Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 8 mesajdan 1 ile 8 arası

Konu: Kredi Kullanan 11 Milyon Kişiye Müjde

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    17-12-2007
    Mekan
    17 Çanakkale
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    406582

Kredi Kullanan 11 Milyon Kişiye Müjde

Uzmanlardan, son 10 yılda kredi çeken 11 milyon kişiye 'dosya masraflarını geri almak için bankalara koşun' çağrısı

Bankaların komisyon ve masraf adı altında kestiği 'Deli Dumrul ücretlerine hakem heyeti karşı çıktı. Uzmanlar, son 10 yılda kredi çeken 11 milyon insana 'dosya masraflarını geri almak için bankalara koşun' çağrısında bulundu.
    Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın 'Deli Dumrul ücretleri' olarak adlandırdığı ve kaldırmak için çalışma başlattığı banka komisyonlarına tokat gibi cevap Konya'dan geldi. Konya Selçuklu Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti 2009 yılında bir bankadan 10 bin liralık tüketici kredisi çeken Öğretmen Şamil Özkan'a çıkarılan 400 liralık masrafın geri verilmesine hükmetti. Kararın çıkmasının ardından öğretmek Özkan, bankadan 400 lirasını geri aldı.
    YARGITAY'IN KARARI VAR
    Öğretmen Şamil Özkan'ın hareketi kredi kullanan tüketicilere de umut ışığı oldu. Bugün Gazetesi'nin ine göre, Tüketiciler Birliği Onursal Başkanı Avukat Bülent Deniz, Yargıtay'ın kararları uyarınca tüketicilerin geriye dönük 10 yıllık süreyle bankaların kestiği masrafları alabileceğini söyledi. Deniz, kredi kullanan milyonlarca insana işlem masraflarını geri almak için bankalara koşun çağrısında bulundu.
    SÖZLEŞMEYE DİKKAT
    Artık bankaların 31 kalem için aldığı masraflara yönelik hakem heyetine başvuran insanların davaları kazanmaya başladığını aktaran Deniz, "Bankalar eğer istediği masrafların nedenini ispatlayamazsa ücretleri geri ödemek zorunda kalıyorlar. Bankalar artık ***fe keder para talep edemeyecekler. İnsanlar 50-800 lira arasında değişen bu paraları ufaktır deyip almamazlık etmesin. Ortalama 5 bin lira kredi çeken milyonlarca insanı düşününce ortaya akıl almaz rakamlar çıkıyor" dedi.
    Tüketici Yasası'nın 10/a bendine dikkat çeken Deniz şöyle devam etti:
    "Burada tüketicinin önüne konmuş sözleşmelerin önceden görüşülmeden hazırlandığı kabul ediliyor. Yasaya göre bu tip sözleşmelerde tüketici aleyhine olan hükümler yok sayılıyor. Bankalar bunu aşmak için tüketiciden ayrı bir kağıda sözleşmeyi okudum anladım diye imza alıyorlar. Bu da bankayı kurtarıyor. Bu alınan tüm krediler için geçerli."
    11 MİLYON KİŞİ KREDİ ALDI
    Bankalar Birliği verilerine göre, son 10 yılda 11 milyon 455 bin kişi kredi çekti. Bunun 273 bin 674'ü taşıt, 1 milyon 275 bin 920'si konut, 6 milyon 997 bini tüketici kredilerinden oluşuyor. 2 milyon 503 bin 863 kişi de diğer kredileri kullandı.
    MASAL ANLATMASINLAR YASADA HÜKÜM VAR
    Tüketiciler Derneği Onursal Başkanı Engin Başaran, bankaların tüketiciyi doğru bilgilendirmediğini belirtti. Başaran şu noktalara dikkat çekti:
    "Tüketicinin bu hakkı zaten yasalarda vardı. Ancak kamu kuruluşları bankaların bu masrafları yıllardır almalarına göz yumdu. Yasalar tüketici lehine hiçbir zaman uygulanmadı. Masrafların geri alınmasına ve kredi kartı aidatlarının geri alınması gerektiğine dair iki tane yargı kararı var. Masal anlatmasınlar. 31 kalemde çıkarılan masrafların geri alınmasına karşı biraz tepki oldu diye bankalar hemen bir araya geldi ve büyük tepki gösterdiler. Aynı güçte tepkiyi tüketiciler de vermeli."
    NASIL BAŞVURULUR?
    İşlem masrafı adı altında toplanan 'Deli Dumrul ücretleri'nin geri alınması için şu iki yolun izlenmesi gerekiyor:
    1- Bankaya masrafın istendiğine dair iadeli taahhütlü mektup gönderin.
    2- Banka parayı iade etmezse kaymakamlıkta hakem heyetine gidin. Buraya verilecek dilekçe sonrası karar en geç üç ay içinde size bildiriliyor.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    12-03-2004
    Mekan
    20 Denizli
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    6790

hiçbir banka mahkeme kararı olmadan para iade etmez.

Firma Yetkilisi
    Giriş Tarihi
    10-12-2007
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    405377

Arkadaşlar ben aşağıdaki dilekceyi tüm kredi çektiğim bankalara iadeli taahhütlü olarak gönderiyorum sizde aşağıdaki gibi yapabilirsiniz

03-09-2012

FİNANSBANK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE

Saygıdeğer Bay / Bayan

Merhaba Benim adım O.... Ü.... ( TC: ............. ) Bankanızın müşterilerinden biriyim. Tüketici Mahkemeleri ve Yargıtayın ‘’ KREDİ MASRAFLARININ HAKSIZ ŞART NİTELİĞİNDE , TÜKETİCİLERDEN TAHSİLİNİN HAKSIZ OLDUĞU SABİTLENMİŞTİR ‘’ Kararına istinaden Bankanızın Son 10 Yılda Şahsımdan (Yargıtay ve Tüketici mahkemelerine göre) haksız olarak tahsil etmiş olduğu Kredi masrafları Dökümünün tarafıma iletilmesi ve ödediğim tutarların ödediğim günden bugüne kadar oluşan yasal faizi ile birlikte Tarafıma İade edilmesini Talep ediyorum Talebimin yerine getrilmemesi halinde hakkımı hukuki yollardan arıyacağımı bilmenizi ve bankanız ile yılardır süren ilişkimi keseceğimi bilmenizi isterim .

Saygılarımla …
    O... Ü...
    ADRES....
    TEL :
    TC :

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-06-2009
    Mekan
    27 Gaziantep
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    496912

Ben de elden vermeyi düşünüyordum. İadeli taahhütlü göndermek daha mı iyi olur acaba?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    07-08-2004
    Mekan
    44 Malatya
    Üye No
    22587

boşuna uğraşmayın böyle haberlerle milleti gazlıyorlar madem öyle toplu bir karar alsın malm hükümet herkesden fala kesilenler iade edilsin mahkeme açıp uraşmazsanız alamazsınız hiçbirşey tecrübeyle sabit

Senior Member
    Giriş Tarihi
    17-09-2007
    Mekan
    09 Aydın
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    382760

tek bir bankadan aldığım 5 tane farklı kredi için ayrı ayrı mı başvurmalıyım

Member
    Giriş Tarihi
    18-01-2005
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    63606

Arkadaşlar ne zaman ülkede bir sorun çıksa tv ler gazeteler insanları bankaya yönlendiriyorlar. Bu konuda münferit olarak bazı kişiler bankadan masrafları alabiliyorlar. ancak bu konuda BBDK'nın bir yasası yok. Merkez bankasının bankaların kredi ve benzeri kredi ürünlerinde azami faiz konusunda kendisine bağlı olduğu bunun dışında alınan masraflar konusunda her bankanın kendi tarifesi olduğunu bildiren bir genelgesi var kanun maddelerini şuanda hatırlayamadığım için yazamıyorum. burada sorun bu konuda yasa çıkmaması nasıl kredi kartında düzenleme yapıldı limit ve ödeme konularında yasa çıktı. bu masraflar hakkında da yasa çıksa sorun kalmayacak. ben yine de hakkınızı aramanızda bir sakınca olmadığını belirteyim.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    17-09-2007
    Mekan
    09 Aydın
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    382760

tek bir bankadan aldığım 5 tane farklı kredi için ayrı ayrı mı başvurmalıyım

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı