Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 17 mesajdan 1 ile 17 arası

Konu: 90 cm çanakla 80 cm çanak arasında sinyal farkı

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    31-01-2008
    Mekan
    32 Isparta
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    415238

90 cm çanakla 80 cm çanak arasında sinyal farkı

arkadaşlar 80 cm çanak antenle 90 cm çanak arasında sinyal farkı olurmu piyasa pek 90 lık bulunmuyor 80-85 cm hep olursa ne kadar olur izleyeceğim uydular eutelsat w3 türksat 3a 80 cm yağışlı havalarda problem çıkarırmı 90 lık çıkarmıyor

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-04-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    209420

Çanak ve kullanılan ekipmanlar(kablo,lnb,diseqc,konnektör vs.) kaliteliyse,iyi bir ayarla 65-70cm antenle dahi bu uyduları sorunsuz izleyebilirsiniz...

Senior Member
    Giriş Tarihi
    12-04-2007
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    340692

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi yates_32 Mesajı Göster
    arkadaşlar 80 cm çanak antenle 90 cm çanak arasında sinyal farkı olurmu piyasa pek 90 lık bulunmuyor 80-85 cm hep olursa ne kadar olur izleyeceğim uydular eutelsat w3 türksat 3a 80 cm yağışlı havalarda problem çıkarırmı 90 lık çıkarmıyor
    80 cm le 90 cm arasında sinyal farkı %5 artabilir ben 95 cm canakla ntv paketinde %88 sinyal alıyorum

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    09-12-2005
    Mekan
    55 Samsun
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    163734

sinyale kafayı takmayın bendede 170 cm anten ve vuduo receiver var ntv %88 gösteriyor
    şimdi arkadaşta aynı sinyali alıyormuş 90 cm antenle 170 cm anten aynı değerdemi .değil tabiki

sinyal meselesi biraz teknik bir konu.uydu alıcısıylada alakalı her receiver her kanal sinyalini aynı göstermez kimi%35de sinyal alır yayını gösterir kimi %60 sinyalde yayını göstermez

imkanız varsa 120 cm anten alın en kötü kablo en kötü LNB ile işinizi görür.60-90 cm anten alıp en iyi kablo en iyi LNB almak için neden uğraşasınız astarı yüzünü geçer fiat olarak belki daha fazla ödersiniz.yer sorunuz var 120 takamam diyorsanız ozaman başka.nex nextstar anten kesinlikle almayın beş para etmez.mümkünde parabol anten alın ofset almayın.ofsetin dah iyi yayın aldığı söylenir ben kesinlikle katılmıyorum küçük çaplı antenlerde ofseti kurmak çok zor olur en ufak şeyde sinyal gider bilgilerinize
    Düzenleyen cveneburi : 11-08-2012 at 09:22

Senior Member
    Giriş Tarihi
    12-04-2007
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    340692

% 88 sinyalı dsm 1000 uydu bulucuyla alıyorum size katılıyorum her marka cihazın tuneri farklı mesala next 2000 pulus serileri vardı %35 sinyal gelse dahi kırılma yapmıyordu

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-04-2007
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    341134

iki canak arasinda bir santim fark bile olsa bu sinyale yansir hele hele türksat uydusunda bu fark daha cok belirir. Antalyadaki evimde senelerdir gibertininin 85 cmlik canagini komsuyla ortak kullaniyoruz daha önce hic sorun yoktu türksat 2a daki yayinlari sorunsuz aliyorduk ne zaman 3a firlatildi sorunlar basladi ben rahatsizligimdan dolayi günes altinda fazla duramiyorum gecen sene komsu bilen birini antenlerin yanina cikardi cok ugrastilar ama trt 3 dahil pekcok yayindan sinyal alamadik canak ayni canak ikiuydu arasindaki fark burada etken oluyor hele birde kablo eskidiyse bu fark daha cok belirginlesiyor. konuyu acan arkadas hic süphe etmesin ikicanak arasinda fark olur hele hele canaklarin odaklamasi tam degilse daha cok olur.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-04-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    209420

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ünal1957 Mesajı Göster
    iki canak arasinda bir santim fark bile olsa bu sinyale yansir hele hele türksat uydusunda bu fark daha cok belirir. Antalyadaki evimde senelerdir gilbertininin 85 cmlik canagini komsuyla ortak kullaniyoruz daha önce hic sorun yoktu türksat 2a daki yayinlari sorunsuz aliyorduk ne zaman 3a firlatildi sorunlar basladi ben rahatsizligimdan dolayi günes altinda fazla duramiyorum gecen sene komsu bilen birini antenlerin yanina cikardi cok ugrastilar ama trt 3 dahil pekcok yayindan sinyal alamadik canak ayni canak ikiuydu arasindaki fark burada etken oluyor hele birde kablo eskidiyse bu fark daha cok belirginlesiyor. konuyu acan arkadas hic süphe etmesin ikicanak arasinda fark olur hele hele canaklarin odaklamasi tam degilse daha cok olur.
    Sayın Ünal abicim,çanağın kaliteli ve TRT frekansları Türksat uydusundaki en güçlü yayın yapan transponderlar arasındadır...Ayar için gelen şahsın gerçekten "bilen biri"[!] olduğuna eminmisin...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-04-2007
    Mekan
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    341134

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ibrahimgüvençer Mesajı Göster
    Sayın Ünal abicim,çanağın kaliteli ve TRT frekansları Türksat uydusundaki en güçlü yayın yapan transponderlar arasındadır...Ayar için gelen şahsın gerçekten "bilen biri"[!] olduğuna eminmisin...
    Ibrahim bey anteni ayarlamak isteyen usta degil bizim apartmandan bir diger komsu astsubay emeklisi degerli bir arkadas öyle fazla bir bilgisi yok sadece yardim etmek istedi asagidan ben yönlendirdim ama malesef yapamadi veya olmadi. onada fazla bir sey söylemek istemiyorum zira bu daha cok uyduyla ilgilibir sorun bu anteni ben kendim kurmustum üzerinde quad lnb var iki cikis bana iki cikis komsuya gidiyor ve 3a uydusu devreye girinceye kadar bir sorun yoktu simdi trt 3, show tv dahil pek cok kanalda sorun var eylül ayinda tekrar kismet olursa antalyaya gidecegim aksam serin saatlerde antene ayar yapmaya calisacagim bakalim cekmeyen kanallari cekecekmi yoksa anteni degistirmek zorunda kalacagim. bu sorun sadece bana mahsus degil memlekete gidince sagdan soldan reseveri ayarlayiver diye gelenler oluyor elimden geldigince ayarlamaya calisiyorum ve pekcok canak türksatdaki bazi yayinlari cekmiyor sözde 60 cmlik canakla dahi türksat uydusundan tüm yayinlar izlenecekti.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-04-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    209420

Ibrahim bey anteni ayarlamak isteyen usta degil bizim apartmandan bir diger komsu astsubay emeklisi degerli bir arkadas öyle fazla bir bilgisi yok sadece yardim etmek istedi asagidan ben yönlendirdim ama malesef yapamadi veya olmadi. onada fazla bir sey söylemek istemiyorum zira bu daha cok uyduyla ilgilibir sorun bu anteni ben kendim kurmustum üzerinde quad lnb var iki cikis bana iki cikis komsuya gidiyor ve 3a uydusu devreye girinceye kadar bir sorun yoktu simdi trt 3, show tv dahil pek cok kanalda sorun var eylül ayinda tekrar kismet olursa antalyaya gidecegim aksam serin saatlerde antene ayar yapmaya calisacagim bakalim cekmeyen kanallari cekecekmi yoksa anteni degistirmek zorunda kalacagim. bu sorun sadece bana mahsus degil memlekete gidince sagdan soldan reseveri ayarlayiver diye gelenler oluyor elimden geldigince ayarlamaya calisiyorum ve pekcok canak türksatdaki bazi yayinlari cekmiyor sözde 60 cmlik canakla dahi türksat uydusundan tüm yayinlar izlenecekti.
    Ünal abi,ben yine de iddia ediyorum;kaliteli bir ekipmanla ve iyi bir ayarla Türksat 3A uydusu 65-70cm antenle dahi sorunsuz izlenebilir...Şimdiye kadarki tecrübelerim beni bu kanıya vardırdı...Yani ben de dahil birçok kişiye bizzat kendim Digitürk'ün 60cm'lik çanağıyla bu uyduyu ayarlamış ve sorunsuz(aşırı kötü hava koşulları hariç) olarak seyretmekteyiz...

Saygılarımla...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    04-12-2008
    Mekan
    81 Düzce
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    470881

Ünal abi,ben yine de iddia ediyorum;kaliteli bir ekipmanla ve iyi bir ayarla Türksat 3A uydusu 65-70cm antenle dahi sorunsuz izlenebilir...Şimdiye kadarki tecrübelerim beni bu kanıya vardırdı...Yani ben de dahil birçok kişiye bizzat kendim Digitürk'ün 60cm'lik çanağıyla bu uyduyu ayarlamış ve sorunsuz(aşırı kötü hava koşulları hariç) olarak seyretmekteyiz...

Saygılarımla...
    Aynı düşüncedeyim saygılar..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-04-2007
    Mekan
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    341134

Saygılarımla...
    ibrahim bey simdiye kadar anten ayarlamak icin hic mesgrat kullanmamistim ama bende bu tür cihazdan aldim giderken yanimda götürüp aksam serin saatlerde cikip ayarlamaya calisacagim malüm antalyanin sicagi olmazsa tanidik arkadaslar var birinden yardim alacagim mecburen bakalim 85 cmlik gibertini ile sorunsuz kanallari alabilecekmiyim.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-04-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    209420

ibrahim bey simdiye kadar anten ayarlamak icin hic mesgrat kullanmamistim ama bende bu tür cihazdan aldim giderken yanimda götürüp aksam serin saatlerde cikip ayarlamaya calisacagim malüm antalyanin sicagi olmazsa tanidik arkadaslar var birinden yardim alacagim mecburen bakalim 85 cmlik gibertini ile sorunsuz kanallari alabilecekmiyim.
    Ünal abi,sanırım yurtdışındasınız ve "mesgrat" dediğiniz şey de uydu bulucu alet olsa gerek...

Çanağınızı ayarlarken,dikkat edeceğiniz en önemli nokta:öncelikle kuvvetli sinyallerde kabaca uydunun yerini bulup,daha sonra zayıf sinyallerde ince ayar yapmaktır...Ben güçlü sinyal olarak TRT pakedini seçiyorum,daha sonra da Kanal A frekansında ince ayar yapıyorum...

Ufacık da bir ipucu vereyim size;ayar işini bitirdikten sonra çanağın bağlantı borusuyla olan kısmındaki vidaları sıkarken çapraz olarak ve karşılıklı eşit olarak sıkın,bu işlem çanağı sabitlerken yaşanan sinyal kayıplarını en aza indirir...

Kolay gelsin...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-04-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    209420

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi mertkoc81 Mesajı Göster
    Aynı düşüncedeyim saygılar..
    Saygılar bizden sayın @mertkoc81 arkadaşım...Selamlar...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    29-01-2007
    Mekan
    80 Osmaniye
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    314022

Ünal bey muhtemelen Lnb'niz bozulmuştur. Çanağın ayarı elbette önemli ama değişik bir Lnb takarak deneyin, birde Lnb'ye gelen kabloların ucu oksitlenmişsede bu problemi yapar. Naçizane fikrimi soracak olursanız eğer dediklerimi bir uygulayın olmazsa çanağı değiştirirsiniz. Ben 60'lık çanakla Türksatı seyrediyorum ve hiçbir yayında da problem yaşamadım...Sağlıcakla kalın....

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-04-2007
    Mekan
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    341134

Ünal abi,sanırım yurtdışındasınız ve "mesgrat" dediğiniz şey de uydu bulucu alet olsa gerek...

Çanağınızı ayarlarken,dikkat edeceğiniz en önemli nokta:öncelikle kuvvetli sinyallerde kabaca uydunun yerini bulup,daha sonra zayıf sinyallerde ince ayar yapmaktır...Ben güçlü sinyal olarak TRT pakedini seçiyorum,daha sonra da Kanal A frekansında ince ayar yapıyorum...

Ufacık da bir ipucu vereyim size;ayar işini bitirdikten sonra çanağın bağlantı borusuyla olan kısmındaki vidaları sıkarken çapraz olarak ve karşılıklı eşit olarak sıkın,bu işlem çanağı sabitlerken yaşanan sinyal kayıplarını en aza indirir...

Kolay gelsin...
    Saygılar bizden sayın @mertkoc81 arkadaşım...Selamlar...
    Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi medcezir75 Mesajı Göster
    Ünal bey muhtemelen Lnb'niz bozulmuştur. Çanağın ayarı elbette önemli ama değişik bir Lnb takarak deneyin, birde Lnb'ye gelen kabloların ucu oksitlenmişsede bu problemi yapar. Naçizane fikrimi soracak olursanız eğer dediklerimi bir uygulayın olmazsa çanağı değiştirirsiniz. Ben 60'lık çanakla Türksatı seyrediyorum ve hiçbir yayında da problem yaşamadım...Sağlıcakla kalın....
    Ibrahim bey özür dilerim almancasini yazmisim mesgret uydu bulucu cihaz. Bu arada yorum yapan arkadaslara ayri ayri tesekkür ediyorum hepsi iyi niyetli olarak yorum yapmislar biraz tereciye tere satmak gibide olsada hic alinmadim paylasmak güzeldir ve bu arada belirteyim almanyaya gelmezden önce asagi yukari 10 sene istanbulda elektronik dükyanim vardi elektronikten ve canak ayarlamaktan anlayan yani meslekten biriyim ve forumda tek canakla 1o lnb ile 11 uydulu sistemi ben koydum ve tekrar yaziyorum yorumda bulunan herkese tesekkürler.Sorun saglik sorunlarindan kaynaklaniyor 8 defa beyin ameliyati oldum direk günese cikmam benim icin sorun te$kil ediyor ve antalya günesini malum kI$IN gitsem sorun olmazda yazin sicakta antenle ugrasmak benim icin riziko.
    Düzenleyen ünal1957 : 12-08-2012 at 12:52 Sebep: ekleme

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-04-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    209420

Ibrahim bey özür dilerim almancasini yazmisim mesgret uydu bulucu cihaz. Bu arada yorum yapan arkadaslara ayri ayri tesekkür ediyorum hepsi iyi niyetli olarak yorum yapmislar biraz tereciye tere satmak gibide olsada hic alinmadim paylasmak güzeldir ve bu arada belirteyim almanyaya gelmezden önce asagi yukari 10 sene istanbulda elektronik dükyanim vardi elektronikten ve canak ayarlamaktan anlayan yani meslekten biriyim ve forumda tek canakla 1o lnb ile 11 uydulu sistemi ben koydum ve tekrar yaziyorum yorumda bulunan herkese tesekkürler.Sorun saglik sorunlarindan kaynaklaniyor 8 defa beyin ameliyati oldum direk günese cikmam benim icin sorun te$kil ediyor ve antalya günesini malum kI$IN gitsem sorun olmazda yazin sicakta antenle ugrasmak benim icin riziko.
    Ünal abi,kusuruma bakmayın,cahilliğime verin,sizin gibi bilgili bi abiye bilgiçlik tasladığım için...Ama dediğiniz gibi önemli olan birşeyleri paylaşmak,forumdaki herkes zincirin bir halkası gibi birbirimizin eksik yanlarını tamamlıyoruz...

Bu arada geçmiş olsun,oldukça önemli operasyonlar geçirmişsiniz...Aman sağlığınıza dikkat edin,çanak-manak 2.inci planda kalıyor,önemli olan sağlık...Bende de yüksek tansiyon ve şeker problemi var ama yediklerime içtiklerime dikkat edersem ilaç kullanmama gerek kalmıyor...Tabii bir de şehirde yaşamanın verdiği sıkıntı ve stres var...

Ünal abicim tekrar selamlar ve saygılar...Kendinize iyi bakın,sağlığınıza dikkat edin...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-04-2007
    Mekan
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    341134

Ünal abi,kusuruma bakmayın,cahilliğime verin,sizin gibi bilgili bi abiye bilgiçlik tasladığım için...Ama dediğiniz gibi önemli olan birşeyleri paylaşmak,forumdaki herkes zincirin bir halkası gibi birbirimizin eksik yanlarını tamamlıyoruz...

Bu arada geçmiş olsun,oldukça önemli operasyonlar geçirmişsiniz...Aman sağlığınıza dikkat edin,çanak-manak 2.inci planda kalıyor,önemli olan sağlık...Bende de yüksek tansiyon ve şeker problemi var ama yediklerime içtiklerime dikkat edersem ilaç kullanmama gerek kalmıyor...Tabii bir de şehirde yaşamanın verdiği sıkıntı ve stres var...

Ünal abicim tekrar selamlar ve saygılar...Kendinize iyi bakın,sağlığınıza dikkat edin...
    Ibrahim bey inan hic alinmadim ve alinmamda canakla ugrasmak sadece vakit gecirmek icin bahceyle ugrasiyorum baska türlü vakit gecmiyor ve cok sIKILIyorum. o sizdeki rahatsizliklar bendede var ve onlari ben ikinci plana attim en mühimi benim icin beyin üstelik benim tansiyon hiper, bu arada size gecmis olsun kendinize dikkat edin belirli bir yasa geldikten sonra malesef dertler basliyor ve arkasi kesilmiyor.

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı