Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 7 mesajdan 1 ile 7 arası

Konu: Tannoy System 2 DMT 15 Lambalı Tavsiyesi

Starting Member
    Giriş Tarihi
    27-12-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    518488

Tannoy System 2 DMT 15 Lambalı Tavsiyesi

Merhabalar,foruma yeni üyeyim.kolonlarımı sürebilicek lambalı anfi arıyorum.Tavsiyelerinize ihtiyacım var.Şuanda Antique sounlab AV 25 lerle sürüyorum.Bilgisayar üzerinden müzik dinliyorum.RME ADI 2 dac ve asl monoblocklar.interconnect olarak vhl kullanıyorum.kolon kablolarım eccose 4,45 bewire.Amfimi satıp daha güçlü, ayrıntılı bi anfi almak istiyorum.Hatta tavsiyeleriniz doğrultusunda 2. bi amfi alıp biamp da yapabilirim.Şuanda yalancı biamp yaptım sanırım.Bewire kablo tek anfi ve kolonlar biamp pozisyonda yani mandal ayrılmış durumda.Primaluna düşünüyorum.Diğer yandan 300b diyen çok fakat 300b ler watt olarak düşük olduğundan korkutuyor.Asl ler bi limitinde kullanıyorum:)).İlgilenen ve yazan herkese şimdiden teşekkürler.

Kolonumun Teknik Özellikleri

Product Description
    Suitable for mid-field or main monitoring, the System 15DMT II is a versatile and powerful system offering the superb performance of Tannoy's 15" point-source Dual Concentric(TM) drive unit. This drive unit offers output with the ideal spherical wavefront, meaning a cohesive soundstage whether you are mixing for two channel or modern multi-channel formats. In addition, the System 15DMT II is capable of high sound pressure levels without compression and remains unfatiguing over extended listening periods. The crossover is split into separate HF and LF sections to minimize component interaction and can be bi-amplified by those looking for the optimum performance. Carefully chosen crossover components are used to minimize distortions caused by component saturation. These include Copper capacitors, HF Mega capacitor, and vacuum impregnated air-core inductor. Like all Tannoy System Series enclosures, the System15DMT II uses comprehensive internal bracing to reduce panel resonances, and rounded baffle edges to minimize HF diffraction effects. PERFORMANCE Sensitivity 98 dB SPL / 2.83 V @ 1m (half space) Nominal Impedance 8 ohm Frequency Response 3 dB 38Hz - 25kHz Power Handling (RMS/Programme) 200 W / 400 W Recomended Amplifier Power 50 to 400 Watts into 8 ohms DRIVE UNITS Driver Type 15" Tannoy Dual ConcentricTM Dispersion 90 degrees conical CROSSOVER Frequency 1.1 kHz CONSTRUCTION Enclosure Type Optimized bass-reflex loaded Volume 140 Litres Dimensions 33.07" x 21.65" x 17.32" Weight 99.2 lbs Finish Velti shadow grey soft texture finish, metallic speckled finish on top, bottom and sides Magnetically Shielded Available upon request at additional cost.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-09-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    29460

Sn. djhorny , foruma hosgeldiniz.

Ben de sistemimde ozel yapim Tannoy A385 red monitor kullaniyorum. Temelde birbirine yakin ozellikleri var hoparlorlerimizin. Ben hoparlorlerimi Noymark GM 70 2x30 watt lambali monoblok power amfi ve lector pre amfi ile suruyorum. Ve cok tatminkar bir sonic aliyorum.

Ayrica hoparlorunuzu 300B tasarimlarla da surebilirsiniz. Hassasiyeti cok yuksek oldugundan rahatlikla kaldiracaktir. Tabii burada sizin muzik zevkiniz de onemli. 300B size ozellikle jazz kayitlarda cok keyif verebilir.(benim hoparlorun onceki sahibi audio note 300B ile suruyordu) Ancak ben benim hoparloru Gryphone ve Nakamichi gibi ust duzey transistorlu amfilerle de denedigim icin tadinin bunlarla da farkli oldugunu ve benim aklimi kisa sure oncesine kadar taransistorluye dogru celdigini de soyleyebilirim. Ancak lambali ile devam etmeye karar verdim tekrar. Primaluna'yi bizzat evimde birkac gun denedim. Sunu soyleyeyim hoparlorunuz daha iyisini hak ediyor.

Asl'de eksik buldugunuz sey nedir? Onu soylerseniz oneriler ona gore gelebilir. Hoparloru suremedigini mi dusunuyorsunuz?

Pre olarak ne kullaniyorsunuz?

Starting Member
    Giriş Tarihi
    27-12-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    518488

Teşekkür ederim Sn OBI,

Şuan pre olarak herhangi birşey kullanmıyorum.Kullandığım dac bi stüdyo dac ı.Stüdyolarda dac tan direk anfili kolonlara giriş yapıldığı için ihtiyac duyulmuyor.Yani bu dac ona göre tasarlı olduğu için araya pre koymadım.Ses açma kapatma doğal olarak pc den yapıyorum.

Şuanki anfim ses yarıya geldikten hemen sonra distorsyona uğratmaya başlıyo sesi.Trafonun düşük olduğu düşüncesindeyim.O yüzden biraz daha yüksek watt lı bişiler bakıyorum.Tabii ses ayrıntıları çok önemli.Bu fiyatı düşük bi ampli olduğu için çok fazla birşey bekliyemiyorum.Fakat tonal denge gayet iyi.Daha fazla detay netlik ve watt arıyorum.300b 8,9 watt civarı olunca korkuyorum açıkçası.Fakat heryerdede 300b kullanılmış.Buarada timpanide prologe 6 proac ile dinlemiştim.Keşke öle bi sound yakalıyabilsem:banana:

Fakat kolonlarımızın gerçekten çok özel olduğunu düşünüyorum.zaten bendekilerin driverları Churchill modeliyle aynı driverlar.Bu sadece studyo versyonu.Eğer istanbuldaysanız dinlemek isterim açıkçası.Sizi de beklerim:)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-09-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    29460

Sn djhorny , 25 wattlık bir monoblok power amfiniz var. Ve biliyorsunuz lambalılardaki watt kavramı ile transistorlu amfilerdeki watt kavramı birebir aynı değil. Ben 30 watt ile sürüyorum hoparlörlerimi... Bizim hoparlörler pekala düşük wattlı bir 300B ile de sürülebilir. Çünkü hassasiyetleri çok yüksek. Bence problem sizde başka yerlerde...

Ben sizin yerinizde olsam , o sisteme güzel bir "aktif pre amfi" eklerdim. Böylelikle seste gain de artacak ve distorsiyona daha geç girecektir. (Örneğin ben pre amfi ile çoğunlukla volümü saat 8 ya da 9 seviyesinde dinliyorum. Max. olarak da saat 10 seviyesine çıkarabiliyorum. Sonrasına ne kulaklarım ne de apartman şartları izin verir. Sesi distorsiyone düşürecek seviyelere bu zamana kadar gelemedim bile...)

Sesi laptoptan açıp kapatmak tercih edilen bir yol değil hifi de... Digital volume yerine analog volume'ü tercih etmelisiniz. Bunun için de yine bir aktif pre amfi kullanmalısınız.

Tabii ki kullandığınız amfiyi de daha üst sınıf lambalı amfilerle değiştirebilseniz , istediğiniz detay artışını ve ses karakterini iyileştirebilirsiniz. Sadece bunlar değil , iyi bir power amfi ile sahne ve müzikalite anlamında bir çok kazanım elde edersiniz. Ama bu durumda bile sizin yine bir pre amfiye ihtiyacınız olacak.Bu bir tercih... İlk atımı hangisi ile atacağınıza siz karar verin.

Ben sizin yerinizde olsam önce bir pre amfi alır , ASL ile duruma bakar , ona göre devam ederdim.

Ben de İstanbul'da oturuyorum. Uygun bir zamanda tabii ki sizi ağırlamaktan mutluluk duyarım. :)

Starting Member
    Giriş Tarihi
    27-12-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    518488

Sn,OBI,

Stüdyo sistemlerinde preanfi kullanıldığına raslamadım.Fakat hiend sistemlerde kullanılıyor.Preanfi bildiğim kadarıyla karekter katıyor.
    Studyoda ise karekter yoktur.Yani ses flattir.Flat ses olduğu gibi dinlemek anlamına geliyor.Pasif preamp belki olabilir.Kurduğum sistem
    tamamıyle studyo sistemi olduğu için bu açıya yaklaşamıyorum.

Studyo kolonları genelde kendinden anfili oluyor.Kendi içerisinde 2 anfi bulunuyor yani kendi içinde biamplı.Fakat bu biamp olabilen
    pasif bi kolon.Genelde pasif olanlar brysten anfi kullanıyor.Bu kolonlar yapısal olarak farklı olduğu için çekiniyorum.

Leben CS-250

Glow Master Series 2a3

Audio note Quest değer terem yapımı(kafamı karıştıran şey değer teremin kullandığı malzeme kalitesi)

prologou 6 var listede

Alınca amfiyi bol bol müzik dinleriz:headphone

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-09-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    29460

Sn djhorny , siz hiend muzik ekipmanlarinin tartisildigi ve cogunlukla odyofillerin bulundugu bir bolumde bu soruyu sorarsaniz size boyle cevaplar gelmesi cok dogaldir.

Studyo sistemleri ilgi alanim disindadir malesef. Size ancak hiend kriterlerini baz alarak yardimci olabilirim. Onun da size uymayacaginizi belirttiginiz icin size arayisinizda kolayliklar dilerim.

Starting Member
    Giriş Tarihi
    27-12-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    518488

Sn OBI,

Benim lambalı detaylı çalan flat sese sahip kaliteli elementleri olan bi ampliye ihtiyacım var.Lambalı anfiler de hi-end çilerin işi olduğu için burada sordum.

Bana uymayan preamfi kısmı ki ben amfi arıyorum.Onun da neden uymadığını açıkladım.Umarım alınmamışsınızdır sn OBI:) Lambalı anfi tecrüben av25 ten ibaret olduğu için amfi konusunda yönlendirilmeye ihtiyacım var.Önerilen bir kaç amfi de aşağıda.

Leben CS-250

Glow Master Series 2a3

Audio note Quest değer terem yapımı(kafamı karıştıran şey değer teremin kullandığı malzeme kalitesi)

prologou 6 var listede

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı