NASA'ya ait 2 bilimsel uydu taşıyan insansız roket, ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral uzay üssünden uzaya fırlatıldı.

Radiation Belt Storm Probes (Radyasyon Kuşağı Fırtına İnceleme Araçları) adlı ikiz uyduların devreye girmesiyle birlikte, Dünya'nın zorlu ve tehlikeli radyasyon kuşaklarında ilk kez 2 uzay aracı birlikte yörüngeye oturtulmuş olacak.

Bilimsel uyduları taşıyan uzay roketinin uzaya fırlatılışı, yaşanan çeşitli aksaklıklar nedeniyle daha önce 2 kez ertelenmişti.

Şiddetli kozmik ışınlara 2 yıl boyunca dayanacak şekilde tasarlanmış uydular, Güneş'in Van Allen radyasyon kuşaklarına nasıl etki ettiğine ışık tutacak.

NASA'ya 686 milyon dolara mal olan uydular, uzay hava tahminlerini iyileştirerek güneş fırtınalarına karşı daha iyi bir koruma sağlamayı amaçlıyor.

Güneş patlamalarının etkisiyle oluşan ve Dünya'nın manyetik alanına etki ederek çeşitli aksaklıklara yol açtığı bilinen şiddetli güneş fırtınaları, uzay araçlarının hasar görmesine ve astronotların yaralanmasına neden olabiliyor.