Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 30 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Sizde cd lerinizi yeşile boyuyormusunuz?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    01-10-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    268545

Sizde cd lerinizi yeşile boyuyormusunuz?

Daha önce bu konu forumda tartışıldıysa şimdiden özür dilerim kaçırmışım ama bir fransiz odiyofil forumunda dün gezinirken bir yazı dikkatimi çekti.Evet yanlış okumadınız,Fransada bir hi-end mağaza sahibi,kendisi akustik mühendisi diye biliniyor o forumda,gelen müşteriye bunu sorar;cd lerinizi yeşil gazlı kalemle boyayın görürsünüz sisteminiz daha iyi çalaçaktır der,tabi müşteri dumur vaziyet de nasıl olur derken mağaza sahibi alır müşterinin getirdiği bir cd yi ve başlar yeşile boyamaya ve cd playera koyar,sonuç müşteride daha da dumur olur çünkü aynı sistemde biraz evvel dinlediği cd bambaşka ve daha iyi çalmakda.Bunun sebebini sorar müşteri nasıl oluyor diye,patronun cevabı şu oluyor:yeşile boyanan cd de cd playerin okuma gözü cd nin aşırı parlak yüzeyden korunup daha foküslenerek okuması(fransızcadan dilimin döndüğü kadar çevirmeye çalıştım) ve daha iyi okuması.Aynı forumda bu yazıyı okuyan başka forumdaş da evet ben ama yeşile değilde siyah gulaş ile boyuyorum diye yazmış hatta o kalemin kaç kuruş olduğunu bile yazmış vs.
    Bütün bunlar doğal olarak dikkatimi çekti,amaaaaaaa siz siz olun kendi aramızdaki bilenlerden doğru teknik bilgiler gelmeden cd lerinizi boyamaya başlayın derim çünkü bu Fransızlara güven olmaz(onlarla çok çalıştığım için)heheheh.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    07-10-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    270466

bende bir keresinde cd kenarının yeşil kalemle boyandığını duymuştum ama hiç denemedim

Average Member
    Giriş Tarihi
    20-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    366382

yeşil gazlı kalemle değil ama cd stop light isimli bir ürünle boyuyorum. bu ürün cd nin kenarını sadece yeşile boyamıyor, yeşil renkli plastik bir malzemeyle kaplıyor. etkisi ise kesinlikle pozitif. her cd de değişiklik olmuyor ama % 95 ten fazlasında işe yarıyor. mantığı ise fazla parlak ışığı azaltmak değil. cd nin kenarından transport mekanizmasına yayılan ve sonuçta laser okuyucuya gelen anlamsız bilgiyi elimine ediyor. her cd de işe yaramamasının nedeni ise bazı kaliteli cd lerde zaten cd nin özel yapısı nedeniyle kenarından bu ışığın yayılmaması, mesela naim cd lerde işe yaramadı, daha doğrusu bir farklılık olmadı. diğer pek çoğunda ise belirgin farklılık oluyor. benim her aldığım cd de ilk yaptığım iş kenarını cd stop light ile boyamak.

normal yeşil gazlı kalem ne derece etki eder bilemiyorum, çünki hiç denemedim. fakat bu ürünü tavsiye ederim.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    14-07-2005
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    117408

eskiden kopya cd dinliyorken, kenarları ve orta bölümü siyah asetat kalemiyle boyuyordum ve aklımda kaldığı kadarıyla az da olsa bir iyileşme oluyordu. ama artık kopya cd dinlemiyorum, orj. cd lerimi de asla boyayamam :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    04-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    12995

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi okty_k Mesajı Göster
    eskiden kopya cd dinliyorken, kenarları ve orta bölümü siyah asetat kalemiyle boyuyordum ve aklımda kaldığı kadarıyla az da olsa bir iyileşme oluyordu. ama artık kopya cd dinlemiyorum, orj. cd lerimi de asla boyayamam :)
    bence boya

hemde siyaha
    gerci biraz içini karartır ama :smiles17::puah:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    01-10-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    268545

black sound mu olur diyorsunuz eheheheheh

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    04-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    12995

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi XERSES Mesajı Göster
    black sound mu olur diyorsunuz eheheheheh
    evet siyah boya arka planı karartıyor

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    14-07-2005
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    117408

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi satbaba Mesajı Göster
    bence boya

hemde siyaha
    gerci biraz içini karartır ama :smiles17::puah:
    senin için pembeye boyayacağım ama en azından benim elimde boyayabileceğim birşey var, sende elle tutulur birşey de yok... :smiles17: :puah: :hhh:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    04-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    12995

bir gün gelecek herkes computer kaynaklı olacak...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    14-07-2005
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    117408

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi satbaba Mesajı Göster
    bir gün gelecek herkes computer kaynaklı olacak...
    bu filmi daha önce görmüştüm sanki... :smiles31:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    01-10-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    268545

Sayın Satbaba da Mac ın duvar kağıdınız pembe yapar hehehehe

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    14-07-2005
    Mekan
    41 Kocaeli
    Üye No
    117408

yada dosya isimlerinin renklerini değiştirebilir :) kimbilir, belki bir iyileşme duyabilir. olmazsa biraz stadyum efektiyle sahneyi 3D yapar olur biter... :puah:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    04-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    12995

yok pembe renk bizi bozar :smiles31::puah:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    01-10-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    268545

Erkek adam renkli müzik dinlemez diyor yani:smilies39::smiles34:

Senior Member
    Giriş Tarihi
    02-09-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    25699

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi hzhyebb Mesajı Göster
    yeşil gazlı kalemle değil ama cd stop light isimli bir ürünle boyuyorum. bu ürün cd nin kenarını sadece yeşile boyamıyor, yeşil renkli plastik bir malzemeyle kaplıyor. etkisi ise kesinlikle pozitif. her cd de değişiklik olmuyor ama % 95 ten fazlasında işe yarıyor. mantığı ise fazla parlak ışığı azaltmak değil. cd nin kenarından transport mekanizmasına yayılan ve sonuçta laser okuyucuya gelen anlamsız bilgiyi elimine ediyor. her cd de işe yaramamasının nedeni ise bazı kaliteli cd lerde zaten cd nin özel yapısı nedeniyle kenarından bu ışığın yayılmaması, mesela naim cd lerde işe yaramadı, daha doğrusu bir farklılık olmadı. diğer pek çoğunda ise belirgin farklılık oluyor. benim her aldığım cd de ilk yaptığım iş kenarını cd stop light ile boyamak.

normal yeşil gazlı kalem ne derece etki eder bilemiyorum, çünki hiç denemedim. fakat bu ürünü tavsiye ederim.
    Başlığı görünce yok artık ! dedim. Ama içeriği okuyunca yani neden olmasın diyor insan. Bu kalemi nereden buldunuz Türkiye’de var mı ? iyice tozutuyoruz gibi neden hissediyorum acaba ? :smiles10:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-11-2004
    Mekan
    09 Aydın
    Kan Grubu
    AB Rh ( - )
    Üye No
    40738

yok macpro nun ekranını çini mürüekkebi ile boyamış.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    17-02-2008
    Mekan
    58 Sivas
    Üye No
    419843

hard diski çıkarıp yeşile mi boyasam :)

Senior Member
    Giriş Tarihi
    07-10-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    270466

Average Member
    Giriş Tarihi
    20-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    366382

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi pekmez Mesajı Göster
    Başlığı görünce yok artık ! dedim. Ama içeriği okuyunca yani neden olmasın diyor insan. Bu kalemi nereden buldunuz Türkiye’de var mı ? iyice tozutuyoruz gibi neden hissediyorum acaba ? :smiles10:
    Türkiye'de sanırım yok. Bir arkadaşım amerikadan getirirken ben de iki tane ısmarlamıştım. tanesi 25 dolar civarında ve bir kalemle 100 kadar cd boyayabiliyorsunuz

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-09-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    29460

Bunun testini biz sevgili semsal ile yapmıştık. Ama kullanılan alet farklı idi. Kendisi extreme'den denemek için bir alet almıştı. Bu alet cd'lerin yüzeyini bir malzeme ile kaplıyordu. (Fiyatı 800 USD filandı , adını filan da hatırlamıyorum gerçekten) Birbirimizde olan birkaç cd kararlaştırdık. O kendininkileri kapladı , benim cd'leri ise orjinal hali ile teste tabi tuttuk.

Evet genel olarak olumlu anlamda , işlem gören CD'nin diğerinden daha iyi çaldığına şahit olduk. Ama her cd'de aynı etkide görmedik. Yani bazılarında daha az etki vardı. Örneğin bir HDCD'deki fark normallerden daha fazla idi. Neler değişti derseniz , çözünürlük artışı olarak tarif edebilirim sanırım.

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı