Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 28 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Korniş Takmaya Çalıştık Ama Tavanın Her Yeride Demir Var?

Average Member
    Giriş Tarihi
    08-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    184901

New Icon5 Korniş Takmaya Çalıştık Ama Tavanın Her Yeride Demir Var?

Arkaadaşlar bugün babamla beraber tadilatta ola evimize kormiş takmaya gittik. Fakat bina eski bina ve yapan kişi kendi için yaptığı için bina çok sağlam. Duvarları eski tuğladan yapılmış ve çok kalın. Bugün tavana metal ve duvar tipi matkap ucu ile delmeyi denedik. Sadece bi tane kornişi takabildik fakat taktıoğımız kornişinde her yeri delik deşik oldu.

Acaba arkadaşlar korniş takmakla ilgili daha kolay bir yöntem var mı? Şuan ki oturduğumuz evede kornişi biz taktık ama bu kadar çok demir denk gelmedi. Ve gerçekten çok youlduk. Sanki tavan komple demirle yapılmış. En fazla 2 cm anca matkabın ucu giriyor. Bu işlerde profesyonel değiliz ama elimiz yatkın.

Bugün sadece bir odanın kornişini takabildik. Geriye iki oda kaldı. Acaba kolay pratik bir yol var mı? Çok fazla delik açamadığımız için slikonda yaptık korniş ile tavan arasına. Slikonda kornişin tavanda asılı kalmasına yardımcı olur diye düşündük. Keşke sadece slikon yeterli olsa kornişi tutması için ama iki perde yani güneşlik ve tül takılı olsa slikon çok sağlam olmaz düben ve vida gibi. Sizin aklınıza gelen bir yöntem var mı?

Bugün çok uraştık yarını gözüm almıyor iki duvar daha var. :help1:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-04-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    209420

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi coderMX Mesajı Göster
    Arkaadaşlar bugün babamla beraber tadilatta ola evimize kormiş takmaya gittik. Fakat bina eski bina ve yapan kişi kendi için yaptığı için bina çok sağlam. Duvarları eski tuğladan yapılmış ve çok kalın. Bugün tavana metal ve duvar tipi matkap ucu ile delmeyi denedik. Sadece bi tane kornişi takabildik fakat taktıoğımız kornişinde her yeri delik deşik oldu.

Acaba arkadaşlar korniş takmakla ilgili daha kolay bir yöntem var mı? Şuan ki oturduğumuz evede kornişi biz taktık ama bu kadar çok demir denk gelmedi. Ve gerçekten çok youlduk. Sanki tavan komple demirle yapılmış. En fazla 2 cm anca matkabın ucu giriyor. Bu işlerde profesyonel değiliz ama elimiz yatkın.

Bugün sadece bir odanın kornişini takabildik. Geriye iki oda kaldı. Acaba kolay pratik bir yol var mı? Çok fazla delik açamadığımız için slikonda yaptık korniş ile tavan arasına. Slikonda kornişin tavanda asılı kalmasına yardımcı olur diye düşündük. Keşke sadece slikon yeterli olsa kornişi tutması için ama iki perde yani güneşlik ve tül takılı olsa slikon çok sağlam olmaz düben ve vida gibi. Sizin aklınıza gelen bir yöntem var mı?

Bugün çok uraştık yarını gözüm almıyor iki duvar daha var. :help1:
    Kullandığınız matkabın gücü kaç watt...Eğer 400watt'ın altındaysa betonu delmeye gücü yetmez...Ayrıca sizin belirttiğiniz gibi binanın her tarafında demir olmaz...Aynı durum benim de başıma geldiğinden onun için söylüyorum,bende çok uğraşmıştım...
    Sonunda 1500watt'lık kırıcı/delici bir matkap bulup onunla işimi halledebilmiştim...

Average Member
    Giriş Tarihi
    08-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    184901

Kullandığımız matkap darbeli ve 500 watt. Daha önce pek çok duvar tavan demir deldiğimiz oldu. İki tane korniş takmak içinde 100 TL'ye 1000 yada 1500 watt matkap alamam ki :(

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    22-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    3943

Sizin işinizi görecek olan hilti tipi matkaptır. Siz alttan yanlızca ittirin, o kendi deler duvarı.Yine de demire gelirse hemen yanından delik açın ve duvara/tavana açtığınız deliğin karşılığını da kornişe açın.

Benim hilti tipi matkap bulma imkanım yok derseniz,o zaman kendi matkabınız ile açmanız gerekiyor. kornişe önce delik açmayın, ilk önce tavanı/duvarı delin,demire mi geldi sorun değil demire gelen yerin hemen yanına delik açmaya bakın. deliği açana kadar istediğiniz kadar delin,zaten alttan görünmediği için sorun olmaz. deliği açtığınızda,metre ile hassas ölçüm yapın ve kornişi deliğe göre işaretleyin ve kornişi deldikten sonra kornişi tavana vidalayın.Bilmiyorum anlatabildim mi ama işe sondan başlarsanız bence daha kolay takarsınız.

Ben taktığım zaman bu şekilde de yapıyorum ve hiç bir sorun kalmıyor. Bu tabi el alışkanlığına,tecrübeye ve el becerisine bakıyor bir yerden....

Kolay gelsin...

Saygılar.
    Düzenleyen Editör : 25-12-2010 at 19:36

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-04-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    209420

Kullandığımız matkap darbeli ve 500 watt. Daha önce pek çok duvar tavan demir deldiğimiz oldu. İki tane korniş takmak içinde 100 TL'ye 1000 yada 1500 watt matkap alamam ki :(
    Peki kullandığınız elmas uçlu matkaplar kaliteli mi;nalburdan alma 2-2.5tl'lik matkaplar da işe yaramaz...Eğer bulabilirseniz orijinal BOSCH matkap ucu alın ve bir de onunla deneyin...

Ayrıca @Editör arkadaşımızın tavsiyelerini de dikkate almanızı öneririm...

Kolay gelsin...
    Düzenleyen ibrahimgüvençer : 25-12-2010 at 19:55

Vip
    Giriş Tarihi
    01-07-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( - )
    Üye No
    114033

Kullanacağınız malzeme delici kırıcı matkaptır,matkap ucu beton delmek içindir,işinizi çok rahat görür

kolay gelsin
    sevgiler

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-01-2008
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    409589

1.YOL;

ilk önce korneşe belirlediğiniz aralıklarda yani korneş 3 metre ise baş taraflarda 10-15 cm alıp kalan mesafeyi eşit
    aralıklarla atıyorum 60 cm ,60cm bir kalemle çizgi atın eğer 2 kişi iseniz her 2 ucundan tutup korneşi montaj ediceğiniz tavana kaldırın ve işaret koyduğunuz noktalara dayanıklı bir çivi ile iz yapın korneşi yere indirip ,(hilti ile yani hem havalı hem darbeli olan ) matkap ile iz yaptığınız yerleri delin ve dübel çakın sonra korneşi tekrar kaldırıp 3.5x50-60 mm vida ile montaj edin..

2.YOL ;

bulabilirmisiniz bilmiyorum ama hırdavatçılarda plastik kendinden çivili dübelller var.. bulduğunuzu farzederek anlatıyorum..
    korneşi işaretleyip tavana kaldırın ,6mm hilti ucu ile korneşin yüzeyinden korneşle birlikte tavan betonunu da delin sonra çivili dübeli direk korneş ile birlikte deliğe bir çekiç ile çakın ve sırayla tüm delikleri aynı şekilde yapın..

saygılar kolay gelsin
    Düzenleyen Tekkan : 25-12-2010 at 21:14 Sebep: ek.....

Average Member
    Giriş Tarihi
    08-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    184901

Arkadaşlar tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. Mecburen elimizdeki matkap ile devam edecez. Yarın işimiz zor olacak 2 pence duvarı kaldı korniş takılacak. Bugün birini çok zor taktık. :(

Peki arkadaşlar slikon kornişi tutar mı?
    Düzenleyen coderMX : 25-12-2010 at 21:26

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-01-2008
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    409589

Arkadaşlar tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. Mecburen elimizdeki matkap ile devam edecez. Yarın işimiz zor olacak 2 pence duvarı kaldı korniş takılacak. Bugün birini çok zor taktık. :(

malesef slikon sağlıklı bir çözüm değil..
    Düzenleyen Tekkan : 25-12-2010 at 23:15

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    11-10-2009
    Mekan
    20 Denizli
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    509708

Korniş yerine Rustik tarzı tavandan değilde duvardan çalışan bir sistem yapamazmısınız? Siz çok fazla demir var diyorsunuz ama bu arkadaşların dediği gibi imkansız, ya inşaat yaparken kalıp yerine hurda saçlardan bir imalat yapılmış yada siz boyuna giden demir hattında işlem yapıyorsunuz, Aynı hat üzerinde denemeyin, diğer yöndede eski binalarda minimum 20 cm aralıklarda demir döşenmiştir,Anladığım kadarıyla sizin binanız yığma bir bina

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    08-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    2036

korniş işi harbiden sakat bir iştir yaw..:ok: kolay gelsin diyelim..:ok:

Senior Member
    Giriş Tarihi
    11-05-2004
    Mekan
    41 Kocaeli
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    13427

Bence en güseli işi ehline bırakmak ve birtane elektrikçi çağırıp ücreti karşılığında işi adam gibi yaptırmaktır.BENCE ...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    11-10-2009
    Mekan
    20 Denizli
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    509708

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi kanka&kanka Mesajı Göster
    Bence en güseli işi ehline bırakmak ve birtane elektrikçi çağırıp ücreti karşılığında işi adam gibi yaptırmaktır.BENCE ...
    Hakikatten bide böyle bir şey var dimi :) Elektrik malzemesi olmayan bir şeyi Elektrikçiler takar :) Ne alaka, ben buna çok şaşırıyorum :) Tavanda olduğu içinmi?Matkabı en iyi elektrikçilermi kullanıyor :) Bizim burdada bu şekilde de ondan soruyorum :)

En güzeli kendi kendinize yapmak, tabii alet edevat varsa :ok:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    09-09-2009
    Mekan
    53 Rize
    Üye No
    505593

yeriniz galiba istanbul.ya perşembe pazarı veya polonya pazarı(beyazıt)gidin 30-50 tl.arası havalı darbeli matkaplar var arkadaş resmini koymuş.ondan bir tane alın.6 mm.hilti uc.(havalı darbeli ucu değişik olur)alın.perdeci veya nalburlardan korniş dubelini alın(çakmalı)ve işinize koyulun.
    bütün dairenin kornişini takmak 2 saatinizi almaz yardımcıyla beraber.kolay gelsin.
    not.aldığınız ucuz havalı darbeliyide ömür boyu kullanırsınız.bende 3 tane var,ikisini 35 tl,birini 45 tl.ye aldımdı yıllar önce ve hala ilk günkü gibi çalışıyor.
    ed:heryerde demir var dediniz heryerde olmaz demir rastlayan yerin 2-3 cm.içi veya dışından kornişi takarsanız demire rastlamazsınız çünkü demir çubuklar düzgün ve hızada serilir gelişi güzel serilmez....
    Düzenleyen garip yolcu : 26-12-2010 at 08:21

Average Member
    Giriş Tarihi
    08-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    184901

.........................
    Düzenleyen coderMX : 26-12-2010 at 09:07 Sebep: ..

Average Member
    Giriş Tarihi
    08-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    184901

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi garip yolcu Mesajı Göster
    yeriniz galiba istanbul.ya perşembe pazarı veya polonya pazarı(beyazıt)gidin 30-50 tl.arası havalı darbeli matkaplar var arkadaş resmini koymuş.ondan bir tane alın.6 mm.hilti uc.(havalı darbeli ucu değişik olur)alın.perdeci veya nalburlardan korniş dubelini alın(çakmalı)ve işinize koyulun.
    bütün dairenin kornişini takmak 2 saatinizi almaz yardımcıyla beraber.kolay gelsin.
    not.aldığınız ucuz havalı darbeliyide ömür boyu kullanırsınız.bende 3 tane var,ikisini 35 tl,birini 45 tl.ye aldımdı yıllar önce ve hala ilk günkü gibi çalışıyor.
    ed:heryerde demir var dediniz heryerde olmaz demir rastlayan yerin 2-3 cm.içi veya dışından kornişi takarsanız demire rastlamazsınız çünkü demir çubuklar düzgün ve hızada serilir gelişi güzel serilmez....
    Ben daha önce Karaköy'den matkap aldım. Fakat babam benim aldığım matkap daha önce kendi aldığı matkaptan biraz daha iyi diye. Köye götürüp, kornişleri taktıktan sonra köyde bırakmış. Üçüncü bir matkap almak istemiyorum. :( Şuan ki kullandığımız matkap AEG marka iyi bir marka ama biraz eski, belki 1000 watt hilti matkap olsa daha etkili olur.

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi x-calibur Mesajı Göster
    Korniş yerine Rustik tarzı tavandan değilde duvardan çalışan bir sistem yapamazmısınız? Siz çok fazla demir var diyorsunuz ama bu arkadaşların dediği gibi imkansız, ya inşaat yaparken kalıp yerine hurda saçlardan bir imalat yapılmış yada siz boyuna giden demir hattında işlem yapıyorsunuz, Aynı hat üzerinde denemeyin, diğer yöndede eski binalarda minimum 20 cm aralıklarda demir döşenmiştir,Anladığım kadarıyla sizin binanız yığma bir bina
    Rustik perdelerde güzelmiş aslında. Fakat belki evi kiraya verebiliriz. Bu yüzden sıradan korniş takmak daha mantıklı olur.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    09-09-2009
    Mekan
    53 Rize
    Üye No
    505593

boya1 resmi eklemiş.beton delme işi için şuan en verimli ve düzgün delen matkap(havalı)o marka şart deyil.çok çeşit markalar var.ve hepside aynı neredeyse......sizin kullandığınız matkap kaliteli sayılı markalardan biri,amma mekanik darbe devri geçti.en ucuz havalı darbeli matkaplar elinizdeki matkaptan daha iyi(çok çok iyi)iş görür.mekanik(cırcırlı)matkaplarla ne düzgün delinir nede randıman alınır.hafif sert yer denk gelirse deldiği yerde gezinti başlar ve deldiğiniz deliğe 6 mm.ile başlar 10-12 mm.ile bitirirsiniz.benimkisi sadece öneri idi.profesyonel kullanmadıktan sonra pahallı alet almanın esprisinide anlamış deyilim.:)
    ed:resimdeki marka ve matkabın aynısı var bende(ucuzu)(35 tl.ye almıştım)
    Düzenleyen garip yolcu : 26-12-2010 at 11:51

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-04-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    209420

Bir "havalı" matkap furyası sürüp gidiyor...Lütfen milleti yanıltmayalım :smile_non "Havalı" yada teknik tabiriyle pnömatik matkapların,bildiğim kadarıyla en az 6-8 bar basınçlı havayla çalıştıkları için,ev ortamında kompresör çalıştırmak gerekir ve astarı yüzünden pahalıya gelir...
    Sizin önerdiğiniz matkaplar "havalı" değil;mekaniksel olarak titreşimler üreten düzenek yardımıyla çalışan bir alettir...

İşte "havalı"(pnömatik) matkap...

Bu da kırıcı/delici matkap...

Birisi basınçlı havayla çalışıyor;diğeri de elektrikle...Aralarındaki fark bu...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    09-09-2009
    Mekan
    53 Rize
    Üye No
    505593

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ibrahimgüvençer Mesajı Göster
    Bir "havalı" matkap furyası sürüp gidiyor...Lütfen milleti yanıltmayalım :smile_non "Havalı" yada teknik tabiriyle pnömatik matkapların,bildiğim kadarıyla en az 6-8 bar basınçlı havayla çalıştıkları için,ev ortamında kompresör çalıştırmak gerekir ve astarı yüzünden pahalıya gelir...
    Sizin önerdiğiniz matkaplar "havalı" değil;mekaniksel olarak titreşimler üreten düzenek yardımıyla çalışan bir alettir...

İşte "havalı"(pnömatik) matkap...

Bu da kırıcı/delici matkap...

Birisi basınçlı havayla çalışıyor;diğeri de elektrikle...Aralarındaki fark bu...
    önce, birilerini yanıltıp kazancımın ne olacağınıda belirtirmisiniz.
    hava ile çalışan başka şeydir titreşimi hava ile yapmak başka şeydir.bilmek güzel şeydir amma bilmişliği bilmeden birilerini incitmek veya birşeyleri ima ediyor havası yaratmak başka şeydir.yukarıda resmi verilen darebeli matkaba biz genelde havalı diyoruz.
    havalı denmesinin sebebi PİSTONUN İLERİ-GERİ HAREKETİYLE OLUŞTURDUĞU VİBRASYONLA MLZEMEYİ DELMESİNDEN KAYNAKLANIYOR.
    ördeği dalda bilenlerden deyilim.basit bir konuda yardımcı olmaya çalıştım.milleti YANILTMIYORUM asıl yanıltma işini kimin yaptığıda meçhul.....
    **
    ed:mekanik bilgi ve beceriniz varsa sökün o matkapları nasıl çalıştığını inceleyin.....
    Düzenleyen garip yolcu : 26-12-2010 at 13:29

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-01-2008
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    409589

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi garip yolcu Mesajı Göster
    önce, birilerini yanıltıp kazancımın ne olacağınıda belirtirmisiniz.
    hava ile çalışan başka şeydir titreşimi hava ile yapmak başka şeydir.bilmek güzel şeydir amma bilmişliği bilmeden birilerini incitmek veya birşeyleri ima ediyor havası yaratmak başka şeydir.yukarıda resmi verilen darebeli matkaba biz genelde havalı diyoruz.
    havalı denmesinin sebebi PİSTONUN İLERİ-GERİ HAREKETİYLE OLUŞTURDUĞU VİBRASYONLA MLZEMEYİ DELMESİNDEN KAYNAKLANIYOR.
    ördeği dalda bilenlerden deyilim.basit bir konuda yardımcı olmaya çalıştım.milleti YANILTMIYORUM asıl yanıltma işini kimin yaptığıda meçhul.....
    **
    ed:mekanik bilgi ve beceriniz varsa sökün o matkapları nasıl çalıştığını inceleyin.....

aynen katılıyorum , tam 25 senedir bu işin içindeyim ve hayatımın yarısı korneş çakmakla geçti (bizim buralarda korneşi marangozlar çakar) eski tip darbeli matkap ve çıktığı günden beri adının bizde 'havalı' matkap denilen aletle

barutlu çivi tabancalarıyla ,bi önceki mesajda bize teknik bilgiler veren sevgili arkadaşımın tahmin edemiyecegi kadar 1000 lerce metre korneş çaktım.. çıraklarımdan hep havalı matkabı uzat demişimdir:smiles10:

burada matkapların çalışma prensibi yerine ,çözüme ulaştıracak fikirler verilirse daha yararlı olacaktır..

saygılar..
    Düzenleyen Tekkan : 26-12-2010 at 17:44

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık