Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 13 mesajdan 1 ile 13 arası

Konu: Cihaz ömürleri ???

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    04-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    12995

New Icon26 Cihaz ömürleri ???

Büyük paralar ile aldığmız cihazlarımızın ömrü ne kadar ne kadar süre full randıman ile çalışabiliyor ? Mesela elektolitik kondansatörlerin ortalama ömrü bir kaç bin saat civarında imiş ... bir yıl 8760 saat olduğunu düşünürsek cihazımız sürekli açık konumda yarım seneden daha az bir süre de ömrünü tüketeceginden cihazımız en azından ilk günkü performansından çok uzaklaşmış oluyor diye düşünüyorum.
    hergün 4 saat dinleti yapmamız durumunda bile 2 yıl içinde cihazlarımızdan çok şey gitmiş olmuyor mu ?

Sizin bu konudaki tecrübe ve bilgileriniz nedir?
    onca paraları bir iki yıl içinmi dökmüş oluyoruz...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-09-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    29460

:) Hicbir cihazi uzun sure elimizde tutamadigimiz icin cok sorun degil sanirim... :)

Saka bir yana herseyin bir omru var ve alim satimlarimizda bunu hic dusunmeden hareket ediyoruz. Cok cihaz degistim , ustelik neredeyse hepsi 2. eldi.Alirken hic bunlari dusunmedim.Sadece cok eski vintage tabir edilen cihazlara imtina ile yaklasiyorum. Ama gozumu karartip aldigim da oldu.Su ana kadar elimde hic bir sey patlamadi. Gunde en az 2 saat de muzik dinlerim ayrica... :)

Senior Member
    Giriş Tarihi
    04-07-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    233696

Ben de şu an en az 25 yaşlarında olan Philips CD104 ile müzik dinliyorum. Cd çaları Philips icad ettiğinde ilk üretilen cihaz bu :) Elektrolitik kondansatörlerinde hissedilir bir sorunu olmadığı halde biraz titizlenip bütün hepsini değiştirdim. Bunu yaparken de en iyi markaları kullandım. Vintage cihazlarda özellikle tunerlerden uzak dururum. Çünki çok sayıda küçük kapasitörleri oluyor ve bunlar zamanın etkisiyle eriyor tamiri çok güç oluyor. Stereo devresi tam bir baş belası...Hele lambalı radyolarda muayyen frekans bobinlerinin kömürleri zamanla nasıl çürüyor, tornavidayla biraz çevirip ayar yapayım dedinizmi tık diye kırılıverir :) Diğer bir konu da vintage cihazlardaki kayış, plastik tekerlek, düğme vs. gibi plastik türevi parçaların zamanla çürüyüp zayıflaması, parçalanması. Bu tip parçaların yenisini bulmak imkanı da olmadığından insanın canını sıkabiliyor.
    Düzenleyen noyan2006 : 13-02-2011 at 17:54

Senior Member
    Giriş Tarihi
    11-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    185807

piyasada belli basli adam gibi firmalarin urettigi hatri sayilir hifi + hiend cihazlarin arada sirada servis gerektirebilecek problem disinda en az 10 sene rahat rahat kullanilabilecegini dusunuyorum.

audiogon'un sistemler bolumunde binlerce 10+ senelik cihaz super sistemlerde hizmet veriyor.

o kadar da yabanci forumlarda okurum bastan bir teknik hata yoksa 10 seneden once "yaslandi artik eskisi gibi calmiyor" lafini hemen hemen hic duymadim.

zaten 10 hatta 15 sene boyunca bir cihazi degistirmeyen de zaten hobiden uzaklasmis o kadar kritik ses kalitesi azalmasini dikkate almiyordur.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    04-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    12995

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi parkcaka Mesajı Göster
    zaten 10 hatta 15 sene boyunca bir cihazi degistirmeyen de zaten hobiden uzaklasmis o kadar kritik ses kalitesi azalmasini dikkate almiyordur.
    buna katılıyorum :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    31-01-2007
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    314645

Kondansatörlerin cihaz tam performansla çalışırken dolup boşalması ve açma - kapama sanırım ömürlerini kısaltır ama sürekli açık kalan cihazlarda daha az yıpranacaklarını düşünüyorum.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    31-07-2005
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    121841

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi satbaba Mesajı Göster
    Mesela elektolitik kondansatörlerin ortalama ömrü bir kaç bin saat civarında imiş
    Sevgili satbaba bu bir kac bin saatlik kullanim omuru kapasitorun kullanilabilecegi en zorlu sartlarda gecerli oluyor. Normal sartlarda ise kaliteli bir kapasitorun en az 50.000 saat rahat rahat calisacagini tahmin ediyorum. Ornegin bazi Epcos marka kapasitorlerin +85 derecede omuru 2000 saat iken 50 derece civarlarinda 30.000 saate cikiyor. Oda kosullarinda omru cok daha fazla olucaktir. Aksi halde hersene tv ve bilgisayar degistirmemiz gerekirdi zaten.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    04-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    12995

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi cberk Mesajı Göster
    Sevgili satbaba bu bir kac bin saatlik kullanim omuru kapasitorun kullanilabilecegi en zorlu sartlarda gecerli oluyor. Normal sartlarda ise kaliteli bir kapasitorun en az 50.000 saat rahat rahat calisacagini tahmin ediyorum. Ornegin bazi Epcos marka kapasitorlerin +85 derecede omuru 2000 saat iken 50 derece civarlarinda 30.000 saate cikiyor. Oda kosullarinda omru cok daha fazla olucaktir. Aksi halde hersene tv ve bilgisayar degistirmemiz gerekirdi zaten.
    tamam o zaman cberk
    içimi rahatlattın teşekkürler

dacımın cap larını degiştirirken ömürlerini görüp bayaği tırsmıştım..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-12-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    53888

Capları ne marka ile değiştirdin satbaba (auricaps mı)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    14-07-2005
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    117408

sanırım geçen yıl stereophile dergisinde class-a çalışan amplifikatörlerin yüksek çalışma ısısı yüzünden iç parçalarının zamanından önce yıprandığını ve üreticilerin bundan hiç bahsetmediğiyle ilgili bir yazı çıkmıştı...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    04-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    12995

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi bandit600 Mesajı Göster
    Capları ne marka ile değiştirdin satbaba (auricaps mı)
    panasonic ve Rubycon ( Ultra Low impedance)

Member
    Giriş Tarihi
    27-03-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    486683

Sansui 9090DB ve JBL 4312... Benden sadece biraz gençler; hepimizde hala iş var. :)

Senior Member
    Giriş Tarihi
    26-09-2006
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    266710

Merhaba
    Technics sa gx 280 stereo receiver 1995 yılında alındı ve alındığı günden beri sabah saat 09:00 da başlıyor göreve taki akşamın 22:00 a kadar.Henüz servis ziyaretimiz olmadı sadece ekranı tozdan görünmüyor hepsi bu.Mağazada 2 si kule olmak üzere 4 jbl ile kullanıyoruz.Tabiki ilk günkü perfonmansta değildir cihaz ama bu güne kadar sorun çıkartmamış olması cihazın kalitesinin bir kanıtı bence.

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı