Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 7 mesajdan 1 ile 7 arası

Konu: 5+1 ses sistemi ile tüm hoparlorleri çalıştırarark mp3 dinlemek

Average Member
    Giriş Tarihi
    28-02-2005
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    78001

New Icon5 5+1 ses sistemi ile tüm hoparlorleri çalıştırarark mp3 dinlemek

selam arkadaşlar. birkaç gün önce 5+1 ses sistemi aldım. 5+1 sese sahip filmlerde tüm hoparlörler normal çalışıyor ancak bu sistemle mp3 dinlerken arka sağ ve arka sol hoparlörlerden ses gelmiyor. bu durum mp3 lerin stereo olmasından kaynaklı biliyorum ama sanırım ufak ayarlamalar veya ufak dosyalarla bu sorun giderilebiliyormuş yani 5+1 sese sahip bir filmi yine 5+1 kanal kullanarak ama aynı sistemle mp3 dinlerken 5+1 tüm hoparlörler aktip ama stereo olacak şekilde çalıştırabiliyormuşuz. bunu bir türlü başaramadım. ses kartım onboard anakartım asus p5b asusun en son ses driverını (ve tümleşik ses kontrol uygulamasını) kurdum. sesi 5+1 olarak ayarladım ancak mp3 çalarken hala arka hoparlörler ses vermiyor. asusun güncel driverı soundmax adlı bir driver yeni halinde sonic focus diye bir de özellik eklemişler ama dediğim ayar yok. mp3 dinlerken de windows media player kullanıyorum (sürüm 12 win 7 ) sound max ses ayarları versiyon 6'ymış bunu da ekleyim .bilen yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa sevinirim :)
    Düzenleyen pippen : 21-08-2012 at 16:31 Sebep: mesaja ekleme

Adviser
    Giriş Tarihi
    28-08-2004
    Mekan
    67 Zonguldak
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    24853

ses kartının ses ayarlarından 5+1 kanalı seçmişsen ses gelmesi lazım

Average Member
    Giriş Tarihi
    28-02-2005
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    78001

surround testi için 5+1 test mp3 ü indirdim. windows media playerla onu açtığımda her kanal normal çalışıyor. ama normal mp3 çalarken sanırım mp3 ler stereo yani iki kanallı olduğu için 5+1 deki arka hoparlörlerden ses gelmiyor.

Average Member
    Giriş Tarihi
    28-02-2005
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    78001

klite codec pack yüklendiğinde sorunun kendiliğinden hallolduğuna dair birkaç yazı okudum, denedim ama çözüm olmadı
    Düzenleyen pippen : 21-08-2012 at 18:04

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-07-2009
    Mekan
    42 Konya
    Üye No
    499221

ses kartının başlat-programlar da dosyası vardır..şu etki alanlarının seçildiği ve eq ayarlarının yapıldığı oradan yağılması lazım..salon-amfi-oturma odası vb.. oradaki ayarlarla yapılamıyorsa mp3 çaldığınız programın ayarlarına bakmalısınız.. elimşzde aynı ses kartı olmayınca deneyerek ve ilgili sekmelere bakarak bulmak zorundasınız..

km player deneyin mesela.. sanal 5.1 e benzer bir uygulama yada seçim yapabileceğiniz bir yer bulmalısınız

Average Member
    Giriş Tarihi
    28-02-2005
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    78001

cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. dediğiniz gibi ekolayzır ayarına kadar buldum ancak sesi 5 kanala çoğaltan bir ayara rastlamadım. yine dediğiniz gibi belki bu işi oynatıcının ayarları ile halletmek mümkün olabilir. windows media player v 12 de dahi hoparlör seçimi 5+1 olmasına rağmen 2 kanal çalışmıyordu. tabi bu durum driver açısından da bir eksi. şu an sorunun çözümünü ses kartı eklemesi ile çözdüm. teşekkür ederim tekrar.

Average Member
    Giriş Tarihi
    17-05-2008
    Mekan
    01 Adana
    Üye No
    433555

Ses kartının ya da soundmax'ın dolby home theatre...vb desteği varsa ses ayarlarından onu aktif hale getirmelisiniz ki 5.1 ses alabilesiniz ama ben yine de stereo dinlemenizi öneririm.

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı