Uydumarket Banner  

8 sayfadan, 1. sayfa 12345678 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 145 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Güneşten elektrik üretimi

Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2005
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    64903

New Icon26 Güneşten elektrik üretimi

:tflag::tflag: Kendi elektriğimi üretmek için solar panel yapıyorum. sizler lede paylaşmak istedim. görüş ve önerilerinizi bekliyorum. öncelikle geçen yıl ebaydan 1 kwlık solar hücreler ve solar şarj cihazı aldım bu yılda yine 1 kwlık solar hücreler ve 3000/6000 watt 24/220 volt luk bir inverter aldım. bu hücrelerin lehimleme işlerini vakit buldukça yapmaya çalıştım yakın bir zamanda da bitirdim. şimdide bunları kapsüllemek için uygun malzemeler aradım vede buldum. poli karbonat diye bir madde camdan 300 kat daha dayanıklı birşey. siparişlerini verdim kargoyu bekliyorum. yapım aşamalarını tek tek kaydediyorum. şizlerle paylaşmak ve görüşlerinizi almak için ayrıca bu konuda bilgisi olan kullanan kişilerinde önerilerini bekliyorum. ilgilenen tüm herkese şimdiden teşekkür ederim.

Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2005
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    64903

Güneş hücrelerinin tanıtımı ve lehimlemesi ile ilgili çektiğim video.
    Düzenleyen kemik9875 : 18-08-2012 at 01:07

Banned Member
    Giriş Tarihi
    16-05-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    433438

Ynt: Güneşten elektrik üretimi

Evet benimde cok merak ettigim bir konu ,

Ben guneyde yasamiyorum ama ankarada da yazin gunesli gun sayisi fazla , ve evimiz dubleks oldugundan dolayi catiya bu tarz birsey dusunebilirim...

Ama maliyeti ne olur , ben mesela aylik 200 tl elektrik oduyorum, bunu karsilayabilecek bir sistem ( fazlasida olur kisin isitmada elektrik kullanirim aorun degil :))

Kw vs. Hesaplarindan anlamam ama bu isin maliyeti nedir , yakinda sanirim elektrik dagitim sirketlerinede elektrij satabilecegiz

Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2005
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    64903

Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2005
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    64903

diğer sevdiğim videlardanda paylaşmak istedim.
    Düzenleyen kemik9875 : 18-08-2012 at 01:08

Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2005
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    64903

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi kagan06 Mesajı Göster
    Evet benimde cok merak ettigim bir konu ,

Ben guneyde yasamiyorum ama ankarada da yazin gunesli gun sayisi fazla , ve evimiz dubleks oldugundan dolayi catiya bu tarz birsey dusunebilirim...

Ama maliyeti ne olur , ben mesela aylik 200 tl elektrik oduyorum, bunu karsilayabilecek bir sistem ( fazlasida olur kisin isitmada elektrik kullanirim aorun degil :))

Kw vs. Hesaplarindan anlamam ama bu isin maliyeti nedir , yakinda sanirim elektrik dagitim sirketlerinede elektrij satabilecegiz
    evet artık elektirik dağım şirketlerine satış için yasa geçti ama hala bi çalışma yok ne yazıkki. hatta türkiye pv araştırma filan diye bi yede kurulmuş ama boş şeylerle uğraşıyorlar gibi bi şeyler yazdım hatta kendilerine.

şimdi bu işin maliyeti Türkiye şartlarında yüksek ebaydan filan dah ucuza buluna bilir ama nakliye ve gümrük vergileri maliyeti artırıyor. Ben kapsüllenmemiş hücreler aldım hatta ucuz diye şimdide kırık hücrelre yöneldim. maliyet kuracağın sisteme göre değişiyor bunun satışını ve kurulumunu yapan bir çok site var ama çok uçuk şakamları var 240 watt bir panel neredeyse 1500 TL. Dediğim gibi kendin yap tekniği ve yurt dışı bir alım la maliyeti 4/1 e kadar düşürebilirsin. ben hala yapına devam ediyorum dış kaplaması için malzeme aldım onlar gelirse hayata geçireceğim inşallah ve buradan paylaşacağım. ilgin varsa küçük bir sistemle başlayabilirsin. ben biraz fazla para harcadım bu işe. tabi tercih senin.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    16-05-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    433438

250 watt derken, simdi biz mesela urettigimiz enerjiyi depolayabilecekliyiz?

Veya sadece gunes varken tuketimmi yapacagiz?

Mesela turkiyede uretilen ve catima koyabilecegim bir sistemin uretimi ne kadar olur , benim aylik fatura 200 geliyor , mesela bunu karsilayacak sistem tahminen ne kadara cikar?

10 bin tl mi 80 bin tl mi:)

Hic fiyat.bilgisi bulamadim,

Ayrica bakimlari nasil yapilir, kac yil sonra kullanilmaz hale gelir :)

Sanirim biraz aceleciyiz , ama anladigim kadariyla satma isi hikaye , devletin amaci tesvik edip en azindan tuketimi ureterek azaltmak

Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2005
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    64903

şimdi işin teknik kısmına gelirsek 1 kw diye tabir ettiğimiz elektrik gücü 1 kilowatt elektirk demektir oda 1000 watt elektirik gücüne eşittir yani 1000 wattlık elektrik tüketen bir makine saatte 1 kw elektrik enerjisi harcar. diyelim ki 3000 watt lık bir ufo soba saate 3 kilo watt elektirik tüketir. bu durumda sen evinde ne kadar elektirk harcıyacağını kullanacağın makinelerin tükettiği elektrik miktarından yola çıkarak uygun sistemi kurman gerekir. şimdi 1 kw lık bir panael sitemi kurdun bu demektirki saate 1 kilowatt elektirik üreteceksin yaz aylarında 14-17 saate yakın güneşlenme süresi var Türkiyede buda demektirki sen günde bu sistemle 17 kw elektrik üreteceksin yaklaşık bir evin tüketimi tabi bu kullanıma bağlı olarak değişir ama 7 ila 10 kw saat tir. tabi bu sadece panellerle bitmiyor bunun akülerde depolanması ve uygun güçteki inverter ile 220 volta yükseltilerek ev aletlerinin kullana bileceği hale dönüştürülmeside lazım. 2 kw lık bir panel, 10 adet akü, 60 amperlik bir solar şarj cihazı ve 5000/10000 Watt lık bir inverter ile senin evin tam manasıyla elektirik problemi çözülür bence. tabi inverter evde kullandığın en çok elektirk tüketen cihazdan kpasite olarak daha yüksek olacaktır. fiyat konusuna gelince o aldığın yere ve markaya göre değişir. ben maliyetleri düşürmek için ebaydan birleştirilmemiş parçalar halinde alarak işçiliğini kendim yapıyorum. senin bütçeni bilemem tabii. bu konuyu açmamın sebebide zaten kendimiz yaparak nasıl ucuza mal ederiz ebaydan biraz fiyat araştırmsı yaparak kendi bütçene uygun bir sistem oluşturabilirsin. örnek verdiğim sistem 5000 lirayi bulur diye düşünüyorum.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    16-05-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    433438

Hmm demekki kendimiz ugras verirsek daha ucuza halledilebilir, bunu yapan insanlar var sanirin dunyada nihai tuketici olarak?

Yaa elektrik konusunda da 1 gr bilgim yoktur, kac aydir odama serit led lerden aydinlatma yapayim die dusunuyorum, amperdi volttu akimdi, yok o adaptoru alirsan led ler sonuk yanardi vs.vs. :)

Ben en iyisi sadece konuyu takip edeyin suan :) ama sizi taktir ediyorum umarim stabil birsey kurarsiniz hatta kurulumda belki bizede yardiminiz dokunur...

Tebrikler umarim uygun sekilde halledersiniz

Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2005
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    64903

benim özel ilgi alanım elektirktir. O yüzden bu konuda çok araştırıp çok şey okudum halada devam etmekteyim. şu enerji konusunda bağımlılığımı atmak istiyorum üstümden bu benim için gerçekten önemli. Bir insan neye merakı varsa onla uğraşmaktan ve o konuda öğrenmekten haz duyuyor her halde. iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. takip ederseniz sevinirim tabikide.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    16-05-2008
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    433438

Rica ederim, bende havaya 200 tl vermek istemem, umarim maliyrti dusuk sekilde halledilebilir...

Tekrardan kolay gelsin, guzel sonuclari bekliyoruz...

Average Member
    Giriş Tarihi
    04-11-2008
    Mekan
    45 Manisa
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    465351

ilgi ile takipteyim

Member
    Giriş Tarihi
    07-12-2008
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    471236

Ebaydan hangi satıcıdan aldınız acaba? birde kargo sırasında kırılma oluyormu beni ençok bu endişelendiriyor.

Average Member
    Giriş Tarihi
    27-09-2006
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Kan Grubu
    B Rh ( - )
    Üye No
    267106

fiyat olaraka nasıldır.. daha ucuza getirmenin yolu varmıdır ebay yurtdışı haricinde..

Banned Member
    Giriş Tarihi
    18-11-2011
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    571056

çok iyi bir iş yapıyorsunuz da keşke rüzgar tribunü yapsaymışsınız.ülkemiz bu açıdan çok şanslı ama tanesi yurtdışından 1 milyon dolar geliyor ve bi kaç yılı buluyormuş geliş aşaması

Member
    Giriş Tarihi
    07-12-2008
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    471236

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi armanac Mesajı Göster
    çok iyi bir iş yapıyorsunuz da keşke rüzgar tribunü yapsaymışsınız.ülkemiz bu açıdan çok şanslı ama tanesi yurtdışından 1 milyon dolar geliyor ve bi kaç yılı buluyormuş geliş aşaması
    Artık ülkemizde de türbin yapılıyor, dışardan getirtmeye ve beklemeye gerek yok, milyon dolarlık türbin bizim amatörce uğraşacağımız cinsten değildir herhalde, kanat çapı 54m falan olanlardan olsa gerek.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    11-12-2004
    Mekan
    03 Afyonkarahisar
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    51079

Güzel bir konu takip etmek lazım. Elinize sağlık.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    05-12-2004
    Mekan
    01 Adana
    Üye No
    48587

merakla takipteyim. başarılar

Average Member
    Giriş Tarihi
    04-11-2008
    Mekan
    45 Manisa
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    465351

Galiba bu konuda sonu belli olmayanlar listesine girecek
    Düzenleyen Duman04 : 17-08-2012 at 19:14

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    4456

Bir firmadan fiyat almıştım. Firma 1 watt için 3 euro fiyat istemişti (on-grid sistem için) Halaa çok pahalı. Belki 2 euro olsa daha fizible olurdu... Çinde solar paneller görmüştüm. Fiyat olarak 0.8 dolar/watt olarak satış rakamları vardı. Getirtme imkanı olsaydı oralardan getirtip sistem kurmak acaip avantajlı olurdu.
    Düzenleyen simurg : 17-08-2012 at 23:29 Sebep: cent-dolar hesaplamasını yanlış yapmışım. İftar ağzı işte :))

8 sayfadan, 1. sayfa 12345678 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı