DÜZENLEYİCİ PROGRAMININ KULLANIMI


Duzenleyici.exe programı ile, Topfield dijital uydu alıcısındaki kanal ve uydu bilgilerini istediğiniz şekilde bilgisayar üzerinden yeniden düzenleyebilirsiniz.

Yükleme işlemine başlamadan önce Topfield dijital uydu alıcı cihazınız açık olmalıdır. RS232 bağlantı kablonuzun Topfield dijital uydu alıcı cihazınız ile bilgisayar arasına takılı olduğundan emin olunuz.

Bilgisayarınızda bulunan, ikonu yandaki resme benzeyen ikona çift tıklayınız.

Duzenleyici.exe dosyasına çift tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.


Eğer daha önce düzenleyiciyi kullandınız ve mevcut bir *.std dosyanız varsa;

Dosya bölümünden "" butonuna basın ya da "" basıp *.std uzantılı dosyayı seçip, açınız.

Eğer daha önce düzenleyiciyi kullanmadıysanız ve mevcut bir *.std dosyanız yoksa;

Transfer'den seri port ayarına girin yada yanda gördüğünüz şekle tıklatın.

Daha sonra altta gördüğünüz şekildeki gibi port ayarlarını yapınız.

RS232 kablosunun bilgisayarınıza bağlı olduğu portu seçiniz. Eğer bilmiyorsanız, önce COM1 sonra COM2'yi deneyiniz. Hız önemli değil fakat yüklemede sorun çıkarsa hızı düşürerek tekrar deneyiniz. (eski bilgisayarlarda olabilir)


Ayarlar tamamlandıktan sonra Transfer'den "uydu alıcısından al" yada yandaki şekilde görülen tuşa basınız.

Bastıktan sonra ; kablonuz ve bilgisayarınızda bir sorun yoksa, üstte "hazır" yazan yerin yanında mavi yükleme çubuğu belirip %100'e geldikten sonra alttaki şekli görecekseniz. Bu durum, program düzenlemeye hazır demektir.


Mevcut konumdayken uydu veya transponder ekleyebilir, silebilir yada var olan bir transponderin bilgilerini değiştirebilirsiniz. (Uydu ve TP bölümü için yandaki şekil yada F1 basınız)


Şekilde görüldüğü üzere uydu ve transponder silme ve ekleme, "Fonksiyon" dan "Uydu, TP" bölümünden yapılmaktadır. Eğer var olan bir transponder üzerinde değişiklik yapacaksanız, üzerine gelip farenin sol tuşuyla iki kere tıklatın sonra değişiklikleri yapıp tamam deyin.

TV veya Radyo kanallarında değişiklik yapacaksınız,
TV için "" yada F2 Radyo için "" yada F3'e basınız.

Buradaki ayarlamalar hem TV hem de Radyo kanalları için geçerlidir. Yapılması gereken "fonksiyon"dan TV veya Radyo kanallarına girip, oradan da yapmak isteğiniz değişikleri yapmak yada değişiklik yapmak istediğiniz kanal üzerine farenin sol tuşuyla iki kere tıklamak. Ayrıca farenin sağ tuşunu kullanarak direk özellikleri kullanabilirsiniz.


Favori kanallarını ayarlamak için "" yada F4'e basınız.
Buradan, "fonksiyon"dan "favori grup"a girerek istediğiniz değişiklik yada eklemeleri yapabilirsiniz.


Eğer düzenleme işlemini bitirdiyseniz (Topfield dijital uydu alıcınız açık ve RS232 kablosu takılı konumda olması gerekir),
Yaptığınız değişiklikleri Topfield uydu alıcısına yüklemek için "Transfer"den "Uydu alıcısına yükle"Yada "" basınız.

Eğer yükleme kurallarına uyduysanız, sağ alt köşede "Hazır" yazan yerin yanında mavi yükleme çubuğu çıkıp yükleme tamamlanacaktır. Yükleme bittikten sonra Topfield dijital uydu alıcınızı sadece kapatıp açmanız kullanıma hazır olması için yeterlidir.
Düzenleme yaptığınız dosyayı saklamak istiyorsanız "Dosya"dan "Kaydet"e basın yada "" ikon'a basmanız yeterlidir.Topfield Türkçe Stb manager v1.023 Programı
Attachment: 97096 bytes