Güvenlik açıkları konusunda daha güvenilir olarak nitelendirilen Apple’ın Mac OS X işletim sistemini etkileyen bir truva atı (trojan) ortaya çıktı.

Virüs ve truva atları gibi zararlı kodlar genelde, çok daha yaygın olarak kullanılan Microsoft’un Windows işletim sistemini etkileyecek şekilde yazılıyor. Ancak anti-virüs şirketi Intego tarafından keşfedilen “MP3Concept” adlı truva atı, bilgisayar korsanlarının Mac kullanıcılarını da hedef almaya başladığını gösteriyor. Intego’ya göre MP3Concept, Mac OS X işletim sistemini etkileyen bilinen ilk truva atı oldu.“MP3VirusGen” olarak da adlandırılan truva atı, kendini bir mp3 dosyasıymış gibi gösteriyor. Bu dosyaya tıklandığında zararlı kod harekete geçiyor, ancak sistem klasöründeki dosyalara erişim imkanı vermenin dışında çok büyük bir zarara yol açmıyor.Intego yetkilileri, kod üzerinde oynanarak bu truva atına bilgisayarlardaki dosyaları silme ve kendi kendini e-posta aracılığıyla kopyalayabilme özellikleri eklenebileceğine dikkat çekti.MP3Consept, mp3 dosyalarının yanı sıra JPG ve GIF gibi resim dosyalarına ve QuickTime video dosyalarına da bulaşabiliyor.

Henüz salgın haline gelmeyen truva atından korunmak için en kolay yöntem e-postalara iliştirilen “mp3”, “gif”, “jpeg” ve “mov” uzantılı dosyaları açmamak.Uzmanlara göre, truva atının ortaya çıkma nedeni Apple'ın son zamanlarda dijital müzik alanındı yakaladığı başarı ve yaygınlaşma.

(WIRED NEWS)