Uydumarket Banner  

3 sayfadan, 1. sayfa 123 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 42 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Ticarethanede Dsmart-İdmanTv Bilmecesi

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-07-2009
    Mekan
    09 Aydın
    Üye No
    500850

Ticarethanede Dsmart-İdmanTv Bilmecesi

Arkadaşlar malumunuz Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi yayıncısı Türkiye'de Dsmart ancak ülkemizde Turksat uydusunda yayın yapan Azeri kanalı İdmanTv sayesinde takımlarımızın maçlarını izleyebiliyoruz.Benim sormak istediğim şu:Ben X birahanesi işletmecisiyim ve Dsmart aboneliğim bulunmuyor.Buna karşın sıradan uydu alıcımla ulusal yayın yapan Azeri kanalında ülkemin takımının maçını buldum ve dükkanımda açtım.Sizce bu illegal bir yol mudur?Yani yarın öbür gün Dsmart yetkilileri bana gelip idari yaptırımda bulunabilir mi?Bu konuda bilgi sahibi olan ya da uzman kişilerden cevap bekliyorum,teşekkürler...

Supervisor
    Giriş Tarihi
    20-11-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    401172

emin değilim ama muhtemlen buna hakları var. sonucta idman tv azerbayca yayın haklarına sahip turkye içii gosterim ve yayım hakkı ds de oldugu için yaptırım uygulma hakkı olabilir. yinede bilemiyorum umarım yoktur tabiiki

Senior Member
    Giriş Tarihi
    14-11-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    547503

dsmartin yayin yaptigi bir kanali yasadisi izlemediginiz surece problem yok dsmartin turkiyede yayin hakkina sahip oldugu maclarin ayni zamanda azerbaycan kanalinin turksat uydusunda bu yayini dagitim lisansinada sahip oldugundan hangi yayini tercih edeceginiz sizi baglar.
    yasadisi bir durum soz konusu degil.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-07-2009
    Mekan
    09 Aydın
    Üye No
    500850

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi aykiri1 Mesajı Göster
    dsmartin yayin yaptigi bir kanali yasadisi izlemediginiz surece problem yok dsmartin turkiyede yayin hakkina sahip oldugu maclarin ayni zamanda azerbaycan kanalinin turksat uydusunda bu yayini dagitim lisansinada sahip oldugundan hangi yayini tercih edeceginiz sizi baglar.
    yasadisi bir durum soz konusu degil.
    Evet ben de sizin gibi düşünüyorum.Eğer ben dükkanımda aynı maçı Dsmart sahibi olmama rağmen Dsmart'ın kanalı olan SmartSpor'dan bir şekilde seyrettirse idim herhangi bir yaptırım söz konusu olabilirdi.Ama ben maçı ulusal yayın yapan Azeri kanalından açtım.Umarım önümüzdeki maçlarda sıkıntı yaşamayız...

Senior Member
    Giriş Tarihi
    14-11-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    547503

sadece turksat icin gecerli degil isterseniz hotbird yada diger uydulardan gelen yabanci dilde yayin yapan tum kanallarida ayni sekilde acip isyerinizde seyrettirebilirsiniz.
    buradaki onemli nokta sudur.
    dsmartin kanalinin ev abonesiyseniz toplu gosterime giren kullanim sekli yasaktir. dsmart aboneliginiz olsun yada olmasin toplu gosterim hakkiniz olmayan yerde dsmart kanallarini gosterim yapamazsiniz
    diger uydular ve kanallar icin boyle bir kisitlama ve uygulama sekli yok

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-07-2009
    Mekan
    09 Aydın
    Üye No
    500850

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi aykiri1 Mesajı Göster
    sadece turksat icin gecerli degil isterseniz hotbird yada diger uydulardan gelen yabanci dilde yayin yapan tum kanallarida ayni sekilde acip isyerinizde seyrettirebilirsiniz.
    buradaki onemli nokta sudur.
    dsmartin kanalinin ev abonesiyseniz toplu gosterime giren kullanim sekli yasaktir. dsmart aboneliginiz olsun yada olmasin toplu gosterim hakkiniz olmayan yerde dsmart kanallarini gosterim yapamazsiniz
    diger uydular ve kanallar icin boyle bir kisitlama ve uygulama sekli yok
    Teşekkür ederim umarım öyledir...

Banned Member
    Giriş Tarihi
    16-05-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    433438

Ynt: Ticarethanede Dsmart-İdmanTv Bilmecesi

Boyle bir durum sky grubu yasamisti, yunanistandan ucuza paket alan bir isletmeci, ingilterede bu paketle izlemek icin taktiginda , ingiltere yayin haklari baska platformda oldugundan yaptirim uygulanmisti...

Ama o isletmeci dava acip avrupa birligi bir butundur , ve ben bu paketi herhangibir uye ulkede izletebilirim diye savunma yapip kazanmisti...

Yani durumunuz sakat olabilir , sonucta biss sifreleme de o kanalin azerbeycan disindan izlenmesini engellemek icindir...

Ama yaptirim olurmu olmazmi bilinmez ama sizi sikayet ederlerse ugrasabilirsiniz, sonucta dava acilirsa dsmart turkiye yayin haklari bende oldugundan benden izinsiz habersiz turkiye topraklarinda yayin izletmem derse hakli olur gibime geliyor...

Bunu danismak lazim yayincilik avukatlariyla falan...

Senior Member
    Giriş Tarihi
    28-06-2008
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    441856

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi kagan06 Mesajı Göster
    Boyle bir durum sky grubu yasamisti, yunanistandan ucuza paket alan bir isletmeci, ingilterede bu paketle izlemek icin taktiginda , ingiltere yayin haklari baska platformda oldugundan yaptirim uygulanmisti...

Ama o isletmeci dava acip avrupa birligi bir butundur , ve ben bu paketi herhangibir uye ulkede izletebilirim diye savunma yapip kazanmisti...

Yani durumunuz sakat olabilir , sonucta biss sifreleme de o kanalin azerbeycan disindan izlenmesini engellemek icindir...

Ama yaptirim olurmu olmazmi bilinmez ama sizi sikayet ederlerse ugrasabilirsiniz, sonucta dava acilirsa dsmart turkiye yayin haklari bende oldugundan benden izinsiz habersiz turkiye topraklarinda yayin izletmem derse hakli olur gibime geliyor...

Bunu danismak lazim yayincilik avukatlariyla falan...
    Digiturk forumunda bu konu tartışılmıştı zamanında diye hatırlıyorum? Çünkü, ingiltere premier ligi de idman tv de...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    05-11-2009
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    512673

Valla topu topu 3 tane maçı d-smart yayınlıcak türk takımlarından geri kalan 2 türk takımımızın maçların sifresiz olucak.Yasal olarak bir problem olucağını sanmam çünki ingilterede böyle bir problem olmuştu ve kullanıcı haklı bulundu.3 maç içinde açın idman tv yi açın ordan izlesinler bir sakıncası yok bana göre...
    Düzenleyen xxpp : 01-09-2012 at 00:15

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-12-2009
    Mekan
    16 Bursa
    Üye No
    516755

İdman Tv'nin Yayın Hakları Sadece Azerbaycan İçin Geçerli Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Liginin Türkiyedeki Tüm Ticari Hakları D-smart'ta Önemli Olan Hangi Kanaldan İzlettiğiniz Değil Önemli Olan Hangi İçeriği İzlettiğiniz .. Ben Yasal Olduğunu Düşünmüyorum Fakar İşletmeniz Cok Dikkat Çeken bi yerde Değilse ve D-smart'a Özellikle Bi İhbar Gitmesse Sıkıntı Cıkıçalığınıda Düşünmüyorum ..

Senior Member
    Giriş Tarihi
    21-01-2012
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    574217

rahatlıkla izlettirin bişiy olursa da müşteriller kendisi açmış ben idman tv nedir bilmem deyin geçiştirin :ok:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    133

Fikir ve sanat eserlerine dair telif hakkı Türkiye sınırları içerisinde herkesi bağlar. Yayın hakkı bir firmaya ait olan bir ürünü alıp dağıtamazsınız yine suçtur.Burada ürün kanalın ismi değildir. Ürün avrupa kupası yada şampiyonlar ligi maç yayını ürünüdür. Bu maç yayınını nereden aldığınız önemli değil sınırların içine sokmanız önemlidir. Siz bunu uzaydan alıp üstelik biss şifresini kırıp dağıtıyorsunuz . Kanunda açıkça belirtilmiş....Heleki kişisel menfaat sağlamak ayrıca bir suçtur....
    Düzenleyen uydumarket : 01-09-2012 at 03:18

Average Member
    Giriş Tarihi
    29-07-2006
    Mekan
    54 Sakarya
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    245144

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi uydumarket Mesajı Göster
    Fikir ve sanat eserlerine dair telif hakkı Türkiye sınırları içerisinde herkesi bağlar. Yayın hakkı bir firmaya ait olan bir ürünü alıp dağıtamazsınız yine suçtur.Burada ürün kanalın ismi değildir. Ürün avrupa kupası yada şampiyonlar ligi maç yayını ürünüdür. Bu maç yayınını nereden aldığınız önemli değil sınırların içine sokmanız önemlidir. Siz bunu uzaydan alıp üstelik biss şifresini kırıp dağıtıyorsunuz . Kanunda açıkça belirtilmiş....Heleki kişisel menfaat sağlamak ayrıca bir suçtur....
    kim nereden bilebilir hangi yayının hakkı kimin elinde? tek tek sözleşme bildirimi mi yapılıyor? şu anda tv de bir film var ben bilemem bu film türkiye sınırları haklarımı adamın elinde avrupa mı? Yoksa hiç mi yayın hakkı yok? İyi o zaman kahvede, birahane de film, maç filan açmayalım ne olur ne olmaz belki yayın hakkı türkiye için başka kanaldadır... işin bu kısmı kullanıcıyı bağlamaz, eğer ilgili yayın hakkını bir kanal sınırları dışına taşırıyorsa bunun hesabını o verir. Bu konu tamamen DSMART ve Azeri kanalı arasındaki bir konudur. Millet internetten NBA seyrediyor o zaman bu da yasal değil mi? çünkü bu yayınında türkiye internet yayın hakları dsmart blu da. Böyle şey olur mu adamlar bu yayını NBA Tv'nin kendisinden satın alıyor.

Eğer yasal olarak izlenebilen bir kanal bir film vb yayını yayınlıyor ise ben bunu seyrettiğim için suçlu olamam. Bilemem ki bu kanal bu yayının haklarını almış mı almamış mı? bu kanalı bağlayan bir durum..

Durum çok net, Eğer Türkiye içinde YASAL olarak bir kanalı seyrederek bir ürüne ulaşabiliyorsanız bu konuda bir sıkıntı olmaz. Ama biss ***'in yasal olup olmadığını soruşturmamız lazım. Eğer o da yasal bir durum ise bence hiçbir sorun yok.

Eğer Dsmart bunu sorun edecekse konuyu İdman Tv ile çözmeli.
    Düzenleyen enisumit : 01-09-2012 at 13:24

Average Member
    Giriş Tarihi
    29-07-2006
    Mekan
    54 Sakarya
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    245144

ayrıca konunun cevabı çok basit;

o zaman bir kanal türkiye ligi özetlerini lig tv ye sormaksızın yayınlarsa ve siz birahanenizde bunu yayınlar iseniz suçlu konuma düşeceksiniz. Konunun sizinle hiçbir bağı yok ki tamamen o kanal ile lig tv arasında bir sorun. siz sözleşmenin kime ait olduğunu neyi emrettiğini bilemezseniz.
    Düzenleyen enisumit : 01-09-2012 at 13:21

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-07-2009
    Mekan
    09 Aydın
    Üye No
    500850

Peki idmantv biss şifresini kırıp da izliyoruz tmm ancak yarın öbür gün Man.Utd-Galatasaray maçını şifresiz yayınlayan Rah-e Farda verdi ve bende ondan yayınlıyorum.Bu da mı suç gidip o kanalın Turksattan yayınını kessinler o zaman ben bulmuşum şifresiz kanalda maçı haksız mıyım?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    05-11-2009
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    512673

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi uydumarket Mesajı Göster
    Size kesinlikle katılmıyorum çünki daha önce ingilterede böyle bir olay yaşandı dava etti sky fakat kullanıcı haklı çıktı.Şu andaki durumda bununla aynısı.Bu yüzden d-smart bu konuda hiç bişey yapamaz çünki türksatta bu kanal olduğu sürüce eğer bu kanal sifresiz ise ki sifresiz kanal (biss) her türlü bu kanal izlenir.benim hangi kanaldan izlediğim kimseyi ilgilendirmez..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    19-06-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    534456

ben daha önce birçok kez avrupa'da bar işletmecilerinin linux tabanlı cihazlar vasıtasıyla yabancı kanallardan kendi liglerinin maçlarını izlettiklerini duymuştum..
    burada linux tabanlı bir cihaz bile yok ortada biss şifreli bir yayından bahsediyoruz..
    bence yasak olmaması lazım ama türkiye'deki kuralları bilmiyorum..

Banned Member
    Giriş Tarihi
    16-05-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    433438

Ynt: Ticarethanede Dsmart-İdmanTv Bilmecesi

Ben uyarimi yaptim, avukat olmamama ve hukuk fakultesi bitirmeme ragmen eger dsmart temsilcisi olsam kesinlikle ugrasirdim...

Ki bazi arkadaslar musteri acmis ben bilmiyordum, veya yayin hakkinin sahibi kim bilmiyorum falan demis:) ticaret kanununda da yazdigi uzere tacir basiretli davranmakla yükümlüdur...

Siz ticaretle ugrasan bi adami gazliyorsunuz, yayini yapar ve sikayet olursa basi derde girebilir...

Bence temkinli olmakta yarar vardir diye dusunuyorum, dsmarttan bi kazancim vs. Yok ama mahkemeye giderseniz pisman olabilirsiniz, bence bu kazanc icin bu riske girilmez:)

Ben ve benim gibi dusunenler sizi sikayet etmesede , etrafta rakibiniz olabilir, dsmart ticati uyesi olabilir, size ayar birisi olabilir ve sikayet edebilir...

Ingilteredeki ornek davayi kazanmis olabilir ama sonucta mahkeme buyuk bir risktir , muammali durumda siz haksiz cikabilirsinizz

Senior Member
    Giriş Tarihi
    12-10-2005
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    140061

Arkadaşlar ortada işlenmiş yada iilegal yolla maç seyretme yok. kaldı ki. d smart ev abonesi olup onu işyerinde yayınlamış olsaydı veyahut herhangi bie şekilde yasal olmayan yollardan d smart yayını vermiş olsaydı ki bu evet suçtu. Ancak uyduda herkese açık olan bir kanaldan ve şifresi kendi internet sitelerinden bile çoğu zaman duyurulan, hatta genelde şifresiz yayın yapan bir kanaldan bir bahsediyorsunuz. o yüzden herhangi bir şekilde ne ortada işlenmiş suç var ne de ona benzer.D smart uğraşsa bile ki uğraşma hakkı dahi yok d smarta ait bir kanaldan izlenmediği sabitti. O yüzden içiniz rahat olun herhangi bir suç teşkil etmemektedir.
    Düzenleyen blueizmir : 01-09-2012 at 15:22

Banned Member
    Giriş Tarihi
    26-08-2005
    Mekan
    03 Afyonkarahisar
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    127949

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi xxpp Mesajı Göster
    Size kesinlikle katılmıyorum çünki daha önce ingilterede böyle bir olay yaşandı dava etti sky fakat kullanıcı haklı çıktı.Şu andaki durumda bununla aynısı.Bu yüzden d-smart bu konuda hiç bişey yapamaz çünki türksatta bu kanal olduğu sürüce eğer bu kanal sifresiz ise ki sifresiz kanal (biss) her türlü bu kanal izlenir.benim hangi kanaldan izlediğim kimseyi ilgilendirmez..
    hiç bir hak talep edemez yayın türksattan izleniyor mu bitmiştir.

3 sayfadan, 1. sayfa 123 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı