Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 16 mesajdan 1 ile 16 arası

Konu: Oto Plastik Aksam onarımı?

Average Member
    Giriş Tarihi
    03-06-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    106528

Cool Oto Plastik Aksam onarımı?

Otomobilimin vites kolu kenarında, iki üç adet sigara yanığı var arkadaşlar, (eski sahibinin eseri :)
    Orta konsolda da, teyp girişinin kenarındaki plastik, deforme olmuş.
    (sanırım birisi teybi sökmeye çalışırken tornavidayla filan kanırtmış)

Önce kalın zımpara, sonra ince zımpara, ardından sprey astar ve sprey boya ile düzeltmeyi düşünüyorum.
    Tabii tüm bunlar kulaktan duyma bilgilerim. Ufak tefek araç içi-dışı düzeltmeler yaptım ama deforme bir plastiği
    zımpara ile düzlemeyi denememiştim hiç. Bozabilirim diye çekiniyorum! :smiles7:
    Boyama konusunda sıkıntı yok, eğer bantla iyi maskeleme yapılırsa. Ama zımparalamak, yanıkları yok edecek mi?
    Sizden değerli fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum :)

Banned Member
    Giriş Tarihi
    01-11-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    279036

sanırım birşey yapılmaz :( ama önceki sahibi sanırım hiç ayık binmemiş araca :)

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-01-2009
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    475964

Bu tip plastik onarimlari Feun,utu,genis agizli lehim havyasi ve buna benzere isitici ile isititildiktan sonra teliz, tül, desen'e uygun kumaslarla'da isittiginiz yere bastirarak desen vererek tamir edilebilir ,sabir ve dikkat isteyen bir caslisma ,Kolaygelsin.
    Düzenleyen ulvi51 : 07-09-2012 at 02:43 Sebep: i<>e

Average Member
    Giriş Tarihi
    03-06-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    106528

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ulvi51 Mesajı Göster
    Bu tip plastik onarimlari Feun,utu,genis agizli lehim havyasi ve buna benzere isitici ile isititildiktan sonra teliz, tül, desen'e uygun kumaslarla'da isittiginiz yere bastirarak desen vererek tamir edilebilir ,sabir ve dikkat isteyen bir caslisma ,Kolaygelsin.
    sayın ulvi51, o bahsettiğiniz ayrıntılı işlemleri uygulayabileceğimi sanmıyorum.
    Hem uzmanlık, hem de para gerektiren işlemler çünkü :)

peki Yukarıda sözünü ettiğim, zımparalayarak yanık kısmı yok etme fikrim, hatalı mı acaba?
    İki gün içinde, biraz korkarak da olsa başlamayı düşünüyorum çünkü. Kalın-orta ve su zımparası olmak üzere üç adet zımpara aldım.
    boya olarak da Akçalı marka "orta gri" renkte (araç konsol rengi) sprey aldım. Boyacı astara ve verniğe gerek yok dedi.
    Zaten aracın elle dokunulmayan bir bölümü. üzerine telefon bile koymadım hiç. Bütün iş, zımparalarken acele etmememde bitiyor galiba :)

Bu arada, resmini de koydugum parçaların;
    servisden orjinal parça fiyatı: 360 TL
    Ziebart onarım fiyatı: 85 TL (santimetrekaresi!)
    "Çıkma" bulamadım.
    Düzenleyen Fuatar : 08-09-2012 at 00:20

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-01-2009
    Mekan
    Üye No
    475964

Sayin fuatar ,zimpra sadece fazlaliklari alacak cukur bolgeler meydana cikacak en azindan resimde radyonun sagindaki cikintiyi once dikkatlice cakmakla isitip sola dogru yatirin sonra O ezilen kisimlar dolduktan sonra zimparalayin.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-01-2009
    Mekan
    Üye No
    475964

Aslinda radyonun oradaki hasarin oldugu bolgeyi sert ve kayabilen bir malzeme ile kuvvetlice bastirarak assagi yukari bir kac sefer hizli bir sekilde sivazlayarak duzeltebilirsiniz ,cunki bu hizli sivazlama esnasindada malzeme isiniyor(yumusuyor)

Senior Member
    Giriş Tarihi
    02-07-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    232694

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Fuatar Mesajı Göster
    Otomobilimin vites kolu kenarında, iki üç adet sigara yanığı var arkadaşlar, (eski sahibinin eseri :)
    Orta konsolda da, teyp girişinin kenarındaki plastik, deforme olmuş.
    (sanırım birisi teybi sökmeye çalışırken tornavidayla filan kanırtmış)

Önce kalın zımpara, sonra ince zımpara, ardından sprey astar ve sprey boya ile düzeltmeyi düşünüyorum.
    Tabii tüm bunlar kulaktan duyma bilgilerim. Ufak tefek araç içi-dışı düzeltmeler yaptım ama deforme bir plastiği
    zımpara ile düzlemeyi denememiştim hiç. Bozabilirim diye çekiniyorum! :smiles7:
    Boyama konusunda sıkıntı yok, eğer bantla iyi maskeleme yapılırsa. Ama zımparalamak, yanıkları yok edecek mi?
    Sizden değerli fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum :)

Aracınızın marka ve modelini bilmiyorum ama kokpit ve torpido kaplama uygulaması yapılabilir. Aşağıda linkini verdiğim siteden bir kontrol edin. Belki bulabilirsiniz. Vitesin olduğu kısmın kenarları boşluk. Orası için muhtemelen parça vardır.

Average Member
    Giriş Tarihi
    03-06-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    106528

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ulvi51 Mesajı Göster
    Sayin fuatar ,zimpra sadece fazlaliklari alacak cukur bolgeler meydana cikacak en azindan resimde radyonun sagindaki cikintiyi once dikkatlice cakmakla isitip sola dogru yatirin sonra O ezilen kisimlar dolduktan sonra zimparalayin.
    ince fikirleriniz için teşekkürler. radyo kenarındaki bölgeyi dediğiniz gibi kaydırarak olmazsa ısıtarak eğmeyi deneyeceğim, sonra zımparaya geçicem.

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi mergink Mesajı Göster
    Aracınızın marka ve modelini bilmiyorum ama kokpit ve torpido kaplama uygulaması yapılabilir. Aşağıda linkini verdiğim siteden bir kontrol edin. Belki bulabilirsiniz. Vitesin olduğu kısmın kenarları boşluk. Orası için muhtemelen parça vardır.
    Öneri için teşekkür ederim. Araç 99 model honda civic.
    ama orjinalliğini bozmak istemiyorum. Elimden geldiğince arasıra böyle gariban düzeltmeler yapmaya çalışıyorum işte :)

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-09-2007
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    384574

Vites kenarı için nacizane fikrim ince bir kontroplak (2-3 mm ) (bulabilirseniz masif daha iyi olur) parçadan oraya uygun ölçülerde kıl testere ile parça kesip, boyayarak veya sadece cila il yerine yerleştirirseniz güzel durabilir. Beğenmezseniz duruşunu kaybınız 1-2 tlden fazla olmaz.

Average Member
    Giriş Tarihi
    03-06-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    106528

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi redrua Mesajı Göster
    Vites kenarı için nacizane fikrim ince bir kontroplak (2-3 mm ) (bulabilirseniz masif daha iyi olur) parçadan oraya uygun ölçülerde kıl testere ile parça kesip, boyayarak veya sadece cila il yerine yerleştirirseniz güzel durabilir. Beğenmezseniz duruşunu kaybınız 1-2 tlden fazla olmaz.
    Öneri için teşekkürler. Dekoratif kontrplak tasarımı imkânsız değil de, onu karmaşık vites kutusuna sabitleyebileceğimi hiç sanmıyorum! :)

Zımparalı ve Boyamalı tamirim bitti zaten. Birazden fotoğrafları yükleyeceğim.
    Düzenleyen Fuatar : 13-09-2012 at 17:24

Average Member
    Giriş Tarihi
    03-06-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    106528

Zor oldu, güç oldu, ama sonunda birşeyler yapabildim. Sigara yanıkları tamamen kayboldu.
    Önce, yanlış tonda boya attım!! :) Kazıdım, bir daha boyadım, üç kat.
    Zahmetli olan şey, bant Maskeleme. Çok dikkatli ve detaylı yapılması lazım. İşin, angaryası bu.

Vites etrafındaki yanıkları yok etmek üç adet zımpara ile çok kolaydı (kalın, orta, su zımparası)
    Teyp kenarındaki deforme plastiği de, sayın ulvi51 arkadaşımızın önerdiği ısıtma metodu ile Yüzde 95 düzleyebildim.

Boyama, mükemmel olmadı. Bir daha yapsam, daha iyi yapabilirim.
    Tek tesellim, eskisinden çok daha iyi olması. Ama "yenisi" gibi de olmadı elbet.

(Vites kolunun tam dibinde ufak beyazlıklar var. Onlar bantın yapışkanı.
    Boya tam kurumadan kazımadım. Yarın silicem suyla veya kolonyalı bezle)
    Düzenleyen Fuatar : 13-09-2012 at 17:48

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-09-2006
    Mekan
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    264297

bence gayet guzel ve yenı gibi bir sorun yok. :)

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-01-2009
    Mekan
    Üye No
    475964

Guzel bir calisma sergilemissin ellerine saglik,Kolaygelsin.

Moderator
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    149

süper olmuş..elinize sağlık...

Vip
    Giriş Tarihi
    12-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    13572

Bravo iyi iş.

Average Member
    Giriş Tarihi
    03-06-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    106528

Beğendiğinize sevindim arkadaşlar. Hepiniz sağolun.

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı