Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 6 mesajdan 1 ile 6 arası

Konu: Çocuklarınızı Ekrana mahkum etmeyin..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-04-2008
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    429085

Çocuklarınızı Ekrana mahkum etmeyin..

Televizyon, çocukların vazgeçilmezi. Çizgi film, çocuk programı derken pek çok minik saatlerce ekran karşısında esir oluyor. Bu da yürüme ve konuşmada gecikmelere neden oluyor..

Beyinde dil gelişimi ve hareket sistemi aynıdır. Yürümek için de konuşmak için de beyin ‘sıralama’ becerisini kullanır. Nasıl yürümek için önce emeklemek, sonra ayağa kalkmak, tutunmadan ayakta durmak, dengeyi sağlamak ve adım atmak gibi becerilerin sırayla gelişmesi gerekiyorsa, konuşmak

Duymak, duyulan sesleri taklit etmek, heceleme, heceleri birleştirme, kelime söyleme ve cümle kurma. Örneğin pedal çevirmeden konuşma başlamaz, merdiven çıkmaya başlamadan tuvalet alışkanlığı gelişmez. Dolayısıyla kas kontrolü için kullanılan beyin fonksiyonları, zihinsel becerileri de geliştirir. Gelişimsel koordinasyon bozukluğu, dil gelişmesinin de gecikmesine neden olabilir. Kas gevşekliği, konsantrasyon bozukluğu demektir. Dikkat eksikliği olan çocukların hem kas koordinasyonu zayıftır hem de konuşmalarında gecikme olabilir.
    için de sırayla bazı becerilerin gelişmesi gerekir:

AİLELER SINIR KOYMALI

Televizyonun, çocukların gelişiminde olumlu olduğu kadar olumsuz etkisi de var. Yürümeye yeni başlayan çocuk için gerekli olan en son şey, vücut kaslarını uzun süre kullanmamak. Televizyonun çocukları ekranın karşısına yapıştıran özelliği düşünülürse, sadece yürümeyi gec****rmekle kalmayıp konuşmayı ve dikkat gibi birçok diğer zihinsel beceriyi de olumsuz etkileyebilir.

Çocukların bir şeyden hoşlanmaları, o şeyin onlar için faydalı veya eğitici olduğunu göstermez. Yetişkinler çocukların televizyon seyretmesine belli sınırlar getirmeli, oturarak geçirilen zamanın yanı sıra, çocukların hayatına hareketli faaliyetleri de yeterince sokmalıdır. Araştırmalar gösteriyor ki hayatta başarının sırrı otokontroldür: Bir işe yoğunlaşıp disiplinli çalışma ve dikkati bozucu engelleyicilerden kendini koruma. Televizyon otokontrolü zayıflatır. Hızlı tempolu çocuk programlarının beynin
    gelişim kalıplarını değiştirdiğini ve ilerde okuldaki konsantrasyonu bozduğunu biliyoruz..

Gazete
    Düzenleyen ibrahimyzci : 02-01-2011 at 03:20

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    01-03-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    483227

şu bir gerçekki iyi ve kötü alışkanlıkları insan çoçukken tv den kazanıyor hatta bir ara pikacyoya özenen çoçuk uçuçağını sanıp camdan düşmüş size katılıyorum

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-07-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    498493

VAlla benim çocuk televizyona öyle kötü alıştıki onsuz yapamıyor..

NAsıl edipte onu bu huyundan vazgeçeririm bilmiyorum..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    08-02-2008
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    417248

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi murti1973 Mesajı Göster
    VAlla benim çocuk televizyona öyle kötü alıştıki onsuz yapamıyor..

NAsıl edipte onu bu huyundan vazgeçeririm bilmiyorum..
    Bilgisayarı sana bıraksın diye gece vakti çizgi film kanalı açıp kandırmaya çalışmayarak olabilir mi? :hong:

Starting Member
    Giriş Tarihi
    27-05-2009
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    AB Rh ( - )
    Üye No
    494695

Çocuklardan önce kendimize doğru bir çizgi bulsak bence iyi olur.Bir televizyon çoğu evde yetersiz geliyor.Hayatımızı esir aldılar.Çözüm yine bizde ama nefsimiz galip geliyor...

Banned Member
    Giriş Tarihi
    16-01-2010
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    520588

Bu zamane çocuklarına acıyorum ya tv ve pc'nin yada dersanelerin esiri oluyorlar bizim zamanımızda bırakın bilgisayarı çoğu evde TV bile yoktu olsa bile zaten tek kanallıydı bizler o zamanlar arkadaşlarla futbol oynardık, bilye oynardık, uçurtma uçururduk, vs vs şimdikiler futbolu anca playstationda oynuyorlar ayrıca sınavların ve dersanelerin esiri oluyorlar.
    Düzenleyen ads 1940 : 29-01-2011 at 18:28

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı