa ( deviasyon) basit bir ameliyatla hallediyorlar....diğer sorun olan geniz etlerinin büyümeside ameliyatla kesiliyor....Ben geçen sene ameliyat oldum şimdi rahatım...Burnumdan rahat nefes alıyorum ve uykum düzeldi..

aslında bu tip sorunu olan insanların en büyük derdi diş çürümeleri...Burnumuz tıkalı olduğu için uyurken ağızdan nefes alıyoruz, bu yüzden ağız sürekli kuruyor ve dişlerin çürümesine neden oluyor...Halbuki burundan nefes alsak , ağız kurumayacak ve dişlerde bu tip sorunlar olmayacak..

Bu yüzden size tavsiyem, vakit geçirmeden gerekli müdaheleyi yaptırın.

ben 30 sene korkudan ameliyat olmadım ve çok sıkıntı çektim...Sürekli grip oluyordum...çünkü ağızdan nefes alınca her türlü mikrop hemen gelip yapışıyor...halbuki burundan nefes alınca , burunumuzun içindeki filitreler insanı biraz olsun koruyor ve daha zor hastalanyorsunuz.

Normalde insanın sürekli burnundan nefes alması lazım...Ağızdan nefes alınmaz...verilir...

eğer sürekli ağızdan nefes alıyorsanız ve uyurken aşırı şekilde horluyorsanız, mutlaka bir KBB Uzmanına görünün...

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı