Uydumarket Banner  

3 sayfadan, 1. sayfa 123 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 56 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Lambalı amfi karşılaştırması

New Member
    Giriş Tarihi
    07-01-2011
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    552277

Lambalı amfi karşılaştırması: Audio Research VS115 - Primaluna Dialogue Seven - MC275

Merhaba;

Foruma ilk defa katılıyorum. Proac D28 hoparlörlerim için yeni bir amfi arayışı içerisindeyim. Halen oldukça eski olan ancak benim çok sevdiğim Classe CA-200 güç amfisi kullanmaktayım. Proac ların lambalı amfiler ile sağladıkları uyum sanırım pek çok kişi tarafından kabul ediliyor. Ben de Timpani'de Primaluna'lar ile dinleme fırsatı bulduğumda çok etkilenmiştim. Yıllardır alıştığım transistörlü amfi sesini ve mevcut ses kalitesini de radikal olarak değiştirme niyetindeyim.
    Şimdilik Primaluna Dialogue seven, Audio research VS115 ve Mcintosh MC275 üzerinde durmaktayım. Dialogue seven sanırım Türkiye'ye henüz gelmedi ancak çok olumlu yazıları mevcut ve ben Prologue serisini de çok beğendim özellikle Proac Carbon ile....

ARC VS 115 de çok beğeniliyor sanırım. O da şu anda Türkiye'de yok ancak Extreme Audio da VSi60 dinleme imkanı var. Extreme Audio VS115 ve D28'e uyumu hakkında çok olumlu konuşuyor. İstendiği takdirde getirilebiliyor.

Mcintosh MC275 ise klasik olsa da Türkiye distribütörü eğer bir yanlışlık yapılmadıysa çok anormal (yüksek) bir fyat verdi -ki Amerika satışı 4500 dolar civarında yanılmıyorsam.

Salonumu dinleme mekanı olarak kullanıyorum. Yaklaşık 40 metrekare bir alan. Müzik zevkim ise ağırlıklı olarak klasik, opera, caz, folku kapsıyor.

Bahsi geçen amplifikatörler ve özellikle VS115 hakkındaki görüşleriniz ve tavsiyeleriniz beni çok mutlu eder.

Çok teşekkür ederim.

Saygılarımla

LDA
    Düzenleyen LDA : 07-01-2011 at 21:00 Sebep: Başlığı cazip kılmak

Senior Member
    Giriş Tarihi
    29-11-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    159489

Yazmış olduğnuz lambalıların hepsi çok iyi farklı tadları var,hangisinin sesi hoşunuza gidiyorsa ona yönelin derim ben.

Müziği ve özellikle insan sesini doğala yakın veren ender markalardan olan ProAc D28 hoparlörünüz hayırlı olsun,çok sevdiğim modeldir,belki abarttığmı düşünecekler,dün Maslak Extreme Audioda birkaç model hoparlör dinledim bunların içinde en çok MBL 101 modeli beni çok etkiledi,özellikle alt frekansların şiddeti ve kontrolü mükemmel ötesiydi,üstler çok doğaldı,kesinlikle dengi olmasada bana biraz ProAc kabinleri anımsattı,buda ProAc kabinlere kafayı takmamda haklı olduğmu kendime dahada emin olmamı sağlamış oldu.

D28 bende olsaydı,lambalı düşünseydim en sevdiğim ulaşabileceğim üç markadan örnek olarak

-Laben CS600

-mastersound 845 compact

-Graaf Gm 50

New Member
    Giriş Tarihi
    07-01-2011
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    552277

supermrbig çok teşekkür ederim. D28 ve genel olarak Proacları ben de Timpani'de dinledikten sonra çok sevdim. Aslında D38 üzerinde duruyordum ancak Quad 2805 arasında gidip gelmelerden sonra dinleme alanını da ayrıca hesaba katarak D28'de içimin daha rahat edeceği kanısına vardım. Aslında D28 edineli epey zaman oldu ancak amfi değişimini henüz düşünmeye başladım.

Tavsiyeleriniz çok güzeller ancak ben entegre amfiden çok güç amfisi düşünüyorum zira iyi olduğuna inandığım Sonic frontiers Line 2 lambalı pre amfim var. İleride daha da yaşlandığında onu da belki ARC LS27 ya da ikinci el Ref 3 ile değiştirebilirim diye düşünüyorum.

İşin ilginç yanı dün ben de Extreme Audio'daydım! :) Rafi Bey ile yaklaşık 3.5 saat Pass 150.5 ile ARC VSi60 karşılaştırması yaptık VS115 hakkında fikir verebilir ümidi ile... Bunun detaylarına hiç girmeden sormak isterim: sizin VS115 tecrübeniz oldu mu hiç ya da ARC'nin Ref serisi altındaki güç amfileri ile Proac kombinasyonu dinleme fırsatınız oldu mu?

Fikir ve tavsiyeleriniz beni çok sevindirir..

Tekrar teşekkürler. Selamlar...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    01-10-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    268545

Bu 3 anfi arasında Vs 115 en iyisi ama ona ls 27 veya ref 3(veya ls 17 de olabilir)takarsanız daha da iyi olur.Ama PL Dialogue serisini kt 120 takarak deneyin enteresan olabilir.

Junior Member
    Giriş Tarihi
    22-07-2008
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    445838

Primaluna Dialouge 2 ile D38R ile kullanmaktayım tavsiyem primaluna ayrıca Copland ı da kıyaslamak için listenize eklemenizi tavsiye ederim.

Hafta Sonu KT 120 ile test etme fırsatım oldu güç gerçekten çok belirgin hissettiriyor kendini.(Test sonrası lambalar haala primaluna nın üzerindeler)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    01-10-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    268545

Sayın LDA vs 60 ile vs 115 çok farklı anfiler,biliyorsunuz biri entegre biri power ama vs 115 e iyi bir pre ile ses vs 60 ile kıyas bile kabul etmez ayrı bir lig olur.

New Member
    Giriş Tarihi
    07-01-2011
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    552277

Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.

Dialogue serisinin çok iyi olduğunu biliyorum ancak ithalatında bazı pürüzler vardı. Adnan Bey fuarda çözeceğini söylüyordu. Eğer yakın zamanda geleceklerde tabii dinlemekte yarar var.

İleride her ne kadar LS27 ya da ref 3 gibi bir preye geçmeyi de düşünsem şimdiki prem de bir süre idare edebilecek kadar iyi diye düşünüyorum. Eski ancak güzel olduğu kanısındayım. Sonic Frontiers Line 2 kullanıyorum. Yıllar içerisinde farklı hangi sisteme bağlasak oldukça iyi sonuçlar almıştık. Ancak elbette yine bir ARC pre çok daha iyi sonuç verecektir buna katılıyorum.

Sayın Xerses;

VSi60'ın çok farklı olduğunu biliyorum. Geçen gün fikir vermesi açısından Extreme Audio'da Wilson Sophia'lar (4 ohm ve 86 db) ile test etme fırsatım oldu. Rafi Bey sağolsun geçekten çok ilgiliydi. Zevkle (ya da sabırla :)) saatlerce benimle dinleyip yorumladı. Pass 150.5 ile karşılaştırma yaptık her ne kadar iki amfi tamamen farklı olsalar da.. Özetle: Güç kablosunu değiştirene kadar Pass çok daha büyük ve dinamik sesi kontrollu basları ile ciddi ön plana çıktı. Ancak Pass'de kullandığımız güç kablosunu Vsi60'a takıp yeniden denediğimizde sanki başka bir amfi dinliyor gibi olduk! Bana sorarsanız Pass yine de daha biraz daha dinam**** ancak özellikle VSi60'ın orta tonları, tizleri ve akıcılığı oldukça ilgi çekici idi. Buna göre VS115' in çok daha iyi olabileceğini düşünmemiz pek yanlış olmaz sanıyorum değil mi?

Düşünceleriniz benim için kıymetlidir. Teşekkürler..

Senior Member
    Giriş Tarihi
    29-11-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    159489

VSİ60 Modelinin sesini sevdiysen, VS115 Power çok daha iyi olacağı doğrudur,işin zor kolaylıklar dilerim..

Member
    Giriş Tarihi
    27-06-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    498028

Diğer bir konu başlığı altında belirtmiştim; ARC REF 5 (pre) + REF 110 (power) eşleşmesini inceliyorum.
    Baştan çıkarıcı yorumlar okuyorum. Düşünceleriniz?
    Artık bu ürünlerin sadece "driver ve output" lambalarını KT 120 olarak değiştirerek sevk etmeye başlamışlar.

Saygılarımla,

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    04-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    12995

seciminiz hayırlı olur insallah
    fotolarınızı forumda bekliyoruz
    Düzenleyen satbaba : 10-01-2011 at 07:20 Sebep: imla

Member
    Giriş Tarihi
    27-06-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    498028

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi satbaba Mesajı Göster
    seciminiz hayırlı olur insallah
    fotolarınızı forumda bekliyoruz
    İyi dilekleriniz için teşekkürler Sayın satbaba.
    Katedilecek çok mesafe var daha.
    Gerçekleşirse ivedilikle sizinle paylaşacağım.

Saygılarımla,

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    01-10-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    268545

Audio Research lerin (lambalıların)genel hastalığı damping düşüklüğü (ref610 bile düşük)o yüzden hp match olayı önemli.Ref 3 olsun Ref 5 olsun gevşek çalan preler(bu kanı Arc Anniversary pre dinledikden sonra kesinleşti).Ref 5 de Ref 3 e göre biraz daha az distorsiyon var ve ses dahada rahat açılabiliyor ama sıfır ref 5 yerine 2.el ref 3 daha mantıklı geliyor bana.Ref110 ile Vt100 mk3 arasinda dağlar yok ama fiyatta var,o yüzden ref110+ref5 =22k usd yerine 2.el ref 3 ile vt100mk3 yarı fiyatınında altına gelir ve ses de o fiyat farkı olmaz.Sevgiler.

Member
    Giriş Tarihi
    27-06-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    498028

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi XERSES Mesajı Göster
    Audio Research lerin (lambalıların)genel hastalığı damping düşüklüğü (ref610 bile düşük)o yüzden hp match olayı önemli.
    Değerli bilgiler için teşekkürler Sayın XERSES.
    11 veya 12 DF'ü olan amplinin üstesinden gelebilecek bir hp olarak hangisini örnek verirsiniz?

Saygılarımla,
    Düzenleyen gratefulfunk : 11-01-2011 at 01:08

Senior Member
    Giriş Tarihi
    11-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    185807

mastersound 845 reference ampliyi de listenize almanızı tavsiye ederim. lambalı ampli alırken piyasada belli fiyat kategorisinde ne kadar ampli varsa test etmiş ve bu ampliyi çok özel yapan bir kimyası olduğu sonucuna varmıştım. hatta bu ampliden beni vazgeçiren tek ampli asr oldu. sadece bir fikir olarak aklınızda bulunsun.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    01-10-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    268545

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi gratefulfunk Mesajı Göster
    Değerli bilgiler için teşekkürler Sayın XERSES.
    11 veya 12 DF'ü olan amplinin üstesinden gelebilecek bir hp olarak hangisini örnek verirsiniz?

Saygılarımla,
    Sayın Gratefulfunk,ARC lambalara mümkünse bas ünitesi küçük hp seçmeği kast ettim,büyük bas driverları kontrol etmekde zorlanıyorlar.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    29-11-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    159489

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi parkcaka Mesajı Göster
    mastersound 845 reference ampliyi de listenize almanızı tavsiye ederim. lambalı ampli alırken piyasada belli fiyat kategorisinde ne kadar ampli varsa test etmiş ve bu ampliyi çok özel yapan bir kimyası olduğu sonucuna varmıştım. hatta bu ampliden beni vazgeçiren tek ampli asr oldu. sadece bir fikir olarak aklınızda bulunsun.
    evet aynen katılıyorum,mono mono mastersound 845 Power /ProAc D28 çok iyi olabilir..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    01-10-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    268545

Damping açısından Mastersound 845 monolar bir lambalı için çok iyi diyebiliriz ama sayın LDA o fiyat anfileri yazmamış,eğer o fiyatlara çıkıldığı takdirde zaten alternatifler 845 mono larla kalmıyor.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    11-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    185807

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi XERSES Mesajı Göster
    Damping açısından Mastersound 845 monolar bir lambalı için çok iyi diyebiliriz ama sayın LDA o fiyat anfileri yazmamış,eğer o fiyatlara çıkıldığı takdirde zaten alternatifler 845 mono larla kalmıyor.
    evet fiyat araliklarini bilmiyorum. benim elden cikardigim 845 reference entegre amplinin (ki o kadar temiz bakmistim ki o cihaza) 2. elde satista oldugunu duymustum. fiyatini bilmiyorum ama sifirini 8K euro gibi almistim. 4-5 K euroya satin alinabilir herhalde. sirf outout stage kullanim imkani da vardi amplinin. cok da iyi bir pre kati vardi. 65kg.lik dev gibi bir cihazdi. satmamis olmayi dilerdim o ampliyi. hatiralar depresti :)

Banned Member
    Giriş Tarihi
    09-02-2010
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    523236

hoparlölerinmim tanimiyorum simdi biraz arastirdim.
    "DB"si 90i geciyorsa Mc´i denerdim amfilerin müzigi kulagina ayni geliyorsa karar veremessen lambali degil transe alirdim.
    Daha saglamdir teknik olarak yani pencereden 1 mayisda polise atmak icin degilde,
    icindeki degerleri kriterleri vs.

Fark duyuamiyorsa biri daima transistör tavsiye ederim.
    Duyduktan sonra lamabliyi zaten transistör kolay kolay kimse istemez.
    Yani ikna olduktan sonra kimse düsünme zahmetine girmez.

Ben sana transistör tavsiye ederim.
    Lambaliyi duyorsan onu ama.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    09-02-2010
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    523236

bunuda belirteyim oda akustigi güzel degilse aslinda o zaman hicbir cihazda kolay kolay farkliklar duyulmaz.
    Duydunmu duymadinmi diye düsünürsün hep,hep dinlersin ama sonucta söylersin bir fark var ama kelimeye dökemessin icabinda.
    Oda akustigi iyiyse kesinlikle sahnenin farklarini duyarsin bak.
    Yani sahneleri baska algilatirir sana.
    daha öne veya arkaya dogru oynar.

Ilk his en dogrusu,düsünme-düsünmemeye calisma.
    Türkcesini bilmiyorum "intuition" diyorum.
    Gidersin pantol almaya bir pantol görürsün dersin tam budur-ve alip seve seve giyersin.
    Ama düsünürsen bumu diye kendini ikna edersen bilmeden ve alirsan-giymessin büyük olasilik.
    kafa bozuyor kafayi devredisi birak.
    Ilk his dogru his.

3 sayfadan, 1. sayfa 123 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık