Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 21 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Cep telefonuna ahize takalim

Member
    Giriş Tarihi
    07-10-2010
    Mekan
    43 Kütahya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    544161

Cep telefonuna ahize takalim

Cep telefonunun yaydığı radyasyondan zarar görmemek için (YUKARDAKİ RESİMDEKİ YONCA EVCİMİK GİBİ )cep telefonuma nostaljik ahize takmayı düşünüyorum. Elimde ev telefonu ahizeleri var, onları nasıl takabiliriz, bilen varmı ? :help1:
    Düzenleyen eminkrts : 23-02-2011 at 12:41

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    77693

ahize takmak niye anlamadım cep telefonunuzun kablolu kulaklıgıda aynı işlevi gormezmı (Cep telefonunun yaydığı radyasyondan korunmak için) hem sokakta çalarsa ne yapacaksınız bu kocaman ahızeyımı cıkartıp takıp konusacaksınız

Member
    Giriş Tarihi
    07-10-2010
    Mekan
    43 Kütahya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    544161

Evde ve işyerinde kullanılabilir diye düşünüyorum( telefon çaldığında kulaklık takıp çıkarmaktan daha pratik gibi)

Average Member
    Giriş Tarihi
    08-12-2010
    Mekan
    58 Sivas
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    549952

aslında biraz cep telefonunu az kullanmakta yarar var en azından luzumsuz kullanmamak lazım

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    26-10-2006
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    277390

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi eminkrts Mesajı Göster

Cep telefonunun yaydığı radyasyondan zarar görmemek için (YUKARDAKİ RESİMDEKİ YONCA EVCİMİK GİBİ )cep telefonuma nostaljik ahize takmayı düşünüyorum. Elimde ev telefonu ahizeleri var, onları nasıl takabiliriz, bilen varmı ? :help1:
    işinin ehli bir telefoncuya git giderkende yanında o bildiğimiz nostaljik ahizeli telefondan götür. kullandığın cep tlf.bu avizeli tlf.içine monte ettirmek istiyorum de. 50-60 tl gibi bir işcilikle hallederler.

büroda,evde,işte gayet güzel olur. yalnız cebine sığmaz.:hong:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    08-08-2006
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    248397

bence orj kulakligi ahizeye monte ederek bu islem yapilabilir.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    06-04-2010
    Mekan
    26 Eskişehir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    528769

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi aftershave35 Mesajı Göster
    bence orj kulakligi ahizeye monte ederek bu islem yapilabilir.
    hazır satılanını gördüm 50 lira :smiles22: çok yüksek fiyat bence.

Haklısınız bu şekilde yapılabilir.İntenette resim aradım ve resimi anlaşılır hale getirmek için yeniden çizdim düzenledim.

Ama önce orjinal kullaklıklar pahalı olacağı için yerine ucuz telefonun kulaklık girişine uygun olan mikrofonlu kulaklık almak gerekir.Resimde gösterdiğim gibi kulaklıktaki küçük hoparlörlere 2 şer kablo gidiyor.Küçük hoparlörlere giden kabloyu kesin ve kazıyıp paralel bağlayın.Şimdi ahizedeki hoparlör için gerekli 2 hoparlör hazır.Ahizenin kablosunda 4pin yani (4 tel uç var) İkisi ahizenin hoparlöründen ses duyabilmemiz için gidiyor.Kalan ikisi de ahizeye konusurken içindeki mikrofonun sesimizi elektriksel sinyallere dönüştürüp kablo üzerinden aktarmayı sağlıyor.Telefonunuza uygun olan mikrofonlu kulaklıgın resimde gösterdiğim kısmı açılıp içindeki küçük mikrofonu söküp mikrofona bağlanmış olan kabloyu ahizedeki kabloya bağlamak için bir ek kablo gerekli.Ama mikrofonların artısı eksisi vardı yanılmıyorsam.O yüzden ahizeye doğru bağlanmalı.Ama kulaklık üzerindeki mikrofonu ahizeye bağlamanız gerekmeyebilir.çünkü kulaklık üzerindeki mikrofon ağızınızdan uzakta tutsanız da sesinizi alır gördüğüm kadarıyla.Ahizenin kablosunda 4 tel uçtan hangi 2 sinin ahizenin hoparlörüne gittiğini almak için 3 yol var.1-ahizeyi söküp hoparlöre bağlı olan kabloların hangi renklerde oldugunu görüp bir yere not etmek(yada akılda tutmak) 2-yol ise ölçü aleti ile- 3yol ise 1.5v pille deneyip ahizenin hoparlöründen çıtırtı duymaya çalışmak sanırım.Yaptınız çalıştı diyelim ahizenin hoparlöründen gelen ses az ise pc kulaklıgı alıp onun hoparlörüyle değiştirp deneyebilirsiniz.ohm değeri yüzünden olabilir.Benden bu kadar :) Yapabilecek birine yazdıklarımı resimin büyük halini çıktı alıp gösterip yaptırabilirsiniz sanırım.Cep telefonu tamir eden yerler ve elektirikçiler bile yapabilir.Birisi yazmıs 50-60 tl işçilik alırlar diye.Ahizeyle hazır satılanları zaten 50 tl.Eğer çalışan eski bir ahizeli telefon varsa ahizesini ve kablosnu götürüp yaptırabilirsiniz.Vicdanlıysa 5-6 tl almalı.10 tlyi geçememeli bence.Çünkü sadece kes-ekle yapıcak.Ahize kablosu ile ve tarif ettiğim kulaklıgı önceden siz alıcak veya bulucaksınız. Bir de telefonların kulaklık girişlerine göre uygun kulaklıklar için dönüştürücü adaptör-parça-aparat herneyse işte onlardan gördüm.
    Not:Ben yapmadım ama büyük bir ihtimalle bağlantı böyle olamalı diye düşünüyorum.100 e yakın devre yaptım lisedeyken hepsi de çalışmıştı.
    Belimden ameliyat oldum.Unutkanlıgım giderek arttı(neden bilmiyorum).Kendime güvenimi kaybettim.nick i bile teknisyen diye aldım.Aslında tekniker olarak işe girebilirdim neyse.Forumda bildiğim birşey olursa yardımcı olmaya ya da fikir vermeye çalısıyorum.Boş gereksiz mesaj yazmamaya çalısıyorum.

Forumda buna benzer birşey sorulmustu.Bir arkadas cep telefonunundaki müzikleri pc hoparlöründen dinlemek istiyordu.çözüm olarak telefonuna uygun ucuz kulaklık alıp kesip birleştirme yaparak sorun hallediliyordu.
    Düzenleyen tekniker1988 : 23-02-2011 at 18:11 Sebep: resim silinmiş yeniden başka siteye yükledim linki ekledim

Member
    Giriş Tarihi
    07-10-2010
    Mekan
    43 Kütahya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    544161

İlgilenen herkese teşekkürler.Cep telefonunun zararlarını duydukça ve gördükçe herkes gibi bende birşeyler yapılması gerektiğini düşünür oldum. Nasıl sigara sağlığa zararlı ve zararları öğrenildkçe yasaklanıyor, belki de birgün bu cep telefonları için belirli kullanım kuralları gelebilebilecek.Telefonu yaklaşık bir metre uzakta tutarak konuşulmasının zararlarını azalttığını öğrendik . Radyasyonu önlemek için kulaklık kullananlar var. Ahizeli telefon kullananları ilk defa görünce merak ettim, araştırmak ve faydalı birşeyse herkesin kullanmasını tavsiye etmek istedim.
    Bende ailemden birinin kalp ameliyatını yaptırdım.Sebep cep telefonu deyildi belki ama beyin ve kalp çok nazik organlar, her şeyden etkileniyormuş.Sağlığımız çok değerli onu kaybetmeden anlaşılmıyor.Kaybedincede iş işten geçiyor.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    06-04-2010
    Mekan
    26 Eskişehir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    528769

şimdi aklıma geldi de sabit ev telefonları hiç konusulmasa dahi belli bir fiyat ödeniyor mecburi olarak.Tanıdığım birçok kişi evlerindeki sabit telefon hattını kapattırmışlar.Yerine cep telefonlarını kullanıyorlar.Ucuz bir cep telefonu evde sabit telefon gibi kullanılıyor buna eski telefonun ahizesini takmak iyi olurdu.:)Malum konuşmalar da pek duyulmuyor cep tellerinde.Ben duyuyorum da bazıları duymuyor.

Member
    Giriş Tarihi
    07-10-2010
    Mekan
    43 Kütahya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    544161

Büfeler konturlu telefon görüşmelerini de cep telefonlarından yapmaya başladılar (sabit telefon ücretlerinin yüksekliğinden)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    08-08-2006
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    248397
    Düzenleyen aftershave35 : 23-02-2011 at 16:02

Banned Member
    Giriş Tarihi
    22-11-2006
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    288025

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi erkul Mesajı Göster
    ahize takmak niye anlamadım cep telefonunuzun kablolu kulaklıgıda aynı işlevi gormezmı (Cep telefonunun yaydığı radyasyondan korunmak için) hem sokakta çalarsa ne yapacaksınız bu kocaman ahızeyımı cıkartıp takıp konusacaksınız
    bu dediğin vapurda olsa millet krize girip denize atlamazmıydı =)

Banned Member
    Giriş Tarihi
    22-11-2006
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    288025

jeton haznesi eklense kontör kartı sok çıkar yaparak kontör eklenebilse ... :Ç :Ç

Senior Member
    Giriş Tarihi
    13-01-2011
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    552784

Yonca Evcimik, namı deyer çılgın bediş ne yapsa ona yakışır.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    06-04-2010
    Mekan
    26 Eskişehir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    528769

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi theblackgod Mesajı Göster
    jeton haznesi eklense kontör kartı sok çıkar yaparak kontör eklenebilse ... :Ç :Ç
    Bu dediğiniz mümkün gibi görünüyor çünkü kullan-at tipi kontorlü cep telefonlarını görmüştüm.Neredeyse kağıt kalınlıgında gibi görünüyordu.Kontor süresi dolunca çöpe atılıyormus bu telefonlar.İnternette görmüştüm.Bunun gibi şeyler cep telefonlarına eklenebilir diye düşünüyorum.TV ler -harddisk kadar kapasite bile artık cepte...

Duyamayacağınız zamanlarda telefonunuzun özelliği varsa hoparlörü aç dersiniz.

35 lira bile çok bana göre.En iyisi kendiniz yapın yada yaptırın.Kablosuz ev telefonları bile 35 tlye kadar düştü.
    BU arada İMAGESHACK.US üye olmadan eklenen resimleri silmeye başlamış gibi. :smiles20: geldi bana...
    Düzenleyen tekniker1988 : 23-02-2011 at 17:25 Sebep: ek

Senior Member
    Giriş Tarihi
    13-01-2011
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    552784

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi teknisyen1988 Mesajı Göster
    Bu dediğiniz mümkün gibi görünüyor çünkü kullan-at tipi kontorlü cep telefonlarını görmüştüm.Neredeyse kağıt kalınlıgında gibi görünüyordu.Kontor süresi dolunca çöpe atılıyormus bu telefonlar.İnternette görmüştüm.Bunun gibi şeyler cep telefonlarına eklenebilir diye düşünüyorum.TV ler -harddisk kadar kapasite bile artık cepte...

Duyamayacağınız zamanlarda telefonunuzun özelliği varsa hoparlörü aç dersiniz.

35 lira bile çok bana göre.En iyisi kendiniz yapın yada yaptırın.Kablosuz ev telefonları bile 35 tlye kadar düştü.
    BU arada İMAGESHACK.US üye olmadan eklenen resimleri silmeye başlamış gibi. :smiles20: geldi bana...
    Çöpe atıldıgını sanmıyorum geri dönüşüm kutusuna atılıyordur.Depozitolu da olabilir

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    06-04-2010
    Mekan
    26 Eskişehir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    528769

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi yakaza01 Mesajı Göster
    Çöpe atıldıgını sanmıyorum geri dönüşüm kutusuna atılıyordur.Depozitolu da olabilir
    işte dediğim aşağıdaki resimdekilerden

Amerikalı telefon üreticisi Hop-On Inc’in ürettiği 20$(13euro)’lık LCD ekranı olmayan ve kullanıldıktan sonra atılabilen cep telefonu konseptinden, Avrupalı bir distrübitör ilk test için 10.000 adet satın almış.

Telefon Texas Instruments çip set’i kullanıyor ve 900/1800MHz frekanslarında çalışabiliyor.
    Dediğiniz gibi olabilir ama sonradan hackerlar tarafından kullanım süresini uzatılamasın diye ona göre üretilmiştir büyük ihtimalle.Chip i sanırım sadece okunabilir cinstedir yani üzerine yazılamaz olmalıki sonradan birşey yapamasınlar.Ben böyle düşünüyorum.Neyse bunun gibi mantıkla telefona jeton yuvası büyüklüğünde bir chip girişi yapabilirler.Sonra da tak ahizeyi sabit telefon olarak kullan.Ama kontorlü daha iyi kart-chip takmadan gir noyu kullanım süren otomatik başlıyor.:)
    Düzenleyen tekniker1988 : 23-02-2011 at 18:12 Sebep: ek

New Member
    Giriş Tarihi
    10-02-2011
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    555017

İyiymiş ancak kulaklık daha pratik gibi :)

Member
    Giriş Tarihi
    18-02-2007
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    321825

Member
    Giriş Tarihi
    07-10-2010