Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 31 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: 90'lık çanakla 120'lik çanak arasındaki fark

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-06-2008
    Mekan
    25 Erzurum
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    438367

90'lık çanakla 120'lik çanak arasındaki fark

arkadaşlar 90 lıkla 120 lik çanak arasında sinyal açısından ne kadar fark olur mesela bir hotbird yada herhangi bir uydu olsun 90lıkla sinyali %70 olsun bu 120 lik çanakla sinyal kaça çıkar

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-04-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    209420

İki çanak arasında tabii ki belirgin bir siyal farkı olur ama "şu kadar olur,bu kadar olur" diye kesin bir rakam vermek doğru olmaz...Teorik olarak 90cm ile 120cm arasında %10-15 bir sinyal farkı vardır...Bu fark çanakların kalitesiyle doğru orantılı olarak artar veya azalır...

Şöyle ki;kaliteli malzemelerden ve iyi bir işçilikle üretilmiş 90cm çanak ile yakalayabildiğiniz sinyalin,kötü üretim 120cm çanakla yanına bile yanaşamazsınız...Onun için,çap kadar,çanağın kalitesi ve işçiliği de çok önemlidir...

Kurulum aşamasındaki sinyal kayıplarından da söz etmeden geçemeyeceğim...Usta elleden çıkmış doğru bir kurulum,çanaktan optimal verimi almanızı sağlar...Ama baştansavma işçilikle yapılan kurulumdan ne kadar verim alabileceğiniz tartışılır...Yani kurulumda da çanağın "hakkını" verebilmek gerek...

Saygılarımla...
    Düzenleyen ibrahimgüvençer : 01-09-2012 at 12:53 Sebep: harf

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-06-2008
    Mekan
    25 Erzurum
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    438367

hocam bilgiler için teşekkürler iyi bir kurulumla demekki 90 lıklada iyi yayın alınabilir ben şuan 90 lıkla moturlu çanak kullanıyorum bazı uyduların tp lerinde kırılmalı olarak yayın var onun için sormuştum 90 lıkla 120 arasındaki farkı tabii ki uyduların bölgeden bölgeyede farkı da var oda etken.ben birazdaha ince ayarla herhalde hallolur teşekküer ederim.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    31-01-2008
    Mekan
    32 Isparta
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    415238

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi can_211 Mesajı Göster
    hocam bilgiler için teşekkürler iyi bir kurulumla demekki 90 lıklada iyi yayın alınabilir ben şuan 90 lıkla moturlu çanak kullanıyorum bazı uyduların tp lerinde kırılmalı olarak yayın var onun için sormuştum 90 lıkla 120 arasındaki farkı tabii ki uyduların bölgeden bölgeyede farkı da var oda etken.ben birazdaha ince ayarla herhalde hallolur teşekküer ederim.
    çanak çapıda farkediyor ibrahim hocamızın dediği gibi çanak kaliteside bende bi ara ikiside mevcuttu 120 lık ofset çanak 90 lık ofset çanak vardı aşagı yukarı 10-15 sinyal farki vardı şöyle anlatayım örneğin skytürkü 90 lık ofsette %80 sinyalle izlerken bu 120 lıkte %90-91-92 de geziyordu sinyal bazı kanallardada 5-6 sinyal farkediyordu ama iş astraya gelince 90lıkla 450-500 kanal alırken bu 120 lıkte 700-800 civarlarına çıkıyordu fakat 120 lık ofset çok randımanlı olmuyor lnb yi tutan kısım yandan kollar olmasına rağmen ve anten fırtınalı havalarda okadar sabitleme rağmen çok sallanıyor buda sinyalı zayıf kanallarda sıkıntı çıkarıyor alacaksanız parabol almanızı öneririm fırtınalı havalarda sorun olmaması açısından tabi ofset parabolde sinyal açısından farkediyor benim 80 cm ofset 90 cm parabolle aynı sinyali alıyor ama 90 cm ofset 90 cm parabolden daha iyi sinyal alıyor örneğin ntv de aynı cihaz 90 cm ofset %81-83 alırken 90 lık parabol %75-77 civarında alıyor
    Düzenleyen yates_32 : 03-09-2012 at 15:31

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-06-2008
    Mekan
    25 Erzurum
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    438367

Evet ilerki günlerde 90 lık çanagı değişmek lazım moturlu kullanıyorum balkon fazla rüzgar almıyor moturlu 90 kullanıyorum onu 120 liğe çevireceğim yer musait zaten moturluyu kuran da yanlışlıkla türksat çanagının arkasına kurdum dolayısı ile doğu uydularının yarısını çekmiyor 120 liği aldığımda moturlu ile türksat çanığınında yerini değişmiş olurum.Yerim fazla rüzgar almıyor inşallah da motura zarar verdirmeyiz.teşekkürler herkese.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-06-2008
    Mekan
    25 Erzurum
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    438367

arkadaşlar 90 moturlu çanak kullanıyorum bazı uydularda kırılmalı olarak çekiyor bazıları izlenecek durumda bazılarıda izlenmeyecek durumdalar ne kadar ince ayar yaparsam yapayım düzelmediler.eger bu çanagı 120 veya 110 luk yaparsam kırılmalı olarak aldığım yayınlar düzelirmi kırılmalı olarak uydular nilesat bazı frekansları hellasattan 3 kanal daha yoktur hepsi o kadar Eurobird 9A bu uydudan bazı tp ler ve şuan 2 uydu daha var onları hatırlayamadım şuan çanak çapı 90 lık eger çanak çapı büyürse bu kırılmalar düzelirmi bide bu kırılmalı olarak aldığım uydulardaki tp ler belki bulunduğum bölgede çekmeyebilirmi onunda etkisi olurmu.
    Düzenleyen can_211 : 24-09-2012 at 15:54

Member
    Giriş Tarihi
    23-03-2012
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    577453

arkadaşlar 90 moturlu çanak kullanıyorum bazı uydularda kırılmalı olarak çekiyor bazıları izlenecek durumda bazılarıda izlenmeyecek durumdalar ne kadar ince ayar yaparsam yapayım düzelmediler.eger bu çanagı 120 veya 110 luk yaparsam kırılmalı olarak aldığım yayınlar düzelirmi kırılmalı olarak uydular nilesat bazı frekansları hellasattan 3 kanal daha yoktur hepsi o kadar Eurobird 9A bu uydudan bazı tp ler ve şuan 2 uydu daha var onları hatırlayamadım şuan çanak çapı 90 lık eger çanak çapı büyürse bu kırılmalar düzelirmi bide bu kırılmalı olarak aldığım uydulardaki tp ler belki bulunduğum bölgede çekmeyebilirmi onunda etkisi olurmu.
    Bayı fark edeceğı acık. İmkan yer müsayit olunca antenleri büyük alıp kullanmak faydalıdır, hava şartları ağırlaşıncada yayınlar hemen gitmez.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-06-2008
    Mekan
    25 Erzurum
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    438367

bilgi için teşekkürler yerimde musait degişmeside kolay hemen işleme koyacagım 110 lukmu yoksa 120 likmi hangisini bulursam alacagım kurduktan sonra sonucu yazarım inşallah faydası olur çünkü kırılmalı olarak alınan yayınlardan sinir oluyorum sonucu yazacagım.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-06-2009
    Mekan
    27 Gaziantep
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    496912

Muhakkak faydası olur, mantıken aynı kalitedeki çanak antenlerde çanak çapı büyüdükçe sinyal da artar.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-06-2008
    Mekan
    25 Erzurum
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    438367

bilgi için teşekkürler en kısa zamanda çanagı alıp sonucu yazacagım önce bilgi alalım dedim sonra uygulama yapalım sonucuda en kısa zamanda yazacagım herkese teşekkürler

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-06-2008
    Mekan
    25 Erzurum
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    438367

evet sonunda 120 lik çanak geldi kurdum bayagı bir işe yaradı 120 lik ofset çanak siparişi vermiştim 120 lik parabol geldi yanlışlıkla geri vermedim uğraşmak istemedim.antenin yerinide değiştim turksatla iyide bir ayar yaptım bide inverto lnb almıştım çanak ofset gelecek diye o da parabol olunca biraz moralim bozuldu ama iyi bir ayarla kırılmalı olarak gelen yayınlarda çok açık ara sinyal gelmeye başladı mesela %0 ila %10 arası gelen sinyaller %65 %70 arasında gelip gidiyor bazı uydularda da kanal artışı oldu bazılarında aynı kaldı vesselam faydası oldu.

Member
    Giriş Tarihi
    23-03-2012
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    577453

evet sonunda 120 lik çanak geldi kurdum bayagı bir işe yaradı 120 lik ofset çanak siparişi vermiştim 120 lik parabol geldi yanlışlıkla geri vermedim uğraşmak istemedim.antenin yerinide değiştim turksatla iyide bir ayar yaptım bide inverto lnb almıştım çanak ofset gelecek diye o da parabol olunca biraz moralim bozuldu ama iyi bir ayarla kırılmalı olarak gelen yayınlarda çok açık ara sinyal gelmeye başladı mesela %0 ila %10 arası gelen sinyaller %65 %70 arasında gelip gidiyor bazı uydularda da kanal artışı oldu bazılarında aynı kaldı vesselam faydası oldu.
    Hayırlı olsun yayınları daha rahat alman iyi oldu, hareketlide parabol belki denge rüzgar gibi konuda daha faydalıda olabilir. Ofset kar ve aparat kulanmada daha faydalıdır dakılan elembiler ve aparatda sinyallerin önüne engel olmaz azalmaya vesile yabmaz.

New Member
    Giriş Tarihi
    27-12-2016
    Mekan
    46 Kahramanmaraş
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    623278

arkadaşlar 90 lıkla 120 lik çanak arasında sinyal açısından ne kadar fark olur mesela bir hotbird yada herhangi bir uydu olsun 90lıkla sinyali %70 olsun bu 120 lik çanakla sinyal kaça çıkar
    slm arkadaş, öncelikle sizin bahsettiğiniz yüzdesel sinyaller değişir. Şimdi basit bir matematik yapalım aynı kalitede 90 lık ve 120 lik çanakların çapları oranı 3/4 tür benzerlik oranı karesi 9/16 yani alanları oranı 9/16. 90 lık çanağın lnb ye yansıtacağı her 9 birim sinyal için 120 lik çanak 16 birim yansıtır. yani hemen hemen 2 katına yakın. arada ciddi bir fark var.. saygılarımı sunarım..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    01-02-2015
    Mekan
    17 Çanakkale
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    612368

arkadaşlar kafamda şöyle birşey var elimde boşta 120 lik ofset çanak var sadece bomboş bi çanak ne lnb tutacağı ne yan kolları hiçbirşey yok 1 çanağı 120 olarak yan çevireceğim enine olan kısmını boyuna yani dikine vereceğim ben bunun merkezini nasılsa tuttururum lnb tutacağını ve yan kolları denemek için çıtadan yapacağım ayarı tutturursak aşa yukarı ful lnb bağlanır hemde yüksek kalitede sinyal toplar bütün lnb ler hemde olursa benim için başarı olur acaba olurmu sizin aklınıza yatıyormu deneyen varmı bence olur yakın zamanda yapacağım resimde koyacağım ama fesbugtan olan çanakları teferruatı koyacağım

New Member
    Giriş Tarihi
    27-12-2016
    Mekan
    46 Kahramanmaraş
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    623278

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi galipdedebiga Mesajı Göster
    arkadaşlar kafamda şöyle birşey var elimde boşta 120 lik ofset çanak var sadece bomboş bi çanak ne lnb tutacağı ne yan kolları hiçbirşey yok 1 çanağı 120 olarak yan çevireceğim enine olan kısmını boyuna yani dikine vereceğim ben bunun merkezini nasılsa tuttururum lnb tutacağını ve yan kolları denemek için çıtadan yapacağım ayarı tutturursak aşa yukarı ful lnb bağlanır hemde yüksek kalitede sinyal toplar bütün lnb ler hemde olursa benim için başarı olur acaba olurmu sizin aklınıza yatıyormu deneyen varmı bence olur yakın zamanda yapacağım resimde koyacağım ama fesbugtan olan çanakları teferruatı koyacağım
    olur olmasına da sinyal verimi konusunda bir şey diyemem denemek lazım..ben daha önce söylediğin gibi ofset çanağımın eni ile boyunu yer değiştirmiştim, ama ozaman analog vardı bir değişiklik görememiştim. yani sinyal ölçümü yoktu...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    01-02-2015
    Mekan
    17 Çanakkale
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    612368

ben fark olarak merkezdeğil yanlardaki lnb ler açısından sinyal kaybı olmaz açısından deneyeceğim uzak lnb ler için kesinlikle kayıp olmaz çanağın eni 105 boyu 118 sonuçta 105 lik çanak verimi çoğu lnb lere ulaşır hemde baya bi açı toplar mantıken hele hayırlısı şimdi kış yağış olduğu sürece aylakız değerlendirmek lazım zamanı

New Member
    Giriş Tarihi
    27-12-2016
    Mekan
    46 Kahramanmaraş
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    623278

ben fark olarak merkezdeğil yanlardaki lnb ler açısından sinyal kaybı olmaz açısından deneyeceğim uzak lnb ler için kesinlikle kayıp olmaz çanağın eni 105 boyu 118 sonuçta 105 lik çanak verimi çoğu lnb lere ulaşır hemde baya bi açı toplar mantıken hele hayırlısı şimdi kış yağış olduğu sürece aylakız değerlendirmek lazım zamanı
    Ne yaptın hocam denedin mi? sonuç nedir?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    01-02-2015
    Mekan
    17 Çanakkale
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    612368

arkadaşlar sona yaklaşıyorum hergün pilan yapıp işleme alıyorum sadece yan kollardan lnb nin bağlantısı kaldı lnb evalasyon kaç sm bilmiyorum kendime göre 90 lıkla 120 lik arası hesap yapıyorum ikisinin arasında 9 sm var havalarda hafif yağmurlu biraz zor oluyor gelip geçerken işlem yaptığım için biraz uzayacak ama bırakmayacağım 120 liğin eni 105 sm biraz hesap işi var artık rasgele olacak amma bayağı uğraştıracak haber edceğim .elinizde 105 lik anten olan arkadaşlar varsa daha kolay olacak lnb kolu ara mesafesi belli olsa daha kolay olur sanırım

Average Member
    Giriş Tarihi
    01-04-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    9302

Benim bildiğim offset çanakların boyu eninden uzun yapılır çünkü uydu yukarıda salınım yaptığında ( kuzey güney yönünde) sinyal yine lnb ye odaklanıyor. Offset çanakların verimi bu yüzden parabollere göre daha iyi oluyor ( 120 cm e kadar) Antenin enini boyuna gelecek şekilde yatırırsanız offsetin bu avantajını yitirmiş olursunuz bence.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    26-08-2005
    Mekan
    16 Bursa
    Üye No
    128017

arkadaşlar sona yaklaşıyorum hergün pilan yapıp işleme alıyorum sadece yan kollardan lnb nin bağlantısı kaldı lnb evalasyon kaç sm bilmiyorum kendime göre 90 lıkla 120 lik arası hesap yapıyorum ikisinin arasında 9 sm var havalarda hafif yağmurlu biraz zor oluyor gelip geçerken işlem yaptığım için biraz uzayacak ama bırakmayacağım 120 liğin eni 105 sm biraz hesap işi var artık rasgele olacak amma bayağı uğraştıracak haber edceğim .elinizde 105 lik anten olan arkadaşlar varsa daha kolay olacak lnb kolu ara mesafesi belli olsa daha kolay olur sanırım
    lnb kolunu uçtan uca ilk etapta 62 cm olarak alın lnb tutucu hariç olsun aynı şekilde kollarıda 62 cm olarak ayarlamanız lazım ki odağını tam olarak bulmak için kollar büyük bir ihtimal çanağın orta yan kısımlarının bir 10 - 15 cm altına gelmesi lazım böyle bir deneyin olmadı santim santim kısaltmanız gerekebilir.

çanaklardaki salınımı arttırmak için yaptığım bir yöntemden bahsedeyim 95 cm next çanak çok ince olduğu için ikinci bir 95 cm next çanağı iç kısmından mastikleyip güzel bir şekilde birbiriyle birleştirdim ortaya muazzam kalın bir çanak çıktı sinyallere ve rüzgara karşı dayanıklılığında olumlu bir artış oldu.

havalar ısındığında çatının uç kısmında duran 135 cm mega antenin kenar kısmına boydan boya silikonlu su geçirmez şerit led çekip disegc ten gelen 12 volt enerjiyle çalışıp çalışmadığını kontrol edicem olursa ne hala çanak ışıl ışıl olur.
    Düzenleyen hadebe : 20-01-2017 at 20:28

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık