Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 13 mesajdan 1 ile 13 arası

Konu: Plastik şekillendirme

New Member
    Giriş Tarihi
    29-08-2012
    Mekan
    67 Zonguldak
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    583207

Plastik şekillendirme

Arkadaşlar ev imkanlarıyla plastik şekillendirilebilir mi?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    07-02-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    1960

ne tür plastik olduguna ve onun yumusama sıcaklıgına göre olabilir

New Member
    Giriş Tarihi
    29-08-2012
    Mekan
    67 Zonguldak
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    583207

mesela bildiğimiz su şisesi POLiETİLEN(PET) nasıl bir yöntem uyguluyabilirim?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2009
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    482995

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Skyne Mesajı Göster
    siz onun makinasını hiç gördünüzmü çok tefarratlı bir makinadır

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-09-2007
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    384574

Polietilen termoplastik grubunda bir malzemedir ve sıcaklık ile şekil verilebilir. Aşırı ısıtıldığı takdirde malzemenin bağ yapısı bozulur. Doğru sıcaklıkta ısıtılarak şeklini değiştirebilir, kalıplayabilir veya ekstrüyon ile ürün imal edebilirsin. Bunların hepsini evde yapabilirsin. Mesela polietileni ısıtıp bir şırınganın içine koyup basarsan ekstrüze etmiş olursun, yada plaka halindeykeniç içe giren iki bardağın arasına koyarsan kalıplamış olursun. Ortaya çıkacak zararlı gazlardan toz maskesi ile yada ıslak tülbent ile kurtulamazsın kansere davetiye çıkarırsın.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    07-02-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    1960

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Skyne Mesajı Göster
    pet siseleri ısıtarak yeniden kullanmak biraz zor olabilir cünkü ısı karsısında eriyen degil ceken bir malzeme iste bu onun ev sartlarında kullanımını zora sokan bir unsur. Ama yinede denemeden bilemem belkide sorunsuz kullanılabilir..

New Member
    Giriş Tarihi
    29-08-2012
    Mekan
    67 Zonguldak
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    583207

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi redrua Mesajı Göster
    Polietilen termoplastik grubunda bir malzemedir ve sıcaklık ile şekil verilebilir. Aşırı ısıtıldığı takdirde malzemenin bağ yapısı bozulur. Doğru sıcaklıkta ısıtılarak şeklini değiştirebilir, kalıplayabilir veya ekstrüyon ile ürün imal edebilirsin. Bunların hepsini evde yapabilirsin. Mesela polietileni ısıtıp bir şırınganın içine koyup basarsan ekstrüze etmiş olursun, yada plaka halindeykeniç içe giren iki bardağın arasına koyarsan kalıplamış olursun. Ortaya çıkacak zararlı gazlardan toz maskesi ile yada ıslak tülbent ile kurtulamazsın kansere davetiye çıkarırsın.
    abi birkaç kez parçaları birleştirmek için kullanmıştım ama zararlı old. bilmiyodum saol abi zararın neresinden dönsek kardır.vikipedided 70-80 derecede yumuşar yazıyo plastik şiseyi ince ince dilimleyip cam kaba koyup kaynar suda bekletirsem neyse abi ben belki 2-3 yıl sonra denerim beyler yardımlarınız için teşekkür ederm

Average Member
    Giriş Tarihi
    25-09-2006
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    266309

Ben bir video sitesinde gözlük yapimini izlemistim bildigimiz gözümüze takilan günes gözlügüydü, Pilastik leri lazim oldugu ölcülerde kesmis sicak veya kaynar suda bekletiyordu sonra gözlük kalibina koyup tek tek sogutuyordu soguk suyun altinda, frezede kenar fazlaliklarini alip camlari takip kullanilir hale getirdi.
    Sizin yapmak istediginiz böyle sekil vermekse belki ise yarar. Baska vidyolarda vardir sizin yapmak istediginizle ilgili bir tanesini seyredince ona benzer vidyolar cogaliyor biraz arastirin mutlaka bulursunuz kolay gelsin.

Starting Member
    Giriş Tarihi
    06-12-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    293814

Plastik şekil verme

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi akrep 9 Mesajı Göster
    Ben bir video sitesinde gözlük yapimini izlemistim bildigimiz gözümüze takilan günes gözlügüydü, Pilastik leri lazim oldugu ölcülerde kesmis sicak veya kaynar suda bekletiyordu sonra gözlük kalibina koyup tek tek sogutuyordu soguk suyun altinda, frezede kenar fazlaliklarini alip camlari takip kullanilir hale getirdi.
    Sizin yapmak istediginiz böyle sekil vermekse belki ise yarar. Baska vidyolarda vardir sizin yapmak istediginizle ilgili bir tanesini seyredince ona benzer vidyolar cogaliyor biraz arastirin mutlaka bulursunuz kolay gelsin.
    Araştırdığım halde aradığımı bulamadım hep farklı şeyler çıkıyor.
    Link verme şansınız varmıdır.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-01-2009
    Mekan
    Üye No
    475964

Google how to make pastic glasses yazarsaniz bazi bilgilere ulasabilirsiniz,mikro dalgada yumusatabilirsiniz plastigi.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    13-01-2011
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    552784

plastik su borusundan vazo yapmıştım borunun içine şemşiye gibi açıla bilen 6 parçalı
    düzenegi borunun içine yerleştirip pürmüzün ateşinde uygunda hızle boruyu dönderip içten
    dışa doğru yavaşca işkence ye almıştım

Average Member
    Giriş Tarihi
    25-09-2006
    Mekan
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    266309

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi blueeren Mesajı Göster
    Araştırdığım halde aradığımı bulamadım hep farklı şeyler çıkıyor.
    Link verme şansınız varmıdır.
    7-8 yil önce metacafe sitesinde seyretmistim hatta videoyu indirip saklamistim gecen hafta ne var ne yok sildim bosa yer kaplamasin diye kismet iste.
    Baktim siteye ama göremedim silmis olabilirler uzun zaman gecti, aksam vaktim var iyice bir ararim bulursam link eklerim.

Starting Member
    Giriş Tarihi
    27-01-2014
    Mekan
    09 Aydın
    Üye No
    601818

plastigi alaminyum folyo icine guzelce sar ve ateşe at eridiginde istedigin yerde kullan

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı