Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 17 mesajdan 1 ile 17 arası

Konu: Anten Ayarlarken Gerekli Olacak Ekipmanlar

Forum Administrator
    Giriş Tarihi
    15-05-2002
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1

New Icon21 Anten Ayarlarken Gerekli Olacak Ekipmanlar

Merhaba Arkadaşlar.

Yardımı olması bakımından bu topic'i açtım.Biliyorsunuz bu işi hobi edinenler benim gibi çatıda başı dönmeden yapamazlar.Yani az bir kısım belki birilerine ayar yaptırır.Ayar yapan arkadaşlarda bunları yanlış anlamasın,bu tamamen hobi ve hobi'nin amacı kendini o konuda tatmindir.

Bende nacizane senelerdir olan tecrübemden esinlendim ve bu basit bazı şeyler olmadan ezbere bazı şeylerin olmasının daha fazla vakit aldığını ve bir müddet sonra anten direği tekmelemek (ki tekmeleme sırasında bulunan uydularda oluyor ) ve sinirlenmekten başka birşey olmuyor.

Aşağıda resimleri olanlardan bir kısmı basit işe yarar ama bazıları birazdaha profesyoneldir,bunları tek tek yazacağım.

1- Hem Pusula hem Eğimmetre,bu basit bir cihaz çok hassas olmasada çok işe yarıyor.Ancak manyetik alandan etkilendiği için (ki fiyatı 150 doların altında olanların tamamı etkilenir) lnb'de enerji varken kullanılmamalı,keza hatalı ölçebiliyor.

1A- Silva SUM360 İşte bunun fiyatı yüksek 170$ civarı ve profesyonel,genelde verici istasyonlarındaki antenleri ayarlamak için kullanılır (bendede bundan var) ve bu ürün çok sağlam ve manyetik alandan etkilenmeme özellikleri ayrıca binde bir'lik bir kayma ile ilgili pozisyonu bulur.

2- Olmazsa Olmazlardan,bu tip olaylarda asıl iş anten direğidir,onun dik olması gerekir,işte bu o iş için biçilmiş kaftan ve süper.Bunun fiyatı 5 dolar filan,mesela bende bu direk üstünde sabit,keza arada aşırı rüzgardan kayma olursa antenle oynamadan ilk ona bakarım.

3- 1 no'dada eğimmetre vardı ama bu ondan biraz daha hassas.

4- Amaaaaannn işte bunsuz montaj bitmez.Kablo konnektörlerinin etrafına ve bence LNB'nin kapak etrafına bundan mutlaka konmalı.Yapışkan olmadığından ele yada sağa sola yapışmaz.Çok kaliteli 3M'in bir ürünü,çekince uzayan ve ilgili yere sarılınca inanılmaz tutma kabiliyeti olan bir bant.

5- Uydu bulucu,bu digital olanı sanyyorum 100$ civarıdır.Ve çok işe yarar,tabii satlook gibi aşırı profesyonel değildir,zaten o tip cihaz genelde başka amaçlar içinde olduğundan pahalıdır.

5A- Yukarıdakinin LED göstergeli olanı,75$ civarı.

Umarım en azından çatıya çıkmadan bunlardan yanınızda bulunur,keza bunlarsız (zaten digital yayınların fazla olduğu şu zamanda) yukarıda sinir,stres yaşayabilirsiniz.O kadar olmasada anten tam yerine oturmayabilir.Mesela ben ilk hareketli antenimi ayarladığımda bu forumlarda yoktu,C.tesi -Pazar toplam 10 saat çatıda kalmışımdır,ama gelin birde bana sorun o zamanları.

Faydalı olacağını sanıyorum.

Sevgiler

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    17-12-2003
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    78

en basitinden satfinder bile cok işe yarıyor ayar için buzer var sonucta düttttt

Banned Member
    Giriş Tarihi
    01-02-2004
    Üye No
    1434

benim gibi catıya 37 ekran televizyon next8000 ve uzatma kablosu cıkaran var mı bir de ruzgarlıkla is goruyorum bayagı hayran kitlesi edindim efendi gorunmesek rontcu diye polis cagıracaklar artık uyduları goz kararı bulabiliyorum eskiden commodore64 donemlerinde meshur kafaayarı vardı onu da nasılsa kulakla dinleyerek kusursuz yapardım dikkat edin catıdan ucmayın asagıya birsey de dusurmeyin yanınızda biri de olsun fazla yorulmadan bir an once isi bitirip inin

Forum Administrator
    Giriş Tarihi
    15-05-2002
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1

Commodore64'teki zamanlar güzeldi,anten ayarıda ona benzese hhehe

Sevgiler

Junior Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    186

arkadaşlar yukarıda 2 çeşit ölçü aleti var, bunlar eğer yanılmıyorsam eski tip ibreli ve sesli ölçü aletlerinin dijital olanları, ve benimde en çok uğraştığım konu LNB ayarı, sadece bu iş için çatıya tv ve receiver çıkartıyorum.buda çok uğraştırıcı oluyor .
    1)yukarıdaki öl.aletleriyle LNB ayarı mümkün olabilirmi.?
    2)sat look türü veya daha profesyonel bir ölçü aletiyle neler yapabilirim, özellikleri nelerdir?
    3)sitemizdeki firmalarında internet adreslerine girdiğim halde ölçü aletleriyle ilgili herhangi bir bölüm göremedim. fiyatları, özellikleri,nerede bulunabileceği konusunda verebileceğiniz bilgi veya link varmı?

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    07-12-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    19

Merhaba @au.1
    Satlook ve unohm yada çeşitli spectrum bazlı ölçü aletleri ile uydu frekanslaı ve RF bandı yayınları seviye ölçümü yapılabiliyor.En ince hassas ayara kadar her türlü detayı gösteriyorlar.
    Bu tür ürünlerin fiyatları 500 $ dan başlıyor 5-6 bin dolara kadar çıkabiliyor hatta çok prefesyoneller 10-12 bin $ civarında.

Junior Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    186

sağ olasın ilger kardeş yukarıdaki ölçü aletleriyle LNB ayarı olmuyor anladığım kadarıyla peki bunları nerede bulabileceğim hakkında bilgin varmı veya bir kaç link verebilirmisin .?

çok prof. olmasına gerek yok ama neticede lazım oluyor bir tane 2. el buldum 300 abd diyor fakat ne kadar sağlam ne kadar kullanıldı bilemiyorum.adam 2 senelik diyor.

Forum Administrator
    Giriş Tarihi
    15-05-2002
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1

Şekil 5'teki cihazla ayar yapılır.İlker'in bahsettiği çok hassas antenler vs. için gerekli olur zaten.Ancak bu işi bilen uydu anteni kuranlar zaten ilker in dediklerini kullanırlar.

Ancak siz ayda yılda bir çatıya çıkıp ayar yapacaksanız 5 no daki cihaz bile fazlasıyla yeter size.Bu alet DisEqc motoru bile hareket ettirir.

Sevgiler

Not:Bende bundan sık kullanırım.

Average Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    139

sat finder denilen bir cihaz var analog
    bir uyducuya sordum bununla ayar yapmak zor dedi cunku her yerden sinyal alabiliyor cep tel filan gibi hatta havadaki manyetik hareketlerden bile
    pek anlam veremedin bu arkadasa cunku hem bu cihazdanda satıyor.acaba cokmu durust diye düşünüyorum

ne dersiniz .sat finder cihazı kullanan varmı ayrıca bunların ayrı markaları varmı

Junior Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    186

hocam ayda yılda bir çatıya çıksam sorun değil zaten bir yığın para neden vereyim, fakat amatör olarak bu işide yapıyorum. (çok prof. olmayan bir şekilde).
    kanarya tabir edilen ibreli sinyalmetre kullanıyorum ve canıma tak etti. uyduyu ayarla, sonra aşağıya bağır, çekmeyen kanal varmı, varsa çevir, tekrar sor biraz daha çevir,yada al tv ve receiveri çık çatıya, işin yoksa seyyar kablo çek, seyyar kablo topla ....... vs. bu yüzden sormuştum hocam çünkü LNB çevirince sinyalmetrede bir değişiklik olmuyor. bende birkerede işi yukarıda bitiripte aşağıya ineyim istiyorum hemde daha iyi olur çünkü öteki türlü hep iki kişi gitmek zorunda kalıyorum tv uzat tut tekrar aşağıya indir.....vs. böyle olursa yanlız başımada bitirebilirim.

5 nolu cihazda lnb ayarını yapabiliyorsak mesele yok hocam.?
    birde satlooklarda uyduyu tanıyabiliyormuyuz ve 300 usd hakkında ne diyorsunuz.?
    Düzenleyen au.1 : 14-02-2004 at 23:52

Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    54 Sakarya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    74

şu dijital olanını ben de merak ediyorum;

acaba tam özellikleri nelerdir ve de çatıda tek başına yeterlimidir?

Forum Administrator
    Giriş Tarihi
    15-05-2002
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1

Satlook iyidir elbette,eğer alacaksan uygun sayılır.Yeni modelleride var.Çünki ekranda yayını görüyorsun.

Sevgili onurserdar

Bu ürün emitor adlı ispanyol firmasının ürünü ve bu çerçevede en iyi olanı (yani bulucu olarak) Özelliklerini aşağıya ekledim buradan kapsamlı bakabilrsin.

Sevgiler

Not:Özellik dosyaları PDF formatındadır !

Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    54 Sakarya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    74

çok teşekkür ederim hocam...

elleriniz dert görmesin :)

bir de bu cihazda (dijital olan) kendimiz belli bir frekansın sinyal seviyelerini görebiliyormuyuz? frekans manuel yazabiliyor muyuz? yoksa receiverden gelen frekansa göre mi cihaz sinyal gösteriyor? bu da yeterli aslında sonuçta aynı kapıya çıkar ama önemli olan bir şekilde frekansların sinyal seviyelerini gösteriyor mu?
    Düzenleyen onurserdar : 15-02-2004 at 13:18

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    17-12-2003
    Mekan
    Üye No
    78

satfinder (sesli dit) amator olsada dıgıtal recever ile sorunsuz ayar yapılıyor..uydudakı en yuksek sınyalı bulmanız munkun tabı profosyonel amaclı diil.

Forum Administrator
    Giriş Tarihi
    15-05-2002
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1

Receiver'dan gelen sinyal ile çalışır.Bağımsız olanları zaten Satlook gibi cihazlar.

Sevgiler

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-01-2004
    Mekan
    78 Karabük
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    712

Üstatlarım.aklıma şöyle birşey geliyor.Goldmaster 7300cI da şöyle bir özellik var bu çok hoşuma gitti.Kanal ayarları menüsünde Frekans sinyalinin kuvvetli olup-olmamasına göre kalp atışı gibi ses çıkarıyor.Yani sinyal zayıf ise saniyede 1;yüksek ise saniyede enaz 7-8 defa,çok hızlı şekilde ses çıkarıyor.Kademeli olarak sinyal sev. göre kalpatış sıklığı azalıp-çoğalıyor.bunu çatıdan duymak imkansız ise Tv'nin yanına FM vericisi konup kulaklıklı Radyo aracılığı ile bu sesleri duyabiliriz.ancak fm vericisinin menzili yüksek olsun 100 m iyi.Anten ayarlarken çok faydası olur...saliherdem695

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    17-12-2003
    Mekan
    Üye No
    78

bu bahsettıgın ozellık akaı receverdede var..gecen gun delı gıbı dit dit otuyordu uyduyu ayarladıgımda ama receverden takıp edemem bana gore dııl..

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı