Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 10 mesajdan 1 ile 10 arası

Konu: burgu demiri

Member
    Giriş Tarihi
    04-07-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    18797

burgu demiri

merhaba arkadaşlar topraktan su çıkarmak için burgu demiri yapmak istiyorum,fikirlerinizini bekliyorum

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-01-2009
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    475964

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi kenyalı007 Mesajı Göster
    merhaba arkadaşlar topraktan su çıkarmak için burgu demiri yapmak istiyorum,fikirlerinizini bekliyorum
    Kac santimlik bir delik delmeyi dusunuyorsun,kacmetre derinlikte deleceksin.

Member
    Giriş Tarihi
    04-07-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    18797

20x100 düşünüyorum

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-01-2009
    Mekan
    Üye No
    475964

Ben konuyu anlayamadim mutlaka anlayan bir arkadisimiz size yardimci olacaktir,Kolay gelsin.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    27-11-2008
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    469824

Herhalde arkadaş zemine deliği açmak için helisli bir delici yapmak istiyor, yani bildiğimiz matkap uçlari gibi. Bunu yapmadan önce, oradaki zeminin toprak, kil gibi yumuşak bir malzeme olduğundan emin olmanız lazım. Yoksa bu helisli delici kayada kesinlikle ilerlemez. Bu durumda ucu elmaslı bir sondaj delicisi lazım ve deliğe de su gönderilmesi lazım. Bunu ancak bir sondaj makinası ile yapabilirsiniz.

Neysei, diyelim zemin yumuşak. O zaman istenen kalınlıkta demir plakadan helisleri yapabilirsiniz. Diyelim 5mm kalınlıkta plaka kullanacaksınız (daha incesi dayanıklı olmaz herhalde). Sanayiye gidip bu plakadan büyük pullar kestirmeniz lazım (mesela dış çap 300mm, iç cap 150mm). Bu plakaları lazerle veya plazmayla kesiyorlar.

sonra her bir pulu bir tarafından kesip iki tarafı birbirinden uzaklaştıracak şekilde bükmeniz lazım. Böylece istediğiniz helis oluşur. Sonra da bu pulları art arda uygun çapta bir milin etrafına ve birbirine kaynatmanız lazım.

Kolay bir iş değil, bükmek için belki de pulları ısıtmanız gerekecek. Bu durumda oksi asetilen kaynak seti lazım.

2mm'lık saçtan yapmak çok daha kolay olur, ama yeterince dayanıklı olur mu bilemiyorum... Tamamen zeminin durumuna bağlı...

Senior Member
    Giriş Tarihi
    27-11-2008
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    469824

Yani şöyle birşey, ama biraz daha küçüğü :smiles31:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    30-03-2009
    Mekan
    31 Hatay
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    487158

bence profesyönel bir sondaj makinası olmadan bu şekilde 10-12 metreden derine inilemez
    ama aklınızda farklı bir proje varsa bilmem

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-09-2007
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    384574

sanayide tarım malzemeleri satan yerlerde bu helisler parçalar halinde saatılır. istediğiniz kadarını alıp istediğiniz boyda borunun çevresine kaynatırsınız. Elinizle alet olmadan helezon yapamazsınız. sac makası ile kesilerek yapılabilecek birşey değil. Bu işin mantıklı olanı nedir derseniz bence mantıklı olanı gidip sanayiden bir helezon satın almanızdır. internet üzerinden bu ürünleri satan birçok şirket bulursunuz. Alacağınız ürün büyük ihtimalle tek kullanımlık olacaktır. eğer aklınızdaki ucuza sondaj makinesi çıkarmak ise boşuna heveslenmeyin dimyatta pirince giderken evdeki bulgurdan olursunuz.

Vip
    Giriş Tarihi
    11-03-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    6600

işin bitince burguyu ben satın alabilirim :)

Senior Member
    Giriş Tarihi
    05-01-2009
    Mekan
    Üye No
    475964

Kac santimlik bir delik delmeyi dusunuyorsun,kacmetre derinlikte deleceksin.

20x100 düşünüyorum
    20x100 düşünüyorum, guzel bir baslangic 20x100 ?
    Düzenleyen ulvi51 : 03-02-2011 at 00:31 Sebep: mm'mi ---> cm'mi yoksa ---> metre'mi

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı