Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 37 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Yaşıyor musunuz, yoksa seyrediyor musunuz?

Supervisor
    Giriş Tarihi
    13-02-2004
    Mekan
    55 Samsun
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    2575

Yaşıyor musunuz, yoksa seyrediyor musunuz?

Dümdüz bir soru size: Akşamları evde ne yapıyorsunuz?

Divana uzanıp, hiç tanımadığınız Amerikalı dedektiflerle hiç tanımadığınız Amerikalı haydutları mı kovalıyorsunuz, yoksa yerli dizilere kaptırıp hiç bilmediğiniz konaklarda yaşanan hayatları mı seyrediyoruz?

Dört saat televizyon seyretmenin sekiz saat çalışmak kadar beyni yorduğunu biliyor musunuz ?

İki türlü hayat var:

1. Yaşanan hayat,
    2. Seyredilen hayat.

Akşamlarınız televizyona kilitliyse, bilin ki hayatı sadece seyrediyorsunuz! Akşamları evde ne yapıyorsunuz? Akşamlarınızı nasıl geçiriyorsunuz?
    "Pek çoğu gibi biz de çekirdek çıtlatıp saatlerce televizyon izliyoruz" diyorsanız, durup bir düşünün lütfen; Dünyaya birkaç kez daha geleceğinize mi inanıyorsunuz? Böyle bir şey olsaydı, şimdiki hayatımızın bir bölümünü ziyan etmek şimdiki kadar acı sonuçlar doğurmayabilirdi belki. Ne çare ki sadece bir hayatımız var. Bu da maalesef, çok kısa. Ortalama altmış yılın
    yirmi yılı uykuda geçiyor. Kalan kırk yılın yirmi yılı çocukluk, eğitim, vesaire...

Son yirmi yılı da ziyan edersek, bize yaşanacak bir şey kalmaz.

Akşamlarınızı sadece televizyona veriyorsanız, sayılı nefeslerinizden bir bölümünü çöpe atıyorsunuz demektir! Çünkü televizyon izleyen kişi hayatta değildir, zira hiçbir şey yapmamakta, hiçbir değer üretmemektedir; bu da bir anlamda yaşamamak sayılır.

Ne mi yapmalı?..

1. Ailece kitap okuyun, sohbet edin: Nasıl tanıştığınızı, ilk nerede görüştüğünüzü, sıkılıp sıkılmadığınızı, nerede nasıl evlendiğinizi, nikah şahitlerinizi, düğününüzü anlatın çocuklarınıza, onları hem dinleyin, hem de okumaya çalışın.

2. Gezin: Gezmek için ille de bir maksat olması gerekmez, en büyük maksat hayatı paylaşmaktır. Yakınsanız deniz kenarına inin, ayaklarınızı denize sokun ve becerebiliyorsanız taş sektirme yarışına girin. Sonra da güneşin pembe gülücükler saçarak batmasını seyredin. (İnanın televizyon seyretmekten çok daha keyifli ve dinlendiricidir)

Ormanda hep birlikte yürüyün, ağaçlara isim takın, yol boyu açan çiçekleri sevin ve çocuklarınıza bunlarla sevmeyi öğretin. (Ama bilin ki hayat öğrenmek ve öğretmekten ibaret değildir. Dinlenmek, eğlenmek gibi olgular da hayatın bir parçasıdır). Çocuklarınızla ilişkilerinizde asla öğretmen tavrı takınmayın. Onlarla arkadaşlık etmek dünyanın en keyifli işidir.

3. Akraba ve komşularla ilgi bağı kurun: Onlara ya gidin, ya da onları size davet edin. Sohbetiniz televizyonsuz olsun ki tadı çıksın. Birbirinizi gerçekten tanımaya çalışın. Bilirsiniz, "Komşu komşunun külüne muhtaçtır."

4. Oturup uzaktaki aile bireylerine mektup yazın. Biliyor musunuz mektup yazmak insanı çok rahatlatır. Mektup yazarken, her aile bireyinden (başta çocuklar olmak üzere) birkaç cümle isteyin. Yani mektubu ailece yazın. Ama çocuklarınızın cümlelerini beğenmezden gelmeyin.

5. Kültürel ve sanatsal etkinliklere katılın.. (Konferans, seminer, sergi, doğru sinema ve tiyatro) Hayatınızı biraz olsun renklendirecek başka şeyler de bulabilirsiniz. Yeter ki isteyin. Bir şeyi çok isterseniz, Allah sebebini hak eder ve çok istediğiniz şeye ulaşırsınız. "Olmaz ki" diye düşünüp taleplerinizi ertelerseniz, hiçbir yere ulaşamazsınız.

Aile bağlarının güçlenmesi, paylaşacak şeylerin çokluğuyla mümkündür. Ne kadar çok şey paylaşırsanız aileniz o kadar güçlenecek, o kadar diri duracak ve mutlu olacaktır.

Hatıra defterine televizyon dizilerini yazamazsınız. Oraya ancak yaşadıklarınızı yazabilirsiniz. Her gün bir şeyler yaşamalı ve bunları deftere geçirerek geleceğe tarih düşürmelisiniz.

Bugün öyle bir hayat yaşayın ki, yarına da kalsın. Torunlarınıza filan anlatacaklarınız olsun.

Ayrıca unutmayın ki;
    Hayatı bir****remezsiniz; ya her anını yaşayacaksınız, ya da ziyan edeceksiniz.

Artık cevap gelsin:
    Akşamları ne yapıyorsunuz?..
    Yaşıyor musunuz, yoksa seyrediyor musunuz?

Co-Administrator
    Giriş Tarihi
    16-10-2006
    Mekan
    20 Denizli
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    273788

Ne yaptığımız belli değil mi hocam...:hong:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-01-2007
    Mekan
    46 Kahramanmaraş
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    313459

hocam ben seyredenlerdenim.eminimki formun geneli seyreden kısım birazdan işe gidegegim 12=08 vardiyasında çalıyorum. 9 da evdeyim uyuyorum. 5-6 gibi kalktım mı?pc ve tv işim olmazsa çarşıyada inmiyorum.eminimki ben yaşamıyorum....

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-12-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    301882

Sadece çalışıyorum.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    30-09-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    B Rh ( - )
    Üye No
    31777

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi talatger Mesajı Göster
    Ne yaptığımız belli değil mi hocam...:hong:
    hemde nasıl belli, parmaklarımız klavyede, gözümüz tv de. :hong:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    04-12-2008
    Mekan
    81 Düzce
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    470881

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi okuyucu Mesajı Göster
    benim gibi biri daha ...

Co-Administrator
    Giriş Tarihi
    16-10-2006
    Mekan
    20 Denizli
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    273788

:hhh:

Ben şu an hem film izliyorum, hem muhabbet ediyorum, hem tarla ekiyorum, hem mesaj yazıyorum, hem de çay içiyorum.:imslow:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-08-2005
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    127787

Iyi aksamlar sevgili digi hocam güzel bir konuya degindiginiz icin tesekür ederim,önceleri dizilere bakardim ama simdi bakmiyorum cünki cok itici tiksindirici gelmeye basladi artik diziler bir birinin kopyasi diziler,dizideki luks hayatlar konaklar hizmetciler jipler villalar amerikan dizilerinin kopyalari aceba hocam Türkiyede milyonda kac insan bu luks hayati yasiyor,artik filim ve dizi yönetmenleri biraz dönüp gerceklere baksinlar peki kac yönetmen ic anadoluya didipte halkin yasadigi gercekleri beyaz perdeye aktardi bir an önce amerikan rüyasindan uyanip gerceklere baksinlar,haber porgramlari deseniz hirsizlik dolandiricilik yan kesicilik tekrar tekrar gösterilen cinayet haberleri cocuklarin ayakta oldugu saate vermeleri insani üzüyor ben hic bir egitici aile yapisina uygun porgramlar göremiyorum gündüz yayinlanan porgramlar tamamen rezalet RTÜK,ün adi var ama kendisi yok,tek baktigim porgram spor porgramlari benim icin diger porgramlar anlamsiz geliyor,amerikan dizilerine gelince hangi ülkeleri esir almadiki tüm dünya tv leri amerikan dizilerinin filimlerinin esri olmus sevgiler...:wave:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    30-09-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    B Rh ( - )
    Üye No
    31777

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi talatger Mesajı Göster
    :hhh:

Ben şu an hem film izliyorum, hem muhabbet ediyorum, hem tarla ekiyorum, hem mesaj yazıyorum, hem de çay içiyorum.:imslow:
    maşallah, 10 parmağında 10 marifet, bu ne beceriklilik böyle. :hhh:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-08-2005
    Mekan
    Üye No
    127787

maşallah, 10 parmağında 10 marifet, bu ne beceriklilik böyle. :hhh:
    sevgili okuyucu hani bizim ünlü bir sözümüz varya,bu gidisle dayim evde kalmaz...:hhh:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-07-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    498493

Ben televizyon seyrediyorum ama genelde maç izliyorum..

Şimdi ben izliyormu oluyorum yoksa yaşıyormu oluyorum??

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-08-2005
    Mekan
    Üye No
    127787

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi murti1973 Mesajı Göster
    Ben televizyon seyrediyorum ama genelde maç izliyorum..

Şimdi ben izliyormu oluyorum yoksa yaşıyormu oluyorum??
    Aslinda bu cevabi vercek daha uzman abiler var ama,benim cevabim,murticim sen yasarken izleyen olanlardansin izlerken ilerisini gören ileride neler olacagini hisseden hissederken düsünen vs,uzayip gidiyor iste buda benim görüsüm...:Ç

Supervisor
    Giriş Tarihi
    13-02-2004
    Mekan
    55 Samsun
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    2575

Şu ana kadar yazılanlardan;
    Herkesin bir bahanesi mutlaka var ve henüz hayatı yaşayabilenimiz çıkmamamış görünüyor :(

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-08-2007
    Mekan
    26 Eskişehir
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    369329

akşam eve gelip yemeğimi yedikten sonra, haberlere biraz bakıp tv'yi hanıma devrediyorum.o dizilerini izliyor. ben ps başında vakit geçiriyorum.
    yaşıyormuyum seyrediyormuyum? :smiles20: karar veremedim.

Supervisor
    Giriş Tarihi
    13-02-2004
    Mekan
    55 Samsun
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    2575

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi hasan öksüz Mesajı Göster
    akşam eve gelip yemeğimi yedikten sonra, haberlere biraz bakıp tv'yi hanıma devrediyorum.o dizilerini izliyor. ben ps başında vakit geçiriyorum.
    yaşıyormuyum seyrediyormuyum? :smiles20: karar veremedim.
    Sevgili Hasan Usta
    Kararınızı verebilmeniz için bir ipucu verelim mi?

zira hiçbir şey yapmamakta, hiçbir değer üretmemektedir; bu da bir anlamda yaşamamak sayılır

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    08-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    2142

Çok güzel bir konu,başlık ve içerik.Ama şu an kafamı toparlayıp yazamıyorum biraz sarhoşum.Rezerve ediyorum kendime geldiğimde ike kelam yazmak istiyorum.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-08-2007
    Mekan
    26 Eskişehir
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    369329

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi digi55 Mesajı Göster
    Sevgili Hasan Usta
    Kararınızı verebilmeniz için bir ipucu verelim mi?
    zira hiçbir şey yapmamakta, hiçbir değer üretmemektedir; bu da bir anlamda yaşamamak sayılır
    o zaman ben gündüzleri yaşıyor,geceleri yaşamıyorum. sadece dinleniyorum.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    18-07-2010
    Mekan
    54 Sakarya
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    536740

Hayatımızı yaşıyoruz. Aslında herkes kendi küçük dünyasında yaşıyor. Artık akraba ziyaretleri en aza indi. Herkes çalışıyor izin günlerimizide çekirdek ailemizle başbaşa geçirmek istiyoruz.
    Televizyona gelince, şahsım adına konuşmak gerekirse sabahları zorunlu çizgi diziler(çocuk izliyor)
    Dükkanda tv yok. akşam evde koşturma yemek çocukla ilgilenme yatır uyut bi bakıyorum saat 24.
    O saatten sonra biraz kafamı dinliyorum bir saat kadar burada takılıyorum sonra kafama göre bi tv kanalı açıp
    ışıkları kapatıp uyku moduna geçiyorum ve eminim pekçogu böyle yaşıyor. Akrabalarımızı ise rüyamızda görünce hatırlayıp tel ile arıyoruz yalanmı???

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    08-02-2008
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    417248

Seyrediyorum. Çünkü seyretmek istiyorum.

Haftanın 5 günü trafik, gürültü ve kalabalıktan o kadar bıkıyorum ki haftasonunu da evde sukunet içinde geçirmeyi tercih ediyorum. Evde olunca da vakit geçirmek için illa ki ya tv seyrediyorum yada bilgisayarda vakit geçiriyorum.

Düşünün bugün bile evimden çıkıp işyerine gelmem 50 dk. sürdü.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-02-2009
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    482608

seyrediyiciyim çogu zaman cevremden (ailem hariç)ve yasadıgım ortamın memnuniyetsizligimden dolayı seyrediciyim..ya yüksekten uçmak yada hiç uçmamaktır benim hayat görüşüm...umarım anlaşılmiştır..

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı