Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 10 mesajdan 1 ile 10 arası

Konu: CD mi, MP3 mü?

Member
    Giriş Tarihi
    20-01-2007
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    310012

New Icon5 CD mi, MP3 mü?

Daha önce forumda tartışılmış olabilir fakat bugünlerde iyiden iyiye aklımı kurcalamaya başlayan bir soru var: CD'ye devam mı etmeli, yoksa MP3'e mi geçmeli?
    Bana göre dinleme yaparken kartoneti elinde tutmak, katkı verenleri tek tek okumak gibisi yoktur. Fakat geçenlerde çok severek dinlediğim bir CD'nin parçanın en güzel yerinde atlama yapmasının ardından acaba yanlış bir yolda, gereksiz ısrarcı mıyım diye düşünmeye başladım. Ne dersiniz sizce CD'den MP3'e geçme zamanı geldi mi? MP3 ve hifi eşleşmesi akla yatkın mıdır? Elbette bu konuda önerebileceğiniz ekipmanlar var mıdır?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    31-01-2007
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    314645

mp3 yerine kayıpsız sayısal formatlar kullanmayı düşünebilirsiniz. Flac gibi.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    01-10-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    268545

Araba mı at arabası mı?heheheh tabi ki cd.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    31-01-2007
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    314645

Dün akşam squeezebox üzerinden turkcell müzik'ten indirdiğim mp3 formatlı şarkıları dinlerken, acaba arada DAC kullanırken ve kullanmaz iken fark oluşuyor mu diye denedim. Daha önce yüksek çözünürlüklü dosyalar ile bu denemeyi yapmıştım ama Türkcell'de çoğu parça 192 kb/s veya 128 kb/s olarak bulunuyor.

Düşük çözünürlüklü ses dosyalarında DAC performansa pek katkıda bulunmuyor. Fark duyabilmeniz için yüksek çözünürlüklü olarak dönüştürülmüş müzik dosyaları dinlemeniz gerekiyor.

Kayıpsız dönüştürülmüş formatlarla giriş seviyesi bir hi-fi bir sitemde CD'nin verdiği performansı yakalamak zor değil.

Siz NAD kullanıyorsunuz, NAD'ın da C 446 kodlu bir streamer/tuner cihazı var, bir inceleyin isterseniz.

Düzenleyen Korendon : 06-09-2012 at 11:43

Member
    Giriş Tarihi
    20-01-2007
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    310012

Aslında MP3 diyerek konuyu yanlış açtım. Elbette kayıpsız dijital fotmatlardan söz ediyorum.

Member
    Giriş Tarihi
    20-01-2007
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    310012

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi XERSES Mesajı Göster
    Belki konuyu MP3 olarak açtığım için siz de böyle yersiz bir benzetme yapmışsınız ama asıl tartışmaya açmak istediğim şey kayıpsız formatlarla dinleme yapmanın CD'ye oranla herhangi bir farkı olup olmadığı ve bu konuda kullanılabilecek ekipmanlardı. Sözünü ettiğim şey Internet'ten bulup indirelim değil aksine elimizdeki mevcut CD arşivini artık kayıpsız olarak dönüştürüp arşivleme zamanının gelip gelmediğiydi. Korendon'un belirttiği ekipmanları bir süredir inceliyorum. Dijitalden analoğa çeviriciler, wireless dönüştürücüler, dijital medya oynatıcılar vb. Üreticilerin iddiası hep olduğu gibi benzersiz müzik deneyimi. Fakat gerçekliği var mıdır, kullanmakta olan birilerinden görüş almak istedim.

New Member
    Giriş Tarihi
    18-08-2011
    Mekan
    42 Konya
    Üye No
    567164

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi XERSES Mesajı Göster
    +1:ok:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    01-10-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    268545

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi keskinx Mesajı Göster
    Belki konuyu MP3 olarak açtığım için siz de böyle yersiz bir benzetme yapmışsınız ama asıl tartışmaya açmak istediğim şey kayıpsız formatlarla dinleme yapmanın CD'ye oranla herhangi bir farkı olup olmadığı ve bu konuda kullanılabilecek ekipmanlardı. Sözünü ettiğim şey Internet'ten bulup indirelim değil aksine elimizdeki mevcut CD arşivini artık kayıpsız olarak dönüştürüp arşivleme zamanının gelip gelmediğiydi. Korendon'un belirttiği ekipmanları bir süredir inceliyorum. Dijitalden analoğa çeviriciler, wireless dönüştürücüler, dijital medya oynatıcılar vb. Üreticilerin iddiası hep olduğu gibi benzersiz müzik deneyimi. Fakat gerçekliği var mıdır, kullanmakta olan birilerinden görüş almak istedim.
    Eğer bu yola giriçekseniz çok iyi bir transport ve çok iyi bir dac almanız lazım,iyi dac larda 4000 usd veya eurodan başlıyor eğer tabi hi end bir şey istiyorsanız yoksa bir kaç yüz usd ye veya euro ya daclarda var adları dac sadece bence.Kolay gelsin.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    24-11-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    44176

Uzun yıllardır birikmiş plaklarımı,cd'lerimi Mini Cd (MD) lere kaydedip arşivliyorum..Hem kayıpsız HIFI ses elde ediyorum hemde kullanması gayet kolay..
    Bu aralar tek sorunum boş MD CD bulmak. Bu sorunu aşabilirsem aynen devam edeceğim.

New Member
    Giriş Tarihi
    25-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    191223

aslında FLAC lerde CD kalitesini yakalamak mümkün, hatta MP3 lerde bile kaliteyi bariz şekilde arttırabilirsiniz. Cics memory player ile flac dosyalar çok canlı çalıyor. pc nin işlemcisine göre player a ayar çekip birde SoX resampler dan 96khz veya seskartı / DAC ınızın desteklediği en yüksek sample rate resample yaptığınızda çıkan ses oldukça iyi oluyor(bana göre) foobar içinde SoX resampler componentini yukleyip WASAPI output ile mp3 leri bi nebze canlandırabilirsiniz.

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı