Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 5 mesajdan 1 ile 5 arası

Konu: Modemi Access Point olarak kullanma

 1. #1
  Member
  Giriş Tarihi
  23-07-2006
  Mekan
  09 Aydın
  Mesajlar
  120
  Üye No
  242601

  Modemi Access Point olarak kullanma  Arkadaşlar bende tp-link modem var 4 port kablosuz komşuda da tek port usb modem var ondan bana ethernetle net geliyor ve bendeki modeme takıp onu kablosuz yapıyorum vede diğer 3 port da net oluyor fakat bir süre sonra portlardaki net gidiyor sorun ne olabilir? ikiside modem hub değil onu da belirteyim

 2. #2
  Member
  Giriş Tarihi
  23-07-2006
  Mekan
  09 Aydın
  Mesajlar
  120
  Üye No
  242601

  bir kişi bile cevap yazmazmı ya

 3. #3
  Average Member
  Giriş Tarihi
  07-01-2006
  Mekan
  34 İstanbul
  Mesajlar
  474
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  173325

  Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi gorkem414 Mesajı Göster
  Arkadaşlar bende tp-link modem var 4 port kablosuz komşuda da tek port usb modem var ondan bana ethernetle net geliyor ve bendeki modeme takıp onu kablosuz yapıyorum vede diğer 3 port da net oluyor fakat bir süre sonra portlardaki net gidiyor sorun ne olabilir? ikiside modem hub değil onu da belirteyim
  Access Point olarak kullanıcağın modeminin kullanıcı adı ve şifresini girdiğin sayfaya gelip ordaki protokol bölmündeki PppoE veya PppoA yı DHCP yapman gerekip sayfayı kaydet. Modemini yeniden başlat artık modemini Access Point olarak kullanabilirsin...:ok:

 4. #4
  Starting Member
  Giriş Tarihi
  15-09-2006
  Mekan
  66 Yozgat
  Mesajlar
  1
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  262303

  Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi vpiskin Mesajı Göster
  Access Point olarak kullanıcağın modeminin kullanıcı adı ve şifresini girdiğin sayfaya gelip ordaki protokol bölmündeki PppoE veya PppoA yı DHCP yapman gerekip sayfayı kaydet. Modemini yeniden başlat artık modemini Access Point olarak kullanabilirsin...:ok:
  vpiskin , teşekürler işime yaradı ...

 5. #5
  Starting Member
  Giriş Tarihi
  10-01-2006
  Mekan
  43 Kütahya
  Mesajlar
  1
  Üye No
  174253

  Arkadaşlar son bir yıldır kablosuz modemleri Access point olarak ayarlama tecrübelerimde bazı sabit olacak tespitlerim oldu. Zira nette kafa karıştırıcı çok açıklama var. O bilgiler ve tecrübelerim neticesinde hepsinin ortak yönleri olduğunu gördüm. Benim Uyğulamalarımda Nete bağlı modem ile accespoint olacak modem portları kablolu bağlantı olarak gerçekleştirilmiştir.

  1-Nete bağlı modemden; Pc den gelen network kablosunu çıkartıp; accespoint olacak modeme takıyoruz

  2-Modemin marka modeline göre Browser den giriş için - ip ve şifresini - netten araştırıp öğreniyoruz. Edindiğimiz bilgiler ile IP yi browser adres satırından giriyoruz. mesela : 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 gibi ip lerdir. !!!!!! Eğer browser; modemin ara yüzüne ulaşamıyorsa farklı browser ile deneyiniz. Ben bazı modemlere - internet explorer -bazılarına - Crome - ile girebildim. sürekli firefox u kullanmama rağmen bu işte sıkıntılar çıkarttı.

  3-hiç bir browser ile ulaşamıyorsanız. Büyük bir ihtimal ile modem daha önceki kullanımında ip ve şifresi değişmiş olabilir. Bu durumda pes etmiyoruz.
  hemen modemin sağını -solunu-önünü-arkasını araştırıp küçük bir delik bulmamız lazım. Yanlarında Reset yazması lazım yazmasa dahi O delige kürdan ile dokunun içinde bir buton varlığını hissedersiniz. Cihaz enerjili iken O butona 10 sn veya daha fazla basın, bu arada öndeki ışıkları ğözlemleyin; ya komple söner,yanar yada kırpışır. O zaman kürdanı çekebilirsiniz. Artık modem Fabrika ayarlarına dönmüştür. Browserler ile ip leri tekrar deneyin, Ara yüze ulaşıyor olmanız lazım. Yinede ulaşamıyorsanız O modem pert demektir. :smiles10:

  4-Şifre bölümünü de sağ selim geçtiğimizi ve ara yüze ulaştığımı farz ederek.

  5-(Güvenlik) veya (Güvenlik duvarını) menülerden arayıp bulun ve Devre Dışı olmasını sağlayın. Kaydet butonu vardır kayıt edin. bunu her sayfada yapın.
  6-Kablosuz özellği kapalı ise devreye alın .Bu modem için ayrı bir kablosuz ağ adı (SSID) ve şifre belirleyin. Ağ iletişim Güvenliğini WPA2-PSK seçin kaydedin

  7-Şimdi gelelim DHCP olayına sayfaları dolaştığınızda bu ifadeyi göreceksiniz, genelde LAN bölümündedir. (Yeni modemler de Ev Ağı ) gibi ara yüzler olabilmekte.!!!! BU SAYFADA YAPACAĞIMIZ AYARLARIN HEPSİ BİTMEDEN KADETMİYORUZ !!!! DHCP yi devre dışı bırakıyoruz. Bunu devre dışı bırakmakla modemin kendine bağlanacak çihazlara ip dağıtmasını kapatmış oluyoruz. Bu işi artık Nete bağlı modemimiz yapacak. Bundan sonra aynı sayfada veya alt seçeneklerde olabilir- ip adresi : 192.168.x.x (browser ile modeme girdiğimiz ip ) bunu değiştiriyoruz. Çünkü böylece kayıt ettiğimiz andan itibaren çihazın sunucu özelliği ortadan kalktığından artık bağlı olduğumuz kablodan bize cevap vermiyecektir. (Böyle durumda yine reset düğmesine müracat edip; sil baştan yapabiliriz) ve diğer modem ile de ulaşmamız mümkün olmıyacak. Bu ip yi Nete bağlı modemin ip aralığında vermemiz lazım -Yani Net modemi 192.168.1.1 ise 192.168.1.200 veya 254 arası verebiliriz. 200 ün altına pek inmemek lazım yoğunluğu fazla olan ağlarda accesspoint yaptığımız cihaz ip çakışması denilen olaya maruz kalabilir. yoğunluk yok ise 50 de versen olur 130 versen de olur. Ama verilen ip yi cihazın arkasına bi yere yazın (sonra bu cihaza net modemi üzrinden ulaşabilmemizi bu ip sağlıyacak). Eger Net modemi 192.168.2.1 şeklide ise point cihazınada 192.168.2.200 veya 254 arası girin. ŞİMDİ KAYIT EDEBİLİRSİNİZ. artık cihazla irtibatımız kopmuştur. Bundan sonra point yaptığımız cihazla Net modemini Network kablosuyla portlardan herhagi biriyle itibatlayın. Pc mizi net modemi portlarından birine bağlayın. wireles cihazlarınız ( cep tel,notebook.tablet) artık accespointinizi verdiğiniz isimle görecek ve şifresiyle bağlanıp nete çıkabilecektir.- Pc den browser ile accesspoint yaptığımız cihaza verdiğimiz ip ile ulaşabilir ara yüzü ğörebiliriz.

  Bu 7 ci madde olayı netteki forumlarda detaylı olmadığından vatandaş ezbere iş yapıyor ve sıkıntılar burdan kaynaklanıyor. Bir de Net modemi ile Point modemini kablosuz (wireless) çalıştırma olayıda sağlıklı olmuyor. Bazı modellerde mükemmel olsada Tüm modemlerde iş görmüyor. Ama Kablolu her modem oluyor.


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı