Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 4 mesajdan 1 ile 4 arası

Konu: coaxilel ses sistemi

Vip
    Giriş Tarihi
    11-03-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    6600

coaxilel ses sistemi

sayın hocam ben eskilerde kaldım. bu sistemin nasıl çalıştığını anlatırmısınız
    teşekkürler

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

Alpalaba,
    Farklı görüntü ve ses cihazları arasındaki ses sinyallerinin transferi ya analog formatta yapılır ya da digital formatta.
    - Analog ses bağlantıları herkesin bildiği rca konnektörlü ses bağlantı kabloları ile yapılır. Örneğin analog stereo ses bağlantısında kullanılan kırmızı ve beyaz uçlu kablo.
    -Digital ses bağlantısı için ise sıklıkla iki bağlantı şekli kullanılır (bazı profesyonel cihazlarda başka digital ses bağlantısı şekilleri de olabilir)
    1-Optik digital ses bağlantısı (Toslink)
    2-Koaksiyel digital ses bağlantısı. (SP/DIF)
    Ses sinyallerinin digital hali PCM'dir (Pulse Code Modulation). Bu digital ses sinyalleri işlenmemiş haldedir (yani dolby digital ise henüz dekoderdan geçmemiştir). Digital ses sinyalleri aktarıldığı cihazda dekoderdan geçerek işlenir. Daha sonrasında cihazların içindeki Digital Analog Converter'lar (DAC) işlenmiş digital sesi analog hale çevirerek speaker çıkışlarına verir.

Optik digital bağlantı yuvaları diğer bağlantı yuvalarından farklıdır. Genellikle üzerinde bir kapak vardır ve cihaz çalışırken bu kapak çıkarıldığında içinde bir ışık görülebilir. Bu bağlantı şekli digital ses sinyallerinin transferini ışık iletimi ile sağlar. İletim ışık ile olduğundan ara bağlantıyı sağlayan kablo da ışık transferine uygun olan özel fiberoptik kablolardan yapılır. Fiber optik kabloların içinde çok ince cam lifler veya plastik lifler bulunur. Bu yüzden bu tür kablolar kıvrılıp bükülmeye çok hassastır ve çabucak bozulabilir.
    Koaksiyel digital bağlantılar digital ses transferini elektrik sinyali şeklinde yapar. Bu yüzden bu bağlantılarda elektrik iletimi yapabilen tüm kablolar kullanılabilir ancak bu iş için sıklıkla koaksiyel kablo tercih edilir.

Not. Bu yazı başka bir yerden alıntı değildir.

Vip
    Giriş Tarihi
    11-03-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    6600

sayın hocam ilgin için teşekkür ederim ama anlayamadığım veya tatmin olnadığım kono coaxil tanımı tek noktadan sinyal taşıma işi ile ilgili olduğunu biliyorum bunun da 1966 yılından kalan bigimle L=2,81 log(2D/d)10'-7 henry/ft olduğunu hatırlıyorum vede burdan Zo=(karekök)L/C ohm olarak taşıyacagımız sinyale uygun karakteristik empedansı Zo=138loh(2D/d) ohm olarak hesaplıyorduk vede oradan kablo ve giriş seçimlerini yapardık yani ingilizce anlamı tek kanaldan sinyal iletme olarak'tı bu kavram degişmediğine göre coaxiel ses girişli derken (SP/DIF) digital ses taşımasına uygunluktan söz mü ediliyor galba vede bunun taşınması hariç ne ilişkisi var yoksa ben çok geride kalıp birşeylermi kaçırdım ? satış amaçlı bir laf kalabalığımı? benim bildigim bu giriş/çıkışlara digital veya sayısal deniyordu

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

alpalaba,
    Koaksiyel kelime anlamı olarak "aynı aksta olan" anlamına gelir. Bu tür kablolar merkezdeki iletken bir hat ve onun dışındaki referans potansiyelini taşıyan bir dış korumadan oluşur. Bu referans potansiyeli ortadaki sinyalin dış etkilerden bozulmaması için gereklidir. Sizin de söylediğiniz gibi eskiden beri bilinen bir kavramdır.
    Bu konuda daha önce bir topicte yazılarım olmuştu. Oradan da faydalanabilirsiniz.

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı