Merih Banner  

Gösterilen Mesajlar: 16 mesajdan 1 ile 16 arası

Konu: İkinci El Cihazlara İstenen Abuk Subuk Fiyatlar

New Member
    Giriş Tarihi
    03-08-2008
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    447727

İkinci El Cihazlara İstenen Abuk Subuk Fiyatlar

Merhaba,

Son dönemlerde ikinci el satış ilanlarının verildiği sitelere bakıyorum ve hayretler içerisinde kalıyorum."Nadir", "az bulunur", "%100 orjinal" gibi tanımlamalarla anfisinden hoparlörüne abuk subuk fiyatlar isteniyor. Mezatlarda 10 tanesi 300TL'ye giden stüdyo çıkması makara teybe 3000€ fiyat isteyenler, iki sene önce 700-800 TL'ye satılan anfiye 1500 isteyenler, Türkiye'de yok böylesi deyip 2500 TL'ye satılan döneminin standart hoparlörleri... Türkiye'de ikinci el hi-fi ürünlerinin "ticari" piyasasının geleceğini hiç iyi görmüyorum. Muhtemelen, gelecekte insanlar sadece kullanıcılardan ikinci el alma yoluna gidecekler çünkü aradaki simsarlar şu anda kar marjlarını çok yüksek tutarak aslında bir anlamda kendi kuyularını kazıyor. Örneğin şöyle birşeye de rastladım geçen sene: Bir sitede, 750 TL'ye bir anfi gördüm. Satan kişi, alım satım işiyle uğraşan bir şahıstı. Ertesi gün ilan satıldı konumuna geçti ve o gün cihazı evimin yakınındaki başka bir ikinci el cihaz alım satımı yapan dükkanın vitrininde iki misli fiyatına gördüm. Böyle bir davranışın ticari ahlakta pek fazla yeri olmasa gerek. Bir de değişik isimlerle ilan veren simsarlar var... Onlar da ayrı bir olay, espri gibi birşey...

Başıma gelen diğer bir olayı da anlatmak isterim. İki sene önce, bir hoparlör ilanı verdim. Hoparlörün, bas körükleri değiştiği ve başkaca kusurları olduğu için durumu belirterek uygun bir fiyat yazdım. Ankara'dan birisi aradı yalvar yakar, abi elektrik faturamdan artırıp alacam, bu işin meraklısıyım gözümde koyma gibisinden ezildi büzüldü indirim yapabilirsem alacağını söyledi. Ben de acıdım 300 yazdığım fiyatı daha da indirip sattım. Sonra anladım ki, bu kişi Ankara'dan halen satış yapan bir simsar. Benden 250'e aldığı körüğü değişmiş, kablo pini kırık hoparlörü süper temiz diyerek 675'e ilan verip sattı. Hani meraklısıydın, elektrik parandan artırıp alıyordun dediğimde ise ben elimdeki cihazlarla senin evini bile alırım gibisinden bir cevap verdi...

Sizlerin de bu konudaki görüşlerini ve tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ederim. Zira kazıklanarak öğrenmekten bıktım.
    Düzenleyen yilmazcan2 : 21-08-2012 at 14:12

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-03-2004
    Mekan
    44 Malatya
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    6912

millete ahlak veremeyiz.....her yerde her tür insan var......problem aslında büyüklerimizde bizleri hep kandırdılar....yok atalarımız seferde üzüm bahçesi,nden üzüm alınca kese dala asarmışta yok şöyle yardımsevermişizde.. öyle bir toplum olduk ki birbirimize yalan söylemekten dolandırmaktan doğru işler yapmayı unuttuk..sinek öldürür gibi birbirimizi öldürüyoruz bu arada.....her gün cinayet yok karısını öldürdü yok arkadaşını öldürdü.....bu arada şehitlerimizin de mekanı cennet olur inşallah...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-08-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    255679

mualesef öyle bu işin ticaretini yapanlar kendileri alacağı malı öğle öldürüyorlarki!.ama aynı malı başka bir arkadaşınız satın almaya kalksa o satıcıdan çok temiz şöyle böyle fiyatta iki katı.eee ticaret bu ama bu kadar farklar olmaması lazım.ben ikinci elde çok zararlar yaptım üste para vererek sistemim daha da küçüldü bütün suç bizlerin bilinçsizliğinden kaynaklanıyor.çok iyi araştırmadan bişeyler almamak lazım.benim yakında elime iyi para geçecek yeni bir sistem kurucam sıfırdan .tanıdığım alış veriş yaptığım hiç bir satıcıdan bir daha bişey almıyacam.

Member
    Giriş Tarihi
    09-09-2006
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    259992

kullanıcıyı ikinci el e yönelten nedenlerden en önemlisi cihazı satan bazı distribitör firmaların astronomik fiyatlar çekmesi.aynı ürünü iyi bir araştırmayla distribitörün aracı firmasından daha uyguna alabiliyorsunuz.bu nasıl iş bende anlamış değilim.benim gözlemlerim bu yönde olduğu için artık sıfır cihazlarda aracı firmalara yöneliyorum.

New Member
    Giriş Tarihi
    18-08-2011
    Mekan
    42 Konya
    Üye No
    567164

bir ara 2012 cruze aracıma navi multimedia arayışına girmiştim,bayisi 925 tl den satıyordu,kazıkçı satıcı sahibindene 1800 tl diye ilan vermiş :smashfrea
    Düzenleyen sensei111 : 23-08-2012 at 02:09

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    05-02-2007
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    316814

Taksitli görerek test ederek almak varken kim tık para verip eline almadığı görmediği herhangi bir ürüne sıfır veya ikinci el verip alır? Hemde internet ortamında?

Konuyu açan arkadaşımın dediği gibi bazen öyle ürünlere yüksek fiyat çekiyorlarki ürünün markasını veya kodunu yazıyorlar görmediğiniz elinize almadığınız resmini bile ekleme zahmetine katlanılmayan ürünü kimler alır? diye insan düşünmeden edemiyor.

Bazen dükkanlardan dahi satın almış olduğunuz ürünlerde bile sorun yaşayabiliyorken Satıcı değiştirmeyebiliyor veya git istediğin yere şikayet et diyebiliyor veya hakaret edebiliyor...İnternet ortamından ürün almak ne kadar güvenilir sorusu akla bir kere daha gelebiliyor, tabi birde tüm geçimini böyle ürünler alıp satan ticaretini yapan kişilere ne kadar güvenilir oda ayrı bir sorun.

Her şey satıcının vicdanına kalmış bir şey
    .

Average Member
    Giriş Tarihi
    19-07-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    240842

Satıcıya, niye bu fiyata satıyorsunuz diyemeyiz....bence çözüm, astronomik fiyatlı gördüğümüz 2. el ürünleri satın almamaktır.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    18-12-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    53134

nette talıyoruz kes gogle amcaya yapıştır alıcagın hakkında tüm yorumlara ve ederine bak zor degilki formda cihazı alalı iki ay gecmiş 12 taksitli fiyatı yazıyor bazen cok gücüme gidiyor enayi yerinemi konuyoz

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-06-2009
    Mekan
    27 Gaziantep
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    496912

Özelliklerinden çok bir de ürünün denildiği gibi temiz ve sorunsuz olup olmaması da çok önemli.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    1834

Bir de bunun tam tersi bir olay var.Bir cihaz satıyorsunuz yarı fiyatı yada daha altında adam teklif yolluyor abuk subuk üçte bir fiyat , hayır diyorsun bu seferde taciz başlıyor efendim sen bunu bu fiyata satamazssın edemzssin elinde patlar....Sana ne ulan mal benim satarım satmam o fiyata satacağıma saksı yaparım maalesef denge problemi var.Bu durum benim ve bir arkadaşımın direk başına geldi ki olay aynı ile vakidir....!!!

Vip
    Giriş Tarihi
    12-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    13572

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi oguzturk Mesajı Göster
    millete ahlak veremeyiz.....her yerde her tür insan var......problem aslında büyüklerimizde bizleri hep kandırdılar....yok atalarımız seferde üzüm bahçesi,nden üzüm alınca kese dala asarmışta yok şöyle yardımsevermişizde.. öyle bir toplum olduk ki birbirimize yalan söylemekten dolandırmaktan doğru işler yapmayı unuttuk..sinek öldürür gibi birbirimizi öldürüyoruz bu arada.....her gün cinayet yok karısını öldürdü yok arkadaşını öldürdü.....bu arada şehitlerimizin de mekanı cennet olur inşallah...
    Aynen katılıyorum..

Member
    Giriş Tarihi
    05-04-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    528715

!!

[/COLOR]Bir de bunun tam tersi bir olay var.Bir cihaz satıyorsunuz yarı fiyatı yada daha altında adam teklif yolluyor abuk subuk üçte bir fiyat , hayır diyorsun bu seferde taciz başlıyor efendim sen bunu bu fiyata satamazssın edemzssin elinde patlar....Sana ne ulan mal benim satarım satmam o fiyata satacağıma saksı yaparım maalesef denge problemi var.Bu durum benim ve bir arkadaşımın direk başına geldi ki olay aynı ile vakidir....!!!
    aynen benimde başıma geldi fakat alıştığımdan iyi davrandım sapığıma.gene 2 sene once 650 aldığım kolonlar sattıktan 1 ay sonra 1150 tl çıkmış gene aynı aldığım dükkanda ben zaten 1 senedir tövbeliyim anadolu yakasındaki dükkanlara selam bile vermiyorum. bizim yanıldığımız bi konuda aldığım çihazlar eski ve nadir olduğundan piyasa ederini tutturamıyoruz bide dost geçinen 2 arkadaşınız bu işe yaramaz dedimi kral çıplak satıyoruz .zaten ss-5050 lerimi milletin lafıyla satıp hayatımın hatasını yaptım. fakat birtane daha sevdim özelliğim var asla takasa girmem esnafla ekmek de yedirmem gerçi yediler benimde agop abimim ekmeğini fakat kendileri kaybettiler.benide soğuttular helal olsun esnafıma boşboş oturup 2 ,3 ayda bir zararına yok maliyetine yok sattığım fiyattan geri alırım palavralarına 2 sene garanti zaten sattıkları cihazların yarısı bozuk satmadan bi kendin test ette milletin yanında barı rezil olma.adam ne bilsin dıştan sx-780 içi ne kimbilir. kakala.
    Düzenleyen ta-f700es : 06-09-2012 at 01:41

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2009
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    482995

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ta-f700es Mesajı Göster
    !!

[/COLOR]Bir de bunun tam tersi bir olay var.Bir cihaz satıyorsunuz yarı fiyatı yada daha altında adam teklif yolluyor abuk subuk üçte bir fiyat , hayır diyorsun bu seferde taciz başlıyor efendim sen bunu bu fiyata satamazssın edemzssin elinde patlar....Sana ne ulan mal benim satarım satmam o fiyata satacağıma saksı yaparım maalesef denge problemi var.Bu durum benim ve bir arkadaşımın direk başına geldi ki olay aynı ile vakidir....!!!
    aynen benimde başıma geldi fakat alıştığımdan iyi davrandım sapığıma.gene 2 sene once 650 aldığım kolonlar sattıktan 1 ay sonra 1150 tl çıkmış gene aynı aldığım dükkanda ben zaten 1 senedir tövbeliyim anadolu yakasındaki dükkanlara selam bile vermiyorum. bizim yanıldığımız bi konuda aldığım çihazlar eski ve nadir olduğundan piyasa ederini tutturamıyoruz bide dost geçinen 2 arkadaşınız bu işe yaramaz dedimi kral çıplak satıyoruz .zaten ss-5050 lerimi milletin lafıyla satıp hayatımın hatasını yaptım. fakat birtane daha sevdim özelliğim var asla takasa girmem esnafla ekmek de yedirmem gerçi yediler benimde agop abimim ekmeğini fakat kendileri kaybettiler.benide soğuttular helal olsun esnafıma boşboş oturup 2 ,3 ayda bir zararına yok maliyetine yok sattığım fiyattan geri alırım palavralarına 2 sene garanti zaten sattıkları cihazların yarısı bozuk satmadan bi kendin test ette milletin yanında barı rezil olma.adam ne bilsin dıştan sx-780 içi ne kimbilir. kakala.
    katılıyorum sana kendi cihazına verilen teklife o fiyata bulursan bende alayım diyen satıcı arkadaşlar pazarlık yok dediğimiz halde benim sattığım cihaz ölü teklif veriyorlar kendilerine geldimi ürünleri değerli bizim ürün değersiz hani bazı arkadaşlar gene insaflı teklifler veriyoırlar bu olabilir pazarlık sünnettir ama bazı hep aynı kişiler (ölücüler) öyle düşük teklif veriyorki inanılır gibi değil

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    01-10-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    268545

2.el alıçaksanız bilinen mağazadan almakda fayda var fiyatı daha makul olur,bilinen den kastim kendi markalarını ithal edenleri diyorum yoksa sırf 2.el satanlar bazen ne sattıkların bile farkında değiller,hi end cihazlar bu kadar ediyorsa bizimkilerde bu kadar eder mantığı güdüyorlar yanlış olan bu bence.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    10-04-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    10256

Kendisis beeli markayı ithal edip satanlar o markayı zaten çok pahalı sattıklarından 2.eline de yüksek fiyat istiyorlar,takip ederseniz çoğunun da satılamyıp beklediğini görürsünüz.Bu 2.elleri muhtemelen çok da uygun fiyatlara alıyorlar.Bundan eminim.2 yıl önce satmaya çalıştığım araca bayisi aracın 35000 eder ama bis 20000veririz,siz bilirsiniz gibi bir fiyat verdi,sonrasında ben o aracı 40000'e ucuz verdiğimi düşünerek verdim.
    Satanlar ürünlerini bu simsarlara vermese belki daha iyi olur.

New Member
    Giriş Tarihi
    02-11-2012
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    585559

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ta-f700es Mesajı Göster
    !!

Katılıyorum size...Bir ilan verdiğinizde sizi arayıp bu fiyat çok satamazsınız diyorlar..Birde bi bakıyosunuz sizin ürünün aynısından ertesi gün çok ucuz fiyata birileri ilan vermiş.(Kim vermiş acaba...).Adam bi daha arıyor bak bu fiyata var ilanlarda sende bak inanmıyorsan diyor.Bu kan emiciler inasanlarıda salak zannediyorlar.En iyisi bu tiplere hiç bulaşmamak.Pek mümkün değil ama...

17. Merih Banner Alt

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı