Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 9 mesajdan 1 ile 9 arası

Konu: Creative Inspire 5.1 5200 ü TV ye Bağlayamadım

Member
    Giriş Tarihi
    31-01-2006
    Mekan
    54 Sakarya
    Üye No
    181695

Creative Inspire 5.1 5200 ü TV ye Bağlayamadım

merhaba arkadaşlar elimde Creative Inspire 5.1 5200 5+1 ses sistemi var.giriş ve çıkışları aşagıdaki resimde

bunun yanında aşagıda fotografları bulunan digital sorround sound recorder var.

Lg Lm660s model tv ve hdsmart in hd uydu alıcı var. Tv ve hdsmartın cıkışlarıda aşağıda

Şimdi elimdeki bu malzemeler ile Tv den sesi ses sistemine nasıl verebilirim? eğer tv den olmaz derseniz hdsmart tan sesi nasıl ses sistemine verebilirim?
    Yardımcı olabilecek arkadaşların yardımlarını sabırsızlıkla bekliyorum. şimdiden cok teşekkürler

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-07-2009
    Mekan
    42 Konya
    Üye No
    499221

vallahi bir önceki açtığın başlığa cevabı yazdım. anlamadınız mı? hatta almanız gereken kablo nun linkinide verdim..
    dsmart ın optik çıkışını decoder ın optik girişine bağlayacaksınız optik kablo ile..decoder ın arkasındaki 6 adet analog çıkışıda
    creative in arkasındaki 3 adet olan "audio input" a bağlayacaksınız.. hepsi bu kadar.. dsamrt harici başka kaynakta varsa o zaman tv nin optik çıkışından da 2. bir optik kabloyu decoderın 2. optik girişine bağlarsınız.. ama bu durumda 2 optik girişden birine seçmek için uzaktan kumanda varmı veya bir düğme(switch) yoksa, decoderın arkasında bir çok giriş olmasına rağmen birini kullanabilirsiniz demektir, en mantıklısı sadece dsmart ı bağlamak.

Member
    Giriş Tarihi
    31-01-2006
    Mekan
    54 Sakarya
    Üye No
    181695

gerçekten anlamamıştım. decoder in uzaktan kumandası yok ama arkasında switc dügme mecvut. 1 yada 2 nolu optik giriş seçilebiliyor. digital sound decoder dün elime geçti. denemeye kalkışınca sıkıntılar net çıkıyor ortaya. :D teşekkürler
    Düzenleyen lovesick : 17-08-2012 at 08:59

Member
    Giriş Tarihi
    31-01-2006
    Mekan
    54 Sakarya
    Üye No
    181695

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi lovesick Mesajı Göster
    gerçekten anlamamıştım. decoder in uzaktan kumandası yok ama arkasında switc dügme mecvut. 1 yada 2 nolu optik giriş seçilebiliyor. digital sound decoder dün elime geçti. denemeye kalkışınca sıkıntılar net çıkıyor ortaya. :D teşekkürler
    yeniden slm ve yeniden yardıma muhtacım :)
    decoderi tv deki optik çıkışa bağladım. hiç bir ses alamadım. bu arada bu optik kablo yuvaya tam oturmuyor.emanet gibi duruyor. optik kablonun bir ucunu tvdeki çıkışa takınca ucunda ışık oluyor. diğer ucu decodere takıyorum ses yok. bu şekilde ses almayı beceremedim. docederin kendi optik kablosuydu denediğim kablo bundan olabilirmi acaba?

hop ları decodere bağladım dediğiniz kablolar sayesinde. decoderin aux girişini tvnin kulaklık çıkışına bağlayarak ses alabildim. ancak bu ses tatmin edici değil. hem düşük seviyede hemde kalitesiz.

yine nerde yanlış yaptım bilemiyorum. sizide epey meşgul ettim ama ne yapayım meraklıyım bu işlere ve de uğraşmayı seviyorum.
    yeniden yardımınızı esirgemesseniz minnettar olurum :smiles10:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-07-2009
    Mekan
    42 Konya
    Üye No
    499221

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi lovesick Mesajı Göster
    yeniden slm ve yeniden yardıma muhtacım :)
    decoderi tv deki optik çıkışa bağladım. hiç bir ses alamadım. bu arada bu optik kablo yuvaya tam oturmuyor.emanet gibi duruyor. optik kablonun bir ucunu tvdeki çıkışa takınca ucunda ışık oluyor. diğer ucu decodere takıyorum ses yok. bu şekilde ses almayı beceremedim. docederin kendi optik kablosuydu denediğim kablo bundan olabilirmi acaba?

hop ları decodere bağladım dediğiniz kablolar sayesinde. decoderin aux girişini tvnin kulaklık çıkışına bağlayarak ses alabildim. ancak bu ses tatmin edici değil. hem düşük seviyede hemde kalitesiz.

yine nerde yanlış yaptım bilemiyorum. sizide epey meşgul ettim ama ne yapayım meraklıyım bu işlere ve de uğraşmayı seviyorum.
    yeniden yardımınızı esirgemesseniz minnettar olurum :smiles10:
    o türdeki ses analog ve stereo olacağından tatmin etmez. ama başka söylenecek şey yok malesef ancak yeni bir optik kablo ile deneme yapabilirsiniz.
    veya tv den çıkan ses stereo olduğu için decoder çözmedi mi diyeceğim ama böyle saçma şeyde olmaması lazım. 2.0 sa 2 5.1 se 5.1 çıkışı vermesi lazım.
    optik kablo yuvasına takılırken küçük bir tık la yerine oturur. dediğiniz gibi emanet gibi durur.

tv nin ses çıkış ayarlarında optik veya digital gibi bir şey var mı kontrol edin. birde dsmart a bağlayarak deneyin. yine menülerde gezerek digital ses çıkışı gbi bir seçenek var mı kontrol edin.

eğer elinizde ki creative sistem en azından toplamda bir 150 watt yoksa ve tv ile otruma mesafesi 3 mt den fazla ise ses zaten hiçbir şekilde tatmin etmeyecektir. inşallah memnun kalırsınız

Member
    Giriş Tarihi
    31-01-2006
    Mekan
    54 Sakarya
    Üye No
    181695

ses sistemini daha önce pc de kullanıyordum. sesi son derece tatmin ediciydi. şuan pc ye yine bağlasam yine tatmin edici ama tv bağlantısında tatmin edici olmadı. son çare yeni bir optik kablo alıp denemek sanırım. çünkü dediğiniz gibi optik kabloyu bağlayınca hiç tık diye ses gelmiyor ve tam oturmuyor. hatta takılı iken sağa sola dönebiliyor.
    dsmart tada optik yada coaxial çıkış yok. sadece digital ses çıkışı var. oda kulaklık jakı değil. digital ses çıkışını decoderin aux girişine mi yoksa coaxial girişemi bağlayacam bilemedim. eğer bilginiz varsa o doğrultuda kablo alıp deneyecem.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-07-2009
    Mekan
    42 Konya
    Üye No
    499221

niye ses alamadığınız anlaşıldı. kabahat bende de var sizde de. ben sizin açıklamalarınıza güvendim resimlere çok dikkatli bakmamıştım.
    şimdi yazmışsınız opt, coax çıkış yok digital çıkış var diye. bunun üzerine baktım uydu alıcısının arkasına..

digital ses hdmi, optik eya coax la verilir. sizin uydunun arkasındaki digital audio yazan ses çıkışı coax çıkıştır..
    size optik kablo lazım değil..her iki ucu tosh olan rca kablo lazım.. bir ucu uydudaki digital audio ya, diğer ucu
    decoder daki coaxial a girecek. :)

inşallah sesde iyi olurda memnun kalırsınız..

Member
    Giriş Tarihi
    31-01-2006
    Mekan
    54 Sakarya
    Üye No
    181695

digital audio coaxial çıkış oluyor demek. bu sorunun cevabını arıyordum bende. çünkü tv nin de arkadasın coaxial çıkış bulamadım.sanırım coaxial çıkış tv de yok. ozaman dediğiniz kabloyu alıp deneyeceğim.

geçen gün pc yi bağladım tvye hdmi ile. tvde görüntü var ses yok. bunun nedeni ne olabilir acaba? hdmi hem ses görüntü vermiyormu?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-07-2009
    Mekan
    42 Konya
    Üye No
    499221

ekran kartı ayarlarından hdmi sesi aktif etmeniz lazım. böyle bir şey söz konusu değilse sesi iletmiyor demektir..
    mesela bende msi ati hd5670 ekran kartı var. 7.1 sesi ekran kartına bağlı hdmi den iletebiliyor. bu tamamen ekran kartının
    özelliği.. ses kartından aldığı veriyi hdmi ye aktarması lazım.

tv nizde optik ses çıkışı var..

bu durumda uydu alıcınız decoder a coax ile
    tv nizi decodera optik kablo ile bağlayabilirsiniz.

tv den 5.1 ses alabişmeniz için dsmart uydu alıcınızın hdmi den 5.1 sesi aktarması lazım. eski modellerde bu yok..sadece stereo aktarır.

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı