Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 6 mesajdan 1 ile 6 arası

Konu: İki Çanak Anten İle Dağıtım

 1. #1
  Member
  Giriş Tarihi
  04-04-2004
  Mekan
  16 Bursa
  Mesajlar
  222
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  9677

  New Icon5 İki Çanak Anten İle Dağıtım  İki çanak anten ile (birisi Türksat için diğeri hotbird) 10 daireye dağıtım yapılabilirmi (her daire receiver kullanacak) diğer sorumda apartmanda zaten merkezi normal anten mevcut,kolay bi şekilde bunun kablolarından çanak antene bağlantı yapılabilirmi?(Amaç her daireye tekrardan kablo çekmemek için)
  Yardımcı olursanız :) im

 2. #2
  Senior Member
  Giriş Tarihi
  05-02-2004
  Mekan
  06 Ankara
  Yaş
  47
  Mesajlar
  909
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  1721

  Selam evet dağıtım yapılır bunun için 4 girişli 2 tane lnb alman ve dairelere dağıtım içinde multiswitch santral alman gerekiyor piyasada 9/12 diye geçer 4'er giriş 2 çanaktan toplam 8 birde normal anten takarak 9 girişi sağlarsın çıkıştada 12 çıkış verir yani 12 daireye çıkış sağlanır.Merkezi anten sistemine baglı olan kablolar eğerki çatı arasında toplanıyor veya oradan geçiyorsa bunların bağlantıları keserek kurmak istediğin uydu sisteminde kullanabilirsin tabii kablolar çok kalitesiz ve kullanışsız değilse.

 3. #3
  Average Member
  Giriş Tarihi
  18-03-2004
  Yaş
  50
  Mesajlar
  356
  Üye No
  7595

  Sayın Dujuan
  Sorunuz iki aşamalı olduğu için cevabı da iki aşamalı olacaktır.
  1-) Değil iki tane, 5 tane bile çanaktan istediğiniz sayıda daireye merkezi dağıtım sistemi kurabilmeniz mümkündür.
  2-) Mevcut altyapıyı kullanabilmeniz, ancak sistem aşağıda belirtilen şekilde ise mümkündür.

  X adet çanaktan gelen kablolar, X'li (mesela 2'li, 3'lü vs.) Diseq üzerinde birleştirilerek, tek bir kablo çıkışı alınır. Bu Diseq çıkışından gelen kablo uygun sayıda (daire sayısına bağlı) çıkışı olan bir ''MULTISWITCH''e girer. Multiswitch'in her bir çıkışı her bir daireye ayrı ayrı çekilir. Yani 10 adet daire var ise, bu noktadan 10 adet kablo çıkmalı ve dairelere münferiden gitmelidir.
  Buna ''yıldız dağıtım'' denir. Şimdi sizin binanızın mevcut altyapısı bu şekilde ise, yani dairelere gelen merkezi anten kabloları tek bir noktadan birbirinden bağımsız olarak geliyor ise bu mümkündür. Ki o şekilde olma olasılığı sıfır gibidir.
  Eskiden TV dağıtım sistemleri birbirinden geçişli yapılırdı. Yani, çatıdan aşağıya inen tek bir kablo, prizden prize geçerek her bir daireyi dolaşırdı. Bu sistem VHF - UHF sinyali dağıtımı için belli ölçüde kabul edilebilir. Fakat merkezi uydu yayın dağıtımında kullanılamaz.
  Çok mecbur kalınır ise şöyle bir çözüm yolu olabilir:
  1-)Diseq çıkışına kadar yukarıda anlatılanlar uygulanır.
  2-) Diseq çıkışı Multiswitch'e bağlanır.
  3-) Dairelere giden kablonun bir tane olduğunu kabul edecek olursak, bu kablo multiswitch çıkışına bağlanır.
  4-) İl dairedeki TV anten prizi sökülür, kablo ''2'li TV splitter'' girişine bağlanır.
  Çıkışlardan birine aşağıdaki daireye inen kablo bağlanır. Diğerine bağlanan kablo o dairenin receiver girişine bağlanır.
  5-) Bu yöntem aşağıya kadar her bir prizde tekrarlanır. (Son priz hariç, son prize gelen kablo direkt receivere bağlanır)

  ÖNEMLİ NOT: Kablo mesafeleri uzadıkça kablo üzerinde yayın seviyesi kaybı olduğu gibi, ''splitter'' denilen TV dağıtıcılar üzerinde de hatırı sayılır bir kayıp sözkonusudur. Dolayısıyla bir kaç kere arka arkaya splitter kullanılması en son noktada yayının zayıflamasına sebep olacağı akılda tutulmalıdır.
  Ayrıca seçilecek splitter'ların frekans aralığı uydu yayını için olmalıdır.

 4. #4
  Average Member
  Giriş Tarihi
  18-03-2004
  Yaş
  50
  Mesajlar
  356
  Üye No
  7595

  Umitb arkadaşımın affına sığınarak, müsade eder ise bir noktayı düzeltmek isterim. 8 ayrı LNB'den gelen kablo doğrudan Multiswitch'e bağlanamaz. Piyasa da bulunabilecek Multiswitch'ler en fazla 2 LNB girişlidir. Ayrıca UHF ve RF girişleri de olabilir tabii. O bakımdan 8 adet LNB'den gelen kablo Diseq üzerinden geçirilmelidir. Şayet yanılıyorsam, kendisinden düzeltmesini rica ederim.

 5. #5
  Vip
  Giriş Tarihi
  11-03-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  71
  Mesajlar
  12,439
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  6600

  sanıyorum lnb lerinizin çftli olması gerekiyor yoksa h v farkını nasıl alırsınız yeni bir sistem varsa bende bilmek isterim
  saygılarımla

 6. #6
  Member
  Giriş Tarihi
  20-02-2004
  Mekan
  42 Konya
  Yaş
  55
  Mesajlar
  205
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  3533

  4!lü quatro lnb ler kullanılır.bu lnb ler normal 4 çıkışlı birbirinden bagımsız çalışan lnb lerden farklıdır.4 çıkışın 2si alt v/h, 2si üst v/h çalışır.kaskatlı bir santral kullanılmıyorsa lnb cıkısta santral adedine göre bölünür.ben 2 anten girişlilerle çalıştım.piyasada 4 anten girişlilerinde oldugunu duydum.ancak 5li 6lı vs.oldugunu zannetmiyorum


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı