Dur! Yoksa ‘kanal’ açarım
Medya dünyasında yeni oluşumların tohumları atılıyor. TV dünyasında 90’lı yıllardaki özel televizyon furyasının bir benzeri son aylarda yaşanıyor. Zira daha önce çeşitli kanallarda ya da gazetelerde çalışan isimler yeni televizyonlar açmak için kolları sıvamış durumda. Bu isimler arasında en çok dikkati çekenlerin başında hiç şüphesiz medyada önemli bir etkinliği varken Star televizyonuna geçtikten sonra geri planda kalan Faruk Bayhan ve Reha Muhtar gibi isimler geliyor. Mevcut yayın anlayışına eleştirel bir bakışla yaklaşan Yusuf Kaplan ise şu an test yayınlarını yapan TV5’in farklı bir kulvarda yer alacağının ipuçlarını veriyor. Yeni kanalların nasıl bir içerikle ortaya çıkacağı büyük bir merak konusu.
Medya dünyası hareketli günler yaşıyor. Şimdilerde adeta ikinci özel televizyon furyası başladı. Televizyon camiasının gayri memnunları yeni oluşumlar içerisine girdi. Daha önce ulusal kanallarda çalışan televizyoncuların yanı sıra gazeteciler de yeni TV’lerin yöneticisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu kanalların medyadaki hangi boşluğu dolduracağını zaman gösterecek; fakat hepsi de mevcut kanallardan farklı bir anlayışla yola çıktığı iddiasında. Bir anlamda şu anda mevcut olan kanalların periferileri olarak algılanabilecek bu TV’lerin zaman içinde alternatifi olarak ortaya çıktıkları televizyonların merkezi durumuna gelip gelmeyeceği ise bilinmiyor. Yeni kurulan televizyon kanalları arasında Yeni Şafak Gazetesi yazarlarından Yusuf Kaplan’ın başında bulunduğu TV5, Show TV’yi kurduktan ve Kanal D genel yayın yönetmenliği yaptıktan sonra Star Televizyonu’nun başına geçen Faruk Bayhan’ın başında olduğu Vizyon TV ile henüz yasal işlemleri tamamlanmadığı için kuruluşu tamamlanamayan ve adı henüz belli olmayan Albayraklar Grubu’na ait bir kanal bulunuyor. Albayraklar Grubu’na ait TV’nin bir haber kanalı olacağı ve başına da bir dönem Show TV’de haber müdürlüğü yapan Bekir Hazar’ın getirileceği ise kulislerde konuşuluyor.
Yolda olan TV’ler
TV5 yaklaşık bir aydır test yayınına başlarken Vizyon TV, nisanda izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor. Yeni Şafak Gazetesi’nin televizyonunun ise muhtemelen sonbaharda devreye gireceği tahmin ediliyor. Bu kanalların yanı sıra yakında yeni TV kanallarının kurulacağı söylentileri de medya kulislerinde konuşuluyor. Star eski Genel Yayın Yönetmeni Fatih Çekirge, Gözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, Sabah Ankara eski Temsilcisi Emin Özgönül ve Tercüman yazarı Murat Çelik’in bir araya gelip yedikleri yemek ‘Çekirge’nin başında bulunacağı yeni bir TV projesini konuşmak üzere bir araya geldiler’ şeklinde yorumlandı. Murat Çelik, böyle bir girişimin olmadığını ve sıradan bir yemek yediklerini, Çekirge’nin böyle bir girişimi varsa dahi haberi olmadığını söyleyip fısıltıların doğru olmadığını söyledi. Fakat özellikle Star Grubu’ndan ayrılmalarının ardından Faruk Bayhan, Reha Muhtar gibi isimlerin yeni oluşumlara yönelmesinden sonra Çekirge’den de böyle bir girişimin medya kulislerinde beklendiği bir gerçek. Bir de tabii yeni bir medya anlayışı ile yola çıkıp TV kurma düşüncesi olan; fakat bunu rafa kaldırmak zorunda kalan Tuncay Özkan var. Çukurova Medya Grup Başkanlığı’ndan ayrıldıktan sonra sesi soluğu kesilen Özkan, kendi internet sitesinde uzun bir şekilde kaleme aldığı “Yeni bir medya anlayışı, yeni bir medya” yazısında TV kurma niyetini açıkladı; fakat daha sonra görüşmelerden olumlu sonuç alamayınca bu sevdadan vazgeçmek durumunda kaldı.
Medyada bir TV kanalına sahip olmak ciddi bir güç; fakat yeni bir kanalın tutunup diğer ulusal kanallar ile yarışabilir hale gelmesi çok kolay değil. Fakat yeni kurulan kanallardan özellikle Vizyon TV’nin kısa bir sürede iyi bir ivme kazanacağı öngörülüyor. Bunda kanalın ortakları arasında Türker İnanoğlu, Reha Muhtar, Zafer Mutlu, Faruk Bayhan gibi medyanın önde gelen isimlerinin yer alması önemli bir faktör. Fakat kanalın başında bulunan Faruk Bayhan diğer ulusal kanallar ile aynı başarı çizgisini kısa sürede yakalamanın çok kolay olmadığını söylüyor. Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Selahattin Sadıkoğlu da yeni bir kanalın izleyici kazanmasının zaman aldığını düşünüyor; fakat izleyiciye farklı bir şey sunulursa tutacağına inandığını ifade ediyor.
Yeni bir yapılanma mı?
Yeni TV oluşumlarının sayısının artması ‘Acaba medyada yeni yapılanma mı oluyor?’ sorusunu akıllara getiriyor. Fakat Bayhan, yeni girişimlerin yeni bir yapılanma olarak değerlendirilmemesi gerektiğini düşünüyor. Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Selahattin Sadıkoğlu da bu yeni TV kanallarının sadece bir arayışın sonucu olarak yine medya içerisinde bulunan kişilerin çabaları olarak ortaya çıkan kanallar olarak değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor. Yeni kurulan kanallardan yaz döneminde ciddi ataklar gelmeyecek; fakat önümüzdeki sonbaharda bu kanalların ve programların ilgi çekeceği bir gerçek. Bu kanallar ile birlikte bir dönem medyadan uzaklaşan birçok isim, yönetici olarak karşımıza çıkacak. Önümüzdeki aylarda yine sürpriz isimler tarafından yeni oluşumların olup olmayacağı ise hâlâ merak konusu.
YUSUF KAPLAN
(TV5 Genel Yayın Yönetmeni)
Yeni bir televizyon dili oluşturmak istiyoruz
TV5’i, mevcut televizyonların birbirine çok fazla benzemesinden ve deyim yerindeyse ekranları gazinoya dönüştürmelerinden rahatsız olduğumuz için kurduk. Türkiye’de televizyonculuk yapılmıyor. Tematik televizyon kanalları, özellikle de haber kanalları, Amerika’nın sesi gibi yayın yapıyorlar. Amerika’nın küresel çıkarları ve stratejilerini yansıtan ve küreselleştirilen medya dilini bizim tematik televizyonlarımız, özellikle CNN Türk, adeta bir afrodizyak etkisiyle aynen kullanıyor. Mehmet Ali Birand, gazetecilik mi yapıyor, acentalık mı, bunu biri çıkıp söylemeli artık! Bir de Mehmet Ali Birand’ın ekol olması meselesi vardır; ki tam anlamıyla bir illüzyondur bu. Birand, televizyon gazeteciliği diline hiç bir yenilik getirmemiştir; birilerinin kamerayı olay mahalline taşıması gerekiyordu; o kişi Birand oldu. Hepsi bu. Türkiye’deki ticari televizyonlar tam bir rezalet. Araplar birbirlerine küfetmek istedikleri zaman “Ananı Türk televizyonunda gördüm” demekle yetiniyorlarmış! Dünya aleme rezil olduğumuzun farkında bile değiliz! İşte TV5, bu şaşkın ve sapkın gidişata dur demek için kuruldu. Müslüman toplumların modern kitle iletişim araçlarını kullanmakta tam bir fiyasko yaşadıkları gerçeğini görerek ve televizyonculuğa yeni bir soluk getirmek amacıyla kuruldu. Özetle orta vadede mevcut televizyonların dilini dönüştürmek, uzun vadede de yeni bir televizyon dili icat etmek istiyoruz.
FARUK BAYHAN
(Vizyon TV)
Starlar sonbaharda Vizyon TV’de olacak
Vizyon TV kimseye bağlı olmayan bağımsız, dinamik bir ulusal kanal olarak çıkacak karşınıza. Diğer TV’ler artık birbirinin aynısı şeklinde, biz farklı olanı izleyiciye sunacağız. Vizyon TV sezonun sonunda yayına başlayacağı için bu dönemde diğer ulusal kanallar ile yarışması mümkün değil. Fakat sonbaharda medyanın tanınmış birçok yüzü ile çalışmaya başlayacağız. Yeni star keşfetmek çok zor.
SELAHATTİN SADIKOĞLU
(Yeni Şafak Gazetesi Gen. Yay. Yön.)
Alternatif olursa yeni bir haber kanalı tutar
Yasal işlemler tamamlanamadığı için kanalı hâlâ kuramadık. Fakat sonbaharda tüm yasal koşulların tamamlanacağını düşünüyorum. Daha kuruluş aşamasında olduğu için kanalın içeriği ile ilgili bilgi vermiyoruz; fakat her şey net. Bir kanal kurmak kolay; fakat yürütmek zor. Türkiye’de markalaşmış gazeteler ve haber kanalları var. Eğer iyi bir alternatif oluşturulursa ben yeni bir haber kanalının da tutacağına inanıyorum.


Kaynak: