Uydumarket Banner  

11 sayfadan, 1. sayfa 12345678910 ... SonSon
Gösterilen Mesajlar: 207 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Dünyadaki ilk Android Tabanlı HD Uydu Alıcısı & TV Box - Atlanta HDBox Smart

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-04-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    96469

Dünyadaki ilk Android Tabanlı HD Uydu Alıcısı & TV Box - Atlanta HDBox Smart

Başta söylemek istediklerim; böyle bir cihazın inceleme yazısını yazmak bana nasip olmasından ötürü büyük bir mutluluk ve gurur duymaktayım.

Son 2-3 yıldır mevcut uydu alıcılarında kullanılan işletim sistemleri (enigma2 taban vb gibi..) günümüz kullanıcıların taleplerini ve ihtiyaçlarını karşılamakta zorluklar yaşamaktaydılar. Bu talepler IPTV, google market gibi sanal marketlere binlerce uygulamalara (film izleme, oyun oynama, müzik, eczane, hava durumu, ibb yol durumu, ...) erişim ve bu uygulamaları download ederek kullanabilme vb gibi konuları içermektedir.

Artık görülüyor ki uydu cihazların hem mevcut tabanlarında (işletim sistemlerinde) hemde hardware (işlemci, ram vb gibi...) yapılarında ciddi değişikliklere gitmek zorunda kalınacaktır.

Bunun ilk işaretini bence dreambox goliath reklamı ile kullanıcılarına hissettirmeye çalıştı. Goliath ile dreambox android tabana geçecektir göreceksiniz...

Android işletim sistemine merakım 1-2 yıldır var. Son 1-2 yıldır artık enigma2 tabanlı cihazların benim beklentilerime karşılamadığını gördüm ve kendimi android tabanlı cihazları araştırmaya ve testlerine adadım. Forumlarda bu cihazlar ile ilgili herhangibir inceleme paylaşmadım. Çünkü bu cihazlar beta aşamasında veya kalite olarak kötü idiler. Şu anda uzakdoğudan getirdiğim bu android tabanlı tv box, tablet, cep telefonlarındaki hardware kalitesinde ve yazılım konusunda çok büyük yol katedilmiştir.

Dark firması android tv box kutusu ile dark hddream usb tuner ile dvbs yayınları alabildiğini söylediğinde ilk ben bu cihazları alıp test etmişimdir herhalde:) Fakat sonuç hüsrandı :( Yazılımsal olarak durum felaketti. Bu ikili ile sadece birkaç kanal bulabilmiştim. Burda gerek Dark'ın hddream usb tuner 'in çok kötü olması (normal windows işletim sistemli pc'de dahi çok az kanal bulabilmiştim) gerek yazılımın alpha seviyesinde olmasından ötürü benim için hayal kırıklığı olmuştu ve umudumu kaybetmiştim...

Fakat Atlanta' dan Ali Bey ne zaman kendisinin android tabanlı bir uydu alıcısı üzerinde çalıştıklarını duydum işte o zaman Ali Bey bu işe girmişse başarır dedim ve ümidim arttı...

Bu inceleme yazısını bir hikaye havası ile yazacağım ve 10-15 dakika zaman ayırdığım bir inceleme yazısı olmasını istemiyorum...

1- Youtube ok

2- Flash player desteği var.

3- Internet ok (Flash player desteği gereken sayfalar sorunsuz)

4- DVB S2 hd yayın ok

5- DVB S sd yayın ok

6- Kanal arama hızı çok iyi. Kanal arama menusu bildiğiniz uydu alıcısı menusu gibi.

7- Kanal listesini düzenleyebiliyorsunuz. Inernetden kanal guncellenebiliyor. USB den de bu imkan verilmiş.

8- Kanal arası geçiş süresi 1-2 saniye. Biraz yavaş hızlandırılmalı...

9- Görüntü kalitesi ile ilgili olarak kontrast ve keskinlik mutlaka arttırılmalı. Kontrastın ve keskinlik artması ile görüntüdeki ayrıntılar dahada belirgin hale gelecektir. Bunlara ilave HD yayınlar tatminkar, SD yayın görüntü kalitesi üzerinde çalışılmalı. Hele hele görüntü ayarları menuye eklenirse mukemmel başarı olur. Görüntü ayarlarında; keskinlik, kontrast, renk, parlaklık vb gibi parametreler ile oynanabilmeli....

10- Google market yüklü değildi. Ben kendim en guncel google market apk' sı yukledim. Fakat google market yazılım desteği veren firma tarafından engellenmiş durumda. Bu büyük eksiklik android dediğiniz zaman akla google market gelir. Binlerce apk uygulamaya bu marketden erişirsiniz ve sizlere binlerce uygulama ile oynamanıza kullanmanıza izin verir... Cihaz ile yuklu gelen 1-2 market uygulamasıda çalışmıyor.

Atlanta firması bu konu üzerinde yurtdışındaki firmaya baskı yapmalı. Bu konu önemli android tabanlı bir cihaz dediğinizde bu konu olmazsa olmazdır...

11- Kasa bildiğiniz plastik küçük hafif bir android tv box' ı andırıyor. DVB S2 tuneri bu kasa içine entegre etmişler... İlerde çıkacak yeni modellerde alüminyum kasaya geçilmeli ve daha fazla uydu alıcı kasası tasarım, işçilik kalitesi ve malzeme kullanılmasına öncelik verilmeli.

12- Isınma problemi yok. Tuner bölgesinde sıcaklık normal. Android tabanlı cihazlarda en sevdiğim yönlerden biri fan sesimiş, ısınma problemimiş bunların hiçbiri yoktur...

13- Fana gerek yok.

14- Cihaz açılış süresi hızlı. Bildiğiniz android tabanlı tablet pc ler gibi...

15- CCCamd apk eklentisini yükledikten sonra menuden klasik şeklide kumanda ile kolaylıkla bilgileri girdikten sonra şifreli yayınları seyretmeye başlıyorsunuz. CCCamd gayet hılı ve stabil hiç kopma yok. Bildiğiniz enigma2 cccamd performası....

16- Modul girişi yok. Smart kart girişi var fakat aktif değil. Dsmart modul sahipleri için önemli bir eksikilik. Fakat bunu ilerleyen modellerde adapte edilmesinde ben teknik bir sıkıntı görmüyorum...

Devamı gelecek...

Devamı gelecek...
    Düzenleyen bora2004 : 02-09-2012 at 13:09

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-04-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    96469

Rezerve edilmiştir.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-04-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    96469

Rezerve edilmiştir.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    09-10-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    33158

İncelemenin devamı merakla bekliyoruz,
    Düzenleyen Kef14 : 01-09-2012 at 14:18 Sebep: Belirtilmedi

Average Member
    Giriş Tarihi
    14-10-2007
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    390953

hayırlı olmasını dilerim

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    21-11-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( - )
    Üye No
    155838

Hadi hayırlısı... Ufkumuzu açacak gelişmeler bekliyoruz. Plugin yerine Application , Enigma 2 yada DVBApp yerine Android demeyi ümit ediyoruz.
    Android denince daha çok PC gibi esnek bir sistem geliyor aklıma , umarım hardware de software de parlak olur.

Average Member
    Giriş Tarihi
    05-07-2004
    Mekan
    23 Elazığ
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    18892

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Kef14 Mesajı Göster
    Rezerve edilmiştir derken ne demek istediğinizi anlamadım üstad; incelemenin devamı gelecek mi?
    Yani daha sonra o mesajları düzenleyip ekleme yapacak demekte...

Bu arada ben de incelemenizi merakla bekliyorum üstad,kolay gelsin...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    09-10-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    33158

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi altese Mesajı Göster
    Yani daha sonra o mesajları düzenleyip ekleme yapacak demekte...

Bu arada ben de incelemenizi merakla bekliyorum üstad,kolay gelsin...
    Şimdi anladım :) Bilgilendirme için teşekkürler....

Member
    Giriş Tarihi
    13-03-2012
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    576999

Önce sevgili bora2004 dostumuza kolay gelsin diliyorum. Gözlemlerini aktarmasını takip edip ön fikir edineceğiz. Bir cihazı görüp incelemeden karalamak veya iddialı övmek olmaz. O yüzden sabır ile gelişmeleri izlemeliyiz. İthal edenlere bol kazançlar dilerim.

Benim için önce uydudaki yayınını panelime en güzel ve az hatalı aktarması olacaktır. Sonra diğer özellikler. Zaten farklı amaçları bir arada barındıran cihazlar, asıl görevlerinde pek başarılı olamıyorlar. Bir özelliği tam çalışsa, diğeri aksıyor. Yeterli donanım ve stabil yazılım uyumları daha geliştirilmeli, düşüncesindeyim. Piyasa fiyata göre cihaz dolu. Halende yeni siparişler gelmekte.

Son senelerde hdmi çıkışlı bilgisayarlar çoğaldığından, en kötü televizyonda bile en az 2 ve daha çok hdmi girişi olduğundan, bu tür cihazların atalarını zaten kullanmaktayız. :)

Son iki senedirde piyasadaki hiçbir cihaz benim mütevazi notebookun basit sistemine yaklaşamadı. Noter huzurunda yarışmaya bile hiçbir firma yanaşmadı. İleride ne olur bilemem. Uzak doğulular bu tür benzeri cihazları dongle olarak bile çıkardılar. Dahada geliştiriyorlar. Benin sisteminde sonu yakındır. :)

TVmin bir girişinde paylaşımlı, kart modül destekli hd sat-receiverım diğer girişinde notebookum mesut mutlu idare ediyoruz... Yazılım çıkacakmı tasamızda hiçbir zaman yok!!! Önemli olan bu sistemin all in one olarak, birarada tüketiciye en uygun fiyat ile sunabilmektir.

Sayın Atlanta firması yetkililerine hayırlı uğurlu ve sorunsuz bir cihaz olmasını temenni ediyorum.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    14-11-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    547503

almak icin 6 ay beklemek gerekir cihaz biraz otursun feedbackler incelensin
    daha sonra alip almamak konusunda karar veririz
    arm-cortex konusunda dvb performansi nedir ne olacaktir bilinmez.
    CI modul girisi olmamasi ayrica buyuk bir eksiklik
    emegi gecenlere tesekkurler alacaklara hayirli ugurlu olsun simdiden

Supervisor
    Giriş Tarihi
    27-03-2006
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    202220

Modül girişi olmaması çok büyük bir eksiklik bence...

Senior Member
    Giriş Tarihi
    25-09-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    543088

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi mhakan78 Mesajı Göster
    Modül girişi olmaması çok büyük bir eksiklik bence...
    +1 dsmart modül süz bi uydu düşünemiyorum bu haliyle bedava verseler almam..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-04-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    96469

Yorum ve foto eklemeye devam...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    09-10-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    33158

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi bora2004 Mesajı Göster
    Yorum ve foto eklemeye devam...
    İlk gelen resimler için teşekkürler, cihazın açılma hızı, kanal değiştirme hızı nasıl? Mesela enigma2 cihazlardan hızlı açılıyor mu?

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-01-2009
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    476031

Bunun ilk işaretini bence dreambox goliath reklamı ile kullanıcılarına hissettirmeye çalıştı. Goliath ile dreambox android tabana geçecektir göreceksiniz... kesinlikle katılıyorum..:smiles34:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    17-12-2007
    Mekan
    17 Çanakkale
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    406582

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi bora2004 Mesajı Göster
    Rezerve edilmiştir.
    :ok: Hayırlı olsun.İncelemenin devamı bekliyoruz

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-04-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    96469

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Kef14 Mesajı Göster
    İlk gelen resimler için teşekkürler, cihazın açılma hızı, kanal değiştirme hızı nasıl? Mesela enigma2 cihazlardan hızlı açılıyor mu?
    merhaba dostum; cihaz android tabanlı diğer cihazlar gibi hızlı açılıyor. kanal değiştirme hızı 1-2 saniye arası. daha hızlı olmalı bence...

Member
    Giriş Tarihi
    13-03-2012
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    576999

Bu inceleme yazısını bir hikaye havası ile yazacağım ve 10-15 dakika zaman ayırdığım bir inceleme yazısı olmasını istemiyorum...

1- Youtube ok

4- DVB S2 hd yayın ok

5- DVB S sd yayın ok

6- Kanal arama hızı çok iyi. Kanal arama menusu bildiğiniz uydu alıcısı menusu gibi.

7- Kanal listesini düzenleyebiliyorsunuz. Inernetden kanal guncellenebiliyor. USB den de bu imkan verilmiş.

8- Kanal arası geçiş süresi 1 saniye

9- Görüntü kalitesi ile ilgili olarak kontrast ve keskinlik mutlaka arttırılmalı. Kontrastın ve keskinlik artması ile görüntüdeki ayrıntılar dahada belirgin hale gelecektir. Bunlara ilave HD yayınlar tatminkar, SD yayın görüntü kalitesi üzerinde çalışılmalı. Hele hele görüntü ayarları menuye eklenirse mukemmel başarı olur. Görüntü ayarlarında; keskinlik, kontrast, renk, parlaklık vb gibi parametreler ile oynanabilmeli....

10- Google market yüklü değildi. Ben kendim en guncel google market apk' sı yukledim. Fakat google market yazılım desteği veren firma tarafından engellenmiş durumda. Bu büyük eksiklik android dediğiniz zaman akla google market gelir. Binlerce apk uygulamaya bu marketden erişirsiniz ve sizlere binlerce uygulama ile oynamanıza kullanmanıza izin verir... Cihaz ile yuklu gelen 1-2 market uygulamasıda çalışmıyor.

Atlanta firması bu konu üzerinde yurtdışındaki firmaya baskı yapmalı. Bu konu önemli android tabanlı bir cihaz dediğinizde bu konu olmazsa olmazdır...

11- Kasa bildiğiniz plastik küçük hafif bir android tv box' ı andırıyor. DVB S2 tuneri bu kasa içine entegre etmişler... İlerde çıkacak yeni modellerde alüminyum kasaya geçilmeli ve daha fazla uydu alıcı kasası tasarım, işçilik kalitesi ve malzeme kullanılmasına öncelik verilmeli.

12- Isınma problemi yok. Tuner bölgesinde sıcaklık normal. Android tabanlı cihazlarda en sevdiğim yönlerden biri fan sesimiş, ısınma problemimiş bunların hiçbiri yoktur...

13- Fana gerek yok.

14- .....

Devamı gelecek...

Sevgili bora2004 tarafsız inceleme yorumlarınız için teşekkür ederiz. Ön fikir olarak bu yalın araştırmanız bile yeterli. Media player olarak görüntü kalitesi ve özellikleri muadillerinden pek farkı olmayacaktır. Zaten DVB performansı ve görüntü kalitesi önemliydi. Teşekkür ederiz.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-04-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    96469

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Zor2007 Mesajı Göster

1- Youtube ok

4- DVB S2 hd yayın ok

5- DVB S sd yayın ok

8- Kanal arası geçiş süresi 1 saniye

13- Fana gerek yok.

14- .....

Devamı gelecek...

Sevgili bora2004 tarafsız inceleme yorumlarınız için teşekkür ederiz. Ön fikir olarak bu yalın araştırmanız bile yeterli. Media player olarak görüntü kalitesi ve özellikleri muadillerinden pek farkı olmayacaktır. Zaten DVB performansı ve görüntü kalitesi önemliydi. Teşekkür ederiz.
    Dostum çok önemli bir hususu gözden kaçırıyorsunuz. Bu zamana kadar hiçbir android tabanlı cihazda dvb s ve s2 yayınlar başarılı bir şekilde gösterilmesi başarılamamıştı. Ben şu anda bu cihazdan uydu yayınlarını seyrediyorum. CCCamd performansıda çok başarılı. Görüntü kalitesi benim gibi hassas detaycı bir uzman kişinin görüşleri. Normal kullanıcı için bence şu an bile tatminkar düzeyde. Şu anda evdekiler bu cihazın android tabanlı bir tv box olduğunu bile anlamış değiller. Normal bir uydu receiver kullanıyormuşum gibi düşünüyorlar:)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-04-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    96469

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Anil-77 Mesajı Göster
    :ok: Hayırlı olsun.İncelemenin devamı bekliyoruz
    tesekkurler.

11 sayfadan, 1. sayfa 12345678910 ... SonSon

Gönderme Kuralları