Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 2 mesajdan 1 ile 2 arası

Konu: '572 otobüs, 1227 minibüs trafikten çekilecek'

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  08-01-2005
  Mekan
  55 Samsun
  Yaş
  48
  Mesajlar
  4,153
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  60540

  New Icon22 '572 otobüs, 1227 minibüs trafikten çekilecek'  Kadıköy-Kartal Metrosu'nun açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, ilk yılda 572 otobüsün ve 1227 minibüsün trafikten çekilmesini beklediklerini söyledi. Erdoğan, metronun yılda 1.1 milyar liralık tasarruf sağlayacağını belirtti.


  Başbakan 'ın katılımıyla 22 km'lik -Kartal metrosu bugün açıldı. Anadolu yakasının ilk metrosu ile Kadıköy-Kartal arası, 32 dakikaya indi..

  'da Anadolu Yakası'nın ilk metrosu açıldı.

  Kadıköy-Kartal Metrosu'nun açılış töreninde bir konuşma yapan Başbakan Tayyip Erdoğan şunları söyledi: "Yaklaşık 7 yıllık bir süreç oldu. 3.1 milyar liralık finansmanla, 22 km uzunluğundaki hattı tamamlıyoruz. Bu hatta 2.5 dakikada bir araç hareket etmesiyle farklı bir zenginlik geliyor. Bu süre zamanla daha da kısalacak. 90 saniyede bir Kadıköy'den Kartal'a araç hareket edecek. Anadolu Yakası'ndaki ilk metro hattının teknolojik altyapısı devrim niteliğinde. Trenlerde makinist olmayacak. Kumanda merkezindeki operatör mouse hareketiyle trenleri yönlendirecek.
  Kişi başına yıllık 15 güne yakın zaman tasarrufunu bu hatla sağlamış oluyoruz. Bu hatla birlikte İstanbul'a yıllık 1 milyar 153 milyon liralık tasarrufu kazandırmış olacağız. Bu hat yapılmasaydı Kadıköy-Kartal arasında her yıl 32 otobüs ve 67 minibüsün devreye alınması gerekiyordu. İlk yılda 572 otobüsün, 1227 minibüsün trafikten çekilmesini bekliyoruz ki bu da trafikte çok büyük rahatlamaya yol açacak.

  Kadıköy-Kartal Metrosu dört gün boyunca ücretsiz olacak. İstanbulluların toplu taşımayı tercih etmesini istiyoruz.
  İstanbul'da yaşanan trafik sıkıntısına da değinen Erdoğan, "İstanbul'a günde giren motorlu taşıt sayısı 450. Trafikte ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bu tamir-bakımlar yapılmayıp da bir bedeli o zaman bunu neyle izah edeceğiz? Bütün bu süre boyunca yazılı ve görsel kimisi sağdan, kimisi soldan vurdu. Dert aslında AK ****darını nasıl yıpratırız. Köprüdeki çalışmalarını süratle bitireceğiz. Bu çalışmayı yapmak için en uygun mevsim seçildi" diye konuştu.
  'DA HEDEF 29 EKİM
  Başbakan, İstanbul'daki diğer projelerle ilgili olarak, "Hedefimiz önümüzdeki yılın 29 Ekim'ine Marmaray'ı yetiştirmek. İki katlı 2015'e yetiştirilecek. Kanal İstanbul için çalışmaları büyük ölçüde bitmiş durumda" şeklinde konuştu.
  CUMHURİYET TARİHİ'NİN EN BÜYÜK YATIRIMI
  Cumhuriyet tarihinin en büyük metro yatırımı olan 22 kilometrelik Kadıköy-Kartal metrosu, Kadıköy-Kartal arasındaki süresini 32 dakikaya düşürecek. Günde 700 bin kişinin seyahat edeceği Anadolu yakasının ilk metrosu, 16 istasyondan oluşuyor.İstasyonlar; Kadıköy, Ayrılıkçeşme, Acıbadem, Ünalan, Göztepe, Yenisahra, Kozyatağı, , Küçükyalı, , Huzurevi, Gülsuyu, Esenkent, Hastane/Adliye, Soğanlık, Kartal'da bulunuyor.
  144 vagon alınan hatta kullanılacak tüm araçlar, sürücüsüz kullanım özeliğine sahip. Bu sayede geceleri parklanma, tamir-bakım atölyesine intikal gibi operasyonlar, kontrol merkezindeki bir operatör vasıtasıyla ve sürücüsüz olarak yapılabilecek. Bu durum, hem işletme ekonomisine hem de hareket kabiliyetine fayda sağlayacak.
  Isıtma, soğutma ve havalandırma gibi özelliklere de sahip olan vagonlar, araç içi ve dışı, kapalı devre kamera sistemiyle izlenecek. Vagonlardaki Dinamik Yol Haritası ile yolculara, aracın hangi istasyona doğru gittiği, hangi istasyonları geride bıraktığı ve diğer ulaşım sistemlerine aktarma noktaları hakkında bilgi verilecek.
  Kadıköy-Kartal metro hattında kullanılacak vagonlar arasında birbirine geçiş imkanı sağlayan ara geçiş yolları ve her araçta yolcuları bilgilendirmek ve amaçlı kullanılmak üzere 8 adet yolcu bilgilendirme ekranı (LCD ekran) bulunacak.
  Maliyeti 1,6 milyar olan hattın Kaynarca'ya kadar uzatılması ile hat uzunluğu 24,5 kilometreye ulaşacak, 1,9 milyar dolar olacak.
  2013 yılında Marmaray'ın, 'da metro, , tramvay, ile buluşması ve Metro Geçiş Köprüsü'nün tamamlanmasıyla tam entegrasyon gerçekleşecek. Böylece İstanbul'un her yerine dakikalar sürecek yolculuk başlayacak.
  Tam entegrasyonla 2013 yılında Kartal-Topkapı 55 dakika, Kartal- 81 dakika,-Yenikapı 9 dakika, - Üsküdar 54 dakika, Üsküdar-Atatürk Havalimanı 45 dakika, -Atatürk Havalimanı 43,5 dakika, Kartal-4. Levent 66 dakika, Yenikapı- Hacıosman 33 dakika olacak. 2. #2
  Honorary Moderator
  Giriş Tarihi
  25-01-2004
  Mekan
  06 Ankara
  Yaş
  64
  Mesajlar
  25,021
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  775

  Konu bilgi amaçlı bırakılarak kapatılmıştır.

  Her konuyu siyasi tartışma sebebi gören arkadaşlar, lütfen forum kurallarını dikkatli bir şekilde tekrar okuyunuz.


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı