Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 15 mesajdan 1 ile 15 arası

Konu: YENi TV DÜZENi: Şifre Kalkıyor Mu ?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    24-08-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    503608

New Icon5 YENi TV DÜZENi: Şifre Kalkıyor Mu ?

Sayısal karasal yayına geçiş tarihi 2013 olarak netleşti. 2015’e kadar karasal yayına devam, sonra bitiyor. Ben de daha önce yazmıştım bu tarihi. Bir dönüm noktası olacak. Ama öyle bir hava verildi ki çanaklar çöpe atılacak, HD yayınlar bedava olacak. Şifreli yayınlar da kalkacak, her şey bedava olacak havası var.
    HD yayınları izlemek için vatandaş sanki Digitürk ya da D-Smart’a abone oluyor izlenimi veriliyor. Oysa insanlar sadece HD yayın izlemek için değil, §genel izleyiciye sunulandan farklı içerikteki hizmetler için platformlara abone oluyor. “Şifreli yayın yapan platformların fiyatları da düşer” mantığı bu açıdan bana pek tutarlı gelmedi.

Çanak anten olayı yanlış anlaşıldı
    “Çanak antenler çöpe” sözüyle sanki tüm çanak antenler devre dışı kalacak havası yaratıldı. İşin aslı şu:
    Uyduların kapanması söz konusu değil. Türkiye’de büyük kanalların karasal yayınları bile basit antenlerle her bölgede rahatlıkla izlenemiyor. Bu nedenle insanlar yayınları alabilmek için çanak anten kullanmak zorunda kalıyor. Bugün yayında olan bütün ulusal kanallar, hem karasal ortamda hem uydudan yayın yapıyor.
    Peki kanallar neden uyduya çıkıyor? Çünkü karasal yayını her yere ulaştıramıyorlar. Sayısal yayına geçildiğinde insanların bunlara ulaşabilmesi için çanak anten kullanmasına gerek kalmayacak. Ama uydudaki televizyon kanallarını izlemek isteyenler ve bu sistemi kurmuş olanların çanakları çıkarmalarına gerek yok. “Yani 10 milyon çanak çöpe” lafı pek doğru değil!

Her önüne gelen HD yayın yapamayacak
    HD yayın da öyle kolay olmayacak. 2013’te karasal sayısal yayın ihalesi açılacak. Bunu kazanan kuruluşlar yayına başlayacak. Bu ilk ayak.
    Eğer HD yayın yapacaksan ayrı yayın lisansı alman gerekiyor. Şu anda kaç kuruluşa HD yayın lisansı verileceği belli değil. RTÜK, bunun planlamasını yapıyor. Bütün kanallar HD olmayacak. Öncelikli amaç, görüntü kalitesinin artırılması.

Bütün kanallar karasal sayısala geçmek zorunda mı?
    Radyo ve televizyon kuruluşları, yayın yaptıkları ortamlara göre lisans alıyor. Bu açıdan bakıldığında Türkiye’de karasal ortamda, uydu ortamında, kablolu sistemde yer alan kuruluşlar, dijital platformlar, isteğe bağlı yayınlar var.
    Buraya kadar üzerinde tartıştığımız her şey karasal ortamda yayın yapan kuruluşlarla ilgili. Bugün TV karasal ortamda yayın yapıyorsa, ihaleye girecek. Uyduda ve kabloda yaptığı yayınlar sürecek. Yani RTÜK’ten aldığı uydu yayın lisansıyla kablolu yayın lisansı devam edecek. Ama karasal analog yayın da yapıyorsa eğer, lisans alabilmek için ihaleye girmek zorunda.
    Örnek vermek gerekirse, Kanal D hem karasal yayın yapıyor, hem kabloda, hem uyduda var. Karasaldaki yayını için lisansı yok, ama uydu ve kablo lisansı var. Show TV de aynı durumda, Kanal 7 de. Karasal ortamdaki yayınlarını sürdürebilmeleri için karasal sayısal yayın ihalesine girmeleri gerekiyor. Yani bütün televizyon kanalları karasal sayısal olmak zorunda değil, bunu da belirtmekte fayda var.

Eldeki televizyonlar işe yarar mı?
    Plazmalar da dahil sayısal karasal yayınları izlemek için ‘set top box’ kutusunu almak gerekiyor. 18 milyon alıcı bulunuyor ülkede. “Promosyonla bu kutular verilecek” iddiası biraz mide bulandırıcı! Tanesi 50 dolar civarında. Bunu bedavaya verirler mi?
    “Yeni alınacak televizyonun yanında belki olabilir” diyor işin uzmanları. Karasal sayısal yayınlara uyumlu televizyonlarsa hayli pahalıymış.
    Bu arada bir dipnot: TV alıcıları ve ‘set top box’lar için gereken standartlar, RTÜK’ün sitesinde var. Yeni televizyon alacakların biraz beklemelerinde fayda var. Bu konuyu da ilerleyen günlerde ele alacağım.

Milliyet Cadde
    Düzenleyen 52burak : 16-08-2012 at 01:22

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-05-2008
    Mekan
    43 Kütahya
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    434617

YENi TV DÜZENi: Şifre Kalkıyor Mu ?

Bu soruyu dağlara bayırlara mı sordun arkadaşım...cevabı nerde..?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    24-08-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    503608

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi By-pass Mesajı Göster

Farkında değilsin galiba haberi ben yazmadım , köşe yazarlarından biri yazmış ve detayları açıklamış bir kere daha oku anlarsın...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    22-03-2011
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    557958

Yazıda bu soru hariç her şeye cevap verilmiş ama bu sorunun cevabı yok. :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    24-08-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    503608

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Teknisyen_90 Mesajı Göster
    Yazıda bu soru hariç her şeye cevap verilmiş ama bu sorunun cevabı yok. :)
    Az öncede yazdım sadece bir başlık yazmış köşe yazarı ve olacakları anlatmış...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-05-2008
    Mekan
    43 Kütahya
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    434617

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi 52burak Mesajı Göster
    Farkında değilsin galiba haberi ben yazmadım , köşe yazarlarından biri yazmış ve detayları açıklamış bir kere daha oku anlarsın...
    İki defa okudum..alıntı yaptığın metinde ŞİFRE kelimesi geçmiyor,yaptığın alıntıyı okumadan mı koyuyorsun buraya.

Anlat ta bizde anlayalım.:smiles20:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-05-2008
    Mekan
    43 Kütahya
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    434617

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi 52burak Mesajı Göster
    Az öncede yazdım sadece bir başlık yazmış köşe yazarı ve olacakları anlatmış...
    ŞİFRE yaz millet atlasın.Bu ne yahu..?:(

Bu yazıyı köşe yazarına mı soracağız arkadaşım...alıntıyı yapan sensin...ŞİFRE bu metnin neresinde onu anlat bize.
    Düzenleyen By-pass : 16-08-2012 at 01:31 Sebep: ek

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    24-08-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    503608

ŞİFRE yaz millet atlasın.Bu ne yahu..?:(

Bu yazıyı köşe yazarına mı soracağız arkadaşım...alıntıyı yapan sensin...ŞİFRE bu metnin neresinde onu anlat bize.
    1. Alıntı yaptım diye haber benim olmaz ben olan haberi aynı şekilde paylaşım olarak ekledim.

2. Başlığa neden bu kadar takıldın anlamadım , konuyu oku geç.Eğer alakasızsa yorum yapmazsın olur biter , sorun olursa zaten konu kapatılır.

3. En önemlisi bu şekilde hitap edemezsin , ŞİFRE metnin bir yerinde yoksa yok düzgün bir şekilde yazarsın olur biter.

Dahada bir şey yazmayacağım bu konu için , sana kolay gelsin Şifreyi Çözersin inşallah...
    Düzenleyen 52burak : 16-08-2012 at 01:40

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-05-2008
    Mekan
    43 Kütahya
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    434617

@52burak arkadaşımıza açıklamalarından ve bizleri bilgilendirmesinden dolayı çok teşekkür ediyorum,nihayet çok önemli bir konuyu çözmüş olduk.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-06-2009
    Mekan
    27 Gaziantep
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    496912

Şifre zaten kalkmaz. Bunca şirket, medya kuruluşu, TV kanalı vs. nasıl kazanç sağlayacak o zaman?
    Daha önce de böyle bir söylenti olmuştu. Arkadaş herhalde buna dayanarak yazmış.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    30-09-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    508421

Şifreden kasıt Bis s sanırım bölgesel sınırlama olmayacak demektir böyle birşey olunca

Senior Member
    Giriş Tarihi
    19-12-2011
    Mekan
    07 Antalya
    Üye No
    572452

Bilemiyorum böyle bir plan proje var mı ama şifreli platformların tıpkı Amerika'da nasıl sadece kablo TV üzerinden yayın yapıyorlarsa burada da uygulanabilir. Bu sayede herkes evinde her platform için üst üste kutu bir****rmez. İsteyen istediği platformun istediği paketine üye olur.

Uyku alıcılarının yasaklanması ise tamamen altında başka "planların" olduğu bir projedir. İnsanlara bunu dayatamazlar. Önce bu sistemin altyapısını doğru düzgün kur, uygulanan çağ dışı sansürleri bir kaldır sonra düşünürüz.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    15-08-2012
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    582802

Yeni dünya düzeni illimünati gibi olmuş başlık yapıyorsunuz düzgün konu açın

Banned Member
    Giriş Tarihi
    15-02-2005
    Mekan
    20 Denizli
    Üye No
    73488

kaçıncı konu bu? Bir altta konu başlığında tartışılıyor zaten

Moderator
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    149

malesef bu Konuyu "YENİ" okuyan yada bir yerde Haber gören hemen Foruma koyuyor, halbuki bu Konu Forumda günlerdir , aylardır konuşuluyor...

Forumda yeni başlık açmadan Konulara bir göz gezidrmekte fayda var....Çünkü bu konu hakkında son günlerde 4 yada 5 tane başlık açıldı ve hepsi kapatıldı.

Biraz daha dikkatli olalım Lütfen....Açılmış olan Konulara istediğiniz kadar Haber ek'leyebilirsiniz......ama aynı konuları tekrar tekrar açmayalım...Zira herkese bu "Şifre kalkıyor " saçmalığından gına gelmiş durumunda...

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı