Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 2 mesajdan 1 ile 2 arası

Konu: Oda İçinde Işık seviyesini Otomatik Sabitleme

Member
    Giriş Tarihi
    26-10-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    545829

Oda İçinde Işık seviyesini Otomatik Sabitleme

Bir Oda içerisinde ki ışık seviyesini gece ve gündüz sabit tutmak istiyorum.Az çok araştırdım mümkün fakat elektronik bilgim yok şema ve malzeme seçimi , uygulama yapabiliyorum. Dim edilebilen (ışık kontrolu) elektronik balastlı fleorasan kullanıp ekonomide yapmak istiyorum.Amacım; oda içerisindeki ışığı ölçüp ışık miktarını gece gündüz geçişlerinde kademeli olarak otomatik ayarlatmak, gerektiğinde istenilen saatlerde kademeli olarak kapanıp açılmasını sağlamak.
    bir proje üzerinde çalışıyorum buda bir parçası.Projenin şeması için konuda uzman arkadaşlar varsa profesyonel destek de alabilirim:ok:

Member
    Giriş Tarihi
    02-01-2007
    Mekan
    16 Bursa
    Üye No
    303219

Benzer bir projeyi önceki çalıştığım işyerinde 2x2100 adet floresan için uygulamıştık. Şimdi çok detayına girmeyeyim; gerçekten ayrıntılı bir iş.

Bizim uygulamamızda, balastları dim edilebilir balastlarla değiştirmiştik. Tabii bu yeterli değil, ışık sensörü (sensörleri), kontrol üniteleri, kablolama ve programlama gerekiyordu. Bu sistemlerin hepsi DALI protololü üzerinden haberleşiyor. Tabii dediğim sistem gerçekten Türkiye'de bu ölçekte uygulanmış ilk sistem oldu. Balast olarak Philips, kontrol üniteleri ve sensörler olarak Siemens kullanmıştık.

Ev için elbette daha basit bir sistem yeterli olacaktır. Ancak ev/ofis uygulamalarında gelen sıkıntı, pencereden uzaklaştıkça gün ışığı seviyesinin düşmesi. Doğal olarak siz odanın her yerinde aynı ışık seviyesini istiyorsanız, bir kaç bölgeli aydınlatma ve kontrol gerekecektir.

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı