Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 7 mesajdan 1 ile 7 arası

Konu: Özgürlük Heykeli'ni Osmanlı yaptırdı

 1. #1
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  21-05-2007
  Mekan
  22 Edirne
  Yaş
  46
  Mesajlar
  1,824
  Üye No
  351493

  Özgürlük Heykeli'ni Osmanlı yaptırdı


  Özgürlük (Liberty) adası üzerinde yükselen Özgürlük Heykeli, ABD'nin en büyük sembollerinden biridir. 1886'da Fransız halkı tarafından, kuruluşunun 100. yılı nedeniyle(10 yıl gecikmeli olarak) ABD'ye hediye edilen heykel, bol elbiselere sarınmış elinde meşale taşıyan bir kadını resmeder. Kadının başında 7 kıtayı veya 7 denizi simgeleyen 7 dikenli taç vardır. Sol elinde ise, üzerinde Amerika'nın Bağımsızlık Günü olan 4 Temmuz 1776 tarihinin kazılı olduğu kitabe vardır.

  Peki tüm dünyanın Amerika'ya ait olduğunu zannettiği Özgürlük Heykeli'nin aslında Osmanlı'nın parasıyla ve emriyle yapıldığını biliyor muydunuz?

  İşte heykelin Osmanlı topraklarından New York'a uzanan hikayesi...  Tarih 30 Kasım 1854, Sultan Abdülmecid dönemi. Mısır, içişlerinde bağımsız, dışişlerinde Osmanlı sultanına bağlı bir Osmanlı eyaleti. O dönemde Mısır hıdivi(valisi) olan Said Paşa, Kızıldeniz ve Akdeniz'i birbirine bağlayan Süveyş Kanalı projesini hazırlatıp onaylaması için Sultan Abdülmecid'e sunuyor.


  Fransa tarafından desteklenen Said Paşa'nın Süveyş Kanalı Projesi'nin önünde de İngiltere bir engel olarak duruyordu. Osmanlı'nın mali gücünün yanısıra denizlerdeki gücünün de artmasını sağlayacak olan bu kanal, İngilizlerin Akdeniz ve Hindistan'daki hakimiyetini de sona erdirebilecekti. Bu durumun farkında olan İngiltere, Sultan Abdülmecid Han'ı, projeyi reddetmesi için sürekli baskı altında tutuyordu. Said Paşa, bu sebeple Sultan Abdülmecid'in tasdikini beklemedi.

  Said Paşa, Abdülmecid'den tasdik gecikince projenin gerçekleşmesi için gerekli şirketin kurulmasını emretti. 30 Kasım'da Fransız mühendise gereken izni verdi. Fransız sermayesiyle kurulan şirketin hisse senetlerinin tamamı satılınca İngiltere, Osmanlı'ya baskılarını daha da artırdı. Sultan Abdülmecid vefat ettiğinde proje hala onay bekliyordu. Ancak onaylanmasa da ağır aksak ilerlemeye devam ediyordu. İki sene sonra Said Paşa da aniden vefat etti. Yerine geçen İsmail Paşa ise İngiliz taraftarıydı. Fakat bu kanalın Mısır için hayati önemini fark etmekte gecikmedi ve işe dört elle sarıldı.
  Sultan Abdülmecid'in vefatıyla Osmanlı tahtına geçen Sultan Abdülaziz Han'a da İngiliz baskıları devam etti. Ama Sultan Abdülaziz, denizciliğe önem verdiği için zaten başlamış olan proje için gerekli onayı hemen verdi. Bununla da kalmayıp, Mısır'ın kanal için yaptığı dış borçları devlet garantisi altına alarak, kanal şirketi hisselerine de bizzat kendisi oldukça yüklü paralar yatırdı.  Said Paşa ile kanalın mühendisi Ferdinand de Lesseps arasında 1854'te yapılan anlaşma maddelerinde, Süveyş Kanalı'nın Akdeniz'e açılan sahillerinde bulunan Port Said şehri limanına dikilecek olan dev bir kadın heykeli projesi de vardı. Bu heykel, hem Osmanlıyı hem Mısırı temsil edecekti.
  Mısır'ı temsilen firavunlar dönemi kıyafetlerini giymiş kadın heykelinin başında, 7 iklimin padişahı olan Osmanlı Sultanı'nı temsil eden 7 kıta ve 7 denizi simgeleyen 7 sivri uçlu bir taç olacaktı.
  Heykelin elinde bir meşale olacaktı. Abdülaziz Han, heykelin yüzünün batıya dönük olmasını istedi. Zira elindeki ışığı doğudan batıya götürdüğünü, ışığın, medeniyetin, uygarlığın, doğudan yükselip batıyı aydınlattığını simgelemesini istiyordu padişah.  Parası bizzat Sultan Aziz Han tarafından ödenen heykelin siparişi, Fransa'nın meşhur heykeltıraşlarından Frederic Auguste Bartholdi'ye verildi.

  Heykele Singer dikiş makinelerinin kurucusu Isaac Singer'in dul eşi Isabelle Eugenie Boyer modellik yaptı.
  Frederic Bartholdi, heykelin bakır ve çelikten oluşan iskeletini, Paris'te Eiffel Kulesi'ni yapan Gustave Eiffel ile birlikte tamamladı.

  Heykel tamamlandı ama konulduğu yer Mısır olmadı.  Said Paşa'nın sipariş ettiği, parası Osmanlı hazinesinden çıkan bu heykeli, yeni vali İsmail Paşa Müslüman bir ülkede kadın heykelinin yerel huzursuzluk çıkaracağı endişesiyle istemedi.
  "Asyanın ışığı" bu karar üzerine Fransa'daki bir depoda yapayalnız, akıbetini beklemeye başladı.  O yıllar, Amerika ile Fransa'nın dostluk yıllarıydı. Karşılıklı hediyeleşmeler sırasında Fransız-Amerikan dostluk grubunun başkanı Edouard Rene Lefebvre de Laboulaye'den, Fransız hükümetine "Amerika'ya bir heykel hediye edilsin" teklifi geldi.  İkna olan Fransız hükümeti, bu heykel için Frederic Bartholdi'yi görevlendirdi. Bartholdi'nin eseri zaten hazırdı. Fransa hükümetinden gelen talimata göre heykel, sol elinde bir kitap tutacak, sağ elinde de, "Dünyayı aydınlatan özgürlüğün sembolü bir meşale" olacaktı. Yani neredeyse Fransa tarafından istenen heykel, Mısır için hazırlanan heykelin aynısıydı.  Bartholdi, heykelin yüzünü tamamen değiştirerek annesi Charlotte'nin yüzünü işledi ve kuruluşunun 100. yılı münasebetiyle Amerika'ya 10 yıl gecikmeyle hediye edildi.

  Heykeltraş, heykeli 350 parçaya bölerek, İsere adındaki bir Fransız gemisiyle Özgürlük Adası'na taşıdı.  Bartholdi, kaidesini Richard Morris Hunt'un hazırladığı yere, 4 ay içinde monte etti. Ve 28 Ekim 1886 da açılışını bizzat kendisi yaptı.  Heykelin sol elindeki kitap üzerinde Bağımsızlık Bildirgesi'nin ve Amerika'nın kuruluşunun tarihi 4 Temmuz 1776 yazıyor. Heykel 1886'dan beri de New York'da bulunuyor.  Ve yüzü Sultan Abdülaziz Han'ın isteğinin tam aksine doğuya bakıyor. Lakin güneş ışığı hala doğudan yükseliyor ve her sabah Özgürlük Heykeli'nin yüzünde parlıyor.  *Özgürlük Heykeli, 1984'ten beri UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer almaktadır.
  *Heykelin daha küçük boyutlarda bir kopyası Paris'tedir ve Atlas Okyanusu'na doğru bakar. Dünyanın başka çeşitli yerlerinde de (Osaka, Priştine, Pekin, Nevada, Güney Dakota, Bordeaux gibi) küçük kopyaları bulunmaktadır.

 2. #2
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  25-10-2007
  Mekan
  28 Giresun
  Yaş
  66
  Mesajlar
  2,371
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  393967

  Paylaşım için teşekkürler,zaten heykelin plan hikayesi osmanlıya aitti,o yıllarda osmanlı gerilese bile hala büyük bir devletti dünyada,padişahları ne kadarda eleştirsek bile padişahlar çok iyi eğitim görmüşlerdir,üniversite ayarında yetiştirilmişlerdir,ne yazıkki bu yetiştirilme tarzı halka yansıltılmamıştır sanırım ****dar tehlikesi yüzünden halk hep cahil kalmıştır,ileri gelen beyin takımlarıda hep padişahlar tarafından ya sürgün edilmiş yada boğdurulmuştur,avrupa reform peşindeyken 1700 lü yıllarda bizimkiler zevki alemde yada gelecekteki endişeler yüzünden rejimi kollamak için dış güçlerlen reformsuz olarak boğuşma peşindelerdi,hep derim,avrupanın refom yeniliklerine ayak uydursaydı osmanlı belki oradaki özgürlük anıtı Türk adıyla anılırdı,gerçi reformlu bir osmanlı zamanında heykel gerçek yeri olan mısırdada olabilirdi,şimdi olan oldu bilgi için bilmeyenler adına bir bilgi olur bu yazılanlar.

 3. #3
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  04-09-2007
  Mekan
  81 Düzce
  Mesajlar
  1,677
  Kan Grubu
  B Rh ( + )
  Üye No
  379096

  çok faydalı ve estetik bir paylaşım olmuş.

 4. #4
  Member
  Giriş Tarihi
  13-06-2005
  Mekan
  06 Ankara
  Mesajlar
  206
  Üye No
  109173

  paylaşım için teşekkürler

 5. #5
  New Member
  Giriş Tarihi
  23-02-2011
  Mekan
  10 Balıkesir
  Mesajlar
  21
  Üye No
  555980

  bu heykelin ilk hali Fransa/Paris'teki meşhur Lüksemburg bahçeleri parkında görmek mümkün. Tabii daha küçük...

 6. #6
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  17-05-2004
  Mekan
  52 Ordu
  Mesajlar
  1,207
  Üye No
  14062

  güzel paylaşım olmuş teşekkürler

 7. #7
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  06-02-2006
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  77
  Mesajlar
  1,552
  Üye No
  184162

  son donem tarıhçılerı,bu haberın yanlış olduğunu tvlerde defalarca açıkladılar!!


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı