Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 2 mesajdan 1 ile 2 arası

Konu: Güney Kore’de Dava Sonuçlandı: Samsung ve Apple için Şok Cezalar!

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  08-01-2005
  Mekan
  55 Samsun
  Yaş
  48
  Mesajlar
  4,153
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  60540

  New Icon22 Güney Kore’de Dava Sonuçlandı: Samsung ve Apple için Şok Cezalar!  Uzun soluklu patent davası Amerika’da sonuçlanmak üzere. Yargıcın jüri kararından önce uzlaşmaya çağırdığı ikili masaya oturdu fakat görüşmelerden daha önce olduğu gibi herhangi bir sonuç alınamadı. Şu aşamada kararın neticelenmesine sayılı günler kaldı ve en geç önümüzdeki hafta nihai karar açıklanacak.

  İkili arasında dünya genelinde süren davalar her ne kadar Amerika’da ki kadar ilgi çekmese de bu davalardan birinde alınan karar her iki şirkette de şok etkisi yarattı demek yanlış olmaz.
  Seul Bölge Mahkemesi’nin öncelikle Apple için verdiği kararlara baktığımızda, Samsung’a ait veri transferi ile alakalı iki patentinin ihlal edilmesi sebebiyle iPhone 3GS, iPhone 4 ve iki nesil iPad’in Güney Kore’de satışı yasaklandı. Karardan iPhone 4S etkilenmezken Apple’a 35.000$ para cezası verildi.
  Yukarıda bahsi geçen yasaklama cezaları Samsung için bir zafer olarak adlandırılabilir fakat mahkemenin Apple lehine verdiği kararlar daha dikkat çekici. Mahkeme kararına Galaxy S2, Galaxy Nexus ve Galaxy Tab 10.1’in satışları Samsung’un anavatanı Güney Kore’de yasaklandı. Mahkeme, Apple’ın iddia ettiği tasarım ve kilit kaydırma patent ihlalleri için herhangi bir ihlalin söz konusu olmadığına karar verdi. Son olarak Samsung’un, Apple’a ödemesi gereken para cezası ise 22.000$ olarak belirlendi.
  Seul Bölge Mahkemesi tarafından verilen bu kararlara itiraz kapası açık. İkili bir üst temyiz yeri olan üst mahkemeye başvurabilir. Dava neticesinde kesilen para cezaları dev şirketler için kayda değer olmasa da Samsung için daha çok kendi ülkesinde saygınlık noktasında önemli bir süreç oluşturuyor. İkili kendisini aklamak için temyize başvuracak ve verilen bu karar kesinlikle Samsung açısından daha önemli. Kararın açıklanması sonrasında Samsung hisselerinde %1.3 oranında bir düşüş yaşandı.

 2. #2
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  02-08-2006
  Mekan
  48 Muğla
  Yaş
  61
  Mesajlar
  1,821
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  246417

  Ceza tutarları çekirdek parası gibi firmalar için. Koskoca dünya devi firmalara milyar dolarlık cezalar varken bunlarmı layık görülmüş yani. Amerikan sömürgesi Güney Kore'den de ancak bu beklenirdi zaten.


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı