Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 4 mesajdan 1 ile 4 arası

Konu: Azerbaycan gazı Türkiyeye kaça satılıyor ?

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  16-01-2010
  Mekan
  Türkiye Dışı / Other Country
  Yaş
  40
  Mesajlar
  1,821
  Üye No
  520590

  Azerbaycan gazı Türkiyeye kaça satılıyor ?  Mart 2012 resmi istatistik rakamlar :

  Düzenleyen Vuqar Melikov : 26-08-2012 at 19:43

 2. #2
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  16-01-2010
  Mekan
  Türkiye Dışı / Other Country
  Yaş
  40
  Mesajlar
  1,821
  Üye No
  520590

  Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Barbeku Mesajı Göster
  Ondan mı bize bir çok ülkeye göre daha pahalı gaz satıyorlar ve gazlarının büyük kısmını iran ve Rusya üzerinden pazarlıyorlar. Halkını bilemem ama Politkacıları bizden nefret ediyor. Aynı sorun kıbrısda da var. Gittik gördük marketteki adam Tr den geldiğimizi öğrenince arkamızdan neler diyor. Asker arkadaşlarımda mutsuz döndüler hep. neyse konu dışına çıktım. Herşey göründüğü gibi değil
  Kulaktan dolma bilgilerle konuşmak doğru değil , buyurun resmi rakamlara bakalım :

  2012 mart :

  Azerbaycandan 282 dolara
  İrandan : 423 dolara
  Rusyadan : 418 dolara

  Neredeyse Azerbaycan gazı Türkiyeye yarı fiyata satıyor .
  Düzenleyen Vuqar Melikov : 26-08-2012 at 19:47

 3. #3
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  16-01-2010
  Mekan
  01 Adana
  Mesajlar
  8,142
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  520588

  Önemli olan Azerbaycan'ın gazı Türkiye'ye kaça sattığı değil, devletin vatandaşa kaça sattığıdır. Komşulardan ucuza petrol alıyoruz ama sonrası malum halk olarak dünyanın en pahalı benzinini biz kullanıyoruz muhtemelen doğalgazda da durum aynıdır.

 4. #4
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  16-01-2010
  Mekan
  Türkiye Dışı / Other Country
  Yaş
  40
  Mesajlar
  1,821
  Üye No
  520590

  Türkiye’nin halen 4 ana doğalgaz kaynağı var: Rusya, İran, Azerbaycan ve LNG. En ucuz ve en istikrarlı gazı Azerbaycan’dan alıyor. Toplam tüketimin 6.6 milyar metreküpünü Azerbaycan karşılıyor. TANAP projesi hayata geçtiğinde 6 milyar metreküp daha gelecek. İhtiyaç olursa kapasite büyütülecek. Doğalgaz ihtiyacının en büyük bölümü Azerbaycan’dan karşılanacak. Şu anda İran’dan doğalgazın bin metreküpü 500 dolara geliyor. Rusya gazı bundan yüzde 30, Azerbaycan gazı ise yüzde 40 daha ucuz. Ama ben yine de Türkiye’nin gaz konusunda Kuzey Irak seçeneğini devreye almasını çok doğru buluyorum. 15 bin kilometre mesafedeki ülkeler bile gelip burnumuzun dibindeki Kuzey Irak’ta petrol çıkarıp götürürken bizim de payımızı almamız lazım.  '17 milyar $'lık yatırım yapacağız'

  SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, enerji alanında Türkiye’ye yapacakları yatırımın 17 milyar $’ı bulacağını söyledi

  Petkim’in SOCAR’a devrinin ardından imzalanan TANAP projesi, Türk-Azeri ilişkilerinde yeni bir milat olacak. SOCAR, Türkiye’de en büyük üç sanayi grubu arasına girmeyi planlıyor. Grup birkaç ay içinde yeni Petkim Limanı’nın temelini atacak.

  Azerbaycan merkezli enerji şirketi SOCAR, Türkiye pazarına 2008 yılında, Petkim’i özelleştirmeden satın alarak girmişti. O tarihte ortağı Turcas’la birlikte 2 milyar 40 milyon dolara Türkiye’nin en büyük petrokimya tesisini satın almıştı. SOCAR, Petkim’de kapasite artırımı, yeni ürün ve modernizasyon çalışmaları için şu ana kadar 250 milyon dolarlık yatırım yaptı. Fiziki kapasite yüzde 10 civarında arttı.

  SOCAR’ın şimdiye kadar Türkiye’deki en büyük yatırımı ise İzmir Aliağa’da Petkim’in de içinde bulunduğu yarımadada yine Turcas’la birlikte temelini attığı Star rafinerisi oldu. Yıllık 10 milyon ton işleme kapasitesine sahip olacak rafineri, Petkim’in özellikle temel hammaddesi olan nafta konusunda ithalata bağımlılığına son verecek. 2015 yılında devreye alınması planlanan rafineri 5 milyar dolara mal olacak.

  SOCAR, rafinerinin yanı sıra yine aynı bölgede 600 MW (megavat) kapasiteli termik santral de inşa edecek. Petkim tarafından da bir liman projesi hayata geçirilecek. Bu arada, SOCAR’ın Türkiye’de asıl büyük hamlesi geçtiğimiz günlerde imza töreni yapılan “Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı” (TANAP) projesi oldu. 2018′de devreye girecek boru hattından yılda 16 milyar metreküp doğalgaz geçmesi planlanıyor. Bunun 6 milyar metreküpü Türkiye’ye satılacak. Kalanı ise Avrupa ülkelerine ulaştırılacak. Projenin maliyetinin 7 milyar doları bulması bekleniyor.

  Halen Türkiye’deki en büyük Azeri yatırımcı olan SOCAR’ın Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, tüm bu projelerin tamamlanmasıyla Azerbaycan’ın 2018 yılına kadar enerji alanında Türkiye’ye yapacağı yatırımın 17 milyar doları bulacağını açıklıyor. Yavuz, iki ülke arasında daha önce hayata geçirilen Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı ve Baku-Tiflis-Erzurum (BTE) doğalgaz boru hattı ile Baku-Tiflis-Kars demiryolu projelerini de hatırlatıyor.

  Kenan Yavuz ile Petkim’deki yeni yatırımları, TANAP projesine Rusya’nın bakışını ve SOCAR’ın Türkiye vizyonunu konuştuk…

  Petkim’de hangi yatırımları yapıyorsunuz?

  Petkim’i devraldıktan sonra kapasite artırma ve yeni proje yatırımlarına devam ettik. Şu ana kadar 250 milyon dolarlık yatırım yaptık. Kapasitemiz fiziki olarak yüzde 10 civarında arttı. Halen devam edenlerle birlikte 250 milyon dolarlık daha yatırım planlıyoruz. Dolayısıyla 2015 yılına kadar 500 milyon dolarlık yatırım portföyüne ulaşmış olacağız. Aliağa’da 600 MW’lik termik santral ve liman projemiz var. Rafineri ve petrokimya üretimi için ilave enerji kaynağına ihtiyaç var. Ucuz enerji bizim için avantaj yaratacak. Santralin yarısı rafineriden çıkacak petrokokla, diğeri yarısı ise kömürle çalışacak. Bir başka sahada de yine yerli kömüre dayalı elektrik santrali projemiz bulunuyor.

  Liman projesi ne durumda?

  Liman, Petkim’in yapacağı bir proje. Portföye dahil değil. Söz konusu limanın işletmesiyle ilgili dünyanın en büyük konteynır elleçleme şirketi APMT ile uzun vadeli anlaşmamız var. Bu kapsamda Petkim limanını bir konteynır limanına dönüştürmek istiyoruz. Birkaç ay içinde temelini atacağız. Yaklaşık 300 milyon dolarlık bir yatırım olacak. Petkim’e ilave yük getirmeden farklı bir metotla finanse edeceğiz.

  Petrol fiyatlarındaki iniş-çıkış Petkim’in karını nasıl etkiliyor?

  Petrol fiyatları dünya ekonomisindeki daralmaya rağmen son 1 yılda genel olarak yüksek seyretti. Dolayısıyla hammadde fiyatları artarken talep yetersizliği nedeniyle ürün fiyatları düştü. Türkiye gibi net ithalatçı olan bir pazara herkesin mal satmaya çalışması, petrokimya şirketlerinin son 6 ayda yoğun şekilde indirim yapmasına yol açtı. Bu da Petkim’in fiyatlandırmasını olumsuz etkiledi. Ayrıca şubatta doğalgaza yapılan yüzde 20 da zam çok etkili oldu. Çünkü en önemli girdilerimiz nafta ve doğalgaz. Yani deyim yerindeyse “pastırma” olduk. Euro’nun dolar karşısındaki değer kaybı da ihracat gelirlerimizi düşürdü. Çin ekonomisindeki yavaşlaması ise dünya çapında arz fazlası oluşturdu. Ama bugünlerde daha olumlu bir trend görülüyor.

  Türkiye TANAP sayesinde ne kadar ucuz gaz alabilecek?

  Türkiye’nin halen 4 ana doğalgaz kaynağı var: Rusya, İran, Azerbaycan ve LNG. En ucuz ve en istikrarlı gazı Azerbaycan’dan alıyor. Toplam tüketimin 6.6 milyar metreküpünü Azerbaycan karşılıyor. TANAP projesi hayata geçtiğinde 6 milyar metreküp daha gelecek. İhtiyaç olursa kapasite büyütülecek. Doğalgaz ihtiyacının en büyük bölümü Azerbaycan’dan karşılanacak. Şu anda İran’dan doğalgazın bin metreküpü 500 dolara geliyor. Rusya gazı bundan yüzde 30, Azerbaycan gazı ise yüzde 40 daha ucuz. Ama ben yine de Türkiye’nin gaz konusunda Kuzey Irak seçeneğini devreye almasını çok doğru buluyorum. 15 bin kilometre mesafedeki ülkeler bile gelip burnumuzun dibindeki Kuzey Irak’ta petrol çıkarıp götürürken bizim de payımızı almamız lazım.

  Kaya gazı için ne diyorsunuz? Gerçekten dünya ucuz gaza kavuşacak mı?

  Kaya gazı ilerde gaz fiyatlarını aşağı çekebilir. Gaz fiyatının petrole bağımlılığını azaltabilir. Ancak bunun Amerikan sanayisine sağlayacağı rekabet dünya için büyük tehdit.

  İGDAŞ özelleştirmesine ilginiz sürüyor mu?

  İGDAŞ ihalesi için geçen yıl şirket kurduk. Bu iş için ortağımız var. Elbette ilgileniyoruz. Hazırlıklar tamam. Baktık, inceledik. Makul bir fiyatla teklif vereceğiz.

  Son olarak SOCAR’ın Türkiye vizyonunu da paylaşabilir misiniz?

  Star rafinerisi, TANAP projesi, Petkim’de yapılacak kapasite artışı, termik santral ve liman projeleri hesaplandığında 2018 yılına kadar 17 milyar dolarlık yatırım planlıyoruz. Projeksiyonlarımız gerçekleşirse SOCAR, 2023 yılında Türkiye’nin üç büyük sanayi grubundan biri olacak. O zamana kadar yıllık 20 milyar dolar ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Bunda ihracatın payı ise 5 milyar dolar olacak.

  “Nabucco öldü diyemeyiz”

  Kenan Yavuz’a Türk-Azeri yakınlaşmasının Rusya’yı rahatsız edip etmeyeceğini de soruyoruz. Bir de yılan hikayesine dönen Nabucco boru hattının akıbetini… Şöyle cevaplıyor:

  “Türkiye’yle Azerbaycan’ın bu boru hatları projeleriyle işbirliği yapması ve yakınlaşması Rusya’nın etkisini azaltmaz. Çünkü Avrupa’nın da Türkiye’nin de doğalgaz ihtiyacı her geçen gün artıyor. Dolayısıyla Avrupa’nın Rusya gazına da Azeri gazına da Irak gazına da ihtiyacı var. Hammadde sağlayıcı ülkelerin sahip oldukları kaynakların pazar bulamaması diye bir sorun kesinlikle yok. Bu projeyi herhangi bir ülkenin aleyhine diye yorumlamak doğru olmaz.

  ‘Nabucco öldü’ görüşüne de katılmıyorum. Bu proje zaten baştan sıkıntılıydı. Ama ölmüş diyemeyiz. Pazar o kadar büyük ki bir projeyi yaşatmak için öbürünü öldürmeye gerek yok.”

  ERKAN KIZILOCAK/PARA DERGİ
  Düzenleyen Vuqar Melikov : 28-08-2012 at 14:16


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı