Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 7 mesajdan 1 ile 7 arası

Konu: Tübitak 81 ilde bilim merkezleri kurulacak

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  10-11-2008
  Mekan
  06 Ankara
  Yaş
  40
  Mesajlar
  38,683
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  466830

  Info Tübitak 81 ilde bilim merkezleri kurulacak  En Büyük Bilim Merkezi Ankara'ya yapılacak

  TÜBİTAK, Kocaeli, Kayseri, Sakarya ve Bursa’dan sonra Ankara’da da bilim merkezi açacak. Bilim merkezi kurulmasını öngören protokol, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasında imzalandı.

  Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) kararı doğrultusunda büyükşehirlerden başlanarak 81 ilde dünya standartlarında bilim merkezi açılacak. TÜBİTAK’ın desteğiyle kurulacak bilim merkezleri için Kocaeli, Kayseri, Sakarya ve Bursa’da çalışmalar başlatıldı. “Bilim Merkezi Kurulması Destek Programı” kapsamında 5. protokol ise Ankara Büyükşehir Belediyesi ile imzalandı. Buna göre Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi alanında Türkiye’nin en büyük bilim merkezinin inşa edilmesi planlanıyor.

  Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Makamı’nda gerçekleşen törende konuşan Başkan Gökçek, Ankara Bilim Merkezi’nin mimari ve mühendislik projeleri ile inşaat yapım işinin Büyükşehir Belediyesi’nce, içinde kullanılacak sergi alanları, araç gereç ve diğer malzemelerin ise TÜBİTAK tarafından karşılanacağını açıkladı. Ankara Bilim Merkezi’nin Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi sınırları içerisinde 45 bin metrekare açık, 30 bin metrekare kapalı alanı kapsayacağını bildiren Gökçek, TÜBİTAK’ın bu proje için 60 milyon lira bütçe ayırdığını kaydetti.

  Gökçek, “Bilim merkezi her yaştan insanı bilim ve teknolojiyle buluşturan, ziyaretçileri denemeye ve keşfetmeye teşvik eden, mimarisi ve yeşil alanlarıyla Ankara’nın cazibe merkezi olacak. Deney üniteleri, eğitim salonları, atölyeler ve sergi alanları da merkezde yer alacak. Dünyada 2 bin 402 bilim merkezi var. Sadece Amerika’da her 3 kişiden biri yılda en az bir kez bilim merkezini kullanıyor. Biz de Türkiye’de bilim merkezlerinin sayısını çoğaltmak ve Ankara’ya en büyüğünü yapmak suretiyle dünyadaki bu aktiviteyi aynen gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” dedi.

  Altunbaşak: En Büyük Bilim Merkezi Vizyonu Heyecan Verici

  TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak ise, ‘Türkiye’nin en büyük bilim merkezi vizyonu’nun heyecan verici olduğunu söyleyerek, “Bu heyecan verici bir vizyon. Sayın Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Bu protokolle birlikte en büyük ve en kapsamlı bilim merkezini Ankara’ya kazandırmış olacağız” dedi.

  Bilim merkezlerinin sadece sergilerin bulunduğu yerler olmadığına dikkat çeken Altunbaşak, şunları söyledi: “Buralarda sadece bilim sergileri olmayacak. Bilimsel etkinlikler, şenlikler ve bilim fuarları olacak. Bilim merkezleri kesinlikle müze gibi olmayacak. Dinamik mekanlar olacak. Sabit düzeneklerin yanı sıra seyahat eden sergi düzenekleri de olacak. Bursa’daki bilim merkezinden sergi alıp Ankara’ya, Ankara’daki Kayseri’ye, Kayseri’deki Sakarya’ya gidecek. Böylelikle öğrencilerimiz hep değişik şeyler görmüş olacak. Bilim merkezlerinin içeriğini TÜBİTAK sağlayacak ve bu içerikler her bilim merkezinde farklı olacak. İçerikler özel olarak hazırlanacak. Bu içeriklerin tedariki başlangıçta yurtdışından gelebilir ama amacımız bunları da bizim sanayimizin üretmesi. Bunların OSTİM’de, Sincan’da üretilmesini istiyoruz ve bu çok uzak bir gelecekte değil.”

  Konuşmaların ardından bilim merkezi ön protokolü TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak ile Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek arasında imzalandı. 2. #2
  Senior Member
  Giriş Tarihi
  02-10-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  567
  Üye No
  32039

  Evet yeni bir rank kapısı daha açıldığına göre bakalım kimler alacak. Sürekli gereksiz projelerler milletin parası bir yerler dağıtılıyor. Buna milyonlar ayıran devlet Türkiyede bir üniversite bilim adamı çıkıp benim araştırmama için 1 milyon lazım dese alabilir mi acaba!
  Türkiyedeki arkeolojik kazıları bile yabancıların yürütmesinden cevap belli aslında. Onların devletleri dünyanın öbür ucuna gönderip masraflarını karşılıyor.

 3. #3
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  10-11-2008
  Mekan
  06 Ankara
  Yaş
  40
  Mesajlar
  38,683
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  466830

  Zaten bende tüm yurt genelinde açılması planlananların tümünün aynı işlev ve seviyede olmasını beklemiyorum ancak Ankara örneği gibi,ana merkez misali,kapasitesi yüksek bir merkez olması mantıklı ve olumlu olur kanaatindeyim.Artık bilim ve teknolojiye teorik anlamın dışında layığıyla ve gerçek manada desteğin verilmesi gerekiyor.Neden bizimde bir silikon vadimiz hatta CERN benzeri bir araştırma geliştirme merkezimiz olmasın.Kapasitemiz çok yüksek ama sunulan imkan eksikliğinden bu alanda kendimizi hep hakir görmekteyiz yıllar yılı.Gereken fiziki ve psikolojik destek olması halinde gelecekte bilimsel alanlarda çok daha ilerleyeceğimize inanıyorum.

 4. #4
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  10-11-2008
  Mekan
  06 Ankara
  Yaş
  40
  Mesajlar
  38,683
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  466830  Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi Açıldı

  Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından hizmete açıldı. Bakan Işık, 81 ilde bilim merkezleri kurmak istediklerini belirterek, "Medeniyetimizin ve kültürümüzün bize yüklediği sorumluluğu yerine getiriyoruz. Bugün bu merkezde çocuklarımız bilim tarihini İslam medeniyeti boyutuyla da öğrenecek. Bizim ceddimiz yaptı, biz de yapabiliriz, diyecekler" ifadelerini kullandı.

  Bakan Fikri Işık, Bursa temasları çerçevesinde DOSAB'ta bulunan bir fabrikayı gezdi. Burada fabrika hakkında bilgi alan Bakan Işık, işçilerle bir araya geldi. Fabrikanın yemekhanesine gelen Işık, işçilerle sıraya girip yemek aldı. Işık, işçilerle yemek yedikten sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından BUTTİM TÜYAP Fuar Alanı'nın yanında yaptırılan Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin açılışına geçti. Kapasite ve teknik donanım açısından dünyadaki ilk 5 merkez arasına girecek olan BTM'nin açılışında Işık'ı izciler karşıladı. İzci selamı veren Bakan Işık, Bursa'nın Türkiye'nin ön önemli şehirlerinden birisi olduğunu söyledi.

  Çok önemli ilim ve irfan sahibi insanlarının Bursa'da yetiştiğini kaydeden Işık, Bursa'nın her geçen gün çok daha iyi noktalara geldiğini belirtti. Işık, BTM'nin en fazla takdir edilmesi gereken bir eser olduğunu anlatarak, "Milyonlarca lira harcanarak kazandırılan bu eser, aslında övgüyü hak ediyor. Büyükşehir Belediyesi'ne ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum. Bursa, Türkiye'nin en önemli üretim merkezlerinden birisi" diye konuştu.

  "TARİHİMİZİN BİZE YÜKLEDİĞİ SORUMLULUĞU YERİNE GETİRİYORUZ"

  Türkiye'nin 81 ilinde teker teker bilim merkezleri kuracaklarını söyleyen Işık, "Hedefimiz bütün şehirlerimizde bilim merkezlerini kurmak. 'Niçin bu kadar kaynak ayırıyoruz' derseniz, medeniyetimizin ve kültürümüzün bize yüklediği sorumluluğu yerine getiriyoruz. Maalesef bilim tarihi kitaplarına bakarsanız sanki bilim tarihi antik Yunan'dan Rönesans'a bir anda atlamış gibi gösterilir. İslam medeniyetinin bilime kazandırdıklarını görmezden gelirler. Bugün bu merkezde çocuklarımız bilim tarihini İslam medeniyeti boyutuyla da öğrenecek. Bizim ceddimiz de yaptı, biz de yapabiliriz, diyecekler" dedi.

  "ARTIK ÇOCUKLARIMIZA KURBAĞANIN SİNDİRİM SİSTEMİNİ ÖĞRETMİYORUZ"

  Bilimin evrensel olduğunu, 'şu millet bu millet' ayrımının asla olmadığını kaydeden Işık, şöyle devam etti:
  "Bilim ayrımcılık yapmaz. Biz bilimin evrenselliği ve kendi değerlerimizi buluşturan anlayışla bu bilim merkezlerini açacağız. Yavrularımız bu bilim merkezlerinde eğlenerek öğrenecekler. Deneme ve yanılma yöntemini göreceksiniz. Artık çok şükür eğitim kitaplarımız, ezbere dayalı olmaktan kurtuluyor. Artık yavrularımıza kurbağaların sindirim sistemini öğretmiyoruz. Artık öğrenciler içinde yaşayarak öğreniyor. Çocuklar sizler bizden şanslısınız. Biz bazı şeyleri kitaptan öğrenmek zorundaydık. Biz istiyoruz ki, yavrularımız bilimi sevsin, kitabı sevsin, okumayı sevsin, okulu sevsin."

  "DÜNYANIN EN ZEKİ MİLLETLERDEN BİRİSİYİZ AMA EKSİKLERİMİZ VAR"

  Milli Eğitim Bakanlığı ile güçlü bir iş birliğine gittiklerini, çocuklara öncelikli olarak bilim sevgisini aşılamak istediklerini kaydeden Işık, "Çocuklarımızı kendi değerlerimizle ve bilim sevgisiyle yetiştirmek bizim hedefimiz. Aynı zamanda çocuklarımıza küçük yaşlarda girişimcilik ruhu kazandırmalıyız. Bunları öncelikli hedefler olarak görüyoruz. Milletimiz bireysel zeka olarak dünyadaki en zeki milletlerden birisi. Bizim kazanmamız gereken asıl şey, çalışma disiplini ve organizasyon kabiliyetidir. Bunlar üzerinde ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bilim Merkezleri Projesi'ne bakanlık olarak önem veriyoruz. Buradaki tüm sergilerin mümkün olduğu ölçüde yerli üretimini hedefliyoruz. Bunlar Türkiye'de üretilsin. Kaynağımız Türkiye'de kalsın istiyoruz" ifadelerini kullandı.

  "GENÇLERİN KAFASINDA FIRILDAKLAR DÖNMELİ"

  TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, büyükşehir belediyelerinde bilim merkezlerinin kurulması için hükümetin 1 milyar lira para ayırdığını söyledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin karar alınmadan önce BTM'yi inşa etmeye başladığını ifade eden Altunbaşak, ilk etapta 27 büyük şehirde bu projenin hayata geçeceğini ifade etti. Sürdürülebilir gelişmede en önemli faktörün insan olduğuna işaret eden Altunbaşak, "İnsan çok önemli. Eğer 2023 hedeflerine ulaşacaksak buna inancımız tam. Bunun kaynağını sağlam ve nitelikli yapmak zorundayız. Kalıplar dışında düşünen, proje yapabilen, yani yerinde duramayan gençler yetiştirmemiz lazım. Daima kafalarında birtakım fırıldakların döndüğü gençleri yetiştirmemiz lazım. İşte bu gençler buralardan çıkacak" dedi.

  "BİLİMİ KİTAPLARLA ÖĞRENEMEYİZ"

  Kendi hayat hikayesinden örnekler veren Altunbaşak, bilimin asla kitaplarda öğrenilemeyeceğini anlatarak şöyle devam etti:
  "Üniversite sonuçlarına göre Türkiye'nin en iyi okulundan mezun oldum. Bir fen lisesiydi. Orada bile biz bilimi kitaplarda öğrendik. 3-5 kere laboratuvara ya girdik ya girmedik çünkü bilim yaşanılarak öğrenilir. Bilimi kitaplarla öğrenemeyiz. Bir miktar öğrenirsiniz, onun ötesine gerçekten kalbinizle bilimin sıcaklığını duymak istiyorsanız bu merkezlerde öğrenebilirsiniz. Bu yüzden bu merkezleri önemsiyoruz. Bu çerçevede buralardan istifade etsin, kalp ve gönüllerinde bilim sevgisi oluşsun istiyoruz."
  Vali Münir Karaloğlu, bu tür bilim merkezlerinin öğrencileri ezberci uygulamalardan kurtaracağını söyledi.

  BAŞKAN ALTEPE: "HER ÜLKEDE OLMASI GEREKEN BİR MERKEZ"

  Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, gelecek için iddialı olan her ülkede bu tür merkezlerin olması gerektiğini anlatan Altepe, "Tüm dünyadaki bilim ve teknoloji merkezleri tarandı. Dünyada müze şeklinde olan bilim merkezleri, hocalarımız tarafından kayda alındı. BTM toplam 12 bin metrekare alanda planlandı. Projeleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından tasarlandı. Dış konseptinde bor ve atom teorisinden ilham alındı. Alanın yaklaşık 3 bin 500 metrekaresi ziyaretçilerin deneylerini kendi elleriyle yapabileceği düzeneklerle dolu. 80-90 yaşlara kadar her vatandaşın ilgisini çekecek, pratik uygulamaların yapılacağı bir sistem oluşturuldu" dedi.

  Konuşmaların ardından Bakan Işık ve Bursa protokolü, merkezin açılışını yaptı. Bursa protokolü daha sonra 'Bilimin Sultanları' sergisini inceledi.

  Bursa'nın yanı sıra Türkiye'nin bütün illerine hizmet verecek olan BTM, 'Dokunmamak yasaktır' sloganıyla yola çıktı. 14 bölümden oluşan BTM'de aynı anda bin kişinin gezebileceği sergi alanı bulunuyor. 20 dekarlık alanda 10 bin metrekare kapalı alana sahip merkez, diğer büyük şehirlere de örnek olarak gösteriliyor. 5. #5
  Honorary Moderator
  Giriş Tarihi
  16-08-2004
  Mekan
  06 Ankara
  Yaş
  56
  Mesajlar
  21,502
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  23565

  Önemli olan arsaya bina inşa etmek değil... beyinlere bilgiyi inşa etmek!

  Evrim Teorisine bile karşı olan bir kurumun ne kadar BİLİMSEL(!) yaklaşımları olabileceğini şüphe ile karşılıyorum.

  Bir zamanlar Türkiye'nin mesahı iftaharı olan bu kurum şimdi bilim dünyasında bir utanç vesilesi denilse yeridir. Bilirkişi raporları bile çoluk çocuğun alay konusu oluyor.

 6. #6
  New Member
  Giriş Tarihi
  14-03-2012
  Mekan
  60 Tokat
  Yaş
  35
  Mesajlar
  11
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  577062

  Küçük şehirlere kimse gelmek istemez, ünilere bile gelmek istemiyorlar.

 7. #7
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  13-02-2008
  Mekan
  01 Adana
  Yaş
  80
  Mesajlar
  1,947
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  418904

  Bina güzel olmuş!...

  Bol bol resmi çekilip seçimlerde kullanılabilir..

  Bakanın konuşmasında bahsettiği fonksiyonları yerine getirmek mi ?.. Güldürmeyin insanı...


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı